Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor & Dini Soru Sormak İstiyorum

Featured Video Play Icon

Bugüne kadar Muhammed Furkan Akdoğan, yüzlerce kişinin dini sorular ve İslami sorular hakkında bilgi sahibi olmaları için onların sorularını cevapladı. Bu amacımızın hikayesi ilk olarak Peygamber Efendimiz’in ﷺ dini soru sor imamlar cevaplıyor konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Ashabı Suffe’yi kurmasıyla başladı. Muhammed Furkan Akdoğan’da sünneti seniyyenin ahlakı ile büyümüş olarak, dini soru sormak istiyorum diyenlerin cevap alabileceği bir yer olma hedefindedir.

Dini sorular ve cevapları içerikleri ile paylaşabileceğimiz birçok dini bilgiler vardır. Sen yeter ki dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz. Ayriyeten daha sonrası için kolaylık olma açısından GOOGLE’a Muhammed Furkan Akdoğan yazıp hem Youtube kanalıma hem de İnternet siteme ulaşabilirsiniz.

Dini Soru Sor Cevap Al

Muhammed Furkan Akdoğan Kimdir? Muhammed Furkan Akdoğan, dini soru cevap içerikli dini bilgiler yazıları yazmaktadır. Günlük hayatımızda takıldığımız ve merak ettiğimiz dini sorular için cevap vermektedir. Kendisi Peygamber Efendimiz’in ilim öğrenmek, müzakere yapmak ve dini soru cevap için kurduğu eğitim sistemi yolundan giden medreselerde ilim tahsilindedir.

Dini Sorular & İslami Sorular Sorma Sitesi

Bu zamana kadar gelen alimlerden öğrendiğimize göre İslam Dini Kuran ve Sünnetin bütününden oluşuyor. Bir kişinin bana sadece Kuran yeter diyerek, sünnetleri inkar ederek ve dini soru sormak istiyorum derdine düşmeyerek İslamı yaşaması, ve Allah Teâlâ’nın rızasını kazanması kesinlikle imkansızdır.

Öncelikle İslam Dininin kurallarının Kuran’ı Kerim ile indirildiğine ve Peygamber Efendimiz’in ﷺ sünnetleri ile yaşanması ve hayata geçirilmesi ile bir bütün olduğunu bilmek gerekiyor.

İslami sorular için başta iki kaynağın temel unsur olduğunu bildikten sonra “icma” ve “kıyas” olarak iki kaynak daha dahil edilmelidir. Ayrıntılı bilgi almak için Youtube kanalımdaki videoların altına yorum yazarak dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

Dini Sorulara Cevap Nasıl Veriliyor?

Bizce dini soru cevap süreci sadece cevap olsun diye hüküm vermekten ibaret değil. Aslında yaptığımız işin, hocaya soru sormak istiyorum diyenlerin gönderdikleri dini soruların, ehli sünnet alimlerin yazdığı kitaplardan iyice bir derinlemesine araştırma yapılması sonucunda en yararlı cevabın kişiye verilmesi sistemine dayandığını düşünüyoruz.

Bu sistemde fazla araştırılma yapılmadan sadece akılda kalan ve mantıken verilen cevaplar ile dini sorulara cevap verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Dini soru sorma sitesi olarak ziyaretçilerimizin sorularını cevaplamada ehli sünnet alimlerinin kitaplarından araştırılma yapılmasına (dini soru sorma için ön araştırma), bulunan içeriklerin anlaşılmasını sağlamak için Türkçe’ye çevirmeye (dini soru cevap için Türkçe çeviri) ve hadisler ve ayetler de ekleyerek dini soruların cevaplanmasına önem veriyoruz.

İslam camiasındaki Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhebinde ki konuların tahsilini yapan Muhammed Furkan Akdoğan , Ehli sünnet ve tasavvuf hayatı birleşiminin getirdiği güzellikler ile dini sorular ve cevaplar hizmeti vermektedir.

Batı ve Doğu tarafında yetişmiş alimlerin ziyaretlerine katılan sitemiz onlar ile istişare yaparak işlerini sürdürüyor. Bununla beraber tüm yeni çıkan güncel fetvaları takip ederek sitemizde paylaşıyoruz. Bu sebeple güvenle dini soru sor imamlar cevaplıyor sloganının arkasında duruyoruz.

Dini Soru Cevap Süreci

Her sorunun mezheplere göre cevaplarının farklılık göstereceğini göz önünde bulundurursak, direk bir şekilde dini sorular ve cevapları verilmesinden bahsedemeyiz.

Dini soru cevap sürecine ilk adımı atarken, tarafımıza sorulan soruların hangi mezhebe, hangi hale ve hangi duruma bağlı olduğunu önce belirterek sonrasında cevaplara yönelik araştırmalara başlıyoruz.

GOOGLE’a Muhammed Furkan Akdoğan yazarak Youtube kanalıma ve siteme ulaşabilirsiniz. Sitemizde gezintinin ve aranan şeyin daha hızlı bulunabilmesi için ana sayfada tüm sayfaların listesini oluşturduk.

Ayriyeten sitenin sağ üst köşesine arama simgesi ekledik. Bu simgeye tıklayarak kendi oluşturduğumuz arama motoruna ulaşabilirsiniz.

Bu arama motoru sayesinde ziyaretçilerimiz sorabileceği soruları göz önünde bulundurarak dini soru cevap içerikleri hazırlıyoruz. Böylelikle daha hızlı bir fayda sağlamış ve bir adım önceden başlamış oluyoruz.

Genel olarak dini soru sormak istiyorum diyen kimselere verdiğimiz hizmetlerdeki standart sürecin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz dini sorular ve cevapları sürecine göz atabilirsiniz:

01 Yorum Yazarak Sorunu Sor

 • Youtube kanalımdaki her hangi bir videonun altına yorum yazarak sorunun açık bir şekilde belirtilmesi.
 • Sorulan sorunun hangi mezhebe göre olduğunun ek olarak yazılması.
 • Aynı sayfadan kendi yorumuna cevap gelip gelmediğini takip etme

Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilirsiniz.

02 Mezheplerin Belirlenmesi

 • Gelen İslami sorular için hangi mezhebe göre cevap verileceğinin belirlenmesi
 • Mezhep içindeki farklı hükümlerin araştırılması
 • Aynı mezhepte farklı hükümlerde cumhurun seçtiği, tercih edilen hükmün belirlenmesi
 • Farklı mezheplerde verilen hükümlerin ek olarak incelenmesi ve tercih edilenlerin özet olarak belirlenmesi

03 Araştırma

 • Ehli sünnet imamlarının yazdığı kitaplar
 • Zamanımızda bulunan alimler ile yapılan görüşmeler

04 Cevabı Yazma

 • Cevabın yeni bir yazıda veya videoda oluşturulması ve yayınlanması
 • Sorulan yoruma cevabın bulunduğu yazının veya videonun adresinin linkini içeren cevabın verilmesi

Dini Soru Sorma Sitesi

Bizce dini sorulara cevap, ehli sünnet inancı ve tasavvuf hayatı hakkında bilgi sahibi olmayan hocalar tarafından verilirse bir faydası olmaz. Bu sebeple Muhammed Furkan Akdoğan en başta bu iki kritere uymaya çalışmakta ve bu seyri sülük içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor araması içerisinde olan insanların yardıma koşmak bizi her zaman mutlu ediyor.

Peki sen bu durum hakkında yani bu dini soru sorma sitesi hakkında neler düşünüyorsun? Teşekkürlerini sayfanın altında yorum yazarak belirtirsen, o güzel yorumunu bu satırlar arasında yayınlayabiliriz.

Muhammed Furkan Akdoğan İle Sorusuna Cevap Bulanlar

Bize göre gerçek bir başarı hikayesi kendisinden sık bir şekilde söz ettirir. Özellikle hocaya soru sormak istiyorum diyenlere dini soru cevap süreci çalışmasının getirdiği faydalar, insanların kurtuluşa ulaşabilmelerine vesile olur.

Kanalımızdaki videoların altından yorum yazarak sorularını ileten kişilere olabilecek en üst düzeyde yardım olmaya çalıştık. Allah Teâlâ’nın yardımı ile onların başarıyı yakalamasına, dini bilgiler ve İslami sorular konularında ki sorunlarının çözülmesine katkıda bulunduk elhamdulillah.

Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilirsiniz.

Elbette bu başarı senin. Sitemizde bulunan dini soru cevap içerikleri ve dini soru sormak istiyorum diyenlere verdiğimiz cevapları faydalı bulduysan ve hayatında başarıyı elde etmene yaradıysa eğer, en alt kısımdan yorum yazarak bu başarı hikayeni bizimle paylaşabilir misin?

Paylaştığın bu yorumunu herkese yararı olsun bu satırlar arasında paylaşacağız inşallah. Bu sebeple herkesin yorumlarını, taleplerini, isteklerini ve görüşlerini bekliyoruz

Referanslar

Referans olan herkese teşekkür eder ve burada sizlerle paylaşmak isterim. Sizde bu dini soru sormak istiyorum adlı yazımızı sosyal ağlarda paylaşıp veya yazıda kullandığımız anahtar kelimeleri web sitende bu yazının linkini vererek kullanıp, yorum yazarak bize bildirirsen senin de ismini burada paylaşabiliriz. Bu yazıyı paylaşıp referans olan herkese teşekkür ederiz.

Soruların Cevaplarını Kim Veriyor?

Soruların cevaplarını Muhammed Furkan Akdoğan sitesi vermektedir. Hakkında bilgi almak için Muhammed Furkan kimdir adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dini sorular ve cevapları kaynağı nedir?

Sorulara verdiğimiz cevapların altında kaynağını da belirtiyoruz. Fakat genel bir özet yapmak gerekirse:

Kuran’ı Kerim, Sünnet-i Seniyye, Ehli Sünnet alimlerin yazmış olduğu kitaplar ve zamanımızda yaşayan alim, molla ve evliyalar ile sohbet.

Piyasada ki dini soru sorma siteleri hakkında ne diyorsunuz?

Piyasada ki çoğu dini soru cevap siteleri sorulan sorulara herkesin cevap verebileceği şekilde kurulmuş.

Bu sistemle çalışan sitelerde insanların bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi vermesi çok yüksektir. Her önüne gelenin cevap verebildiği bir yer faydadan çok zarar vermektedir.

Dini forum siteleri güvenilir mi?

Yukarıda da anlattığım gibi Mumsema, Cennet bahçemiz, İslami forum.org, İslam-Tr, İslami forum.net gibi siteler İslami forum sitesi örnekleridir. Bu sitelerin güvenilir mi yoksa güvenilmez mi olduğu hakkında bir şey denilemez.

Çünkü orada ki soruları herkes cevaplayabiliyor. Her kafadan bir sesin çıktığı böyle bir forumda hiç bir şeyin doğruluğu tam anlamıyla mümkün değildir.

Bu sebeple bu gibi forumlarda ki cevaplara kaynak açık bir şekilde belirtilmediği sürece itibar edilmemelidir.

Dini sorular ve cevapları sitesi nasıl olmalıdır?

Dini soru sormak istiyorum diyenlere yardım etmek için hazırlanan site herkesin kolayca soru sorabileceği fakat sadece ehli olan görevlilerin cevap verebileceği şekilde olmalıdır.

Nitekim Sorularla İslamiyet, Dinimiz İslam, Fetva.net, Nihat Hatipoğlu ve benzeri dini soru cevap sayfası gibi siteler herkesin cevaplamasına izin vermiyor. Fakat böyle sitelerin bazıların kimlerin cevapladığı belli değil, bazılarının da güvenilir kaynak olması rağmen site yapısı modern teknolojiye ayak uydurmuyor.

Dolayısıyla sitelerde yavaş yüklenme ve telefonlarda uyum sağlayama gibi sorunlar çıkıyor. Fakat eksikleri de gideriyoruz. Sitemiz Türkiye’nin ilk AMP uyumlu dini bilgiler ve İslami kaynak sitesidir.

Bu sebeple hız konusunda bir sorun yaşanmamakla beraber Google Amp Önbellek servisi desteği ve katkılarıyla yıldırım hızında açılan sayfalar projesinden sitenin tamamı yararlanmaktadır.

Zamanımızın yeniliklerini takip eden ve sürekli güncel kalan bir site, başında da ehli sünnet ve tasavvuf ahlakı ile ahlaklanmış bir site olunca her zaman güvenilir olmaya hak kazanıyor.

Dini Soru Sormak İstiyorum?

Ayriyeten tüm dini soru cevap içerikli videolarımın altına da yorum yazarak o video hakkında ki sorularını, düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilirsiniz.

Sorulan sorulara ne kadar süre içerisinde cevap verilmektedir? Sorulan sorular detaylı bir analiz süreci geçirdiğinden en fazla 3 gün içerisinde cevap verilmektedir?

Dini soru sorma yöntemleri nelerdir?

Sadece kanalımda ki videoların altına yorum yazarak gönderilen sorulara cevap vermekteyim. Bunun dışındaki iletişim araçları sadece yorum yazma konusunda ve yazılan yoruma cevap gelmeme hususunda yaşanan sorunları iletmek destek almak için kullanılabilir.

Facebook sayfanızdan soru sordum hala cevap gelmedi? Sadece Youtube kanalımdan yorum yazarak sorulan sorulara cevap verdiğim için, Facebook’tan sorduğunuz soruya cevap gelmemesi gayet normaldir.

İnstagram hesabınızdan dini sorularımı ilettim ama hala cevap gelmedi?

Facebook, gibi Instagram’dan da sorulan dini sorular cevap verilmemektedir. Sizde yukarıda anlattığımız yönergeleri uygulayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Telefon, Twitter, Mail ve İletişim sayfasından cevap gelmeme sorununa çözüm nedir? Hocaya soru sor online sistemi olarak telefon ile dini soru sormak isteyen her zaman sorun yaşıyor bunun nedeni: Youtube’dan Yorum yazarak sorulan sorular dışında her hangi dini soru sorma yöntemleri ile soruların hiçbirine cevap verilmemesidir.

Çünkü dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti sadece Youtube’den gelen sorular içindir.

Yorum yazarak gönderilen İslami sorular, 11 aşamadan geçerek cevap verilmektedir. Bu aşamaları öğrenmek için yukarıdaki dini soru cevap süreci kısmını okuyabilirsiniz.

Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz. Ayriyeten daha sonrası için kolaylık olma açısından GOOGLE’a Muhammed Furkan Akdoğan yazıp hem Youtube kanalıma hem de İnternet siteme ulaşabilirsiniz.

“Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor & Dini Soru Sormak İstiyorum” hakkında 709 yorum

 1. Merhaba hocam benim bi sorum olucakti hocam ben bi yıllık evliyim hamile kalamyodum ve sonra namaz kılarken birden ağladm ve dedim ki allah bana bi evlat ver o an ölsemde olur yeterki eşim baba olsun ve şimidi 2 aylik hamileyim hocam surekli ölurmüyum oyle soydegim için felan aklmdan çkmyor günaha girmişmiyim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, ettiğiniz dua o anın verdiği akıl kayması ile olduğundan itibar edilmez. Yani günaha girmiş sayılmazsınız fakat yinede bu tarz dualar etmekten sakınmak gerekir.

   1. Ben orucluyken ramazan ayında bir kere bosaldım sonraki gun kazasını tuttum aradan 5 6 gün geçti ben yine bosaldım ama bu sefer elle hiçbir şekilde temas etmedim bosalmakta istemiyordum ama farketmeden geldi hemen gusül aldım ve tövbe istiğfar duası ettim okudum gunahım nedir saygılarımla
    Lütfen acil bir sekilde cevap verirseniz

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Burak, eğer kalpten pişman olarak tövbe ettiyseniz umulur ki Allah Teala affeder. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   2. Selamün aleyküm vesvese gelmesi bizim müslüman olduğumuzun bir göstergesi midir? Mesela adam elfazı küfür söyledi ve 1 2 saat sonrada vesvese geldi bu onun dinden çıkmadığını mı gösterir?

   1. Muhammed Furkan Akdoğan

    Tabi ki sorabilirsiniz. Merak ettiğiniz sorularınızı lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. Muhammed Furkan Akdoğan

    Boyunuzun uzaması için dua edebilirsiniz. Allah Teâlâ dilerse boyunuzu uzatabilir.

 2. Yaklaşık 13 yıl önce evlendim. Bu evliliğin ardından 5 yıl sonra bir çocuğumuz oldu ve bunun ardindan eşim benden yaklaşık  7 yıl hiçbir şekilde cinsel konuda bana yaklaşmadi. Bu süre içerisinde en basit seylerden dahi cunup oluyorum,  boyle bir rahatsızlik meydana geldi , boy abdesti almak icin sabah akşam banyo yapıyorum. Banyo yapmadikca  hiçbir şekilde namaz kılamıyorum orucuna başlayamıyorum, ibadet yapamıyorum. Hastanede doktorlar bunun hastalık olmadığını, ilacı olmadığını, rahatsızlık oldugunu; bunun tedavisi için eşimle sık sık ilişkiye girmem gerektiğini söylediler. 

           Eşimin babası  vefatına 2 yıl kala kendisi “Kim boşanma davası acarsa hakkımı helal etmem .” demiş. 

         Boşanmayı  istiyoruz. Fakat bir tarafta kul hakki , bir tarafta Allahin emri namaz ibadeti.

          Ahiret hayatım için bu iki seçenekten hangisini seçmeliyim?  

           Vereceğiniz cevap için teşekkürler  Iyi günler.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Şeytan Aileyi ayırmak için ve kişinin ibadetleri yapamaması için bütün gücüyle uğraşır. Yani bunların hepsi şeytanın oyunu olup birer imtihandır. Dünya imtihan dünyası insan insanla imtihan olur, insan herkesle her şeyle imtihan olur. Önemli olan bu imtihanları kazanmak için elinden geleni yapman. Peki imtihanları kazanmak için neler yapılmalı merak ediyorsan imtihan dünyası” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 3. Selamün aleyküm
  DETAYLI SORUM! 8 aşamalı.
  ​​​​​​ Hocam teşekkürler,ilginiz için.

  *Cünüpken( el ve ağız yıkamadan yemek ve içmek tenzihen mekruh)oluyormuş.

  *ben ağız yıkamadan içtiğim
  İçin. Soruyorum

  *Cünüpken içilen sigaranın

  *vücutta(dişlerde,agızda,burun içinde vb ..) yaptığı

  *artıklar(leke,iz,kalıntı vb..)

  *ağızda(diş oyuğu,kovuğu, plağı,dolgusu,implantı,kırık, çürük,kaplama,tartar, ağız içi yara,dişeti tahrişi vb …) olursa’da

  *Şimdiki tütünler saf degil(içerisinde,;kimyasal, katkı,eklenen vb…maddeler var)

  *Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre gusul abdestinin geçerliliğine ve sıhhatine engeli olurmu? bu şekilde aldığım gusul caizmidir?

  Allah’a emanet olunuz, saygılar.
  Aklıma gelebilecek tüm ihtimallerle sordum

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Birincisi, “cünüpken ağzı yıkamadan yemek yemek tenzihen mekruhtur” kısmı yanlış anlaşılmış. İlk başta burayı çözelim. Cünüp olan insanın ilk işi gusül almaktır. Bunun dışından hiç bir iş yapamaz. Eğer insan cünüpken bile bile gusül almıyorsa kendisine farz olan bir şeyi terk ediyordur, bununda günahı malumdur zaten. Fakat zaruret halinde (suyun bulunamaması veya günümüzde banyonun dolu olması vb. gibi) yemek yenebilir, böyle bir durumda da kişi ağzını yıkamalıdır. Yani insan cünüp iken gusül almayıp başka işler ile uğraşması söz konusu değildir.

   İkincisi, Hanefi mezhebinde guslün farzları üçtür. Ağzı & burnu & bütün vücudu yıkamak. Kişi ağzını ve burnunu her yere su ulaşacak şekilde (boğaza gargara ve genze su ile beraber) çalkalar ve yıkar. Bu iki yerde yaralar bulunuyorsa, yaranın da her yeri yıkanır. Eğer yaraya su ulaştırınca azacak ise su değdirilmeyebilir. Sonuç olarak Ağzı boğaza kadar burnu genze kadar yıkadıktan & çektikten sonra farz yerine gelmiş olur. Sonra bütün vücudunu yıkayarak üçüncü farzda yerine getirilir ve gusül tamamlanmış olur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

   1. Hocam Selamün aleyküm,
    Ben cünüpken agzımı yıkamadan içtiğim için sordum.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, şöyle ki cünüp iken kişi banyo etmesi lazımdır başka bir şey yapamaz. Zaruretten yemek yemek gerekirse o zaman da ağzın yıkanması gerekir, yoksa mekruh işlenmiş olur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
     Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

     1. Selamün aleyküm
      İşlediğim mekruhtan dolayı ve sigaranın kimyasal eklerinden dolayı
      Cünüpken içince dişeyapışan kimyasallar(tütün ottur ve topraktan biten bişey gusle engel olmaz denir,günümüzde saf degil katkıları ve kimyasalları var)hanefi mezhebine göre sonradan aldığım gusul geçerlimidir,sahihmidir.
      Sormak istediğim budur.
      Selamlar

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, ağzınızı iyice çalkalayıp elinizden geldiğince yıkadıktan sonra gusül olmuş olur. İşlediğiniz mekruhların gusle hiç bir etkisi yoktur. Cünüpken bir şey içmek ile cünüp değilken bir şey içmek arasında fark yoktur. Sigaradan dolayı ağızda çıkan yaralar vb. tabiat gereği olduğu için üzerine su vurmak yeterlidir. Böyle alınan gusül sahihdir ve geçerlidir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
       Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

     2. Size sorum vardi 4 haftadir bir cevaplama bekliyorum Hocam

      Kisaca

      Tövbe etdim korkuyla
      Tövbe duasiz bir tövbe
      Ama tutamiyorum artik neyapmam lazim hocam
      Sadaka,namaz…

      Lütfen bir cevap bekliyorum

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba Hakan, tövbe insanın pişman olup bir daha yapmamaya niyet etmesine verilen bir isimdir. Tövbe etmek için her hangi bir dua, namaz vb. gerekmediği gibi bozmak için de her hangi bir şey söz konusu değildir.

 4. Selamün aleyküm ben kapalı biriydim ve açılmayı düşünüyordum kardeşim okuldan geç gelince korktum ve eğer kardeşim okuldan sağ salim gelirse yemin ederim açılmayacağım hatta bu konuyu bir daha hiç açmayacağım dedim ve kardeşim okuldan sağ salim geldi ama ben yine bahsettim hatta yine açılmayı düşündüm sonra birkaç defa daha aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim şuan açığım adağımı bozdum hatta açıldıktan sonra yine aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim ama tutmadım günahı nedir ya da kardeşimin başına bir şey gelir mi ya da bu yeminimin bir kefareti var mı varsa nedir bu yeminimi kardeşimin başından nasıl çıkarabilirim bu bir yemin mi adak mı bana bir yol gösterin lütfen.

  Bir de bir şey daha eklemek istiyorum açıldıktan sonra iki defa tekrarlandı aynı olay ve ben yine aynı yemini edip kapanicam dedim ama yapmadım yani yapamıyorum istemiyorum çünkü ama bir yandan da korkup böyle sürekli saçmalıyorum bana bir çıkış yolu gösterin her türlü kefareti öderim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, Geleceğe dair bir şeyi yapacağına ve yapmayacağına dair yemin edip de yeminini bozan kimse kefaret olarak on fakiri giydirir. Buna gücü yetmezse, on fakire birer fitre miktarı para veya yiyecek verir. Bunları yapacak gücü olmayan kimse, peş peşe üç gün kefaret orucu tutar.

   Yemin birkaç defa bozulunca, kişi o kadar kefaret öder. Yeminlerin yapıldığı yer değişmese de yine hüküm böyledir. Bozduğu bu yeminlerin her birinden dolayı ayrı ayrı kefaret ödemesi gerekir. Gücü yeten kimse böyle yapar. Fakat gücü yetmeyen kimse İmam Muhammed’in fetvası ile amel edebilir. Ona göre, yemin kefaretleri çoğalınca, bunlar bir kefaret ile ödenir. Tercih edilen görüş de budur.

