Dini Soru Sor Cevap Al – Dini Soru Sorma Sitesi

Dini Soru Nasıl Sorulur Videolu Anlatım

Bugüne kadar Muhammed Furkan Akdoğan, yüzlerce kişinin dini sorular ve İslami sorular hakkında bilgi sahibi olmaları için onların sorularını cevapladı. Bu amacımızın hikayesi ilk olarak Peygamber Efendimiz’in ﷺ dini soru sor cevap al konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Ashabı Suffe’yi kurmasıyla başladı.

Muhammed Furkan Akdoğan’da sünneti seniyyenin ahlakı ile büyümüş olarak, dini soru sormak istiyorum diyenlerin cevap alabileceği bir yer olma hedefindedir. Dini sorular ve cevaplar içerikleri ile paylaşabileceğimiz birçok dini bilgiler vardır. Sen yeter ki dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Dini sorularınızı sayfanın en altından yorum yazarak sorabilirsiniz.

Dini Soru Sor Cevap Al

Muhammed Furkan Akdoğan, dini soru cevap içerikli dini bilgiler yazıları yazmaktadır. Günlük hayatımızda takıldığımız ve merak ettiğimiz dini sorular için cevap vermektedir. Kendisi Peygamber Efendimiz’in ilim öğrenmek, müzakere yapmak ve dini soru cevap için kurduğu eğitim sistemi yolundan giden medreselerde ilim tahsilindedir.

Dini Sorular & İslami Sorular Sorma Sitesi

Bu zamana kadar gelen alimlerden öğrendiğimize göre İslam Dini Kuran ve Sünnetin bütününden oluşuyor. Bir kişinin bana sadece Kuran yeter diyerek, sünnetleri inkar ederek ve dini soru sormak istiyorum derdine düşmeyerek İslamı yaşaması, ve Allah Teâlâ’nın rızasını kazanması kesinlikle imkansızdır.

Öncelikle İslam Dininin kurallarının Kuran’ı Kerim ile indirildiğine ve Peygamber Efendimiz’in ﷺ sünnetleri ile yaşanması ve hayata geçirilmesi ile bir bütün olduğunu bilmek gerekiyor. İslami sorular için başta iki kaynağın temel unsur olduğunu bildikten sonra “icma” ve “kıyas” olarak iki kaynak daha dahil edilmelidir.

Dini Sorulara Cevap Nasıl Veriliyor?

Bizce dini soru cevap süreci sadece cevap olsun diye hüküm vermekten ibaret değil. Aslında yaptığımız işin, hocaya soru sormak istiyorum diyenlerin gönderdikleri dini soruların, ehli sünnet alimlerin yazdığı kitaplardan iyice bir derinlemesine araştırma yapılması sonucunda en yararlı cevabın kişiye verilmesi sistemine dayandığını düşünüyoruz.

Bu sistemde fazla araştırılma yapılmadan sadece akılda kalan ve mantıken verilen cevaplar ile dini sorulara cevap verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Dini soru sorma sitesi olarak ziyaretçilerimizin sorularını cevaplamada ehli sünnet alimlerinin kitaplarından araştırılma yapılmasına (dini soru sorma için ön araştırma), bulunan içeriklerin anlaşılmasını sağlamak için Türkçe’ye çevirmeye (dini soru cevap için Türkçe çeviri) ve hadisler ve ayetler de ekleyerek dini soruların cevaplanmasına önem veriyoruz.

İslam camiasındaki Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhebinde ki konuların tahsilini yapan Muhammed Furkan Akdoğan , Ehli sünnet ve tasavvuf hayatı birleşiminin getirdiği güzellikler ile dini sorular ve cevaplar hizmeti vermektedir.

Batı ve Doğu tarafında yetişmiş alimlerin ziyaretlerine katılan sitemiz onlar ile istişare yaparak işlerini sürdürüyor. Bununla beraber tüm yeni çıkan güncel fetvaları takip ederek sitemizde paylaşıyoruz. Bu sebeple güvenle dini soru sor imamlar cevaplıyor sloganının arkasında duruyoruz.

Dini Soru Sor Cevap Al Süreci

Her sorunun mezheplere göre cevaplarının farklılık göstereceğini göz önünde bulundurursak, direk bir şekilde dini sorular ve cevapları verilmesinden bahsedemeyiz.

Dini soru sor cevap al sürecine ilk adımı atarken, tarafımıza sorulan soruların hangi mezhebe, hangi hale ve hangi duruma bağlı olduğunu önce belirterek sonrasında cevaplara yönelik araştırmalara başlıyoruz.