   Netice: Eğer durumunuz iyi ise bütün yeminleriniz için ayrı ayrı kefaret ödeyin. Eğer durumunuz pek musait değil ise tek kefaret ödeyebilirsiniz. Kefaret ise üç çeşittir.
   1. On Fakiri Giydirmek
   2. On Fakire Bir Fitre Miktarı para veya yemek vermek.
   3. Peş Peşe 3 Gün Oruç Tutmak

   Önemli: Kişi bu üçünden dilediğini seçemez. Birincisini yapmak zorundadır. Eğer birincisini yapması imkansız ise ikincisini yapmak zorunda dır. Eğer ikincisini yapmak imkansız ise üçüncüyü o zaman yapabilir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

 5. Benim karşıma bi çok insan çıkardı yardım isteyen herkese yardım ederdim maddi ama şimdi resmen arıyorum bi haftadır kimseyi bulamıyorum öyle ki dilenci bile çıkmıyor karşıma

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, dilenmek İslam Dinin’de olmayan bir davranıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) dilenen kişi için, “ormandan odun kesip satsan senin için daha hayırlıdır” buyurmuştur. Bu sebeple dilencilere de para vermek onları şevke getirdiği için vermemek daha uygundur. Çünkü herkes dilencilere para verirse onlar bu işi hiç bırakmazlar. Dinimiz bunu yasaklamış ve ticaret yapmayı, çalışmayı emretmiştir. Onlara bu emre karşı gelip çalışmaktan vazgeçiyorlar. Bizde onlara destek olmamalıyız. İllaki yardım etmek istenilirse onlara bir iş bulabilir ve para kazanacakları bir kapı onlara vesile olabilirsiniz. Yapılabilecek en güzel yardım budur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
   Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun.

 6. Hocam Selamün aleyküm Ben diş dolgularımı maaşım bankaya yattıgından, Bankadan çektiğim parayla, bazende kredi kartıyla Yaptırdım, bu ödemeler nakitte olsa bankadan aldım, kredi kartıyla yaptırdığımada gecikme oldugundan faiz ödemiş oldum, bu durum Hanefî mehebine ve erkek kişiye göre gusul abdestine manimidir, (ağız ve burun farz)aldığım gusuller sahih ve caizmidir. Allaha emanet ol hocam

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, vücutta bir şey suyun deriye vs. geçmesini engelliyorsa gusül olmaz. Engelleyen şeyin faiz ile olup olmadığı hiç önemli değildir. Eğer suyun vücuda geçmesini engelleyen bir şey varsa ister faiz para ile olsun, ister helal para ile olsun her iki durumda da gusül olmaz. Kişinin o mani olan şeyi kaldırıp vücuda suyu ulaştırması gerekir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
   Hayırla Kalın.. Allah’a Teala Emanet Olun..

   1. Hocam,cünüpken içilen sigaranın (agız ve dişlerde)
    Kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri(cünüpken oldugunda)sonrasında gusul alındığında.
    Bu gusul abdestim hanefi mezhebine ve erkek kişiye göre. geçerli ve sahih
    Olurmu…
    Net sorum bu,busoruma cevap arıyorum.

     1. Muhammed Furkan Akdoğan

      Merhaba Ateş, bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için o maddenin ayrıntılarını araştırmak lazım. Direk bir şey söylemek doğru olmaz. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allh’a emanet olun…

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, evet guslünüz sahih olur. Ağızda çıkan yaralar gusle engel değildir. Ağız iyice boğaza kadar yıkandıktan sonra yeterlidir. Ağızda çıkan kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri varsa elinizden geldiğince yıkar ve üzerine su vurursanız sahih olur. Guslün başka bir yerinde eksik yoksa guslünüz sahihtir, olur ve geçerlidir..

 7. Tırnak yedigim için yapışkanlı takma tırnak takıyorum, ama namaz kılmama engel olurmu bilmiyorum

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Mehtap, yapışkanlı tırnakta her hangi bir necaset yoksa namaza engel olmaz. Fakat abdest alırken çıkarmıyorsan ve doğal tırnağının içerisine su geçmiyorsa o zaman abdestin olmaz, böylelikle namazında geçerli olmaz. Çünkü elleri dirseklere kadar yıkamak farzdır. Eğer takma tırnak su geçirmiyorsa, suyun deriye ve tırnak aralarına geçmesine mani oluyorsa abdest sahih olmaz. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

 8. Alllah'ı seven biri

  Hocam cevremde birçok kafir var.Bu kişiler arasında aile bireylerim de var.Ben bu kişileri seviyorum ve arkadaşlık yapıyorum.Benim kafir yani ateist arkadaşlarım da var bu kişilerin itikadi yönlerini beğenmiyorum ancak onları herhangi bir muslumandan daha çok seviyorum.Bu kişilerin doğum günlerini kutluyorum ve yasamalarini istiyorum.Hocam ben bunlardan dolayı kafir olur muyum?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Kafir olmazsınız. Fakat onlara duyduğunuz bu sevgi aşırılığa kaçmamalıdır. Yani “bunlar kafir olmalarına rağmen Müslümandan daha iyiler” gibi sözler sakıncalı sözlerdir. Çünkü ayetlerde ve hadislerde Müslüman olmayan kişiler hakkında “onlarla dostluk yapmayın” buyruluyor. Sevginizin ölçüsü ise insan olduğu için sevmektir. Yani yaratılanı sevmektir, yaratılandan ötürü. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

 9. Iyi aksamlar Hocam sorum su
  son aralar tv lerede izledigim osmanli filimleri ve daha sonrasi gercektede arastirdim biraz bu dizilerde dikkatimi ceken sahneler oldu bunlar gercek hayatada olmus misal Sultan süleyman bir vezirini veya sehzadesinin ölüm emrini veriyor ve bogdurtuyor
  Sultan diye ölen kislerin Hayati neden onun elinde olduguna inaniyor ve dinimizce can almak günah degilmi neden hapise zinadana atmiyor neden kendi ailesinin dahi canini aliyor ne hakla neye dayanarak ve bunu yapan sultanlar pasalar inancli kisiler ve bir can aliyolar bu günah veya Haram veya o emri verdigi icin cehennemlik degilmi ? merak etim dinimizde can almak günah cünki

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ali sana da iyi akşamlar. Şeriata göre bazı suçlar ölümü gerektirir. Bu ölüm emrini de devletin başında kim varsa o verir. Bu Allah’ın koyduğu bir kanundur. Fakat sebepsiz yere can almak haramdır. Tarihte ne olmuş, neden ölüm emri verilmiş bizim bir bilgimiz yok. Eğer İslami kurallara uyarak verdiyse ölüm erini sıkıntı yok. Eğer İslami kurallara aykırı olarak verdiyse elbette cezasını çekecek ve bundan hesaba çekilecektir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a (Teala) emanet olun…

 10. Hocam mitolojik varlıklarla alay edebilir miyiz?Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimali var mıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba can, Sadece Mitolojik canlılar değil Allah’ın yarattığı hiç bir varlıklar ile alay edemezsiniz. Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimalini düşünmek insanı kafir yapar. (Allah muhafaza etsin) Anlamadığınız veya sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Hak Yol, Arapça, Akaid, Fıkıh, Hadis, Kuran, Tarih, Tasavvuf ve Kişisel gelişim dersleri veren biriyim. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

 11. Hocam ben doktorum ve kullandigim ilaclardan elime boya gibi bisey bulasiyor. Bu gusul abdestine manimidir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba cansu, direk bir şey söyleyemem. Eğer boya deriye su geçiriyorsa gusul sahih olur, eğer boya deriye su geçirmesine engel oluyorsa gusül olmaz. Bir boyacıya veya bu konu hakkında bilgi sahibi olacak kişilere sorup o elinizde ki boyanın su geçirip geçirmediğini araştırmanız gerekiyor. Hayırla Kalın.. Allah’a emanet olun…

 12. Hocam Allah’ın bozulmuş şekli derken mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum,zeus,enlil gibi tanrı sayılan şeylerden bahsediyorum.Yani hıristiyanlar Allah’ın bozulmuş bir haline(çocuğu olan,karısı olan şeklinde)inandıkları için bu zeus un falan da aynı şey olup olamayacağını soruyorum.Soruma bu şekilde bakmanızı rica ederim yani mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, zeus, enlil gibi Mitoloji’de bulunan tanrı, kutsal ruh vb. her türlü şeye inanan da kafir olur. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

 13. Hocam bazı nurcular Bediüzzaman’ı asrın müceddidi kabul etmeyen kişilere “sen helak olacaksın”diyorlar.Bu doğru mudur?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, Doğru olup olmaması “helak olacaksın” derken ki niyetlerine bağlıdır. Eğer sen “cehenneme gireceksin” niyetinde olursa tabi ki de yanlıştır. Fakat “sen böyle devam edersen daha başka şeyleri de kabul etmezsin bu da seni helaka götürür” şeklinde bir niyet olursa sıkıntı olmaz. Ama yine de bu niyette olan kişi “helak olacaksın” şeklinde değil, latif ve karşıya faydalı olacak şekilde söylemelidir. Mesela: bu yaptığın doğru değil gel istersen beraber bunun kaynağını araştıralım vb. Sonuç itibari ile “helak olacaksın” çoğunlukla sıkıntı çıkaracağından doğru bir şey değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Allah’ı Seven biri, Kur’an ve sünnet İslamın kaynaklarından ikisi olup birbirini tamamlayıcı öğelerdir. Bu ikisinin birbirini nesh ettiği düşünülemez bile… Daha fazla bilgi için İslam dininin kaynakları adlı makaleme göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, Ğayri metluv vahiy vardır haktır tasdik edilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz ﷺ Resul olmadan önce de, Resul olduktan sonra da ğayri metluv vahiy almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, Dünyanın yaşı 7000 yıl diye bir söylenti vardır. Fakat doğruluk payı çok düşük bir zayıf görüştür. Pek itibar edilmemesi gerekir. Dinozorların var olup olmadıklarına dair bilgileri tarih kitaplarına bakıp araştırmak lazımdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmak gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 14. Hocam peygamberimiz peygamberlikten önce gayri metluv vahiy aldığı hangi ehli sünnet kitabında geçiyor?Ve hangi olay buna delildir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, konunun yanlış anlaşılmaması için “peygamberlik” kelimesini “resul” olarak değiştirdik. Yani Peygamber Efendimiz ﷺ kendisine gelen ayetler emredilen yeni bir kitabın ve yeni bir şeriatın vahiyleri alırken onunla beraber ğayri metluv vahiyler de almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 15. Hocam iceriginde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip edersek kafir olur muyuz?Çünkü biz onu takip edersek daha fazla kişi o kişinin profilini görecek ve onun küfür olan yazılarını da görecek ve belki de aklı karışacak.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Hak Yol, “içeriğinde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip eden kişiye” direk kafir diyemeyiz. Çünkü bu o kişinin niyetine bağlıdır. Eğer niyeti dediğiniz gibi küfrü sevdiği, yaymak istediği ve inandığı için ise o kişi kafir olur. Fakat eğer kişi “bir Müslüman olarak başka milletlerinde dinlerinden haberdar olmak lazım” niyetiyle yaparsa bunda bir mahzur yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Hak Yol, Takip etmemeniz de fayda vardır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

     1. Peki o küfür olan yazıları daha fazla kişi göreceği için kafir olur muyum?

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba, kafir olmazsınız sadece günah işlemiş olursunuz. Kafir olmanız için sizde o yazılanları desteklemeniz ve iman etmeniz gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, bu konu hakkında kaynaklarıyla bir hadis bizimle paylaşabilir misiniz?

 16. Peygamberler günah işlerler mi?Hz.Muhammed e tövbe et denilmiş midir?peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir gorusu doğru mudur?Peygamberlerin işlediği günahlar daha hükmü konulmadan önce mi işlenmiştir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Hak Yol, Peygamberler günah işlemezler. “Peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir” görüşü yanlıştır. Çünkü Peygamberler günahsızdırlar ve günah işlemezler. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 17. 19 mucizesi diye bir şey var mıdır?Herhangi bir ehli sünnet kitabında bu geçer mi?Bu bir bid’at mıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, 19 Mucizesinden kastın Kuranda ki ayetleri bir takım hesaplamalar ile Tevbe suresinin sonuna ayet eklenmesi sonucuna varılması ise, bu tamamen uydurulmuş saçma bir şeydir. Buna inanan kimse kafir olur. (Allah Muhafaza) Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 18. Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Munavî, Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278)
  Ve dünyanın 7 günde yaratılması “(Resulüm) Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymaz. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac 47)”ayeti de bunu desteklemez mi?Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca’fan izlediğime göre de Hz.Adem Dünyaya dünya 2000 yaşındayken indiriliyor

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Can, hadisi şerifte insanlığın ömrü 7 bin senedir diyor, fakat siz dünyanın yaşı kaçtır diye sordunuz. Dünyanın yaşının da direk 7000 yıldır, deyip kestrip atmak doğru değildir. Çünkü Hz. Adem’den önce dünyanın var olduğuna dair çeşitli rivayetler vardır. Verdiğiniz ayet-i kerime’de apayrı şeyden bahsediyor. Orada “Allah’ın dilerse her şeyi hızlı yapabileceğini fakat, yavaş yavaş yapıp insana ders verdiği” anlatılmaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 19. Insanin kendine davranışı nasil olmalıdır. Aşağılık duygusu ve kendini beğenmişlik arkasında nasıl bir denge kurmalıdır? Kendimi sevmiyorum ve çok eleştiriyorum nasil bir davranış içine girmeliyim?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, bu husustaki soruların cevabı basittir. Peygamber Efendimiz’i örnek alsak ve her halimiz de ona uysak,en iyi İnsan sembolü oluruz. Bunun için siyer kitapları okuyabilir, hadisler ve sünnet için araştırma yapabilirsiniz. İmam Gazali şöyle buyurur: İnsan her halinde sünnete uyynca Allah dostu olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 20. bu soru fazla dinimizle alakalı olmayacak sanırım ancak içim hiç rahat değil o nedenle yorum atıyorum tavşanların olduğu bir arazide yaşıyorum fazla olmaları nedeniyle verilmesi söylenmiş. Bir kaç tane tavşanı almaya geldiler, adamın söylediğine göre tavşan besliyor ve çoğaltmak istiyormuş ilk başta almalarında bir sakınca görmedim alabilirsiniz dedim, bugün iki tane tavşan yakaladılar ancak gönlüm hiç el vermedi vermeye, iki tavşanı bırakmasını ancak yavru tavşanları sürekli ısıran bir tavşan vardı erkek onu alabileceklerini söyledik öyle bir şey ki aklım o anda çuvalda yakalanmış olan iki tavşanda idi o yüzden yakalamasını söylediğimiz tavşan için gözüme perde indi sanki hayvan yakalanmamak için çok çabaladı, hayvanı çok hırpaladılar yakaladıklarında hayvan öyle bir baktı ki kurtarın beni der gibi o an yine aklım çuvalda ki iki tavşandaydı, yavrularda hırpalanmaz diye düşünüyordum belkide bilmiyorum şimdi içim kahroluyor öyle davranmalarına nasıl izin verdim diye yakalandığındaki bakışı da gitmiyor gözümden alan kişiler ona kötü davranıyormudur diye düşünmeden edemiyorum bu konuda bana akıl verirseniz çok sevinirim hayvancağız için çok büyük bir günah işlemiş gibi hissediyorum..başta hayvanlara sıkıntı vermeden alacaklarını düşündüğün için izin vermiştim şuan içim hiç rahat değil nasıl içimi rahatlatabilirim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Merve, içinizi rahatlatmak için eğer tavşanlar için bundan sonra elinizden bir şey geliyorsa, elinizden geleni yapabilirsiniz. Eğer daha yapacak bir şey yoksa sadaka vererek onun sevabı ile huzur bulabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 21. Sadece namaz surelerini bilen bir kişi Müslüman sayılır mı?(Şehadet getiriyor ve İmanın şartlarına iman ediyor)

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ahmed, Müslüman olmak için namaz surelerini bilmesine gerek yoktur. Sadece kelime i tevhid ve kelime i şehadet getiren, bu iki kelimenin anlamlarına ayrıntılarıyla iman eden ve ters bir şey yapmayan kişi Müslümandır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 22. İnsanların Allah’tan başka dostu yok müdür?Ben birine dostum dersem kafir olur muyum?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, siz birine dostum derseniz kafir olmazsınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 23. Peygamberimiz (asm) hiçbir âlimden ders almamış, hiçbir kitap okumamış, hiçbir ilim meclisinden bir şey öğrenmemiş; bir kelime de olsa yazı yazmamış mıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ahsen, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ümmi idi. Yani okuma yazmasını bilmiyordu. Burdan da okumadığını ve yazmadığını anlaşılmaktadır. Fakat Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabeler ile istişare yapardı. Bu istişare sonucunda yeni bilgiler öğrenirdi ve ilim meclislerine katılırdı. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 24. Arkadaşım takma penisle bir kızla cinsel ilişkiye girdi bunun günahı nedir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, haramdır. Allah Teala hesabını soracak hem dünyada hemde ahirette cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 25. Hocam meraba benim erkek arkadasim var cok ozur dileyerek konuyu anlatmam lazim lutfen yardımcı olun biz çok yakinlasiyoruz bi ara hamile kalma korkusu yasayip buyuk konustum ve tobe ederek Allah’ım bidaha gidersem korkutugumu başıma getir dedim ve yine gittm hocam yardimci olurmusun cok dardayim napmaliyim bu yükü tasiyamamm😑 Allah beni boyle biseyle cezalandirirmi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Gül, evli olmadığınız kişi ile yakınlaşmanız zinadır ve haram işlemiş olursunuz. Kendinizce yaptığınız adağın bir anlamı yoktur. Dünya imtihan dünyasıdır. Allah Teala istediği şekilde imtihan ve ceza verebilir. Sizin bu durumda en kısa zamanda tövbe etmeniz ve Allah emrettiklerini yapıp yasaklarından kaçınmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 26. camiye girdik sünnet kılınmış farza yetiştik kıldık sünnet ne olacak
  birde farzın son iki rekatına yetiştik ise ne yapmalı farz namazına durmalımı dururlursada ilk iki rekat ne olacak

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Salih, camiye girdiğinizde eğer farz kılıyorlar ise sizde onlara katılırsınız. Daha sonra sünnet namazı kılabilir misiniz, sorusun cevabı ise namazdan namaza farklılık göstermelidir.

   Sabah namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabahın ilk sünneti de dahil hiç bir sünnet namazı ta ki kerahet vakti bitene kadar kılamazsınız.
   Öğlen namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz. Bir sakınca yoktur.
   İkindi namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabah namazı gibi herhangi bir sünnet namaz kılamazsınız. Çünkü ikindi namazının farzı ne zaman kılınır ise o zaman o kişi için kerahet vakti girmiş sayılır. Akşama kadar her hangi bir sünnet ve nafile namaz kılamazsınız.
   Akşam namazı ve yatsı namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra öğle namazı gibi sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz.

   İKİNCİ SORUNUZUN CEVABI: Cemaatle namaz kılınırken imama nerede yetişirseniz orada imama uyursunuz. Sonra kılmadığınız rekatları imam selam verince siz selam vermez ve kalkar o kadar adedince kılarsınızı.

   Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar: “İmama neredeyse oradan devam edersiniz” hususunda tekbir getirip direk rukuya,secdeye vb. giderseniz namazınız olmaz. İlk önce tekbir getirip bir iki saniye ayakta bekleyip sonra tekrar tekbir getirerek imam nerdeyse artık secdyeye, rukuya vb. gidilir. Dikkat edilecek husus iki tekbir getirilmesidir. Birinci tekbir namaza başlamak için, ikinci tekbir ise diğer rükne geçmek içindir.

   Bir diğer dikkat edilmesi gerekenlerden biri de: Eğer akşam namazının ikinci rekatına yetişemeyip üçüncü rekatı da kaçırmaz yetişirseniz. İmam selam verdikten sonra selam vermeden kalkar geri kılmanız gereken iki rekatın birincisinde teşehhüde oturup kalar sonra ikinci rekatta tekrar teşehüde oturup selam verirsiniz. Yani kısacası sonradan kılacağınız iki rekatın ikisinde de teşehhüd yaparsınız.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 27. Ben 41 amene resulu okumaya basladim niyet etim bir iş icin yani 41 tane okuyorsun 7 gun olmak uzere ama 6 gun okuyali oldu adet gunum geldi ve sonuncusu yarim kaldi 7 gunu okuyamiyorum hocam sizce ne yapmaliyim kardesime versem 41 tane okusa cunku niyet etim 7 gun icin 41 amene resulu oyleymis dilek icin

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Huma, bu gibi sayılı okunan şeyler hakkında Peygamber Efendimizin ﷺ kesin bir sayı ifade eden bir hadisi olmadığında, insanın kendince bir sayıya niyet etmesinin hiç bir önemi yoktur. Bu sebeple elinizden geldiğince yapmanızda fayda vardır. Zikirlerin tam sayısına isabet etmesinin bir önemi ve artı bir fazilet yoktur.

   Bu yüzden kendinizi “az mı çektim / çok mu çektim” diye gereksiz yere sıkmanıza gerek yok.
   Not: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar halkın kendi aralarında adet edindiği sayılar içindir. Kuranda ve Hadiste nokta atışı belirtilen sayılar da durum böyle değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 28. Merhaba googleden imam nedir baktım Başkan dır yada camide insanlara namaz kıldıran dır diye sonuç çıktı sorulan sorulara camide ezan okuyan insanlara namaz kıldıran imamlar mı cevap veriyor
  Yoksa başkanlar mı cevap veriyor??