Ayriyeten sitenin sağ üst köşesine arama simgesi ekledik. Bu simgeye tıklayarak kendi oluşturduğumuz arama motoruna ulaşabilirsiniz.

Bu arama motoru sayesinde ziyaretçilerimiz sorabileceği soruları göz önünde bulundurarak dini soru cevap içerikleri hazırlıyoruz. Böylelikle daha hızlı bir fayda sağlamış ve bir adım önceden başlamış oluyoruz.

Genel olarak dini soru sormak istiyorum diyen kimselere verdiğimiz hizmetlerdeki standart sürecin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz dini sorular ve cevapları sürecine göz atabilirsiniz:

01 Yorum Yazarak Sorunu Sor

 • Bu sayafın altına yorum yazarak sorunun açık bir şekilde belirtilmesi.
 • Sorulan sorunun hangi mezhebe göre olduğunun ek olarak yazılması.
 • Aynı sayfadan kendi yorumuna cevap gelip gelmediğini takip etme

02 Mezheplerin Belirlenmesi

 • Gelen İslami sorular için hangi mezhebe göre cevap verileceğinin belirlenmesi
 • Mezhep içindeki farklı hükümlerin araştırılması
 • Aynı mezhepte farklı hükümlerde cumhurun seçtiği, tercih edilen hükmün belirlenmesi
 • Farklı mezheplerde verilen hükümlerin ek olarak incelenmesi ve tercih edilenlerin özet olarak belirlenmesi

03 Araştırma

 • Ehli sünnet imamlarının yazdığı kitaplar
 • Zamanımızda bulunan alimler ile yapılan görüşmeler

04 Cevabı Yazma

 • Cevabın yeni bir yazıda veya videoda oluşturulması ve yayınlanması
 • Sorulan yoruma cevabın bulunduğu yazının veya videonun adresinin linkini içeren cevabın verilmesi

Dini Soru Sorma Sitesi

Bizce dini sorulara cevap, ehli sünnet inancı ve tasavvuf hayatı hakkında bilgi sahibi olmayan hocalar tarafından verilirse bir faydası olmaz. Bu sebeple Muhammed Furkan Akdoğan en başta bu iki kritere uymaya çalışmakta ve bu seyri sülük içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor araması içerisinde olan insanların yardıma koşmak bizi her zaman mutlu ediyor.

Peki sen bu durum hakkında yani bu dini soru sorma sitesi hakkında neler düşünüyorsun? Teşekkürlerini sayfanın altında yorum yazarak belirtirsen, o güzel yorumunu bu satırlar arasında yayınlayabiliriz.

Muhammed Furkan Akdoğan İle Sorusuna Cevap Bulanlar

Bize göre gerçek bir başarı hikayesi kendisinden sık bir şekilde söz ettirir. Özellikle hocaya soru sormak istiyorum diyenlere dini soru sor cevap al süreci çalışmasının getirdiği faydalar, insanların kurtuluşa ulaşabilmelerine vesile olur.

Kanalımızdaki videoların altından yorum yazarak sorularını ileten kişilere olabilecek en üst düzeyde yardım olmaya çalıştık. Allah Teâlâ’nın yardımı ile onların başarıyı yakalamasına, dini bilgiler ve İslami sorular konularında ki sorunlarının çözülmesine katkıda bulunduk elhamdülillah.

Elbette bu başarı senin. Sitemizde bulunan dini soru cevap içerikleri ve dini soru sormak istiyorum diyenlere verdiğimiz cevapları faydalı bulduysan ve hayatında başarıyı elde etmene yaradıysa eğer, en alt kısımdan yorum yazarak bu başarı hikayeni bizimle paylaşabilir misin?

Paylaştığın bu yorumunu herkese yararı olsun bu satırlar arasında paylaşacağız inşallah. Bu sebeple herkesin yorumlarını, taleplerini, isteklerini ve görüşlerini bekliyoruz

Referanslar

Referans olan herkese teşekkür eder ve burada sizlerle paylaşmak isterim. Sizde bu dini soru sormak istiyorum adlı yazımızı sosyal ağlarda paylaşıp veya yazıda kullandığımız anahtar kelimeleri web sitende bu yazının linkini vererek kullanıp, yorum yazarak bize bildirirsen senin de ismini burada paylaşabiliriz. Bu yazıyı paylaşıp referans olan herkese teşekkür ederiz.