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Havin, sizin baktığınız imam kelimesinin sözlük anlamı ki bizim konumuz din olduğu için dini terim anlamına bakmak gerekir. İmam kelimesin dini terim anlamı “alim, üstad, örnek kişi” şeklindedir. Soruların cevaplarını da İslam Alimleri ve ehli sünnette örnek olacak kişiler cevaplamaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Zeynep, Sonradan Müslüman olan bir erkekle evlenebilirsiniz. (eğer her hangi bir istisnai durum yoksa) Fakat eğer kişi daha sonra tekrar İslam Dininden çıkar ve kafir olursa nikahınız o an itibariyle düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Abdullah, Rabıta nasıl yapılır adlı makalemi okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 29. Selamün aleyküm, değerli hocam.
  iki sorum olacak.
  *Benim kafamda aşırı kepek sorunu var; bu nedenle saçlarımı çok kısa kestiriyorum .(saçımda,saç – baş derisinde,sakal, sakal-dibi,bıyık, bıyık-dibi,kaş,kaş-dibi,vücut kılları-ve dipleri,vb…)kalan kepek olması,kepeklenmesi ve bulunması,gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

  *Banyoda ,Kullandığım ;kepek şampuanı,saç şampuanı,duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

  Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre fetvanız nedir?
  Allah’a emanet olunuz.
  Saygılarımla.
  (Hocam sayfanın biraz gelişmesi gerekiyor,direk soru yada daha once sorulmuş soruları yada örnekleri başlıklı güzel olur)

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yener,

   • Erkek kişi gusül de saçı ne kadar uzun olursa olsun dipleri ile beraber yıkamalıdır. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her ne varsa kişi abdestten ve gusülden önce bunları gidermelidir. Aksi halde guslü geçerli olmaz. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her şey abdestin ve guslün sıhhatine engeldir.
   • Banyoda kullandığınız; kepek şampuanı, saç şampuanı, duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gibi şeylerin vücuda yaptığı etkilere bakılır. Eğer vücuda suyun ulaşmasını engelleyecek zahiri bir kir vb. bir şey yapmışsa bunun gusülden ve abdestten önce giderilmesi gerekir.
   • Bu hükümler Hanefi mezhebine ve erkeğe göre verilmiştir.
   • Sitemiz gelişim aşamasındadır. Her geçen zaman yeni özellikler ve içerikler eklenmektedir. En kısa zamanda dini sorular ve cevapları adlı liste oluşturulacaktır.
   • Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…
  2. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yener, daha önce sorulan sorular için, dini sorular ve cevapları listesi hazırladık. Ana sayfadan tüm listeye ulaşabilirsiniz. Ana Sayfaya git→

 30. Erkeğim ama cinsiyet değiştirip kadın olmak istiyorum.hormonlarım erkek yönünde psikolojik tedavi görüyorum geçmiyor.Hormonal tedavi de yapmıyor doktorlar erkeklik yönünde normal yönde diye tedavi de olamıyorum.cinsiyet değiştirmem bu durumda caiz midir dinimizce ilaç ve psikolojik tedavi fayda vermiyor hormonal tedavi de yapılamıyor bu durumda cinsiyet değiştirmem caiz midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Bayramcan, kişinin erkekten kadına ve kadından erkeğe geçmesi hiç bir durumda caiz değildir. Böyle bir şeyin olması durumda Allah Teala hesabını soracak ve cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 31. sayın hocam biraz abes olacak ama sormam gerek başkasına yüz yüze soramam bunun içinde teşekkür ederim size rahatlıkla her soruyu size buradan sorabılıyoruz gerçekten teşekkrler çok güzel bir iş yapmaktasınız.sorum şu şekilde. namaz kılıyorum evimde eşimle tam bir cinsel beraberlik olmasada oyun ve şakalarımız olmakta mesela oral gibi şeyler tama birleşme ve boşalma olmamakta ufak kaçamaklar olmakta bu durumda tekrar gusül almamız gerekir mi şimdiden teşekkürler

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Tarkan, Adak, “bir kimsenin yapmak zorunda olmadığı bir şeyi, Allah rızası için kendisine vacip kılması”dır. Kişi şartlarına uygun olarak yaptığı bir adağa uymalıdır. Çünkü adak yapan, Allah Teala ile bir sözleşme yapmış demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 32. sevil adıgüzel

  hocam ıslak mendille necaset temizlenir mi merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Sevil, soruna cevap gelmiştir. Ana sayfadan Islak mendille necaset nasıl temizlenir adlı makalemi okuyarak sorunun cevabını öğrenebilirsin. Selametle…

 33. masturbasyon illetinden kurtulmuk istiyorum tövbe ettim kaç onlarca kez kendimi duduramıyorum namaz kılıp dua ediyorum yine olmuyor nasıl kurtulurum ?

  Bir de kalbimin tam huşu içinde olmasını istiyorum kalbimin tam imnanlı olması için ne yepebilirim ,islama canı gönülden tam olarak ininmik için ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Murat, bu hastalığın gelme sebebi nafistir. Kişi nefsi ile baş başa kaldığında hiç bir zaman ona üstün gelemez. Peygamber Efendimiz ﷺ bile “Ya Rabbi! Sen beni nefsimle baş başa bırakma!” diye dua ederdi. Peki ne yapmak lazım? Kişi sürekli Allah’ı zikretmesi lazım. Biz ne zaman Allah’ı zikretmekten gafil olursak nefis o zaman devreye girer. Biz ne zama zikretmeye başlarsak nefis o zaman ezilir, güçsüz kalır, tökezler ve bacakları kırılır. Bu sebeple daima içimizden Allah’ı zikretmek lazım.

   Eğer bun yapmakta zorlanıyorsanız kendinize Allah’ı hatırlatan şeyler bulmalısınız. Mesela sürekli elinizde gezdirdiğiniz bir tesbih olabilir. Tesbih kullanmayı adet haline getirirseniz sürekli Allah’ın zikri ile beraber olabilirsiniz. Bununla beraber kendinize Allah’ın ismi yazan bileklik vb. şeyler alıp süs olarak takabilirsiniz.

   İkincisi, kalbinizin tam huşu içerisinde olması için tasavvuf terbiyesi almalısınız. Tasavvuf hakkındaki bütün bilgilere ulaşmak için ana sayfadan tasavvuf nedir adlı makalemi okuyabilirsiniz.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 34. Hayırlı akşamlar. İnşirah suresini şuan yaşadığımız virüs süreciyle bağdaştıracak olursak, dini yaşamak uğruna katlanılan sıkıntının ardından 2 kolaylık gelecektir ayet tefsirini bu bağlamda nasıl değerlendirebiliriz? Bu süreçten sonra gelebilecek 2 kolaylık ne olabilir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, Hakîm olan Allah her şeyi yerleri yerinde yapan ve her işi hikmetli olandır. O her şeyi en iyi bilen ve yapandır. Bize ancak vazifemizi daha iyi yapmak yani ona kulluk etmek düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 35. Hak Dini İslam

  Selamün aleyküm hocam ben 17 yaşındayım ve elhamdülillah müslümanım namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum Allah rızası için her ibadetimi yapıyorum hâlâ da yapmaya devam ediyorum ama bir kaç gündür bir vesvesedir ki içimde beni sürekli şüpheye düşürmeye çalışıyor Kur’an’ın değişmediğini çok iyi biliyorum ama sonra diyor ki ya değiştiyse sen Allah’ın dinini yaşamıyorsan diye vesvese veriyor çok korkuyorum Allah’ın dinini yaşamıyorsam diye ve 2000 yıllık bir İncil bulunmuş ve hazreti İsa zamanında yazılan bir İncil diyorum ki Allah’ın değişmeyen bir kitabı varken neden Kur’an’ı Kerim’i gönderdi sonra diyor ki ya hazreti Muhammed son peygamber değilse ve hadisler nasıl günümüze kadar ulaştı bu yüzden bir kaç gündür bir şey yapamıyorum sonra diyor ki bu şüpheden kurtulmadan hiç bir şey yapamazsın o yüzden içim hiç rahat değil ya Allah’ın dinini yaşamıyorsam Allah’ın dini İslam değilse diye çok korkuyorum bunun olmadığını biliyorum ama tatmin edici bir cevap bulamıyorum bulsam içim çok rahatlayacak Allah rızası için bu sorularımı cevaplar mısınız içim rahatlasın tatmin olayım Allah sizden razı olsun inşallah

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Peygamber Efendimiz ﷺ son peygamberdir. Allah Teala ona Kur’anı Kerim’i indirmiştir ve İslam dininin beyan etmekle görevlendirmiştir. İslam bütün dinlerin adı olan yegane hak dindir. Kuran’da’ki yazan her şey doğrudur. Bırakın bir ayetini bir harekesi bile yanlış değildir. Kuran ve hadisler tevatür yoluyla bu zamana kadar gelmiştir. Kura’nı Kerimde’ki yazan her şeye senedi sağlam olan bütün hadislere uymak zorunludur. Bu zaman kadar tahrif olmadan gelen incil yoktur. Bunların hepsi aldatmacadır. Zamanında 300 tane olan incilleri bire düşürüp fitne çıkarma çabası olup hepsi boş şeylerdir. Şuan ki incile itibar edilmeyeceğinden takmaya gerek yoktur. Bu anlattıklarımda her hangi biri için deliller olmasına rağmen delile bile ihtiyaç yoktur. Eğer bunların en ufak bir şeyinde bile şüpheniz varsa dinden çıkar kafir olursunuz. Bunların hepsi imanın zayıflığından kaynaklanmaktadır. Daha fazla bilgi için imanın çeşitleri adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 36. Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar.,gıdalar,dondurmalar alıyorum. O günah benim mesuliyetim olurmu yani bende kul hakkına girermiyim akraba gidiyom o kullanıyor ve ben ondan yemek 🥣 yiyiyorum bu bana günahmı dükkan kırtASİYEnin kullandığı umarım beni anlamışsınızdır hocam lütfen beni aytınlatın getekirse ayrıntıya girin ve lütfen cevaplayın ben şafiiyim ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERRRR

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar aynı yorumundan iki tane atmışsınız. İlkine cevap verdik. Bu sebeple aynısını tekrar bu yorumda tekrarlamanın hacet olmadığını düşünüyoruz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 37. Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar, gıdalar, dondurmalar alıyorum. Akrabalarıma gidiyom onlarda yemek yiyom bu bana günahmı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Vesveseci, kaçak elektrik kullanmak günahtır. Ödeyecek kimseler varsa konuşursunuz elektriği onun üzerine açarlar, böylelikle resmiyette adam ödemiş olur. Kimseye de fazladan para gelmez. Kaçak elektrik ile çalışan şeylerde bu günahtan nasibini alır ve onlara zulmet bulaşır. Bunlardan elde edilen gıdalar yenilince kişi zulmet bulaşmış olur. Bu sebeple yavaş yavaş yapılan ibadetlerden zevk alınmamaya başlar. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmeli ve resmiyette ödeyecek birinin tayin edilmesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 38. Meraklı Şahsiyet

  Benim bir sorum var fakat yaşanmış bir şey değil sadece merak.HZ.Muhammed Allahın bir peygamberi Kuran-ı Kerim Allahın bir kitabı İsa da Allahın bir peygamberi İncil de allahın bir peygamberi durum böyle iken tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez mi? Cevap giremezse günümüzde bazı insanlarin dinin islam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması ve müslüman olduğu için cennete girecek olması adaletsizlik değil midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, şuan ki incile inanan ve onun dedikleri yapan biri insan Kuran’a ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) ters hareket eder. Böyle kimse küfre girmiş olur. Allah Teâla’da ona bunun için ebedi azap verir. Bir Müslüman dini İslam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması küfre sokmaz. Bu sebeple ahirette Allah onu hataları kadar cehennemde yakar ve cezası bitince cennetine sokar.

   İki fırkanın arasında ki fark birisi ebedi cehenneme girecektir, diğeri ise ya cehenneme girmeyecektir ya da girerse de ebedi olarak orada kalmayacak elbet bir gün oradan çıkarılacaktır. Her şeyi yaratan, bilen ve kurallarını koyan Allah Teala’dır. O Allah ki Kurana inanılmasını ve hak dinin İslam olduğunu beyan etmiş ve buna uymayı zorunlu kılıp emretmiştir.

   Kim şimdi “ben bu zamanda incilin dediğini yaparım” diyorsa ayette beyan edilen “Muhakkak ki Allah katında hak din İslam dinidir” ayetine ters hareket yapmış olur. Bu ters hareketinin sonucu küfür cezası ise ebedi cehennemdir. Yani şöyle ki Allah Teala Kuran ve Sünnetten başka bir şeyin inancı ve ibadeti ile geleni ben kabul etmeyeceğim buyuruyor. Bu sebeple Tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 39. Sevgili hocam Selamünaleyküm ben gözü  parada pulda malda olmayan biriyim. Ama şöyle bir isteğim var fakat bu isteğim  ne kadar doğru ne kadar yanlış  size sormak istedim. Ben eşim olacak insanın iman ehli Yusuf yüzlü  ve mesleğinin  de  asker,polis yada din eğitmeni olmasını istiyorum  küçüklükten beri bu mesleklere olan saygım ve sevgim   çok büyük. Ama  eğer bana gelen kişi  asker polis ve yusuf yüzlü olur fakat imanlı olmaz yada imanlı olmaya niyetli  olmayan biriyse  kabul etmem. Ben insanları meslekleriyle ölçüp tartmam ayrım yapmam ama böyle bir isteğim  var bu  ne kadar doğrudur sizce İsteğim yanlışmıdır böyle bir insanı isteyebilirmiyim ? Sonuçta önemli olan niyet değilmidir ben niyetimin temiz oluğunu biliyorum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Fatma Nur, Peygamber Efendimiz (s.a.v) kişinin malı, soyu, güzelliği ve dini yönünden nikahlanmak isteyeceğini söyler ve “dini” yönünden seçmemizi de tavsiye eder. Fakat bu diğerlerini düşürmez. Yani kişi hem din, hem soyu, hem güzelliği hemde malı yüzünden evlenmek isteyebilir. Dikkat edilmesi gereken tek şey Allah’ın emrettiklerini yapan, yasaklarından da kaçınan birisi olup Peygamber Efendimizin yolundan giden bir eş seçmek. Buna artı olarak para, soy vb. özellikler ise güzellik üzerine güzellik yani nurun ala nurdur ve hiç bir sakıncası yoktur. Bunun aksi olarak “dini” olmayıp diğer özelliklerin hepsi de olsa boştur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 40. Merhaba hocam ben küçük abdestten sonra istibra yapmadan gusül abdesti aldım ama istibra etmeyi bilmiyordum peki aldığım gusül (boy) abdesti kabul olmuş mudur yeniden almak gerekir mi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Dadaş Arda, ön ve arkadan gelen necasetler guslü bozar fakat kabul olmasını engellemez. Mesela, cünüplüğü gidermek için alınan bir gusül abdesti sonrası gelen akıntı gusül abdestini bozar lakin gusül gerektirmez yani cünüplük üzerinden kalkar ve sadece abdestsiz olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, selen insan her şey ile imtihan olur. Ailesi de bunların başından gelir. Bu konu hakkında hazırladığım İmtihan Dünyası Vaaza adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 41. Merhaba benim elime kızgın yağ döküldü çok kötü izi kaldı izi sadece döğmeyle saklaya bilirim mecburiyetten döğme yapsam günah olurmu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Murat, dövme yaptırana Allah Teala ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) lanet eylemiştir. Bu lanete mahzar olmayı göze almazsınız herhalde? Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. Nurettin yıldız eğer keyfi diyilse herhangi yara izini kapatmak içinse günahı olmadığını söylemişti. Eğer estetiği olsaydı elbette dövmeyi düşünmezdim. Herkez farklı şekilde yorumluyor kafam çok karıştı. Keyfi estetik günah ama mecburiyetten estetiğin günah olmadığı söylüyorlar birazda onada bağlamıştım. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Murat, burada ki dikkat edilecek husus günah olup olmaması değil. Dövme yaptırana Allah Teâlâ’nın ve Peygamber Efendimiz’in lanet eylemesi! Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 42. Selamün aleyküm
  Namazda baloncuk şeklinde gaz geldi
  bu vesvesemidir yoksa abdestim bozulmusmudur

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, eğer gazın çıktığını hissettiyseniz bozulmuştur. Hissetmediyseniz bozulmamıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 43. hocam sahurdan beri dis agrisi durmadi ilacimi almadığım icin. artik her tarafım uyustu. bozmakta istemiyorum. Bir akil veri

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ahmet, Müslüman ve ehil bir doktora gidip o ne derse onu yapmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 44. Acaba Ramazan ayında evde tek başına hatim indirirken cüzleri sırayla mı okumamız gerekir yoksa önce 2. cüzü bitirip sonra 1’i okuyabilir miyiz?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Tuba, sırasıyla okumanın her hangi bir zorunluluğu yoktur. İstediğinizden başlayabilir ve hatminizi yapabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 45. Sahura kalktım ama niyetlenmedim ben sozlu olarak niyetlenmem hic. Sabah uykudayken dilim ve bogazim kötü oldu dilim şişmiş gibi yutkunmakta zorlandim aklim yerindeydi ama uyku sersemi dayanamayinca su ictim bir iki bardak ama yine gecmedi sonra midem zorlamaya ve yanmaya basladi ve kasitli olarak kustum oyle biraz rahatladim suan hala ağzım ve boğazım yanıyor kefaret gerekir mi normalde keyfi olarak oruc bozmam hanefi mezhebiyim

 46. Hocam selamün aleyküm öncelikle benim size sorum şu Allah herşeyi bilir şüphesiz ki bunda hemfikiriz ama madem ki Allah herşeyi biliyor neden kainatı yani kısaca biz insanları yarattı tamam bizi yaratmasında ki sebep bizim kulluk etmemiz ona ama Allah kimin cennete veya kimin cehenneme gideceğini daha bizi yaratmadan önce biliyor yani benim nereye gideceğimi ahirette bildiği halde neden bizi test eder hani şunu yaparsan cennetime alırım şunu yaparsan cehennemime teşekkürler hocam.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yusuf, Allah Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyurmaktadır: “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim ve bilinmeyi sevdim” Yüce Allah her şeyi kendisine kulluk etsin diye yaratmıştır. İnsanı da dünyaya imtihan için göndermiştir. Bu hususta bize düşen emre itaat etmek ve kendimize düşüne kulluğu en iyi şekilde yerine getirmek. Bunun dışında ki şeyleri sorgulamak işimiz olmadığı gibi haddimiz de değildir. Her şeyin en iyisi Allah Teâlâ bilir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

  2. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yusuf, sorunuza cevap gelmiştir. Allah İnsanı Neden Yarattı adlı makalemi okuyarak cevabınızı öğrenebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 47. Gece sakız çiğnerken uyuya kaldık sabah kalktığında sakız hala ağzında olsa orucu bozar mı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Feyza, orucu bozar. Hatta bazı alimler kefaret bile yapması gerektiğini söylemiştir. Sonuç olarak 1 gün kaza tutmalısınız. şüpheden kaçınmak ve daha takvalı olmak için 60 gün peş peşe kefaret tutabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 48. Selamunaleykum Saygıdeğer Hocam, aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Bakara Suresi 179.ayette Allahu Teala;
  “Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz(anaparanız) sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.” buyuruyor.
  Hocam ben caiz olmayan bir bankada altın hesabı açtım 300 gram altın aldım. Altın yükseldi benim 300 gramının tl değeri arttı dolayısıyla. Ben de bu 300 gramı tl ye dönüştürüp çektim.Daha sonra bir faiz işlemi yaptığımı yazılarınızdan okudum.Simdi benim anaparam başlangıçta paramla aldığım 300 gram ise ben faizli kısmı elimden çıkartmak istediğimde neye gore hesaplayacağım. 300 gramlık altınımı hangi günkü altın kuruna göre hesaplamalıyım. Çünkü gramım yine gram olarak aynı ama elimde daha fazla tl olmuş oldu.Simdiden Allah razı olsun.

 49. Hocam ne olur yardım edin ben şafi mehsebindeydim evliyim eşim abdestimi bozuyordu ve rahatsız oluyordum hanifi meshebine geçtim huzurluyum fakat şimdide namaza başladım çok fazla kaza namazım var ve hanifi mezhebine göre kılmak aşırı yoruyor gücüm kalmıyor ben şafi iken farz ve üzerine kazasını kılıyodum şimdi ise olmuyormuş böyle ben ne yapıcam hocam çok zor durumdayım

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Şafi mezhebinde kalmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Hanefi mezhebinde ibadet yapmak için bütün kuralları Öğrenmezniz lazım. Bilmediğiniz bir kural sizin bütün ibadetlerinizi boşa çıkarır. Bununla beraber halkın zannettiğinin aksine Şafi mezhebi Hanefi mezhebinden daha kolaydır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 50. MUSTAFA BONCUK

  MERHABA HOCAM BEN POLİS OLMAK İSTİYORUM AMA ÜLKEMİZİN ALLAHIN HÜKÜMLERİ DISINDA YÖNETİLDİĞİ İÇİN TAĞUT OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR BENDE BİRAZ ARAŞTIRDIM VE KURANDAKİ AYETLER AÇIK VE NET BUNU BANA AÇIKLARMISINIZ YANİ BENİM BU DEVLETTE POLİS OLMAMIM HÜKMÜ NEDİR ?(LÜTFEN TARAFSIZ CEVAP VERİN AHİRETİM YANMASIN)

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Mustafa Boncuk, soruna cevap gelmiştir. ►Polis Olmak Caiz Mi adlı makalemi okuyarak sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz.
   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 51. Merhaba. çok çaresizim. İnşallah cevap verirsiniz. 😔
  Ben musturbasyondan kurtulamıyorum. Bu mübarak ramazan ayında bu günaha gene girmek istemezdim ama girdim. Şöyle ki hayallarim beni rahat bırakmıyor. Ben sosyal medya kullanmıyorum film/dizi izlemiyorum. Yani bu günaha sürekleyen yollardan da uzak durmaya çalışıyorum. Ama olmuyor. Bu sefer de hayallar düşünceler beni rahat bırakmıyor. Ders çalışmam lazım ama şehvetimden dolayı odaklanamıyorum. Rahatlama ihtiyacı duyyuyorum. Bu mastürbasyonu cok küçükken keşvettim.. Gerçekten bırakamıyorum. Suan 18 yaşındayım. Çok iradesiz ve özgüvensiz bi insanım. Kendime inancım kalmadı. Allaha karşı samimi değilim olamıyorumda. Samimi olan ben gibi yapmazdı. Artık günahımdan yeteri kadar pişmanlık duyamıyorum. Bu günah içinde sürüklenip gidiyorum. Üstelik hemen gusül alamadıgım iicn namazlarımıda eksik kılıyorum…Hiçbir şekilde düzelmiyecekmişim ve Allah ın rızasını kazanamadan bu dünyadan göçecekmişim gibi hissediyorum. Allah tan hayırlı bir eş istiyorum. Şuan evlenmem imkânsız. 🙁🙁🙁 Ne yapıcağım bilmiyorum 😕

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Tuğçe, istimda yani mastürbasyondan kurtulmanın tek yolu “dini uğraş”tır. Kendinize program çizmeli ve günün her vaktinde neler yapacağınızı belirlemelisiniz. Böyle böyle, her zamanınızı verimli bir şekilde geçirmelisiniz. Bu şekilde günlük programa uyduğunuz taktirde aklınızı meşgul ettiğiniz için şehvet arzusu gelmeyecektir. Eğer gelirse başta biraz kendinizi zorlamalısınız. O kadar yüksek bir şekilde şehvet arzusu geldiğinde eğer bir iki kere karşı koyarsanız vücudunuz buna alışır ve bu illetten kurtulmuş olursunuz.
   Günlük meşguliyet arasında en önemlisi Allah’ı zikirdir. Her saniye içinizden Allah diyerek zikretmelisiniz. Bu anlamda erkeklere sürekli elinde tesbih taşımalarını tavsiye ederim. Bu tesbih sayesinde her an zikir halinde olunabiliyor. Fakat erkeklerde elde tesbih taşıma abes olmadığı gibi kadınlarda bunun tam tersidir. Böyle bir durumda zikirmatik kullanabilirsiniz veya size Allah’ı hatırlatan her hangi bir şey bulmalısınız.
   Zikir meselesini hallettikten sonra günlük bir cüz okumayı kendinize adet haline getirebilirsiniz. Daha da iyisi günü beşe filan bölerek aralıklarla iki cüz okuyabilirsiniz. Son olarak tavsiyem, günlük vakit namazlarınızı yavaş bir şekilde kılabilir, zammı sureleri uzatabilir ve namaz bitiminde ayriyeten kaza namazları kılabilir.
   Sonuç olarak her vaktinizi verimli geçirirseniz eğer bu illete takılmazsınız. Kendinize günlük hedefler belirlemeli, yeni alışkanlıklar edinmeli ve her gün neler yaptığınızı not etmelisiniz. Çünkü insan boş olursa onun uğraşı şeytan olur, vesselam. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 52. Selamun Aleykum Hocam, çok huzursuz bir duruma düştüm Hocam Allah rızası icin aydınlatırsanız çok sevinirim ben evlendim ve ev almak için altınlarımı güvenli olsun diye bozdurup altın hesabına yatırdım. 70 binliraya 300 gram altın almış oldum hesabına.Sonra bunun caiz olmadığını öğrendim. Altını fiziki veren banka değilmiş kabz gerçekleşmemiş. Şimdi ben bu 300 gramı çektim ama tl bazında artmiş oldu. Gram yine aynı gram ben faize mi girmiş öldüm bilmiyordum, eğer ben bunun faizinden kurtulmak istesem anaparam 300 gram mi sayılır çünkü ben dugun altınlarımı bozmuştum altın olduğu için degerlendi, yoksa baştaki para mi sadece helal ben bunu nasıl hesaplayacağım?Anaparam 300 gramsa hangi günkü kura göre hesaplayacağım?Allah rızası için yardim edin Hocam

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Hidayet, tövbe edip bir fakire bir miktar sadaka vermelisiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. Hocam bir miktar sadaka verdikten sonra geri kalan 300 gramın türk lirasına en son bozdurdugum şeklindeki haliyle harcayabilir miyim?Yanlış anlamadıysam benim bankada değerlenenen altın hesabımin tl ye dönüşmüş halini kullanabilirim değil mi?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Hidayet, aradaki farkı evinizin mutfak ihtiyacı için kullanmamalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 53. lisede arkadaşımın biri erkek arkadaşınla size imam nikahı kıyalım dedi. bende işte içimden onayladım. hani kıyılsın istedim yani. cahillik işte. bilmiyordum ciddi bir iş olduğunu. ama onlar işin şakasındaydı. etrafta başka arkadaşlar da vardı. sordu işte kabul ediyor musun falan. evet dedik. sonra erkek arkadaşım gülerek şimdi seni boşuyorum boşol falan dedi. çok korkuyorum bu nikah gerçek oluyor mu? Hanefi mezhebindeyim.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ayça, imam nikahını onaylamak sizi evli kılmaz. Dini nikahın olması için gerekli dualar ve şartlar vardır. Bu duaların ve şartların yerine getirilmediği bir mizah, iki ikiyi karı koca yapmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 54. Selamün aleyküm bı sorum olucaktida kredi ile iş kurunca maaşımız kazandığımız para haram mı olur ve ömür boyu harammi yemiş oluruz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yusuf, kredi ile yapılan işin sermayesi haram olur. Yapılan iş helalse işçiye verilen maaşta sıkıntı yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 55. Hocam merhaba sorum şu;
  orucluyken farkında olmadan bosaldım ama cok değil 1 2 damla birsey ama kendi isteğimle değil hiçbir sey yapmadım bir an lavaboya gittigimde fark ettim.orucum bozulurmu ve cunub sayılırmıyım (bosalmanın orucu bozdugunu biliyorum ve 1 2 damla gibi az birsey oldu farkında olmadan )

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ahmed, eğer gelen su şehvet dışı geldiyse o meni değildir zaten. Eğer şehvetle geldiyse istemsizce bir şey düşünmüş veya dokunma ile şehvet uyandırmışsınız demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. tamam sagolun hocam yani orucum bozulmadı ve cünub değilim gusul almaya gerek yok ?namaz kılabilirmiyim

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Ahmed, genellikle ani hareketler, ağırlık kaldırma, lavabo öncesi veya sonrası meni dışında sular gelir. Sizde de gelen su böyle olsa gerek ki böyle bir durumda kişi cünüp olmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 56. Merhaba 22 yaşında bir bayanım 2 sorum olacaktı
  Ben kendimi bildim bileli çocukluktan beri ders çalışırken stresli ortama girdiğimde yer mekan farketmeksizin bacak bacak üstüne atıp istemsizce kasılıyorum küçükken bir kaç doktara götürdüler düzelmedi büyüdükçe bunun mastürbasyon olduğunu öğrendim.Sun bunu yazarken bile kasılma halindeyim engel olmaya çalışıyorum ama çoğunlukla engel olamıyorum özellikle bir işe odaklanırken böyle oluyor bazen elim avret yerine gidiyor hemen geri çekiyorum ramazan ayındada böyle oluyor bu hareket bir süre sonra kasılarak meni geliyor engellemeye çalışıyorum ama olmuyor durum orucu bozarmi diye araştırırken bile bacak bacak üstüne atıp kasılma hali oluyor bugün iş yerindeyken gene böyle oldu ve meni mi mezimi olduğunu anlayamadım ince bir sıvı geldi orucum bozulmusmudur ne yapmam gerekli sürekli vesvelerle boğuşuyorum kendi kendime senin elinde yapma yaparsan orucun gider diyorum ama tekrar kendimi kasılırkeb buluyorum Allah rızası için bana bir yol gösterin
  İkinci olarak
  oruç tutarken abdest aldıktan sonra sürekli peçeteye tukuruyorum boğazındakinseriblik orucu bozuyormus gibi hissediyorum ve sürekli tukurnejten boğazlarım kuruyor bu orucumu zedeler mi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Kader, 1. sorunun cevabı: menide olsa mezide olsa oruç bozulmaz. 2. Sorunun cevabı: abdest aldıktan sonra ağızda arta kalan suyu yutmak orucu bozmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 57. Hocam hayırlı sahurlar ben şuan kuran okuyorum hatim etmek üzereyim. Eşimin içki sorunu var ben hatmimi onun bu içki illetinden tamamen kurtulup imanlı, abdestli, namazlı mülayim bir eş ve baba olması için ona bağışlasam olurmu.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Gül, okuduğunuz hatmi şerifi böylesine güzel bir amaç için Allah’a niyazda bulunarak bağışlayabilirsiniz. Rabbim eşinizin en kısa zamanda bu illetten kurtulmasını nasip etsin. Amin. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 58. Selamün aleyküm hocam. Ben Abdurrahman. Hanefî mezhebindenim.
  Hocam Allah’a sonsuz şükürler olsun namazlarımı sırf Allah’ımın rızalığını kazanmak için kılıyorum dur inşallah. Kılarken bambaşka bir aleme ışınlanıyorum adeta. Benzetmek hata olmasın, sanki dünyanın en lezzetli yemeğini yiyormuş gibi, ağzımda öyle tatlar hissediyorum. O an hiç bitsin istemiyorum. Farkında olmadan namazlarımda çook uzuyor. Kıyamdan, rüku dan, secdeden ayrılamıyor um.
  Fıkhen yanlış bir şey yapmamak için şunları sormak istemiştim.
  Secdede, subhane Rabbiyel ala ile birlikte başka dualarda edebilir miyim? Hangileri?

  Tahiyyatta, salevatlar ve Rabbenâlar dan, başkaca dualar edebilirmiyim? Örneğin seyyidu’l-istiğfar duasını ve ismini bilmiyorum ama aşağıdaki şu duayı edebilir miyim?
  Bunun ölçüsü nedir? Yani örneğin tahiyyatta Kuran’dan ve hadis lerden istediğim duaları okuyabilirmiyim?

  Allahümme innî eûzübike min azâbi’l-kabri ve min azâbi’n-nâri ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâti ve min fitneti’l-mesîhi’d-Deccâl.

  Cevabın için şimdiden Rabbim razı olsun

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Aburrahman, son duayı her namazın sonunda tahiyyat ve salli barikin arkasına okuyabilirsiniz. Secdede ise farz namazda secde tebihinden başka dua edilmez. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 59. İyi günler hocam.
  Ben tesbih namazı nasıl kılınır bilmiyorum ama bugün kılmam gerek. Nasıl kılındığını bilmediğim için telefondan tesbih namazı videosu açıp. İzleyerek söylenenlere ve hareketlere göre namazı kılsam. Sizce doğru olur mu? Ve söylediğim gibi yapsam kabul olur mu?

  1. Muhammed Furkan

   Merhaba Melis, tesbih namazı kılmak için namazın nasıl kılındığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Namaza durulduğu vakit dışarıdan hiç bir şey namaz kılana etki edemez. Örneğin, sesli bir şekilde kıraat yapan kişiyi birisi uyarsa ve yanlış okuyorsun dese, kişi de bu uyarı üzerine okumasını düzeltse namazı bozulur. Yani namazda iken bir yere bakamaz, dinleyemez ve hiç bir şeye cevap veremezsiniz. Dolayısıyla namaz içinde söylenenlere ve hareketlere göre kendiniz namazınızı kılamazsınız. Daha önceden her şeyi öğrenmeli dışarıya bağlı olmaksızın mustakil olarak namaz kılmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 60. S.A hocam ben 16-17 yaşıma kadar çok küçükken önemsemeyerek tam olarak zina yapmadım kendime zarar verdirtmedim ama çoğu kez yaklaştım. Şimdi 22 yaşındayım bu beni perişan ediyor. Evlenmek istiyorum vicdanım rahat değil. Ne yapacağım.?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Leyla, genç iken çoğu insan bilmeden günaha düşebiliyor. Bunun tek çözümü bir an önce düşülen hatanın farkına varıp tövbe etmek ve bir daha yapmamaya niyet edip gayret göstermektir.

 61. Cehennem ile ilgili bir soru.Nolur hocam Allah rızası için gördüğünüzde yazarmısınız çok merak ediyorum

  Selamun Aleykum hocam.Kişinin gerçeğini öğrendiğinde çok fazla üzüntü duyacağı bir konunun gerçeğini yani o kötü durumu ahirette öğrendiğinde,yani bu gerçek kötü olay ahirette ortaya çıktığında,cehennemde kaldığı süre boyunca bundan dolayı da acı çeker mi?Yani şöyle açıklayım,benim için hayati önem taşıyan bir konu var,evlendiğim kişi o konuda ömür boyu yalan söyleyerek kandırdı diyelim.Hesap günü o sevdiğim kişinin beni kandırdığını,ömrümün boşa geçtiğini öğrendim.Cehenneme gidersem cehennemde bunu bilmenin acısını da yaşar mıyım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Dünyada ki hiç bir acı cehennemin en hafif acısına, hiç bir güzellik, zevk ve mutlulukta cennetin en ufak güzelliğine denk olamaz. Çünkü arada insanın aklını alamayacağı kadar farklar bulunmakta olup dünyadaki sıkıntı, keder, üzüntü, zevk vb. hepsinin boş olduğu yalnız Allah için yapılanların hatırlandığı anlaşılacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Şuan düşündüğümde ahirette bunun gerçeğini öğrenirsem çok aşırı acı çekerim diye düşünüyorum.Ozaman oradada aynı şekilde düşünüyor olurum diye düşünüyorum?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Bu gibi şeyler ahirette mahşer gününde insanın aklına gelmeyecektir. Çünkü o gün daha önemli şeyler vardır ortada!

 62. Selamun Aleykum hocam bikaç şey kafama takıldı sorabilir miyim? 1)Kişi eşinden sonra cennete girmişse,kendisi henüz cennete gelmeden,kendisinden önce cennete giren eşini yada bi gılman seçme noktasında, eşinin kendisini bekleyip beklemediğini,hurilerle hiçbir münasebeti,duygusu(aşk,sevmek,şehvet gibi)olup olmadığını bilir mi?yada seçme anında her konuda herşeyin farkında olur mu bilir mi? 2)Dünyadaki her iki eş eninde sonunda cennete girmişse ve erkek hem hurilerle hem eşiyle birlikteyse eşinin dışındaki huriye hiçbir duygusu olurmu?(sevmek,aşk,şehvet duygusu gibi) 3)Cennetteki kişi dünya hayatını hatırlar mı?

  Kuranda tam olarak bu sorularıma ayrı ayrı cevap olacak bir ayet hiç varmı?ve varsa atarmısınız?Eğer yoksada hadislerle bildiklerinizle ayrı ayrı cevaplayabilir misiniz?Yalnız cennette kıskançlık yoktur gibi genel cevaplamayın lütfen çünkü internette soruma bi cevap olmıycak bişekilde hep buna rastladım,gerçekten tam olarak bu sorularıma merak ettiklerime cevaplar verin Allah rızası için,benim için çok önemli özellikle önemle ilgilenirseniz çok minnettar olurum

 63. 🐶 KÖPEK SEVER 🐶

  Selamun aleyküm
  Sizlere 2 tane sorum olacak.

  1. Bahçede köpek beslemek günah mı ? ( Hem bekçilik amacıyla hem de ben köpek beslemek istediğim için 🐶 )
  2. Evde ya da bahçede engelli köpek beslemek günah mı ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, köpek beslemek günah değildir. Lakin, evde beslemek dinimizce uygun görülmemiştir. Bu sebeple köpek beslemek isteyen kişi evin dışında beslemesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

 64. Selamun aleyküm Ben bir ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Görev yaptığım okulumda öğrencilerim fotokopi ödev paralarını biz öğretmenler topluyoruz. (Her sınıf ve şubeden) farklı öğrencilerimden topladığım paralar arttı. Ve ben başka okula görevlendirildim geri veremedim sorum şu; onlar adına bir yardıma muhtaç birisine öğrencilerim adına sadaka verebilir miyim? Ya da nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, o parayı geri vermeniz en doğru olandır. Eğer geri vermenizin imkanı yoksa paranın sahipleri adına hayır işleyebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

 65. Selamun aleyküm.Hocam ben de her müslüman gibi faizin haram olduğunu biliyorum.Ve faiz yemek büyük günahlardan biridir.Benim internet üzerinden yatırım yapmayı düşündüğüm bir sistem var.Bu yatırım sistemin içinde faiz var.Yani mesela 1 dolar yatırırsam günde 2 dolar kesin olarak faiz verecekler.Normalde bu faizi almam büyük günah.Fakat internette bu konuyla ilgili şöyle bilgi buldum.Aktarıyorum: ‘Ecnebi ülkelerde, müslümanların, gayrimüslimlere ödünç verip, onlardan faiz almalarının caiz olduğu Mülteka’da yazılıdır. Mecmaül enhür ve Dürer’deki hadis-i şerifte, gayrimüslim ülkelerde, müslümanların kâfirlerden faiz almalarının caiz olduğu bildirilmiştir. Bundan başka zaruret dışında faiz her yerde her zaman haramdır. (Cevhere)
  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in(sav)’“Bizimle, bize karşı savaş halinde olan halk (dar’ul-harp ahalisi) arasında faizli işlem olmaz. Bir dirhem verip onlar*dan bin dirhem alabiliriz, onlardan alırız ama verme*yiz[3].” diye böyle bir hadisi varmış.

  Benim yatırım sistemini kuranlar yani bana yatırdığım para kadar faiz verecek olanlar ecnebi.Bu iş illegal değil.Bu iş bitcoin madenciliği,bitcoin ticareti ve forex yatırımı.Bitcoin yatırımı sayesinde büyük karlar elde edilebiliyor.Yatırım yaptığım firma Avrupa’da,yani Türkiye’de değil.Benim bu yatırımdan elde edeceğim kazanç garanti.Ecnebiler bana faizi kendi gönül rızalarıyla verecekler.Herhangi bir taraf mağdur olmayacak.Ben bu şekilde faiz alırsam yine de günaha girer miyim?Hocam bu konu benim için çok önemli.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Hayırlı günler…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Serdar, faiz para satmaya denir. Para satmakta haramdır. Başka görüşlere itibar etmeyin. Konu ile ilgili olarak İnternetten döviz alışverişi yapmak caiz midir adlı makalemi okuyabilir ve İnternet’ten döviz alıp satmanın ve yatırım yapmanın caiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

 66. Allah’ın bir kulu

  Hocam menili kıyafeti çamaşır makinesinde 1 kez yıkasak meni yok olur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, her eşyanın ve eşyaya bulaşan necislerin yıkama metodu bulunmaktadır. Kıyafetlere buluşan meni için çamaşır makinesine atılması en üç kere sıkılmalı bir şekilde yıkanması yeterli olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, çamaşır makinelerinin sıkma özelliği bulunmaktadır. Sizin makinenizde bu özelliğin olup olmadığı hakkında araştırma / soruşturma yaparak öğrenebilirsiniz.

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Üç kere atmanıza gerek yoktur. Çamaşır makineleri programlarına göre 1-2-3 vb. kere sıkabilirler. Daha fazla bilgi için bir beyaz eşya dükkanına gidebilir ve çamaşır makinelerinin sıkmaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Beyaz eşya dükkanlarına gidip bu sorunun cevabı hakkında detaylı bilgi alabiirsiniz.

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Meni temizlenmesi zor bir şey değildir. Su ve sabun ile kolayca giderilebilir.

     1. Allah’ın bir kulu

      Mesela menili pantolonu çamaşır malinesinde 1 kez yıkadık ve meninin izi kaldı namaza mani olur mu?

 67. Selamun aleyküm gusul abdesti almadan önce içimden Allah var diye bir sey geçti Allahın varligini biliorum ancak ciplakken ben Allahin adini anmam isteyerek demedim vesvese olarak geçti hükmü nedir vesvese midir ben vesvese diyip gectim

   1. Menili çamaşır temiz çamaşırlarla birlikte makineye atılırsa bi sorun olur mu?

 68. Selamün aleyküm benim nişanlım vefat etti bende öldüğüm zaman cennette olursak orada evlenebilir miyiz ? Ölen kişi sevdiğini unutur mu ? Yani sadece evliler mi kavuşacak ahirette?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Mustafa, kişi cennette sevdiği ile beraber olacak. Eşi de orada bulunan hurilerden daha güzel gözükecek kendine. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla kalın, Rabbime emanet olun…

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhabalar, ikinizde birbirinizi seviyorsanız beraber olursunuz Allah’ın izniyle.

 69. Benim bir sorun olacaktı bende 3-4 yıldır vesvese var ve en ileri boyutları dahi oldu küfür haşa başka baska türden hep oldu ve ben çok araştırdım insanın içinden geçenlerden Allah sorumlu tutmuyor bunu düşünerek kendimi telkin ettim çünkü bu çok zor bir durum kimsenin başına Rabbim vermesin bunu böyle düşünürken başıma gelir mi bu düşüncelerim diye merak ediyorum ve bu ara ara geliyor gene tamamen geçmedi maalesef ama bu sıralar ben kendimi telkin ederken gunah değil falan derken içimden bi ses sen bilerek söyledin sen istiyorum gibi suçlama yapmamı sağlıyor kendi kendimi bu vesvesen oluyor sanırım bu durumda ne yapmam gerekir yardimci olun lütfen
  Allah a emanet olun

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Bu vesveseden kurtulmak için şunu bilmeniz yeterlidir. “Kalbe gelen kötü düşünceler fiile dökülmediği sürece günah yoktur.”

   1. Yani geçirmiş olsam bilerek bile olsa mesela söylemesem ağızından çıkmasa ve yapmasam onu gunah değil ne düşündüğümün önemi yok doğrumu anlamışım

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Aynn doğru anlamışsınız. Kalbe gelen kötü düşüncelerde insan sorumlu olmaz. Çünkü şeytan damarlarımızda dolaşabildiği için vesveseler verir biz de onu kendi düşüncemiz zannederiz. Eğer kalbimize gelen bu kötü düşünceleri fiile dökersek o zaman vesveselikten çıkar ve kendi icraatımıza dönüşür ve günah işlemiş oluruz.

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Teşekkür ederim, sizde Hayırla kalın Allah Teâlâ’ya emanet olun…

 70. Selamun aleykum hocam. Bilmeden küfre giren kişi haberi olmadığı halde imanını kaybetmiş olur mu? Yoksa birisi uyaracak o bu uyarıya rağmen reddettiği için mi küfre girmiş olacak? Küfür sözü söyledim mi söylemişmiyimdir gibi düşünce vesveseli insan da çok oluyor. Araştırıp bir şeyler öğrenildikçe de insanları içten içe yargılamaya başlıyor insan. Bu tür durumlarda neler yapılması lazım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Kişi bilerek veya bilmeden küfre düşecek söz, fiil veya davranışta bulunursa kafir olur. Zaten ahir zamanın kıyamet alametlerinden biri de budur: kişinin sabah evden çıkıp habersiz bir şekilde gün içinde konuştuklarından ve yaptıklarından dolayı akşam eve kafir olarak dönmesidir.

   1. Hocam içinden geçenden dolayı kafir olur demişsiniz ama insan içinden geçenden sorumlu değil diye biliyorum. İçinden geçenden dolayı insan nasıl kafir olsun? Allah muhafaza bazı kişiler içimden Allah’a sövüyorum yada Allah yok tarzı şeyler geçiyor diye sorduğunda cevaplayan hocalar içinizden geçenden sorumlu değilsiniz diyor.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba Enver, “kişi içinden geçenden dolayı kafir olur” diye bir şey demedim. Bilakis bu konu hakkında bir başka cevabı şöyle verdim:

     Kalbe gelen kötü düşüncelerde insan sorumlu olmaz. Çünkü şeytan damarlarımızda dolaşabildiği için vesveseler verir biz de onu kendi düşüncemiz zannederiz. Eğer kalbimize gelen bu kötü düşünceleri fiile dökersek o zaman vesveselikten çıkar ve kendi icraatımıza dönüşür ve günah işlemiş oluruz.

     1. Allah razı olsun hocam. Kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş. Hakkınızı helal ediniz. Allah sizlere imanlı ölmeyi nasip etsin inşallah. ( Hocam sık sık bu duayı ediyorum hem kendim hem ailem arkadaşlarım için doğru mu yapıyorum?)

 71. Selamünaleykum hocam bende de vesvese var ve bu niyete döndü gece sabah ezanına kalkıyorum ve ezan bitene kadar oruca niyet etme gibi vesvese geliyor buda şükür ve kaza orucu diye ama be tutmayacağım yani sahurada kalkmıyorum yani vesvese ama sık sık oluyor bu ara içini rahatsız ediyor bunu tutmamız gerekmez demi

   1. Şöyle tutmayacağım niyet etmeyeceğim diye kendi kendime söylüyorum ama ben istemeyerek geçiyor içimden zaten bunu genede tutmam gerekir mi öyle vesvese oluyor çok oluyo ben istemeden yani

     1. Evet dün gece yatarken geldi uykularım kaçıyor artık sabaha kadar soğuk terler döktüm korkudan bisey olacakmis gibi oldu sanki ben başka şeyler düşünüyorum ama icimdeki ses sürekli niyet ediyor ben bastıramadım bu sesi yani tutmam gerekmez demi lütfen yardım edin ne yapmam gerekir

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Sürekli başta felak – nas -ayetel kürsi sureleri olmak üzere Kuran okuyarak bundan kurtulabilirsiniz.

   2. Aleykümüsselam
    İstemediğin halde içinden geçen niyetlere aldırış etmemen doğrudur. Ramazandan sonraki günlerde böyle olduğu zaman rahatlıkla yeyip içebilirsin. Herhangi bir sıkıntı yok.
    Bunu ben çok araştırdım hep böyle diyorlar di bu şimdi tekrar geldi size ondan sordum teşekkür ederim

 72. Merhabalar. Benim vesvese hakkında bir sorum var. Son zamanlarda şöyle bir huy edindim. Mesela bir yolda yürürken aklıma birşeyle veya biriyle ilgili kötü bir şey geldiğinde o yolda geri adım atarak bu defa güzel bir şey düşünmeye çalışıyorum. Bunu yapmadığım zaman sanki başıma kötü bir şey gelecekmiş veya istediklerim olmayacakmış gibi hissediyorum. Bazen direnip yapmıyorum ama sonra bütün gün kendimi kötü hissediyorum ve bazen üşenmeyip tekrar o yola gidip yine yapıyorum bunu. Bu beni çok yıpratıyor. Resmen geri adım atıyorum. Bir gün biri görecek rezil olacağım diye çok korkuyorum. Bu vesvese midir? Bundan nasıl kurtulabilirim? Sevgiler ve saygılar

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, aklınıza kötü bir şey gelmesinin zararı ve günahı yoktur. Bu yüzden başınıza kötü bir şey gelmesi diye bir şeyde söz konusu değildir. Bu iki dediğimi iyi kavrarsanız yaptıklarınız vesvese ve gereksiz olduğunu anlar ve bırakabilirsiniz. Allah Teala yar ve yardımcınız olsun, Amin.

   1. Merhaba tekrar. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ama bazen sadece bir olay için değil, mesela bir şahıs için de kötü şeyler geliyor. Mesela hakaret gibi. İçimden o kişiye hakaret ediyorum veya günahını alıyorum. Birden geliyor aklıma. İstemeyerek. Sonra tövbe ediyorum tabi. Bu durumda da geçerli mi bunun günah olmaması? Sevgiler

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     İçinizden birine hakaret ederseniz günah işlemiş olursunuz. Çünkü hakaret bilinç ile yapılan bir şey olduğu için istemsizce yapılmaz. Eğer kişi bunu istemsizce yaptığını düşünüyorsa kendisini kandırıyordur. Niyetinizi sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu gibi vesveselerden korunmak için ibadetlerinize daha çok önem vermeli ve helal yemeye dikkat etmelisiniz.