Soruların Cevaplarını Kim Veriyor? Soruların cevaplarını Muhammed Furkan Akdoğan sitesi vermektedir. Hakkında bilgi almak için Muhammed Furkan kimdir adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dini sorular ve cevapları kaynağı nedir? Sorulara verdiğimiz cevapların altında kaynağını da belirtiyoruz. Fakat genel bir özet yapmak gerekirse: Kuran’ı Kerim, Sünnet-i Seniyye, Ehli Sünnet alimlerin yazmış olduğu kitaplar ve zamanımızda yaşayan alim, molla ve evliyalar ile sohbet.

Piyasada ki dini soru sorma siteleri hakkında ne diyorsunuz? Piyasada ki çoğu dini soru cevap siteleri sorulan sorulara herkesin cevap verebileceği şekilde kurulmuş. Bu sistemle çalışan sitelerde insanların bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi vermesi çok yüksektir. Her önüne gelenin cevap verebildiği bir yer faydadan çok zarar vermektedir.

Dini forum siteleri güvenilir mi? Yukarıda da anlattığım gibi Mumsema, Cennet bahçemiz, İslami forum.org, İslam-Tr, İslami forum.net gibi siteler İslami forum sitesi örnekleridir. Bu sitelerin güvenilir mi yoksa güvenilmez mi olduğu hakkında bir şey denilemez.

Çünkü orada ki soruları herkes cevaplayabiliyor. Her kafadan bir sesin çıktığı böyle bir forumda hiç bir şeyin doğruluğu tam anlamıyla mümkün değildir. Bu sebeple bu gibi forumlarda ki cevaplara kaynak açık bir şekilde belirtilmediği sürece itibar edilmemelidir.

Dini sorular ve cevaplar sitesi nasıl olmalıdır? Dini soru sormak istiyorum diyenlere yardım etmek için hazırlanan site herkesin kolayca soru sorabileceği fakat sadece ehli olan görevlilerin cevap verebileceği şekilde olmalıdır.

Nitekim Sorularla İslamiyet, Dinimiz İslam, Fetva.net, Nihat Hatipoğlu ve benzeri dini soru cevap sayfası gibi siteler herkesin cevaplamasına izin vermiyor. Fakat böyle sitelerin bazıların kimlerin cevapladığı belli değil, bazılarının da güvenilir kaynak olması rağmen site yapısı modern teknolojiye ayak uydurmuyor.

Dolayısıyla sitelerde yavaş yüklenme ve telefonlarda uyum sağlayama gibi sorunlar çıkıyor. Fakat eksikleri de gideriyoruz. Sitemiz Türkiye’nin ilk AMP uyumlu dini bilgiler ve İslami kaynak sitesidir.

Bu sebeple hız konusunda bir sorun yaşanmamakla beraber Google Amp Önbellek servisi desteği ve katkılarıyla yıldırım hızında açılan sayfalar projesinden sitenin tamamı yararlanmaktadır.

Zamanımızın yeniliklerini takip eden ve sürekli güncel kalan bir site, başında da ehli sünnet ve tasavvuf ahlakı ile ahlaklanmış bir site olunca her zaman güvenilir olmaya hak kazanıyor.

Dini Soru Sormak İstiyorum?

Ayriyeten tüm dini soru cevap içerikli videolarımın altına da yorum yazarak o video hakkında ki sorularını, düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Sorulan sorulara ne kadar süre içerisinde cevap verilmektedir? Sorulan sorular detaylı bir analiz süreci geçirdiğinden en fazla 3 gün içerisinde cevap verilmektedir?

Sadece kanalımda ki videoların altına yorum yazarak gönderilen sorulara cevap vermekteyim. Bunun dışındaki iletişim araçları sadece yorum yazma konusunda ve yazılan yoruma cevap gelmeme hususunda yaşanan sorunları iletmek destek almak için kullanılabilir.

Facebook sayfanızdan soru sordum hala cevap gelmedi? Sadece yorum yazarak sorulan sorulara cevap verdiğim için, Facebook’tan sorduğunuz soruya cevap gelmemesi gayet normaldir.

İnstagram hesabınızdan dini sorularımı ilettim ama hala cevap gelmedi? Facebook, gibi Instagram’dan da sorulan dini sorular cevap verilmemektedir. Sizde yukarıda anlattığımız yönergeleri uygulayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Telefon, Twitter, Mail ve İletişim sayfasından cevap gelmeme sorununa çözüm nedir? Hocaya soru sor online sistemi olarak telefon ile dini soru sormak isteyen her zaman sorun yaşıyor bunun nedeni: Yorum yazarak sorulan sorular dışında herhangi dini soru sorma yöntemleri ile soruların hiçbirine cevap verilmemesidir.