 73. Hocam benim teyzem hasta acil ameliyat olması lazım ve ameliyat olmadan 2 gün önce uyuyor ve rüyasında Azraili görüyor onu alıp kolusundan tutup götürmüş anlamı ne lütfen sizden dua istiyoruz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, ahir zamanda görülen rüyalara itibar edilmiyor. Bu sebeple herhangi bir anlam çıkarmaya gerek yoktur.

 74. Hocam ben içimden yemin gibi birşey geçti bende bu yemin mi diye google a yazdım öğrenmek amaçlı bu yemin olmaz yazınca demi sadece yemin kismini yazdim sorarken geri kalanini yani ne icin oldugunu yazmadim yeminde onu belli etmek gerekir demi lutfen bilgi verin

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, yazma ile yemin edilmiş olmaz. Yeminin geçerli olması için açık bir şekilde niyet edilmesi gerekir.

 75. Hocam el ummar cinleri varmis bunlar insanlarla ve evlerinde yaşarmış böyle birşey doğrumu nasil olur böyle birşey şimdi herkesin evinde cinler mi var evlerimizde görünmeyen bir aile daha mi var

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Cinler ve şeytanlar yer yüzünde her yerde var olan gezen ve dolaşan canlılardır. Hatta şeytan damarlarımızda bile gezip vesvese verebilmektedir. Fakat kişiye koruyan hafaza melekleri olduğu için zarar veremezler. Lakin vesveselerden korunmak için ayetel kürsi, felak ve nas sureleri okunabilir.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu merhaba,

   Cinler isterlerse evimizde yaşarlar istemezlerse yaşamazlar. Yani evimizde yaşıyor veya yaşamıyor olabilir.

 76. Selamunaleykum ben bir sey soracaktım ben yerde serili yün vardı ona kedi yatıyordu bende hayvanlardan biraz korkarım yaklaşamam o yüzden terlikle kovalamak amaçlı attım ama geldimi gelmedi mi bilmiyorum çok hızlı atmadım ama bunun günahı var mi icim içimi yedi ben asla zarar veremem hayvanlara falan ama attım pişmanlık duydum nasil tövbe edebilirim acaba

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Hayvanlara zarar vermek günahtır. “Ya Rabbi ben pişmanın, keşke yapmasaydım, inşallah bir daha ben yapmayacağım” ve benzeri her türlü lafızla tövbe edebilirsiniz.

 77. Birinci sorum: hocam ben evliyim eşimi çok seviyorum ama eşim ile annem ve kız kardeşlerim biribirilerini hiç sevmiyorlar birbirlerine çok zıt gidiyorlar hiç anlaşamıyorlar hep kavga halindeler bu konuda ne yapabiliriz acaba
  Ikıncı sorum::eşim odasında muska buldu annemden şüpheleniyor ve diyor annen bizi ayırmak icin bunları yapıyor bende yok diyorum kulak asma diyorum annem böyle yapmaz diyorum cünkü annemden bunu beklemiyorum eşim bunları söyleyince şaşırıyorum bide annem gecen gizlicen evden habersiz şeyhe gitmiş ve eşim duymuş ne yapacağımızı bıkmıyoruz şaşırıp kalmışız …

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Şeyh dedikleriniz genelde üfürükçü tayfasından olup “hoca” adını kirleten kimselerdir. Bu kimselerin sözlerine de yaptıkları muskalara da itibar edilmez. Birbirlerini sevmelerini sağlamak için öncelikle neden sevmediklerini araştırmanız ve bunun üzerinden çözüm için yürümeniz gerekmektedir. Bunun dışında yapabileceğiz tek şey dua kalıyor. Perşembeyi cumaya bağlayan gecenin imsaktan önceki zaman duaların en kabul olduğu zamandır. Bu bu zamanda kalkıp abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra tevazu ve kırık bir kalp ile ettiğiniz dualar inşallah kabul olacaktır.

   Selametle….

 78. Selamun aleykum hocam
  Buzdolabındaki bazı yiyecekleri buzdolabının çalışmadığı zamanlarda serin olduğu için banyoda durmasında bir mahsuru var mıdır dinimizce?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, her hangi bir mahsuru olmamakla birlikte alimler çokta hoş karşılamamıştır.

 79. S.a, son dönemde çok sık karşılaşılan bir evlilik teklifi ritüeli var, erkek diz çökerek evlenme teklifi ediyor. O dönem için nikahsız olmaları ve diğer tüm etkenlerden bağımsız olarak bir erkeğin eşinin önünde diz çökmesi, sevgisini böyle göstermesi sakıncalı mıdır? Evlilik teklifinde diz çökmek batı tandanslıdır ve bize batıdan gelmedir ama diz çökme çok eskilere dayanan karşı tarafı yüceltme amacıyla hatta tapınma amacıyla sembolize edilen bir şeydir. Diz çöken erkek bu kavimlere mi benzemiş olur, yoksa o kavimler bu hareketi farklı farklı yorumladıkları için yorumlama şekline mi bağlıdır.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, evlilik teklifi yapan kişinin diz çökmemesi daha iyidir. Hüküm ancak ne niyetle diz çöktüğüne bakılarak verilebilir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 80. Merhaba hocam hayırlı günler . Bende normalde takıntılar vardı hocaö suyu açık bırakmak kapıyı kapattım mı diye çok bakardım . Şimdide 1 haftadır cin korlusu geldi ya cinleri görürsem ne olur diye sürekli düşünüyorum aklımdan çıkmoyor hocam . Ama akşamları korkmuyorum ve rüyalarıma falanda hiç girmedi korkunç şeyler hocam . Benimkisi ya görür müyüm korkusu düşünerek görme Durumu var mı hocam ? Yorumları okuyorum bazıları görüyorum konuşuyorum falan dedi o yüzden de biraz endişelendim karşıma çıkarlar diye. Şimdiden Allah razı olsun hocam. Felak nas ayetel kürside okuyorum sürekli . Namazada başladım . Allah razı olsun şimdiden

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Bunların hepsinin bir vesvese olduğunu bilmenizi isterim. Çünkü şeytanın işi insanlarla uğraşmaktadır. Şöyle ki her insanı koruyan melekler vardır. Bu melekler vesilesi ile cinlerin vb. zararlarından korunuruz. Siz istemediğiniz sürece hiç bir şey olmaz rahat olabilirsiniz. Bu tip yorumlara itibar etmeyin. Cinleri gören konuşan var diye iddia ediyorlarsa bu sizinde görebileceğiniz anlamına gelmez. Olay şu ki uğraşanla uğraşırlar, uçurumdan atlayan zarar görür atlamayan görmez. Her zaman Allah’a nasıl daha iyi bir kul olabilirim düşüncesine girerseniz zamanla bu tip endişelerinizin ne kadar boş olduğunu anlayacaksınız. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

   1. Allah razı olsun hocam. Benimki vesvese galiba evet ya görürsem düşüncesi var sürekli huzursuzum . Felak nas ayetel kürsi de okuyorum sürekli. Böyle düşünerek görme gibi bi durum olmaz dimi görürsem diye düşünce var . Düşünmeyle gözükürler mi hocam son sorum budur sağolun

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba,

       Dini soru cevap sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz. Lütfen farklı bir sorunda yeni bir yorum göndermekten çekinmeyiniz.

 81. Hocam ben dizide nasuh tövbesini duydum yemin olarak oluyordu orda ve bende vesvese oluştu sürekli tekrar gibi oldu tövbe olsun mu olsun gibi böyle saçma sapan konularda oldu yani hatırlamıyorum bile o kadar çok şeyde oldu bende bunu yemin mi ve içimden tekrarlamakla gecerli olur mu lütfen bilgilendirin

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba nasuh tövbesi için yemin gerekli değildir. Sadece kalpten, içten ve gerçekten pişman olarak edilen tövbeye denir. Tövbenin kabul olması için bir daha yapmamaya niyet edilir. Bu niyeti yemin olarak algılamış olabilir veya dizide yanlış aktarmış olabilirler.

   1. Yani ben tövbe niyetiyle yapmıyorum vesvese ile oluyor bu gecerli olur mu onu sormak istemiştim herşey için geçebiliyor ama ben yaparım onu yani öyle bisey ben tövbe etmek istemiyorum ki

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, tövbe etmenin hiç bir zararı yoktur. Tövbe ettiniz diye o şeyi artık yapamazsınız diye de bir şey yok. İnsanlı hali gereğince aciz olduğumuz için günaha düşülebilir. Tövbe ettikten sonra aynı günahı bir daha yapınca tövbeyi bozdun diye artı bir günah yazılmıyor. Sürekli tövbe edip bozmanın da her hangi bir sakıncası yoktur. Zaten Allah Teala hangi tövbenin gerçek hangi tövbenin sahta olduğunu bilir. Ayriyeten tövbe edince yemin yerine geçmiyor ve herhangi bir şey yapmaya veya yapmamaya zorunlu tutulmuyorsunuz. Vesvesede olsa, tövbe niyetiyle de yapsanız, tövbe niyeti ile yapmasanız da her hangi bir zararı yok. Rahat olabilirsiniz. Sorun şurada ki siz neden tövbe etmek istemiyorsunuz?

 82. Bir insan abdestsiz bir sekilde namazi kilmis gibi taklit ederse ama niyeti bamaz kilmak degilse günah islemis olurmu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, abdestsiz bir şekilde namaz kılıyormuş gibi yapmak münafıklık alameti olup cezası ağırdır. Hatta ahirette hiç namaz kılmayan kafirlerden daha ağır cezalara çarptırılacaklardır. Daha fazla bilgi için inanç yönünden insanlar kaç kısma ayrılır adlı makalemi okuyabilir ve münafık ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 83. Eşimle birkaç yıl önce boşanma dilekçesi Verdik ama boşanma olmadı yakın zamanda büyük bir kavga anında babacan dedi kız kardeşim ve elife vardı bizim nikahımız bittimi.önceden böyle bir söylem olup olmadığını hatırlamıyorum korkum öncesinden deboşanacam demişse Ne olacak

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, eşinizin zie söylediği kelimeler doğrultusunda ancak hüküm verilebilir. Genel olarak “boşol” tabiri için bilgi almak için öfke ile boşol demek geçerli mi adlı makalemi okuyabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 84. Aşure ayindayiz karşı komsumuzun evlerinin kapilari tiklatiliyor kapi deliğinden bakiyoruz ses duyuluyor ama kimse gözükmüyor acaba komsumuz durumlari iyi asure yapmadiklari icinmi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, sorunuz tam olarak anlaşılmadı lütfen daha açıklayıcı bir şekilde sorabilir misiniz?

 85. Selamunaleykum hocam ben size soru sordum Allah razı olsun cevapladınız ama ben tam olarak sorumu anlayamadım sanırım kusura bakmayın sorum şu ben nasuh tövbesini duydum dedim ve ben onu takıntı haline getirdim vesvese yani sürekli (gelecek geldi gidecek gitti )mesela bu konularda bile nasuh tövbesi olsun falan diyorum yani bu birden konuşama da geçiyor ben tekrar ediyorum icimden ama yani ben gelecek için simdiki zaman için yada tövbe için yapıyorum öyle geçiyor icimden buda tövbe edilince dönülmemesi gerekiyor diye okudum ondan çok korktum bunu acıklarmısınız vesveseyle olunca ne olur onu sormak istedim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, Merhaba, nasuh tövbesini nereden duyduysanız yanlış duymuşsunuz. “Gelecek geldi gidecek gitti” boş ve anlamsız bir sözdür. Ayriyeten “nasuh tövbesi olsun” dmeniz de boş ve gereksiz bir sözdür. Tövbe edince dönülmemesi tavsiye ve teşvik ediliyor lakin gerekmiyor. Helaller bellidir haramlar bellidir. Kim helal olanları yaparsa sevap işler ve mükafatını alır. Kim haram olanı işlerse günag işler ve cezasını alır. Tövbe ise günahların silinmesi için kalpten ve içtenlikle yapılan bir şeydir. Pişman olmadan ve bir daha yapmamaya niyet edilmeden söylenen veya akıldan geçirilen hiç bir sözün değeri yoktur. Çünkü hiç bir söz tövbe niyetine geçmez. Kul pişman olunca Allah Teala bunu bilir zaten. Söz, düşünce, vesvese bunlar boş ve gereksiz şeylerdir. Kendinizi boş yere sıkıyorsunuz.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba,

     Dini soru cevap sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz. Lütfen farklı bir sorunda yeni bir yorum yazmaktan çekinmeyiniz.

 86. selamun aleyküm oncelıkle yaklasık 1 saat once uykudan kalktım uykudan kalkmadan once ruyamda cınsel ılıskılere gırdım ve kalktıgımda donuma baktıgımda bosalmaya dair hıcbır sey gormedım ardından lavaboya gırdım ve baktım ki zevk suyu gelmiş hani gusul gerektırır mı yardım edersenız sevınırım
  ayrıca gusulde burna su çekmenın olcusunu soylersenız sevınırım teşekkurler ıyı aksamlar

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Rüyalanma sonucu sıvı geldiyse eğer gusül almanız gereklidir. Ayriyeten burnunuz hafif sızlayacak kadar su çekmeniz gusül için yeterlidir.

 87. Beddua edip hemen 2 saniye sonra pişman oldu geberde ölün gelsin dedim birden agzımdan döküldü sorna agladım tövbe namazı tövbe ettim kıldım fua ettim çok üzüldüm allahım ssn kabul etmd İstemeden ettim sen o kişiyi koru kötü duamı kabul etme geri çevir dıye yalvardım çok pişmanım birden agzımdan çıktı helalleştik beddua ettiğim kişiyle. Ben onun gidicegi yer için kaza yaparsa diye üzülürken birden şeytan kulagıma beddua et dedi agzımdan döküldü ben ne yaptım dedim hemen tövbe namazı kıldım o gün için ettim beddua sonra çok pişman oldum 2 saniye sonra tövbe namazı kıldım o sag salim eve gidene kadar dua ettim çok şükür bişey olmadı Allah bedduamı kabul etmedi demı Pişmanlıgımı görünce kabul etmez demi çok dua ettim istemeden döküldü dilimden beddua eden biri degilim normalde çok üzüldüm hasta oldum şimdide ves vese geliyor o gün için ettin beddua kabul olmadı ama ya sorna olursa allah kabul Ettiyse ya ölürse başka zamanda diyor çok üzülüyorum azap çekiyorum ona bişey olmasından korkuyorum dua ediyorum Allah pişmanlığımı görüp kötü duamı kabul etmez siler demi hocam bir daha beddua etmemek için Allaha söz verdım ben çok pişmanım 😪😪😪

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Allah تعالی her şeyi yerli yerince yapandır. İlerde o arkadaşınız ölürse eğer siz beddua ettiğiniz için değil Allah تعالی öyle istediği ve uygun bulduğu içindir. Bu durumda kendinizi kasmanıza ve azap çekmenize gerek yoktur. Bunlar şeytanın vesvesesidir.

 88. Hocam selamunalleyküm lütfen bana yardimci olun bu vesvese illetinden kurtulamıyorum ne yaptıysam psikiyatriye gideceğim artık bende bu gün komşu akika kurbanı kesmiş bende bunu duydum vesvese oldu ben kesmem yani çocuk için kesiliyomus ben bekarım okuyorum ama bu bende kesicem dedim sanırım bir anda vesvese ile içimden sesi bastiramiyrum araştırdım kalben adak sayilmiyomus diyanet te okudum ama bu sayılır mi lütfen cevap verin bana ben niye kesiyim kesme niyetim yok lütfen yardım edin

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Sorunuzun cevabını vesvese nedir vesveseden kurtulma yolları adlı makalemi okuyarak öğrenebilirsiniz.

   1. Kesmek gerekmez yani değil mi çok oluyor farklı farklı şükür kurbanı da geçiyor ama ben kesmeyeceğim bunun kesilmesi gerekmez değil mi

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, gerekmez. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

     1. Dille mi söylemek gerekir yani şükür kurbanınıda kesmeyi icimizden kesecem demekle olmaz yani doğru mu anlamışım Allaha emanet olun

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba, aynen doğru anlamışsınız. Dil ile söylemediğiniz sürece içinizden geçirdikleriniz ile sorumlu değilsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 89. Selamün aleyküm hocam. Bir arkadaşımla dostluğumuz bozulmasın diye yaptığım bir şeye yapmadım demek zorunda kaldım. Sonra çok pişman oldum yaptığım için ama artık elimden bir şey de gelmiyor. Bunun hükmü nedir, ne yapmalıyım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu bir yalan olup, yalanın günahı yazılır. Eğer bu yalan ile dostunuzun hakkında girmediyseniz eğer kalpten pişman olunarak tövbe etmek yeterlidir.

 90. Selamun aleykum hocam
  Yılbaşında arkadaşlarla tv her zaman izlediğimiz bir tv programını seyredip çig köfte kuruyemiş tarzı yiyecekler tükettik. Bunu yılbaşı kutlamak için değil ancak ertesi gün tatil olduğu için yaptık. İzlediğimiz programda o gece yılbaşına özel program yapmıştı. Yılbaşından öncede pek çok zaman tatil diye buna benzer faaliyetler yapıyorduk. Yine de bizim yaptığımız Hristiyana benzemeye girer mi? İmam Rabbani buna benzer günahların imansız gitmeye sebep olacağını söylemiş heralde? Bu durumda sebep olabilir mi? (

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Benzeyip / benzememeniz niyetinize bağlıdır. Yaptığınız faaliyeti yılbaşını kutlamak için yaptıysanız benzemiş, sadece tatil amaçlı ve boş vakit geçirmek için yaptıysanız ise benzememiş olursunuz. Ğayri müslim kavimlere benzemek gafleti artırır. Gaflet ise ibadeti zorlaştırır. Bunların sonucunda da iman azalmaya ve giderek yok olmaya başlar. Fakat onların benzeri şeyler yapmak bir anda imanı götürmez.

   1. Elfaz-ı küfür sözleride mi buraya girer hocam? Said Nursi bazen laf küfürdür ama sahibini kafir yapmaz diyor. Ehl-i Sünnete göre de tekfir edilmiyor ama küfür sözü söyleyen iman dairesinden çıkılıyor deniyor. Bu tür sözleri söyleninde zamanla imanı zayıfladığı söylenebilir mi?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba,

     Elfaz-ı küfür sözleri bu kısma girmez. O sözler kişiyi kafir yapar. Zaten kıyametin alametlerinden biri de ahir zamanda insanların sabah evden Müslüman çıkıp akşam imansız olarak eve dönmesidir.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Haram şeylere bakıldığında şehvet hissi gelir, bu şehvet hissi ile gelen akıntı menidir. Gusül gereklidir.

 91. Selamün aleyküm hocam ben estetik yaptım eski halime benzemiyorum yaşadığım olaydan dolayı ama insanlar benim doğal yüzüm olduğunu sanıyor sizce bu estetik günahmı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Organların şeklini değiştirmekten ibaret olan estetik ameliyat insanın doğal durumunu değiştirdiği için ayet ve hadisler ışığında yasaklanmıştır. Ancak kişinin toplum içinde aşağılanmasına sebebiyet verecek herhangi bir organında anormallik varsa onun giderilmesi için ameliyat yapılması caizdir.

 92. Selamün aleyküm uzun bir süredir öğretmen olmayı istiyordum Allah a hamd olsun şu anda da bir öğretmen adayıyım ancak bildiğiniz üzere yeni göreve başlayan öğretmenlere memurluk yemini adı altında bir yemin ettiriyorlar . Bu yeminde de sakıncalı sözler bulunmakta sorum şu şekilde memurluk yemini etmek küfre neden olur mu ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Memurluk yemininde küfre sebep olacak sözler varsa, bu yemini etmek küfre neden olur.

 93. Selamun aleykum ben kefaret orucu tutuyordum yarısına geldiğimde bogazıma istemeden su kaçtı abdest alırken ben bozduğunu biliyordum ama yinede 60 a tamamladım 5ay sonra şafii de bozmadığını öğrendim ben o zaman şafiiyi taklid ettim diyebilir miyim 49 kiloyum Allah razı olsun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   İstemeden yanlışlıkla su kaçması orucu bozar. Eğer kefaret tutuyorsanız kefaret bozulur ve baştan başlanması gereklidir. Daha önce gerçekleşen bir hususta şafiye uyulabilir fakat bu seferde oruç şafiye göre uygun olmalıdır. Yani tuttuğunuz oruçta şafiye göre bozan bir durum varsa uymazsınız.

 94. Hocam iyi günler. Benim öğrenmek istediğim şey bizim izlediğimiz film, diziler veya okuduğumuz kitapların içinde illa içki veya evli olmayan çiftler görüyoruz. Bunları izlemek bizi de günaha ortak eder mi yoksa dinimizde yanlış olduğunu bildikten sonra sakıncası yok mudur? Zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Televizyon da izlenen hiç bir şey kendi başına günah değildir. Eğer herhangi bir günaha vesile olursa o zaman izlenen şey günah olur. Mesela erkeğin saçı açık bir bayanın anlatımından haber izlemesi günah değildir. Şayet izlerken şehvet alırsa o zaman günah olur. Sizin verdiğiniz örnekte de durum böyledir. İçki veya evli olmayan çiftleri izlemek günah değildir. Lakin onları sevmek, onaylamak, benimsemek ve arzulamak günahtır.

 95. Hocam ben yatarken sabah namazından önce ben içimden niyet ettim sabah namazını kılmak için namaz unutmuşmuşum gibisine ama hani öylesine ne okuyoruz hani besmele subuhaneke fatiha işte zamlı süre bunları okudum bunun bi günahı var mi yani hiç düşünemedim yani cevaplarsanız sevinirim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Sabah namazını kıldıysanız sevap, kılmadıysanız günah yazılır. Bunun bir ortası olmadığı gibi namaz kılmanın yerine geçen başka bir hareket, söz, dua ve benzeri başka bir şey de yoktur.

 96. Selamın aleyküm hocam benim muhabbet ettiğim bir kız arkadaşım var onunla birbirimizi 4 senedir tanıyoruz ve Allah rızası için evlenmeye karar verdik ailesi beni biliyor tanıyor ancak şu anda bir gelirim olmadığı için kendi evimize çıkamıyoruz ailesi de evliliğe karşı değil ancak adetlerimize geleneklerimize uygun bir şekilde bi kaç sene sonra durumumuz geçimimizi sağlayacağımız zamana gelince olabileceğini söylediler aile rızasını aldık ama izin alamadık geleneklere göre evlenemiyeceğimiz kendi evimize çıkamıyacağımız için kız arkadaşım 21 yaşında biz resmi nikah kıyıp daha sonrada islami nikah kıysak ailenin izini olmadan Allah rızasını gözetmek için helal olmak için günaha düşmemek için nikahımız Allah katında geçerli olup birbirimize helal olurmuyuz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Birbirinize helal olmanız için dini nikah yapmalısınız. Bunu ne zaman yaparsanız o zaman birbirinize helal olursunuz. Dini nikah yapmadığınız sürece kız arkadaşınız size helal olmaz. Buda bakmanızın, dokunmanızın ve resmi konuşmalar gibi zaruret dışında konuşmanızın haram olduğu anlamına gelir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

 97. Mastürbasyondan sonra meninin tam olarak akması için ne kadar beklenmelidir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Eğer küçük tuvaletinizi yaparsanız bütün meni dışarı çıkmış olur.

 98. İyi günler hocam. Dini dışı kitapları (mesela aşk, bilim kurgu, polisiye vb.) boş vakitlerimizde okuyabilir miyiz? Mesela romantik kitapları sevmek günah olur mu eğer haram davranışlarda bulunmuyorsak?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Dini olmayan kitapları okuyabilirsiniz. Romantik kitapları sevmeniz de sakınca yoktur. Lakin okurken içinizde şehvet hissi uyanırsa haram işlemiş olursunuz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 99. Selam aleyküm hocam benim size sorum olacaktı ben 20 yaşındayım fakir fukaraya camiye yardım etmeyi çok seviyorum yardıma muhtaç fakir insanları gördü mü çok açıyorum ben zengin biri değilim eve gelen insanları boş çevirmiyorum fazlasıyla para veriyorum ben zengin olmak istiyorum ama kazandigim paraları hep fakir yardıma muhtaç insanları yardim etmek istiyorum bunun sevabı nedir hocam

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Sadaka vermenin sevabını “sadaka ömrü uzatır” hadisi ve çeşitli bir çok hadis çok açık bir şekilde açıklamakta ve tavsiye etmektedir. Fakat çok dikkat edilmesi gereken bir durum var, o da şudur: Dinimizde dilenmek yoktur. Bu sebeple dilenen bir insan gördüğümüzde ona para verirsek onları bu işe alıştırırız. Bu işleri bırakmaları için vermemeye dikkat etmeliyiz. Yalnız bu dediklerime su, mendil, kalem vb. satan kişiler dahil değillerdir. Bunlar çalışıyor ve kazanıyorlardır. Bu gibi insanlardan bir şey satın almak dilencilere para vermekten daha hayırlıdır.

   İkinci bir konu olarak zengin olmak için sadaka verirseniz hiç bir sevabını alamazsınız. Çünkü amellerin Allah için olması lazım. Şimdi hemen “tabi canım zaten Allah için veriyoruz da zengin de olmak istiyorum” diye düşünmeyin. Hem Allah için hem de zengin olmak için sadaka verirseniz yine bir hayrını görmezsiniz.

   Eğer zengin olmak istiyorsanız, Allah’tan hayırlı bir şekilde zengin olma için dua etmeli ve ibadetlerinizin sıhhati hakkında araştırma yaparak ilim öğrenmeli ve öğrendiklerinizle amel etmelisiniz.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 100. Selam aleyküm hocam.benim ismim um Salem.gittigim iş yerlerinde hiç sevilmiyorum.dinime bağlı birisiyim işim 4 4 lük.ahlahim yine aynı babasız 3 çocuk büyütûyorum.yüzume bile bakmıyorlar bir derdim oldugunda dinlemiyorlar.hangi duayı okumam gerek.Allah razı olsun

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Bunun için özel bir dua etmenize hacet yoktur. Allah’a karşı kulluğunuzu en yüksek safhada yaparsanız Allah Teala hayırlısıyla sıkıntılarınızı giderir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 101. Selamün Aleyküm ben bugün gusül alırken penisimde hareketlenme oldu ve birşey çıkar gibi oldu bunu hissettim ama gözüm kapalıydı kafama su döküyordum o anda ne çıktığını görmedim gusül geçerlimidir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Gusül alırken her hangi bir sıvı avret mahalinizde çıkarsa guslünüz bozulur. Tekrar baştan gusle başlamanız gerekir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 102. Merhaba ben lise 3 e gidiyorum derslerim iyi değil benim derslerime çok çalışmam lazım ama namaz kılıyorum sonra derse tekrar toparlanamiyorum namazlari liseden sonra kilsam olurmu

 103. Selamun aleyküm,

  Soracağım soru benim için hayati önem taşımaktadır, cevaplarsanız sevinirim.

  Ben 16 yaşındayım, lise 3’e geçtim. Okulum karma eğitimli olduğu için ahiretimi tehlikeye sokan birçok olayla karşılaşıyorum. Ve şeytan beni yalnız bırakmıyor. Ben dini bilgilerimi geliştirmek, Kur’an bilgimi geliştirmek, İlmihal-Fıkıh bilgilerini öğrenmek ve 5 vakit namazımı kılmak istiyorum. Okulda dünyaya daldığım için pek mümkün olmuyor. Biraz da benim irade zayıflığımdan kaynaklanıyor. Açık liseye geçip medreseye gitmek istiyorum fakat meslek konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Ailem de bu yüzden izin vermiyor.

  Bana Allah rızası için tavsiye verir misiniz?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Açık liseye geçip medrese okumanızı tavsiye ederim. Medrese’de okurken her hangi bir ücret vermiyorsunuz zaten. Medrese bitince de lise mezunu olmuş olursunuz. İmamlık sınavlarına girip imam olabilir zamanla aöf ile diyanette daha üst mertebelere gelebilirsiniz. Bununla beraber Aöf bitirdiğinizde lisans, doktora vb. ile İlahiyatlarda akademisyen olabilirsiniz.

   Ayriyeten benimde tercihim olan Medreseyi bitirip icazet aldıktan sonra okuduğunuz medresedeki hocalara ve onların tanıdıklarına başvurarak bir medresede maaşlı müderris olabilirsiniz.

   Ben büyümek açılmak istiyorum diyorsanız icazet aldıktan sonra başta veya ileride kendinize medrese açabilir ve ücretli ders verebilirsiniz. Okul öncesi çocuklar, okulda okuyup yaz kuran kursuna gelmek isteyen çocuklar. Açık liseye geçmek isteyip medrese okumak isteyen (sizin gibi) gençler, 20-30-40-50 vb. yaşta olup boş vakitlerinde ilim öğrenmek isteyen insanlara (sanki yıllık 1.000 TL spor kursuna para verirlermiş gibi) eğitim verebilirsiniz.

   Tabi ki bunun için medrese icazetiniz ve devletten imamhatip veya ilahiyat diplomanız olması gereklidir. (Sertifikalı spor salonları gibi düşünebilirsiniz.)

   Umarım yardımcı olmuşumdur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Babam açık liseye geçmemden razı değil. Medreseye gidemesemde evde kendimi geliştirmek istiyorum. Babamı dinlemezsem Allah katında vebale girer miyim?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, medrese gidebilmek için elinizden gelen çabayı göstermelisiniz. Yapamaz iseniz kendinizi geliştirmek için ayriyeten çalışabilir ve Allah’a daha iyi bir kul olabilmek için çaba sarf edebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

     1. Hocam Allah (c.c) sizden razı olsun, cevaplarınız için teşekkür ederim. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın.

      Bulunduğum ildeki medreselerin hepsi sıbyan medresesi, gittim aynı gün geri döndüm. Yapamaz iseniz kendinizi ayrıca geliştirmeye çalışabilirsiniz dediniz. Yani medrese buluncaya kadar yine açık liseye geçip evde kendimi geliştirebilirim manasında değil mi?

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba, açık liseye geçerseniz de evde kendinizi geliştirebilirsiniz. Medrese dersleri & eğitimi adlı yazımı ziyaret ederek ücretsiz online sıfırdan medrese dersleri eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 104. Hocam ben psikiyatriye gittim takıntılarımdan dolayı aklından geçenler beni rahatsız ediyordu ilaç kullanıyorum fakat şimdide kâfir olursun kafirsin falan diye geciyor icimden ama ben elhamdurillah müslümanım bu geçince pişmanlık oluyor ben ne diyorum falan diyorum bu tekrarlıyor öyle değilim falan demeye başladım böyle geçince içimizden birşey olur mu lütfen aciklarmisiniz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, sorunuzun cevabını vesvese hakkındaki makaleyi okuyup öğrenebilirsiniz.

   1. Yani öyleyim diye geçerse kâfir gibi bisey olmaz değil mi cevap olarak yazarmisiniz ben istemiyorum icim rahatsız sürekli geçiyor

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, içinizden geçenler ile amel etmediğiniz sürece sorumlu değilsiniz. Bu içinizden geçen her şey için geçerlidir.

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba, amel etmek “işlemek, eyleme dökmek” demek. Mesela içinizden birini öldürmek geçiyor ama amele döküp onu öldürmüyorsunuz. Yani düşündükleriniz sadece düşünceden ibaret kalıyor. Bu gibi düşünceler ile amel etmediğiniz sürece sorumlu değilsiniz. “Yansıtmak” kelimesi “amel etmenin” anlamına uyuşmuyor.

 105. Selamun aleykum hocam
  Her yerde bu konu hakkında bilgi arıyorum ama bulamıyorum.
  Ben türkyede doğdum 3 yaşına ilken hollandaya taşındık. Ben 7 yaşında iken okulda benden 1 yaş büyük Faslı bir erkek çocuk yüzünden zorbalığa uğradım. Bu 1 yıl sürdü ve sınıflar ayrılınca zorbalık durdu. Fiziksel birzorbalıktı ve bende piskolojik rahatsızlıklar yaptı. Her seferinde bunu düşündüğümde ağlıyorum. Sosyal fobi gelişti bende. Kendimi değersiz hissettim. Zeki bir cocuk olduğum halde insanlardan korktuğum için hollandaca dilini yeterince öğrenemediğim için düşük puanlı okullarda okuyorum. Beni çok üzüyor bu durum. Gerçekten bunalıma giriyorum. Ahirette mahşerde ben hakkımı nasıl alacağım. Yani ben bu zulüm karşında ne alacağım. Çocukken olduğu için günah yazıldığını düşünmüyorum o yüzden de bu ona günah olarak geçmiyor mu? Ben hayatım boyunca bu psikolojik sorun ile yaşamak zorunda kalacağım. Eğer sabr edersem bana ne mükafat verilecek, lütfen anlatır mısınız?
  Çok tesekur ederim Allah razı olsun! 🙁

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Allah Teala hakim ve adalet sahibi olup her şeyi gören, bilen ve yerli yerince yapandır. Sizin hakkınızı yiyen birisi varsa Allah Teala bunun karşılığını en iyi şekilde verecektir. Siz bu gibi imtihanlara sabrettikçe Allah Teala’ya daha fazla yakınlaşacak ve eğer kulluğunuzu iyi yaparsanız onun sevdiği haline geleceksiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 106. Hocam her Müslüman şeriat ile yönetilmek mi istemelidir? Şeriat ile yönetilen ülkelere bakınca insan pek heveslenmiyor malum. Şeriat istemeyen günaha girer mi? Dinde zorlama yoksa bizim herkesin yaşama şekline saygı duymamız gerekmez midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, dünyada tam manasıyla şeriat ile yönetilen bir ülke yoktur. Şeriat ile yönetim demek “Allah’ın uygun gördüğü ve sevdiği yönetim” demektir. Kişi Allah’ın uygun gördüğünü uygun görmezse, sevdiğini sevmez ise” tam manasıyla iman etmiş olamaz. Dinde zorlama yoktur ifadesi “Müslüman olmayanları dine girmeleri için zorlama” anlamındadır. Yoksa örneğin dinimize göre namaz kılmayan evladını babası namaz kılması için zorlamalı, gerekirse azarlamalı ve hafif vurmalıdır. Bu anlamda, Müslüman olmayan bir insanın yaşama şekline karışmamalı ve hoşgörü ile davranmalıyız. Müslüman olan bir kimse Müslüman dışı yaşama şekline ise karşı çıkmalıyız. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Dine uygun yaşamayan Müslüman’a karşı çıkmalıyız derken öğüt vermeliyiz anlamında dediniz değil mi hocam? Çünkü haberlerde duyuyoruz örneğin açık giyinen kadın sokakta şiddet görüyor. Dinimizde bu şekilde karşı çıkış yanlıştır değil mi?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, karşı çıkmak yapılabiliyorsa el ile, o da yapılamıyorsa dil ile düzeltmektir. Bu ikisini de yapmaya güç yetirilemiyorsa kalben o şeyin kötü olduğunu bilme ve bu inanma halidir. Açık giyinen kadının sokakta şiddet görmesi yanlış bir şeydir. Zaten bunu da genellikle İslam’a düşman olup ona leke sürmeye çalışanlar yapmaktadır. İslami kurallara göre birinin birin üzerinde hakkı bile olsa dahi kendi alamaz. Ancak kadıya başvurabilir ve bir hüküm verilecekse sadece kadı bunu verebilir. Şimdi zamanımızda ise kadıda olmadığı için hiç bir şey yapmaya hakkımız yoktur. Lakin biriyle sorunu olan Türkiye kurallarınca mahkemeye başvurup şikayette bulunabilir. Şiddete başvurmak her hal ve durumda yanlıştır. Bunun doğru hiç bir tarafı yoktur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 107. Rüyamda birkaç kez kedi kılığında üç harfli gördüm ve özellikle göz bebeklerimin içine bakıyordu gözlerinş ayırmadan fakat bana hiçbir zarar vermedi, ne zaman görsem uzaktan gözlerimin içine bakıyordu. Bunun bir mesaj olduğunu düşünmeye başladım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu gibi rüyalara itibar etmemelisiniz. Bunlar şeytanın oyunu olarak kişiyi boş işler ile oyalamak ve Allah’a olan kulluğunu geliştirmesine fırsat vermemek içindir. Unutmanız ve arkasına düşmemeniz en doğrusu olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 108. Allah neden yaratmış erkekte süper sexi kalça. kadınlar sadece çoçuk için var. bence erkekler

  birbiriyle cinsel ilişki yaşasın diye. Allah önce erkeği yaratmış. sonra ona arkadaş olsun diye

  kadını. benim düşüncem kadınlar sadece çocuk ve nesil devamı için var. nedenmi çünkü önce

  erkeği yaratmış sadece erkekle sex yapar erkek. sadece cocuk için kadın var.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, İslami konular hakkında “bence” diye konuşulan her şey yanlıştır. İslam’ın kaynakları dörttür. Bunlar Kuran,Sünnet,İcma ve Kıyas, Merak edilen bütün soruların cevabı sadece bu dördü ile öğrenilebilir. “Ben böyle anlıyorum, bence böyle” gibi sözler cahilce söylenen sözlerdir. Erkeğin erkek ile birlikte olması haram olup, Kuran ve Sünnet ile yasaklanmıştır. Bunun üzerine mantık yürütüp çıkarımlar çıkarmaya çalışmak boş yapmak olur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 109. Ben namazda vakit çıkıyo diye telaşlanıp salli barik ve rabbena dualarının bazı yerlerini hızlı okuduğum için atlamalar oldu namaz bozulur bu duaları okumak farz değilmiş yanlış okusakta bişey olurmu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu duaları okurken atlamalar yapmanız doğru değildir. Eğer hızlıca namazı bitirmek istiyorsanız salli-barik-rabbena dualarını okumayabilirsiniz. Bunları okumamak mekruhtur lakin namazı bozmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 110. Hocam ben cübbeli ahmet hocanın vaazında dinledim duada inşallah denmez caiz değil dedi örnekte verdi yarrabbi affet inşallah denmez dedi bendede vesvese var ve ben tekrarlamaya başladım duyunca bunun icimde geçirmekle caiz olmayan sey e gunah yazilir mi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, duada inşallah demek doğru değildir lakin günahta değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 111. Merhaba;
  Ticari alanda faaliyet gösteriyoruz. Bir kişiden bize ihtiyaç olan bir makineyi tasarlamasını talep ettik. Tamamen tasarım bitirince ve onaylarını alınca ücretini alacaktı. Tasarlanan ürünü de biz imal edecektik. Tasarım aşamasında bize zorluklar çıkardı.Ekstra maliyetler oluşturdu ve sıkıntı yaşayacağımız ortaya çıktı.Ayrıca, ürünü kendi üreterek bize vermeye çalıştı. Kendi ürettiğinde, hem ürünün kalitesinden emin olamayacaktık hem de bizim imal edeceğimizden daha pahalı olacaktı.Biz de tasarımı almadan, her hangibir şey kendisinden almadan vazgeçtiğimizi bildirdik.Ürün veya tasarım kendisinden almadık. Vazgeçince, yalnızca tasarım aşamasını kapsayan ücretin yaklaşık %60 ını istedi.Bizce de bu kadar bir ücret çok fazlaydı.Bu istediği %60’lık ücrette diğer tasarımcıların aldığı tüm tasarım ücreti kadarmış. Başka tasarımcılara sorunca öğrendik. Bizden istediği bu ücret çok fazla geldi. Emeği de varsa istediği kadar olmadığını biliyoruz. Kendisinden herhangibir tasarım da almadık.Ayrıca surekli zorluklar çıkardığı da aşigar. Sonuç olarak bu kişi ile anlaşamadık. Bize de hakkımı size helal etmiyorum dedi. Hizmet almadığımız halde, çalışsa dahi(iş veya tasarım tamamlamadı, vazgeçene kadar bizimle bişey paylaşmadı,tasarıma başladığından da emin değiliz), çok yüksek bir para isteyen kişi ile anlaşamamızdan dolayı(kendisi fiyat belirliyor, bize çok fazla geliyor ve kabul etmiyoruz) kişin hakkını helal etmemesi, bizi kul hakkına sokar mı? Her iş yaptığımız kişinin, anlaşmadığımız şartlarda, kendine göre ücret belirlemesini kabul etmeyecek olmamız kul hakkı mıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba,

   Bu işlere başlamadan önce iki taraf şartlarını sunar ve anlaşırlar. Şayet tasarımcı tarafından iş öncesi veya iş iptali durumda para belirtilmedi ise hiç bir şey talep edilemez. Net bir şekilde özetlemek gerekirse bütün hak & hukuk iki tarafın anlaştığı üzeredir. Tasarımcı, hakkını haram etmesi için öncelikle anlaşma gereğince sizin üzerinizde hakkı olması lazımdır. Sizin de tasarımcının hakkına girebilmeniz için anlaşma dışı hareket etmeniz gerekir. Eğer siz anlaşma dışı bir şey yapmadıysanız, karşı tarafta anlaşma içerisinde her hangi bir hak beyan etmediyse ortada sorun yok demektir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 112. S.a hocam . Cinleri görmemek için okunacak dua nelerdir hocam . Okuyunca görmediğimiz cinlerin kaçtığı dua hocam .

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Ayetel kürsi, felak ve nas surelerini okuyarak cinlerden ve şeytanlardan korunabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, bunları okuduğunuz da gelemezler ve görme olayı da olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, cinleri dua okumasanız da görmezsiniz zaten. Sadece kendinize takıntı haline getirirseniz halüsinasyon görebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 113. Hocam düz liseye gidiyorum. Mezun olduktan sonra imam nasıl olabilirim? Hiç bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Dilerseniz mail adresim üzerinden de görüşebiliriz.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, imam hatip lisesinden mezun olduktan sonra imamlık sınavlarına giriyorsunuz kazanırsanız devlet bir yere imam olarak atıyor sizi. Lakin düz liseden mezun olanlar sınava girebiliyor mu bilmiyorum. Bir imam hatip lisesine gidip oranın müdürü ile konuşarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü eğer olmuyorsa erken imam hatip lisesine geçiş yapma şansınız olur. Diğer türlü ilahiyat okumak veya ayriyeten ikinci bir imam hatip bitirmek zorunda kalabilirsiniz. En yakın zamanda bir imam hatip lisesine gitmeniz gerekmektedir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 114. Büşra kütahya

  Hocam hamilelik için 41 gün Meryem suresi hergün bir hurmaya okunup yenilecekmiş.
  Regl olduğumuz vakitte ara mı vermeliyiz. Abdest alıp sesli sure açıp takip mi etmeliyiz. Lütfen yardımcı okurmuşsunuz.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba bunun gibi farklı bir soru daha sormuşsunuz cevabınızı orada paylaştık. Ayriyeten eklemek istediğim şey “Kuran’ı Kerim kişinin kendi duyacağı bir şekilde mahreçleri çıkararak okunmadığı sürece okunmuş sayılmaz”. Buradan şu anlaşılmalıdır ki Kuran okuyan bir kimseyi dinlemek, kişiyi okumuş saymaz. Sadece dinlemenin verdiği sevap yazılır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 115. Selamun aleyküm,

  Ben 16 yaşındayım. Bir konu hakkında istihareye yattığımda rüya göremiyorum. Neden acaba? Acaba açık bir günah işliyorum da bundan mı kaynaklanıyor ya da başka bir sebepten dolayı mı? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, “istihareye yatınca rüya görünür” diye bir kaide yoktur. Allah Teâlâ isterse görürsünüz, istemez ise görmezsiniz. Çözüm için devamlı ibadetlerde ki olan eksikleriniz araştırıp düzeltmeye odaklanabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 116. Hocam merhaba hayırlı akşamlar ticaret ile uğraşıyorum işlerim gayet iyi ve iddaayı zevkine cepten oynamak istiyorum tutarsa kesinlikle para çekmeyeceğim sadece zevkine ve zaman geçirmek için haram mıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, iddia oynamak her ne sebeple olursa olsun haramdır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. hocam ama zevkine kendimi alamıyorum peki arkadaşlarım oynraken tamin versem oynamayın diyorum oynamak istiyorlar senin hesabından oynayalım diyorlar peki o harammıdır onların adına oynayıveriyorum para kendi param değil.

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, başkasının adına da oynamanız haramdır. Ayriyeten kendi hesabında oynayan bir kimseye tahmin vererek ona yardımcı olmanızda haramdır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 117. Büşra kütahya

  HocAm gebelik için hergün bir hurmaya 1 Meryem suresi okunması gerekiyor Muş . Aralıksız 41 gün okuyup yarısını eşine yarısını kendin yemek lazım Mış. Peki regl olduğumuz günde ara versek yada eşim devam etse olur mu. Bu konu hakkın da bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, hadis ve ayetlerde kesin bir şekilde kişi, okunacak şey ve miktarı belirtilmediği müddetçe bu gibi şeylerin adeti ve okuyan kişisi vb. durumlar çokta kesin uyulması önemli değildir. Bu sebeple eşiniz okusa da olur. Zaten maksat Allah’ın rızasını kazanıp, kendini sevdirmek ve dualara icabet edilmesidir. Eğer bu okuduklarınızı baştan savma bir şekilde yapıyorsanız her hangi bir etkisi olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 118. Hocam cevap verir misiniz

  Hocam, dua bir başkasının kalbine, hislerine etki eder mi? Onunla gelecek düşündüğüm, uzun süredir görüştüğüm kişi, beni artık ilişki istemiyorum, gerçekten seni sevdim ama artık bir şey hissetmiyorum diyerek beni terk etti. Çok üzülüyorum. Dualar kalbe tesir edip sevgi ortaya çıkarır mı yoksa insan iradesinde özgür müdür? Benden ayrılan sevgilimin beni sevmesini sağlayacak, kabini yeniden bana ısındıracak, bana özleyip dönmesini sağlayacak bir dua, sure var mıdır? Onu okuyarak duamı etmek istiyorum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, dua edilerek Allah’tan niyaz ve istekte bulunulur. Allah Teala isterse bu duaya icabet eder, dilerse icabet etmez. Allah Teala’ya yakınlığınız ne kadar fazla ise genelde o kadar icabet görürsünüz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 119. Hocam sevgi hangi dua ile tekrar kazanılır

  Terk eden sevgiliyi geri döndürmek için İbrahim suresi 26. ayet mi okunur? Onun kalbinin tekrar ısınıp bize geri dönmesi için bu ayetin hergün 17 kez okunması gerektiği yazıyor internette. Doğru mu? Ayrıca başka neler okunabilir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu gibi ayetlerin günlük belirli sayılarda okunmasının ekstra bir faydası ve yararı olmayacaktır. Allah Teala dilerse terk eden sevgilinizi geri döndürür. Bunun için sıkça Kuran okumalı ve Allah Teala’ya karşı ibadetleriniz geliştirmeli ve artırmalısınız. Eğer ibadetlerde eksikleriniz ve zayıflıklarınız varsa Allah Teala o kişiden hoşnut olmaz. Hoşnut olmadığı kimsenin de dualarına ve yaptığı şeylere genelde itibar edilmez. Bu sebeple öncelikle Allah’ın sevgisini kazanmak için uğraşmalısınız. Sonrasında Allah Teala sizin zaten istediklerinizi bildiği için yar ve yardımcınız olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 120. Merhabalar,

  Birkaç ay önce arsam satılırsa 5bin lira bağışlayacağım diyerek adak adadım. Adağı adarken fakir yada hayır kurumu vs demeden direkt bağışlayacağım diyerek adadım. Bu parayı fakire fiziki olarak dağıtmalı mıyım yoksa vakıf veya hayır kurumlarına bağışlarsam adağım yerine gelir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Dünyevi bir amaç için yapılacak adaklar makbul değildir. Bu şekilde yapılan adak kaderi de değiştirmez. Bununla beraber kişi şartlarına uygun olarak yaptığı bir adağa uymalıdır. Bu şartlar tahakkuk ederse adağın yerine getirilmesi vacip olur. Bir adak zamanla, mekanla, belli bir para ve belli bir fakirle kayıtlanamaz. Mesela, “Falan işim olursa şu yerdeki, falan fakire, şu parayı vereyim” şeklinde adak yapan kimse, o iş olduktan sonra herhangi bir yerdeki başka fakire o paranın karşılığını verebilir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 121. Öncelikle Esirgeyen ve bağışlayan Allah\’ımın selamı üzerinize olsun. Efendim bir kurgusal yani hayal ürünü şeklinde roman yazıyorum. Sonuçta her şeyi kendim tasarlayıp, oluşturuyorum ama dediğim gibi bunlar hayal ürünü, kurgusal bir senaryo oluyor. Yeminler olsun ki yalan söylemekten kaçınırım ama romanımı çıkarmadan önce öğrenmek istiyorum. Bu yaptığım yalan söylemek oluyor mu? Sonuçta bir hayal ürünü bir kurgu gerçek değil. Sorum şu; bu yaptığım yalan söylemek oluyor mudur ? (Ki eğer oluyor ise, Allah beni bağışlasın onun affına sığınırım)

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu yaptığınız yalan söylemek olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 122. Cevaplarsanız sevinirim hocam

  Hocam ben bir başka siteye soru sormuştum sevgi duası için, terk eden sevgilinin geri dönmesini istediğim için dua istemiştim. O sitedeki cevap da haram bir ilişki bittiği için şükredip tevbe etmelisiniz demişti. Sizin isteğiniz cehennemde daha çok azap çekmeyi istemek gibi demişti. Ben çok üzüldüm bu cevaba. Çünkü o kişiyi gerçekten seviyorum ve beni yeniden sevsin, bana dönsün istiyorum. Onunla gelecek düşünüyorum.
  O sitenin dediği karşısında üzüldüm. Haram bir şey için dua edilirse yani o kişinin geri dönmesini istemek gibi, bu dua kabul olmaz mı?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, sizin onu sevmesi için dua etmeniz haram değildir. Onu sevmenizde haram değildir. Sadece evlenmeden konuşup, görüşmeniz haramdır. İstediğiniz kadar dua edebilirsiniz. Allah Teala dilerse kabul eder, diler etmez. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 123. SELAMUN ALEYKÜM ÖNCELİKLE HOCALARIM BEN SİZE Bİ SORU SORMAK İSTİYORUM BENİM 2 KATLI 1 EVİM VAR KÖPEK ALMAK İSTİYORUM ARAŞTIRDIGIM KADARIYLA EVDE KÖPEK İYİ DEGİLMİŞ GENİŞCEDE BİR TERASIM YANİ BALKONUM VAR BEN ORDA KÖPEK BAKMA İSTİYORUM SİZCE Bİ SIKINTI OLURMU ŞİMDİDEN TEŞEKKÜLER

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bahçede olur lakin teras olması uygun değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 124. 1. Fatiha suresinde aleyhim ve en amte kısmındaki ayn harfini düz a şeklinde okumak namazı bozar mı
  2. Nas süresi ve felak surelerinde H harflerini boğazdan hırıltılı söylemezsek namaz bozulur mu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, 1.’si düz a şeklinde okursanız 2.’si de hırıltı değil de normal he şeklinde okursanız namazınız bozulur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 125. Hocam yardım edebilir misiniz?