Çünkü dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti sadece yorum yazarak sorulan sorular içindir. Yorum yazarak gönderilen İslami sorular, 11 aşamadan geçerek cevap verilmektedir. Bu aşamaları öğrenmek için yukarıdaki dini soru cevap süreci kısmını okuyabilirsiniz.

Dini sorularınızı aşağıdaki yorum panelinden, yorum yazarak sorabilirsiniz.

18 Comments

 1. Birisi bana Gavurluk peşindesin dedi mesela ben de sinirle sensin o dedim ama ardından hemen pişman oldum çünkü sensin o diye hep diyodum fakat bu sefer gavurluk peşindesin demesine denk geldi Kelime-i Şehadet getirdim hemen peşinden. Dinden çıkmış mıyımdır, bana gavurluk peşindesin diyen dinden çıkmış mıdır?

 2. Merhaba, herhangi bir konuda dinden çıktım mı acaba veya dinden çıkar mıyım acaba gibi şüphe gelirse bunu şehadet getirip tövbe ederek giderebilirsiniz. Zaten bir Müslümanın Peygamber Efendimizin ﷺ tavsiyesi üzerine günde sıkça tövbe etmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 3. Selamaleyküm ben eşinden ayrılmış iki çocugu olan bi kardeşinizim evlligimiz ALLAH emrettiği gibi bi evlilik olmadı karımında benimde hatalarım oldu her ailede oldugu gibi ve sonu ayrılığa kadar gitti ALLAH cc istedigi gibi bir eş baba olamadım sinirlendiğim zaman eşime küfür ettim ama onu hiç aldatmadım içki kumar gibi kötü alışkanlıgımda hiç bir zaman olmadı yaptıgım hataları düzeltmek için çok ugraştım ama eşim hiç oralı olmadı kafasına koydu ve biz boşandık çocuklarımın boynu bükülmesin diye bu evlilik için herşeyi yaptım yapmamam gereken şeylere bile göz yumdum elimden geleni yaptım eşim düzelmedi bir annenin yapmayacagı şeyleri yaptı biz ayrıldıktan sonra iki kızı olmasına ragmen başka erkeklerle buluştu konuştu çocuklarını annesine bırakıp tatile gitti ayrılma nedenimizde böyle bir hayat istemesiydi zaten benim sorum şu ben iki senedir hergün RABBİME dua ettim çocuklarım için onlara iyi bi aile verebilmek için ama benm eşim hergün kötüye gitti çocuklarım hergün rezil oluyor ben her aldıgım da seninle kalmak istiyorum diye aglıyorlar devlet annelerine verdigi için annesi sürekli bende kalmalarını kabul etmiyor annelikde yapmıyor ve ben ne yapacagımı bilmiyorum çocuklarımı öyle gördükçe isyan ediyorum elimde olmadan ALLAH a darılıyorum ve sonra pişman oluyorum lütfen bana bir yol gösterin ALLAH rızası için

 4. Merhaba, Allah’a ‎ﷻ isyan etmek, darılmak vb. kişiyi tehlikeye götürür, yapmayın. Siz kendinizi İslami bilgi ve ibadet kulluk yapma yönünden geliştirmeye yönelin. Kuran’ı Kerim bilmiyorsanız öğrenin. İlmihal kitaplarındaki bilgileri ezberleyin ve hayatınızda tatbik edin. Sizin işiniz kendinizi her daim daha iyi bir kul olabilmek için geliştirmek. Eşiniz ve kızlarınız içinde sürekli Allah’a ﷻ hidayete ermeleri için dua etmelisiniz.

 5. Müslüman olmayan Ve Müslüman olsa dahi(sanırım) kafası karışık bazı şeyleri kabul etmeyen arkadaşlarım var. Ben onlarla arkadaşlığımı surdurmeli miyim?Surdurmemeliysem nasil aciklamaliyim?Bana fiziki olarak karismiyorlar dini inancimı ve ibadetlerimi engelleyip baski yapmiyorlar ancak emin olamiyorum.Onlara dini inançlarını gizlice sormalımıyım?Rabbim’in bir emri yada Efendimiz’in bir görüşü varmidir?

 6. Merhaba, bu zamana kadar gayri Müslimler İslam beldelerinle rahatça yaşamışlardır çünkü İslam Dini gayri Müslimlerle yaşamayı, oturup kalmayı vb. yasaklamamıştır. Sadece onların dininin benimsenmesi, doğru bulunması, tasdik edilmesi vb. yasaklanmıştır. Siz hiçbir zaman dininizden taviz vermeyip onlarında dinini uygun bulmazsanız arkadaşlık yapmanızda bir sakınca yoktur. Arada bir onlara İslam’dan bahsetmenizde de fayda vardır.