  Hocam roman yazarken (veya okurken) İslam ile bağlantılı bir konu yoksa dinle uyuşmayan şeyler yazmak günah mıdır? Tabii İslam ya da herhangi bir inança saldırı yok.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, dine uyuşmayan şeyler yazmanın caiz değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Yardım edebilir misiniz hocam?

    Peki o halde Müslümanların din konusu dışında bir türde yazmaları da caiz olmaz mı? Okumak da caiz değil midir?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, din dışı, din içi şeklinde kavram kullanmak yanlıştır. İslamiyet bir yaşam tarzıdır. Her şey ya İslam’a uygundur ya da değildir. İslam’a uygun olan her şey caiz, olmayanlar ise caiz değildir.

 126. 1. Fatiha suresinde aleyhim ve en amte kısmındaki ayn harfini düz a şeklinde okumak namazı bozar mı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, düz a şeklinde okumak namazı bozar. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 127. tr link diye bir site var istediğiniz bir linki kısaltıyorsunuz ve başkaları tıklayınca onun karşısına reklam çıkıyor ama o reklamları biz koymuyoruz site otomatik koyuyo ama nasıl bi tür reklam koyucağını bilmiyoruz bu para yı kazanmak caiz mi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Mustafa, böyle sitelerde gösterilen reklamlarda “hassas kategoriler” şeklinde engelleme yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde İnsanların dine aykırı şeylere vesile olan reklamlar görmesine vesile olursanız bunlardan sorumlu tutulursunuz. Eğer yasaklama şansınız yoksa bu gibi yerlerle çalışmamanızı tavsiye ederim. Örnek: GOOGLE ADSENSE reklam yayıncılığı ile para kazanma kısmında sözünü ettiğim “Hassas kategorileri engelleme” şeklinde kısım var. Astroloji ve Ezoterik, Cinselliğe Atıflar, Flört, Kumar Oyunları, İçki alışverişi ve önemli ölçüde çıplak ten içeren reklam türleri ve daha bir çok İslam’a uymayan reklamları engelleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak engellemeye izin veren siteler var ve bunlar ile İslama uygun reklamlarla para kazanabilirsiniz. Bunun dışından İslam’a uygun olmayan yerlerden para kazanmaya çalışmanız gereksiz olacaktır. Zaten böyle kazançların da bereketi olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 128. Harry Potter gibi cadılıkla alakalı kitapları çocuklara okutmamızda bir sakınca var mıdır? Başka bir sitede haram olduğu yazılmıştı. Küçük çocuklara bu tür kitaplar zarar verir mi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu tür kitapların haram olması için harama vesile / teşvik olması gerekmektedir. Sadece bu kitaplara özel hüküm vermek doğru olmaz. Genel itibari ile harama vesile / teşvik olan her kitap haram, olmayan caizdir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Ama biz okuturken bilmiyoruz ileride ne yapaccaklarını. Çok sevilen kitaplar bunlar ve çocuklara okutursak bizde onların davranışlarından sorumlu olur muyuz?

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Merhaba, kitabın verdiği etkilerden sorumlu olursunuz. Örnek: kitapta “canım çok sıkılıyordu, hemen buzdolabına baktım ve bira şişesini gördüm. Hemen aldım ve bir bardağa boşalttım. Daha sonra buzluktan aldığım iki buz parçasını da attıktan sonra yudumlamaya başladım. Çok iyi geldi. Bütün vücudumda ki rahatlığı hissedebiliyordum. Bütün sıkıntılarım birer birer gittiğini hissedebiliyordum. Her yudumun verdiği haz anlatılmaz yaşanır bir şeydi” şeklinde harama vesile / teşvik olacak şeyler varsa çocuğunuz olumsuz etkilenebilir ve siz bu olumsuz etkilenmelerden sorumlu tutulursunuz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

     1. Anladım ne demek istediğinizi hocam. Allah razı olsun. Ancak kitaptaki cadılık bizim bilinen büyü, cinlerden yardım gibi değil. Uydurma büyü sözleri falan var. Çocuk ister istemez hoşuna gidiyor böyle şeyler. Yoksa zaten okumaz. Beni böyle şeyler etkilemez şahsen. Ama son zamanlarda bu konularda daha dikkatliyim. Sizce böyle kitapları da çocuklardan uzak mı tutmalıyız?

      1. Muhammed Furkan Akdoğan

       Merhaba, çocuk okuduğu şeyin uydurma olduğunu bildiği sürece hiç bir zararı olmaz hatta okumayı sevdirdiği için faydalı bile olur.

 129. Merhaba ben internet üzerinden bir ürün almıştım ürün 30 TL fakat benden 60 tl çekildi bende iade talebinde bulundum o fazla çekilen para için ,ürün elimde ama kartıma 60 tl iade yapıldı ürün bedava geldi o gelen parayla kitap aldım (öğrenciyim) haram yemiş oldum mu sizce bu gelen para şirketten geliyor bankadan yani bu ürünü satan kişi parasını aldı orda sorun yok.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, ürün satıcısına her şeyi açıklayan bir mail atmanız gerekmektedir. Bu mail doğrultusunda parayı geri talep ederlerse göndermeniz gerekir, helal ederlerse istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 130. Eşim vefat etti bi kızım var tazminat cıktı bize ve o parayı kayinpederime borç verdim eli dar diye geri isteyemiyorum kayinpederim bize ev verecek diye o parayı helal etsem olurmu yetim hakkına girmiş olur muyum

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, helal etmek demek artık o para üzerinde her hangi bir hakkın olmadığı anlamına gelir. Ev verecek diye parayı vermek, parayla ev almak gibi bir şey olduğundan caiz olmaz. Çünkü parayı helal ettiğiniz kişi artık para onun olduğu için size ev almak zorunda değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 131. Selamunaleyküm
  Benim bir konuda kafam karıştı ve nasıl davranacağımı bilmiyorum inşallah bana bu konuda yardımcı olursunuz.
  Birgün beni babam çağırdı ve benden abim için borç istedi çünkü abimin borçları var onları kapatıp aydan aya bana ödicek. Aramızda kalmasını istedi ve karıma dahi söylemem gerektiğini söyledi.fakat durum şu. Ben karımdan böyle sırrı nasıl saklarım cünki buzamana kadar onuda ilgilendiren birseyi ondan hiçbir zaman saklamadim daha doğrusu benim kenardaki paran I’m nekadar olduğunu biliyo ve onun yok olduğunu öğrenirse ona bu konuyu bahsetmedim için yi olmaz yani güvensizlik olur diye düşünüyorum. bu konuyu onunla konuşsam hicbirsey demez yani vermemi söyler biliyoru. Sizce neyapmaliyim sonuçta o kenardaki parada onunda hakkı var.

  İnşallah bana yardımcı olursunuz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Babanızın, eşinize söylememeniz gerektiğini söylemesi mantıklı değildir. Söylemeniz en doğru ve gerekli hareket olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 132. Mekruh ne demektir? Küçük günah mı yoksa günah olmasa da yapılması tavsiye edilmeyen midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Mekruh, yapılması hoş görülmeyen, yapılmaması istenen şeylere denir. Günah olup olmaması çeşidine bağlıdır. Mekruh tahrimi ve tenzihi olmak üzere ikiye ayrılır: Tahrimen mekruhun hükmü, haram fiil işleyenin hükmü gibidir, yani günahtır ve cezayı gerektirir. Ancak haramdan farkı bunu inkar eden kişi kafir olmaz. Tenzihen mekruh olan bir şeyi yapmak cezayı gerektirmez, yani günah değildir. Fakat yapılmaması daha uygundur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 133. selamün aleyküm klozette tuvalete dair bir sorum olacaktı sizlere. evde tek bir klozet bulunmakta ve herkes işini burada görmekte. küçük abdest olsun büyük abdest olsun tuvalete gittiğimde ilk öncelikle bir peçeteyi ıslatıp klozetin yüzeyini siliyorum sonra kuruluyorum yüzeyini. ondan sonra oturup işimi görüyorum. bu hareketimle orada varsa bir necis bunu temizlemiş oluyor muyum ? bazıları peçete sermeyi öneriyor klozetin yüzeyine. klozette tuvalette ne yapmalı mıyım bu durumda ? peçete mi sermeliyim yoksa bir kere silip kurulasam yeter mi ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, peçete sermeniniz doğru olmayacaktır. Her hangi bir necis olduğunu düşünüyorsanız kalbiniz mutmain olana kadar temizlemeniz yeterlidir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 134. Hayırlı akşamlar son zamanlarda içimi kurcalıyor dünyaya karşı bir heyecanım kalmadı ben 27 yaşındayım 2 üniversite bitirdim mühendisim mezun olunca yedek subay olarak askerlik yaptım.

  Askerden gelince anne ve babam arka arkaya ameliyat oldu 4-5 ay geçtikten sonra iş aramaya başladım ama bulamadım aradan 1,5 yıl geçti. baktım olmuyor 7-8 ay kpss çalıştım sınav iyi geçmedi kız kardeşim 26 yaşında 4 yaşında iken beyin tümöründen dolayı ameliyat geçirdi saçları çıkmadı okuma yazma öğrenemedi 7 yaşındaki bir çocuk gibi annem yıllarca uğraştı psikoloji kalmadı onunda rahatsızlıkları var evimizde huzur olmadı annem bizide hasta etti kendisi gibi babam gamsız başka türlü olsaydı dayanamazdı. Yıllarca dua ettim şükrettim ama benim kaderim ve kısmetim olmadı iş bulamadım düzgün bir kız bulamadım evlenemedim çevremdeki insanlar dini olanı olmayanı hep mutlu işlerini kurdular iyi yerdeler ve artık gerçekten Allahın beni sevmediği kanatindeyim çünkü artık ben kaldıramıyorum beni sevseydi bunca yıllık yorgunluktan sonra yüzüöü güldürürdü benim boynum bükük kaldı bu yaşımda ciddi ciddi yaşamak istemiyorum benim artık sabrımda kalmadı peki beni neden sevmedi ? Hergün dua ediyorum yıllardır ediyorum ama bana cevap vermiyor ben onun kulu değilmiyim ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Ahmed, Allah beni sevmiyor düşüncesi şeytanın insana verdiği bir düşüncedir. Çektiğiniz hiç bir sıkıntı Peygamber Efendimiz’den ﷺ Hz. Eyüp’ten, Sahabelerin çektiklerinden, bazı evliya ve Allah dostlarının çektiklerinden daha fazla değildir. Fakat onlar Allah’ı sevdikleri için ondan gelene razı oldular ve ona karşı olan ibadetlerini eksiltmek yerine daha çok sarıldılar ve sabrettiler. Sonunda hepsi ebedi saadete ulaştı. Başınıza gelen her musibet Allah’tan gelmiştir ve imtihandır. Bu imtihanlara karşı sabretmelisiniz. Allah isterse sıkıntı verir isterse vermez bunun o kulu sevip sevmemesiyle alakası yoktur. Eğer öyle olsaydı kafir mutlu mesut yaşamazdı. Allah Teala her şeyi en iyi bilen ve yerli yerince yapandır. Bize düşen ondan gelene boyun eğmek ve en iyi şekilde kulluk etmeye özen göstermektedir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Ahmed Bey…

 135. Günahkar müslümanların cehennem azabı gayrimüslimlerden ne oranla farklı olacak?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Nisa, Günahkar Müslümanlar belki bütün günahları affedilip cehenneme girmeyecektir. Gireceklerse de cezaları bitince çıkıp cennete gireceklerdir. Fakat ğayri müslimler ebediyen cehennemde kalacaktırlar. Aralarındaki en büyük fark budur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Nisa Hanım

 136. Hocam tövbe ettiğim esnada yanlışlıkla osurdum tövbem bozulmuşmudur lütfen yanıtlayınız

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Emir, tövbe kalpten ve içten yapılan bir şeydir. Abdestli olunmasında fayda vardır ama şart değildir. Bu sebeple osurmak tövbeyi bozmaz. Sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Emir Bey

 137. Dinimizde müzik dinlemek haram mıdır? Bu konuda çok farklı görüş var. Siz nasıl düşünüyorsunuz?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu konu hakkında ben nasıl düşünüyorum o nasıl düşünüyor gibi sorular yanlış olur. Aslında çok farklı görüş yok. Sadece hocalardan kimse olayın mantığını anlatmıyor. Ben size işin özünü, formülünü anlatayım siz hayatınızın her alanında bunu tatbik edersiniz.

   Öncelikle Kuran’ı Kerim bütün maddelerin eşyaların isimlerinin ve hükümlerinin yazdığı ansiklopedik bir kitap değildir. Kuran’ı Kerim’de isimler değil sıfatlar ve bu sıfatların hükümleri yazar. Buradan anlaşılacağı üzere sigara, müzik, satranç gibi isimlere değil taşıdığı sıfatlara takılmak ve bunlar hakkında ki hükümler ile ilgilenmek gerekir.

   Mesela size üç tane sıfat ve hükmünü söyleyeyim. Şehvet haramdır, zikir çekmek sevaptır, boş vakit geçirmek Allah’ın ve Peygamber’inin sevmediği şeylerdir. Bunlara da mübah veya mekruh diyebiliriz. Bu söylediklerimin hepsi bir sıfat ve her biri için de tartışmasız hükümler var.

   O halde Müzik dinleyen biri bu sıfatlardan hangisine giriyor onu düşünmek ve ona göre hüküm vermek gerekir. Müzik dinlerken kadının sesinden vb. kişide şehvet hissi uyandırıyorsa o kişinin o müziği dinlemesi haramdır. Eğer müzik Allah’tan bahsediyor ve zikir çekmeye teşvik ediyorsa o kişinin o müziği dinlemesi sevaptır. Eğer müzik dinleyince hiç bir şey olmuyor sadece vakit geçirmek için dinliyorsa o zaman boş bir şeydir ki bu da mubahtır.

   Şimdi Anlaşılması için o müziği dinlemek sevap, haram vb. dedim de sonuçta sevap olan da haram olan da müzik değil. Haram olan şehvet sevap olan zikir çekmek. Müzik hangisine vesile oluyorsa onunla hüküm görür.

   Sigara içmekte mesela insanı hasta yapıyorsa, doktor bunu içmek sana çok zarar veriyor içmeye devam edersen öleceksin diyorsa o kişinin sigara içmesi haramdır. Ya da bir kimse sigaraya çok para verdiğinden evinin ihtiyaçlarını gideremiyorsa bu kişinin de sigara içmesi haramdır.

   Sonuç olarak müzik dinlemek caizdir, müzik dinlemek caiz değildir. sigara haramdır, satranç caiz değildir gibi isimler hakkında hükümlerde bulunmak yanlıştır. Çünkü Kuran’ı Kerim bütün isimlerin ve onların hükümlerinin yazdığı bir ansiklopedi değildir. Kuranı Kerim’de sıfatlar yazar ve bu sıfatlara hüküm verilir.

   Bu bağlamda müzik, sigara, satranç gibi isimlere takılmak ahmaklık olur. Asıl mesele bunların meydana getirdiği vesile olduğu sıfatlardır. Ki sıfatlarında hükümleri apaçık tartışmasız ortadadır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle

 138. Hocam ben küçükken Kuran kursuna giderek Kuran okumayı öğrenmiştim ama büyüdükçe bunu kaybettim. Şimdi öğrendim ki Kuran okumayı öğrenip unutmak çok günahmış? Yaşım küçükken öğrensemde öyle midir? Zaten tekrar öğrenmek istiyorum ve öğrenince bu günahım affolunur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Nisa, tekrar öğrenip tövbe edip Allah’a dua ederseniz umulur ki Allah Teala sizin bütün günahlarınız affeder ve hepsini sevaba çevirir. Çünkü o çok merhamet sahibidir. Sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, Selametle

 139. Merhaba gece saat 3 civarları uykumdan uyandım ama ee eeee eee diye ninni söyleniyodu basımda ama yanımda kimse yoktu sol tarafıma döndüğümde ise yüzü gözükmeyen uzun boylu zayıf başı kapalı ablamın hırkasını giymişti hemen kayboldu çok korktum acaba niye böyle oldu cevaplarmısınz 🙂

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Melek gece gece halüsinasyon görmüş olabilirsiniz. Bu sesler ve görülen şeyler tamamen psikolojiktir siz kendinizi rahat hissedersiniz bunları bir daha görmeyeceksinizdir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Melek Hanım…

 140. Dua ederken Rabbim sen ne evlendin ne de çocuk edindin dedim küfür e mi düştüm

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, ne anlamda söylediğinize bağlıdır. Yanlışlıkla söylemiş olabilir veya haşa Allah’ın evlenemediğini düşünüp bunu bir noksanlık olarak görebilirsiniz. Birincisi küfür olmuyorken ikinci küfre girmeye sebep olur. Her ne anlamda söylerseniz söyleyin her halükarda Kelime-i şehadet getirip Allah’a tövbe etmenizde fayda vardır. Çünkü zaten kul her gün bunu yapmalıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz ﷺ günde 70 den fazla tövbe ettiğini bildirmiştir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle

 141. Lütfen cevaplayın uyuyamıyorum

  Hocam mastürbasyondan sonra 1 gün bekledim meni tam olarak çıkmışmıdır?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, mastürbasyondan sonra bir gün beklemek yanlış ve haram olan bir harekettir. mastürbasyondan sonra eğer az da olsa çişinizi yaparsanız bütün meni zaten çıkmış olur. Bu sebeple en kısa zamanda gusül almanız gerekmektedir. Allah Teala hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle

 142. lütfen cevaplayın.

  Merhaba uzun süredir aklıma bu konu takılıyor ve pekte bir çözüm bulamadım.Kızlarda en erken 9,erkeklerde ise en erken 12 yaşında ergenlik belirtileri başlıyor diye biliyorum.Diyelm ki 13-14 yaşındaki bir kız veya erkek arkadaştan helallik istememiz gereken bir konu oldu.(Dedikodu,para vb.).Ve bunu yaptığımz için pişman olduk ve helallik istedik oda hakkını helal etti.Ama diyelim ki biz onun ergenliğe girip girmediğinden emin değiliz sadece belli bir yaşta olduğu için ve belirtileri olduğundan dolayı hakkını helal ettiği için içimiz rahat ediyor.Eğer o kişi ergenliğe girmemişse ama sadece belli bir yaşta olduğu için belirtileri varsa bana hakkını helal ettiğini söylediği zaman bu sözü bana karşı kabul olur mu öğrenmek istiyorum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 143. Hocam ben önceden bir günahım (haram olup olmadığı belli değildi ama riskli olduğunu tahmin etmiştim ve internetten öğrendim hala kesin günah mı bulamadım.) için çok kötü hissediyorum. Bu günahı tekrar işlemek istemiyorum tabii ki ancak irademin yetersiz kalabileceğini biliyorum. Ama küçüktüm ve eğer bu günaha girmişsem Allah’tan af dilemek tövbe sayılır mı? Ben pek dua bilmiyorum ama bunun için okunacak özel dua var mı? Amel defterimden bunu silmeyi çok istiyorum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba tövbenizi “Ya Rabbi bütün yapmış olduğum günahlardan ben pişmanım. Keşke yapmasaydım, inşallah bir daha ben yapmayacağım” şeklinde edebilirsiniz. Bu tövbenizin kabul olması için kalpten pişman olmalı, bir daha yapmamalı ve Allah’a daha iyi bir kul olabilmek için uğraşmalısınız. Sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle

 144. Selamünaleyküm hocam. Size şöyle bir sorum olacaktı. Ben 1 Ekim tarihinden itibaren namazlarımı vaktinde kılma (bundan sonrası için kazaya kalmış namaz borcu bulundurmama) kararı aldım. Ancak 1 Ekim’den öncesi için kaza borcu hesaplama konusunda ihtilafta kaldım. Kadınsal hal olarak bilirsiniz ki adet günlerimizde namaz kılmakla sorumlu değiliz aydan aya bazen gün anlamında dönemsel değişiklikler olabiliyor. Yani sabit olarak 7 gün değil de bazen 6 bazen 8 gün olması durumunu yaşayabiliyoruz. Geçmiş aylara göre namaz borcu hesabını ne şekilde yapmalıyım sabit olarak garanti 7 gün oluyorum diye biliyorum emin olduğumu düşüp kalan günlerin mi kazasını kılmalıyım ? Sitenizde “Âdet halinde kılınmayan namazların sonradan kılınması şüphesiz ki mekruhtur.” ifadesini okudum. Mekruha sebep olmaktan da korkuyorum. Önemli şekilde bir bilinmemezliğe düştüm son günlerde aşırı derecede aklımı kurcalıyor ne yapmam gerektiği. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, eğer kazan namazları çok ise her hangi bir sayı belirlemeksizin “en son kılmadığın öğle namazının farzının kazasına” diye niyet edip kaza namazlarınızı kılabilirsiniz. Mesela 10 yıllık kazanız varsa her namazdan sonra bir vakit kaza kılıp ortalama 10 yılda bitirebilir iki kılıp 5 yılda vb. bitirebilirsiniz. Sonuç olarak kalbiniz mutmain oluncaya kadar kaza namazı kılmalısınız. Eğer kalbiniz benim kaza namazım daha kalmamıştır şeklinde mutmain olursa kaza namazlarını sonlandırabilirsiniz.