 7. Hayırlı günler dilerim. Kullandığım lavabo alaturka model olduğu için zeminlerde idrar vs olabiliyor. Bu yüzden terliğimin altı kirli (necis). Ama temiz olan terliğimin üstü, necis terliğe değince o kısmına değmeden terliği çıkarmaya çalıştım. Ama temiz terlikteki su ben terliği çıkarmaya çalışırken ayağımın olduğu taraflara doğru gelmiş olabilir büyük ihtimalle ama Emin değilim. bu yüzden necis sayılıyorsa bastığım ilk 4 yeri silmem gerekirse diye 4 kez az aynı yere bastımki sadece tek yeri temizleyeyim. Bu durumda ne yapmalıyım necis midir değil midir namaza mani olur mu (çünkü necisse avuç içini geçiyordu) Not: Mezhebim hanefi. Ve karmaşık anlattıysam kusura bakmayın.

 8. Merhaba, kişi nefsi mutmain olana kadar necasetten taharet yapmalıdır. Lavabodan sonra abdest alabilirseniz herhangi bir sorun kalmayacaktır. Bunu alışkanlık yapmaya çalışın. Tam olarak nerelerde necaset oluyor anlayamadım lakin necasetin bulunduğundan şüphelendiğiniz yerleri nefsiniz mutmain oluncaya kadar (şüpheniz gidene kadar) temizlemelisiniz.

 9. İyi günler hocam herkese açık maç sitesi vardı ben parayla alacaktım form vardı bu formda bana para vermeyim diye kullanıcı adı ve şifre verdiler herkese kull hakkı girermi bu bide yaptım herşey bana günah olarak geliyor bunu nasıl yenerim

 10. Merhaba, maç sitesi para vermeden giriş yapanlara izin vermedikleri, bunun yasak olduğunu, tespit edilirse cezasının olduğu, haklarını helal etmeyip arayacaklarını belirten bir açıklama sayfaları bulunuyorsa para vermeden kullanmanız caiz olmaz. Bazen bazı şirketler bu tip kaçak kullanımlara izin vererek çaktırmadan reklam yapmakta ve müşteri kazanmayı hedeflemektedir, bu durumda caiz olur. Özetle sitenin kaçak kullanımlara karşı tepkisine göre caiz olup olmaması değişkenlik gösterir.

 11. Çok saygı değer hocalarıma soruyorum lütfen yardım edin benim 24 yaşında ölüm var nişanlı hocam ölüm toplum içinde yada evde bize hep hakaret ediyor küfürlü sözler söylüyor ben fiskologa götürdüm tedavisini tamamlamıyor ne yapmalıyım

 12. Allah, kazasını infaz ederken kulun aklını alır,.. anlamındaki hadis sahih midir?

 13. Selamın aleyküm hocam size şöyle bir sorum olucak bende necaset vesvesesi var Hocam şimdi evimizdeki yerlerde yani parkede yada fayans olan yani ayamızla gezindimiz yerde necis varsa bu yerleri temizleme yani silme sayısı kaç olmalı Hocam ve birde salonda koltuğum var ama üzerinde örtü var Hocam altına necis geçermi Hocam ne olur cevap verin bu konuyla alakalı çok sıkıntı Dayım Hocam allah razı olsun selametle

 14. Merhaba, necaseti temizlemek için belli bir sayı yoktur. Kişi kalbi mutmain oluncaya kadar necaseti temizlemesi gerekir. Örtüden koltuğa necaset geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz. Örtünün kalınlığına göre ve necasetin boyutuna göre bu değişkenlik gösterebilir.

 15. Merhaba, hadisi şerifin kaynağını belirtirseniz araştırmasını yapabilirsiniz.

 16. Merhaba 24 yaşımda ölüm var derken ne kastediyorsunuz daha açık olabilir misiniz?

 17. Merhaba, sorulara en kısa zamanda cevap verilmeye çalışıyor. Bazen sorunuz gelen soruların arasında kaynamış olabiliyor. Bu nedenle eğer bir hafta içinde cevap almazsanız lütfen tekrar sorun.

Yorum Yapın veya Dini Soru Sorun

‏‏‏‏‏‏‏‏Aşağıdaki bölümden yorum yapabilir veya merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

© 2021 Muhammed Furkan Akdoğan - WordPress Teması tarafından Hayırlı Olsun