 145. Namazlarda Fatiha’yı okurken “yevmiddin”ve “ihdinas” derken d harfleri t harfine kayıyor ve bazen başa alıyorum sureyi fakat yine düzeltemiyorum.Ne yapmam lazım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, “d” harflerini “t” şeklinde okursanız namazınız bozulur. Saf “de” şeklinde okumanız gerekmektedir.

 146. Merhabalar hocam, aklıma takıldı. Dinimiz değiştiremeyeceğiniz kötülüklere buğz edin diyor. Bunu yapmamak bizi günaha sokar mı? Sokakta, tvde vs gördüğümüz falcılık, flört, faiz gibi şeylere karşı buğz etmiyorsak ancak günah olduğunu bilip tasvip etmiyorsak günlük hayatta da buğz etmek gerekir mi? Kendimi etmedim diye suçlu hissetmeli miyim?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, bu gibi şeyleri hoş karşılamamak, gülmemek, hoşlanmamak, tavsiye edip güzel bulmamak bununla beraber günah olduğunu bilerek böylece hareket etmek buğzetmektir zaten. Bunları yapıyorsanız sıkıntı yok, yapmıyorsanız sıkıntı var demektir. Mesela birisi din ile ilgili bir şeyle alay ediyor sizde buna gülüyorsanız Allah muhafaza dinden çıkarsınız da haberiniz bile olmaz. Allah Teala bizleri kötü yola düşmekten muhafaza etsin inşallah. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 147. Hocam yardım edin lütfen. Ben marketten bir içecek almıştım (belki duymuşsunuzdur “Maltana” diye geçiyor. Başta alkollu bir içeceğe benzettim ancak üzerinde alkolsüz yazıyordu. O zaman bir şey olmaz diye içiyordum ve açıkcası çok da sorgulamamıştım. Ancak sonra internette bazı kişiler çok az alkol olduğu için alkolsüz deniyor demiş ve bende araştırdım bazıları da alkolsüz diyor. Emziren anneler de içiyormuş bunu malt özünden yapıldığı için süt yapıyormuş. Bira da da malt olduğunu duydum ve haliyle korktum. Firmaya mail attım ve alkol olmasının söz konusu olmadığı söylendi. Sadece şişesi benzemekteymiş. Bu içeceği içmiştim birkaç defa ve firmanın alkolsüz mailine güvenerek alkol yok dersem günah olur mu? Aklıma takıldı lütfen ben alkolden hiç hazetmem zaten.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba kutuda alkol yok yazıyorsa içebilirsiniz. Alkol olduğu halde alkolsüz yazıyorlarsa bu GIDA ENSTİTÜSÜ’nün vebalidir. Sizin içinde alkol olup olmayacağını anlayabilecek haliniz yok zaten. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 148. İnternette görüp şaşırdığım bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum. Kişi işe girerken edilen “memurluk yemini”ni ederse günah işlemiş olup olmadığını sormaktaydı. Sanırım özellikle tereddüt ettiği nokta yeminde geçen Atatürk inkılap ve ilkelerine, demokratik ve laik cumhuriyete bağlı kalıp koruyacağına dair söz vermesiydi. Cevaplayan dinci(kusura bakmayın ne denildiğini bilmiyorum) bu cümlenin küfür olduğunu söylemişti. İnsan neden Atatürk inkılaplarına ve laikliğe küfür der ki. Herkesin huzur içinde yaşadığı yönetim biçimi neden küfürdür?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Laiklik “Allah bize mal versin, mülk versin, eş versin, rızık versin ama sadece bir şey vermesin oda bize emir vermesin” cümlesinin fransızca halidir. Allah’a iman edip onun emrettiklerine iman etmeyen kimse Müslüman değildir. Memurluk yemini içinde dine aykırı bir bir şey varsa o yemini etmeniz haram, eğer dine aykırı bir şey yoksa o yemini etmeniz helal ve caizdir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 149. Müziğin caiz olup olmaması

  Enstrüman, müzik, şarkı hakkında her alimin farklı bir yorumu mevcut. Bazıları kökten haram sayarken bazıları haram içerik yoksa mubahtır diyor. Bu durumda ne yapmak gerekir ve haram içerik yoksa mubahtır dersek de içinde şirk vb yok ama günümüzde şarkıların yüzde %90 oranı aşk şarkıları. Bu da haram mı yapar. İçkili ortamda tabii haramdır ama zaten öyle şeyle işimiz olmaz. Böyle müzikler caiz mi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, net bir şekilde bu ve bunun gibi sorularınıza kesin cevap vereyim. Kuran’ı Kerim bütün isimlerin caiz olup olmadığını yazan ansiklopedik bir kitap değildir.

   Kuran’da isimler değil, sıfatlar yazar ve bu sıfatların caiz olup olmadığı şeklinde hükümler belirtilir. Hadislerde böyledir. Buna göre bir şeyin helal mi, caiz mi, haram mı olduğunu öğrenmek için o şeyin bu sıfatlardan hangisine sahip olduğunu bulup ona göre hüküm vermek gerekir.

   Mesela Kuran’da Allah’ı zikretmenin sevap olduğu belirtilir. Bununla beraber Peygamber Efendimizin boş vakit geçirenleri sevmediği ve uyardığı hadislerde beyan edilmiştir. Üçüncü olarak helal yollar harici şehvetin haram olduğu İslami kaynaklarla sabittir.

   Gördüğünüz gibi bu saydığım her biri ayrı ayrı birer sıfattır. Bunların 1. sevap 2. mübah veya mekruh 3. haramdır. İşte İslam fıkhında isimlere değil bu şekilde sıfatlara hüküm verilir böylece sıfatlar ve hükümler çatısı altında değerlendirme yapılır.

   Bundan dolayı müzik dinlemenin hükmü nedir sorusu yanlış olur. Ama bu sorunun cevabını vereyim size:

   Eğer müzik dinlemek size Allah’ı hatırlatıyorsa ve onu zikretmeye teşvik ediyorsa sevaptır.
   Eğer müzik dinlemek kişide şehveti uyandırıyorsa haramdır.
   Eğer müzik dinlemek hiç bir fayda veya yarar sağlamıyo ise boş bir şeydir. Bu da mübah veya mekruhtur.

   Burada anlatmak istediğim sevap olan, haram olan, mübah veya mekruh olan müzik değil müziğin vesile olduğu sıfattır.

   Hükümler, isimlere göre değil sıfatlara göre verilir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz. Selametle…

 150. Selamun Aleyküm hocam, eşimle birlikte bir tavuk çiftliğinde işe başladık. Burada tam gelişmemiş, gagası ya da ayakları yamuk olan, tavuğa gitmeyen horozların imha edilmesi gerekiyormuş. Bu imha usulünü hayvanın boynunu kırarak canlı biçimde yapıyorlar, elektroşok ya da dini usullerle kesimi kümes içinde de, dışında da kabul etmiyorlar. Benim sualim, bu işi kendimiz yaptığımızda vebali kendimize mi olur? Şu an için başka iş bulma imkanımız yok, burada çalışmak zorundayız, patron bunu istediği için onun sorumlulığu mudur neticede hayvanlar ona ait ve biz yalnızca maaşımızı alıyoruz. Teşekkür ederim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 151. Açık birine tesettüre uygun giyinmeyen birine ” kıyafetin çok güzelmiş, sana da çok yakışmış.” Dersem küfre düşer miyim? İmanım gider mi

  1. Youtube’da bir hoca saçı açık birine ne güzel olmuşsun dediğin için ya dinden çıkdın tövbe et demişti yada ona benzer birşey demişti. O mantığa göre bakarsak bu da sıkıntılı bir durum. Allah’ın hoş görmeyeceği şekilde giyinen birine biz nasıl güzel olmuş yakışmış diyebiliriz ki?

 152. Vesveselerin amel etmedikçe imana zarar vermediğini biliyoruz ancak bu tür vesveseler maalesef son günlerde beni çok buluyor. Çok şükür Müslüman’ım ve dinimi asla değişmem. Fakat içimden bazen düşünüyorum işte şu dine mensup olsaydın keşke ya da şu dinin bayramları ne güzel veya gerçek din şuysa fln gibi. Bu konu hakkında içim rahat değildi ve araştırırken bir sitede kafir olmayı düşündüğü an dinden çıkar yazıyordu çok korktum açıkcası. Ben bunlarla amel etmedim bir sıkıntı olur mu? Ne kadar ciddi olduğumu hatırlamıyorum bile. Eğer Allah korusun dinden çıkmışsam kelime-i şehadet getirsem düzelir miyim yoksa artık benim sevaplarımın bir önemi yok mu? Allah rızası için yardım edin…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, kalbe gelen kötü düşünceler amele dökülmediği sürece zarar vermez. Bunlar kafaya takılmamalı ve bunlardan Allah’a sığınılmalıdır.

 153. Merhabalar. Ben 6aylık bir erkek bebeğe hamileyim. İsmini Arda koymak istiyoruz. Bu isim Kuranı Kerim’de yer alıyor mu koymamız uygun olur mu ?
  Hayırlı günler 😊

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, Kuran’ı Kerim’de “Arda” kelimesi yer alıyor denilebilir. Lakin her hangi bir güzel sıfat içeren bir mana içermemektedir. Bu ismi koymanızda bir sakınca yoktur. Lakin sırf Kuran’da geçiyor diye her isim konulabilir anlamına gelmez. Konulacak ismin güzel manalı olması Peygamber Efendimiz ﷺ tarafından tavsiye edilmektedir. Size de Hayırlı Günler 🙂

 154. Hocam bugün küfür ettim hocam herhalde küfür ederek içimden Peygamberimiz (s.a.v) geçiyordu hocam haşa içimden bişey sen peygambere mi sövdün diyor bu durum nedir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, kalbe gelen kötü düşünceler, fikirler, sözler amele ve dile dökülmediği sürece zarar vermez. Bunlar kafaya takılmamalı ve bunlardan Allah’a sığınılmalıdır.

 155. Merhaba hocam ben iki aylık nişanlıyım sürekli etraftan çok yakışıyorsunuz vb övgüler alıyoruz iki aydır sürekli tartışıyoruz eşimle sürekli hasta oluyor nazar olabilir mi napmam lazm

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhabalar, nazar olabilir de olmayabilir de. Sizler Allah’a olan kulluğunuzu en iyi şekilde yapmaya çalışıp ibadetlerinize daha çok önem verirseniz Allah’ın izniyle hiç bir sıkıntınız kalmayacaktır.

 156. Merhaba. Ben 20 yaşında bir genç kızım. Bundan 2 sene önce annem üzülmesin diye kapandım. Annem zorlamadı ama çok üzülüyordu. Namaz kılmıyorum Kur'an okumuyorum. Tek yaptığım oruç tutmak. Ve tam kapanamıyorum. Hatlarım pek belli olmuyor.saçım gözükmüyor. Ama süsleniyorum. Dikkat çekmek için giyiniyorum. Bilinçle kapanmadım. Şimdi ben riyakar mı olmuş oluyorum? İkiyüzlü mü olmuş oluyorum? Açılmadan önce dinime daha bağlıydım. Örtü yakınlaştırmadı aksine uzaklaştım. Yarı kapalı olmaktansa açık olmak daha mı iyi? Örtünün amacına uymayarak kapanmak çok mu günah? Ve kabul oluyor mu? Açıkken de usturuplu giyinirdim. Ama şu an kendimi münafık gibi hissediyorum. Ne yapmalıyım

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, yarı kapalı diye bir şey yoktur. Kişi ya açıktır ya da kapalıdır. Eğer saçlarınız gözüküyorsa veya başka avret yerleriniz gözüküyorsa yahut bunların üstü çok ince bir şeyle örtüldüğü için hatlar açıkça belli oluyorsa bu tesettür sahih değildir haramdır. Tesettür insanı dininden uzaklaştırmaz. Lakin şeytanlardan ve şeytan gibi insanlardan uzaklaştırır.

 157. hocam öncelikle selamün aleyküm.Sorduğumuz sorular herhangi bir yerde yayınlanıyor mı yokca mail olarak bize mi geliyor cevabı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, sorulan sorular buradan cevaplanmaktadır. Genel olarak her makalenin altına yorum yazarak sorabilir, ardından en kısa zamanda yorumunuza cevap alabilirsiniz.

 158. Ateist, Yahudi, Hristiyanlarla arkadaş olmak günah mıdır? Bazı siteler Kuran’a bakarak her şekilde haramdır diyor, bazıları onları dinleri sebebiyle sevmediğimiz takdirde caizdir deniyor. Eğer haram ise erkeklerin Yahudi ve Hristiyan hanımlarla evlenebilmesindeki hikmet nedir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 159. hocam dinimizde kadın erkek aslında eşit fakat,erkek gücü ve fiziksel yaratılışından dolayı üstün.Rabbim ne derse o.Mesela bazı kulüpler oluyor cinsiyet eşitsizliğini gidermek gibi.Ya da kadının meslek sahibi olması,ekonomide sosyal hayatta daha çok var olması gibi.Bunlara katılmak günah mı.Mesela o gruptan birinin fikri gece dışarı çıkmaktır gezmektir.Ama benim görüşüm o yönde değil.Herkesin herkesle aynı düşünmesi de şart değil.Dinimizin belirlediği ölçüler dikkate alarak kendi görüşümüzle böyle kulüplere katılmak caiz midir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 160. Hocam Esselamü Aleyküm; Ben Yurtdışından yaziyorum size
  Sizlere mezhep taklidi konusunda bir sorum olucaktı
  Mezhebim: *Hanefi Mezhebi*

  Ben uzun süredir abdest konusunda sıkıntı çekiyorum
  Bir Namaz için bazen 8 kere abdest almam oluyordu.
  Hanefi mezhebi diyor ki:

  Namazın sonuna kadar bu özür devam ediyorsa özürlü sayiliyorsun, ve artık ondan sonra her namaz vakti yeniden abdest alman gerekir.
  Bir Namaz vakti artik o özür meydana gelmiyorsa özürlü sayilmassin ve yine ortaya cikiyorsa yeniden namazin sonuna kadar bu özür gelmesi lazim ki tekrardan özürlü olasin.

  Lakin hocam, bende şöyle bir sorun var ki, *mesela* sabah namazinda sonuna kadar abdestim bozuluyor. Özürlüyüm

  Öğlen namazinda hiç bir şey yok.
  Ikindi vakitte tekrar özür sebebim ortaya çikiyor.
  Yani her namaz vakti gelmiyorsa dahi illaki her gün bu sikinti cekiyorum.

  Vaktin sonuna kadar hep beklemek beni çok üzüyor hiç vaktinde kilamiyorum ozaman Namazimi, hemde bazen işim oluyor mesela camide ders veriyorum vakitlice kilmam lazim ki derse geç kalmiyim.
  Fakat bu özürden dolayi çok zor hocam.

  Sonra araştırdım, Maliki mezhebinde abdestin bozulmuyormuş yani kasten yellenmiyorsan, bir hastalik ise özürlüsün.
  Hatta her namaz vakti yeniden abdest alman gerekmiyormuş sadece müstehapmiş.

  Bende bir başka hocaya danistim, oda kendisi dediki bana.
  Abdestini malikiye göre al ve böylece namazini kil, o özrün gelse dahi abdestin bozulmuyor.
  Ama benim kalbim tam mutmain olmamişti sizefe soruyim dedim.
  Bahsettim gibi camide’de ders veriyorum; her yeni vakit abdest almak benim için çok zahmetli oluyor, çünkü o an dersde oluyorum veyahut diğer hocalarnan toplantidayiz öğrenciler ile ilgili konular konuşuyoruz.

  O halde ben malikiye taklit edersem, özrüm meydana gelse dahi namazimi kilabilirmiyim?
  Yeni bir namaz vakti gelse dahi?
  Dedim gibi eğer imkan vakit müsait ise zaten hemen abdestimi tazelerim ama bazen çok zor oluyor hocam malum.gayri müslim ülkelerde her yerde abdesthane yok.

  Yani keyfimden asla taklit etmem.
  Zor durumdayim hocam bana Allah için yardim edin..
  Sag olun
  Allah sizden razi olsun…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 161. NE OLUR YARDIM EDİNNNNNN
  Merhabalar 32 yaşında 6 yıllık evli 3 yaşında çocuğu olan bir anneyim.evliliğim boyunca çok hatalar yaptım eşimle farklı kültürden farklı anlayışlardan gelen insanız.onu isteklerine cevap veremedim ve bu istekleri tamamen ailemiz için bir hanımın yapması gereken şeylerdi evin işleriyle ilgilenemem eşime onun istediği değeri saygıyı verememe akrabalarına değer verememem bir sürü konu ve bu yıllar boyunca defalarca uyardı kendine gel diye sevgim biterse geri dönüş olmaz diye ama ben göremedim anlayamadım çünkü dini açıdan da zayıf biriyimdir hayat geçmişim kuvvetli değil insanı yada sosyal olarak dan ve 3.yılımızda çocuğumuz doğduğundan eşim beni kafasında beyninde tamamen bitirdi ayrılma aşamasına geldik hep bu işin bitmesi gerektiğini bu evliliğin yanlış olduğunu basiretinin bağlandığını hata yaptığını ailesininde bu evliliği hata olarak gördüğü söylüyor neyse sevgisiz geçen bir 3 yılımız oldu şuan 6.yılımızda ve hep gene seni sevmiyorum biraz dik ol gururlu ol bir kere de güçlü ol deyip bu işi anlaşarak bitirmemiz söylüyor ve 3.yaşımızda oğlumuzun da geleceği için onunla kalmasını gerektiğini ben ve ailemde öyle vasıfların olmadığını söylüyor tamam evet burasını belki kabul ederim hayata karşı eksik büyüdüm büyütüldüm hem dini hem sosyal olarak ve eğer çocuğumu düşünüyorsam onun iyiliği için bunu yapmak zorunda olduğumu her gün defalarca anlatıyor ev eşimin annesi ve babası da o 5 yaşındayken ayrılmış . dolaylı olarak aynı kaderi bende yaşayacağım.ve çocuk içinde olsa bu kötülüğü ona yapmamak gerektiğini çocuğumun için bu konuda mecbur anlaşma yapacağımı belirtiyor ben mahkemeye gitsem çocuk bana verilecek ve bunu kabul etmeyeceğini söylüyor aileler araya girerse işler çirkinleşecek bunu istemiyorum psikolojik olarak çok kötü durumdayım her gün bu konularla empoze ediliyorum intiharı düşünüyorum çünkü başka çıkarım yok illa biteceğini söylüyor ve ben çocuğumun dan ayrı olmak istemiyorum ama her gün görüşürsünüz diyor ben vicdansız değilim diyor

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 162. Günde 2 vakit namaz

  Namazı 5 vakit değil de 2 vakit kılan biri hiç kılmayan biri gibi mi günaha girer? En azından kıldığı vakitlerin sorumluluğundan kurtulur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 163. s.aleyküm aylardır cevabını bulamadığım bir soru sormak istiyorum, bu mahsum hayvanlara işkence eden kişilere Allah niçin izin veriyor.onlar allahın sessiz kulları ve Allah bizden kat kat merhametli olduğu halde onların canının acımasına niçin izin veriyor? bizleri imtihan için diyor bazı kişiler peki bizim gibi günahkar insanlar için onların canının niçin acımasına izin veriyor?

  :((((

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Allah Teala her şeyi en iyi bilen ve her şeyi yerli yerince yapandır. Onun yaptıkları veya yapmadıkları hakkında sual olmaz, olamaz. Buna kulun hakkı yoktur. Kulun görevi Allah’a teslim olmak, onun bir bildiği olduğunu bilmek ona inanmak ve en iyi şekilde kulluk etmeye çalışmaktır.

 164. hocam ben genel olarak surekli huzursuzum.. irademin dışında gelişen tövbe haşa alllah a karşı bi sitem var.. bir türlü engelleyemiyorum..düşüncen çok yanlış biliyorum ama.. engelleyemiyorum.. surekli bunalim..dunya da ruhum san ki hapiste ve işkence görüyor.. beni burdan kurtarın diye bağırıyor gibi.. ne yapsam geçmiyor.. gezdim, çalıştım, bazı sosyal aktiftelerde falan bulundum( konser, dini sohbet , bi yerler de bi şeyler yeme icme vs.) hiç çalışmadım, ibadet ettim, ne bilim ne yapsam olmuyor aksine kurutulmaya çalıştıkça daha çok azıyor…. en kisa zamanda doktora da gidecem inşallah… bı türlü çözüm bulamiyirum… en cokta niye böyle onu bilmiyorum.. alllah a dua ediyorum geçmiyor… ibadet edesim gelmiyor bi şey beni engelliyor ama ibadet edemedigim içinde daraliyorum… bu durum yaşantımı cok oylumsuz etkiliyor.. niye olabilir buyu falan yapilmis olabilir mi… . ne yapamam lazım saygilar…

  Bı de hocam. Diş dolgusunun gusle engel olduğu. Ve mezhep değiştirilmesi söyleniyor.. (ben hanefi mezhebindenim) Dogru mu.. Fakat daha önce den öğrendiğim kadarıyla dolgu için mezhep değişikliğine gerek yok..dıye. Biliyorum..
  Benim dişim dolgu…
  gusul için bircok farklı anlatım var.. Hangisi Dogru….!

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 165. Salam aleykum. Ben küçük bir çocuk olduğum zaman namaza başlamışdım
  (sonra bırakdım). Nazmaza başlamamla
  Aklıma çok iğrenc düşünceler gelmeye başladı.şimdi 18 yaşındayım ve bu güne kadar bu iğrenc düşünceler aklıma gelmeye devam ediyor. O kadar iğrenc düşünceler ki bu düşünceleri söylemekdense yanarak azab çekerek ölmeyi tercih ederim bu düşünceler bana aid deyil. Bazen bu düşüncelerin bana aid olduğunu zan edib ağlıyorum çok korkuyorum dinimiz yüce RABBİM hakta bu iğrenc düşüncelerin bana aid olmasından çok korkuyorum çok azab çekiyorum yine söylüyorum bana azab verseler bile bu aklıma gelen şeyleri ASLA ama ASLA Söylemem. Bunun vesvese olduğunu düşünüyorum ama bu kadar iğrenc vesvese olurmu?
  Lütfen bana bunun vesvese olduğunu Söyleyin.

 166. 1. Tek başına sesli namaz kılan (yatsı akşam sabah) iftitah tekbiri intikal tekbiri semiallahu limen hamideh Esselamünaleyküm derken sesli mi yapmalı yoksa kendi işiteceği kadar mı yapmalı cemaat iken bunlar sesli okunur ama tek başına sesli kılanda bunları sesli okumak zorundamı kendi duyabileceğimiz kadar söylesek olur mu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Tek başına akşam, yatsı, sabah namazı kılan kişi sesli okumak zorunda değil ama okuyabilir.

 167. Şuan 22 yaşındayım ve kendimden bu yaşa gelene kadar nefret ettim. Haddimi 16 yaşında aşmıştım ve saçma sapan işlere giriştim. Yaş 16-17 zina batağı ve fani olan aşk sanılan zehire dadanma , musallat olma çağım… ben bu zehirli okları çıkaramıyorum her gün ağlasam da kafayı da yesem kendime çıkış yolu gösteremiyorum ve konuya geliyorum. 16 yaşında iken benim ona olan sevgimi acizliğimi kullanan biri ben başka şehirde iken mesaj aracılığıyla abileriyle nikâh kıydı tabiri caizse gizli nikah ne kadar nikah tartışılır çünkü mesaj ile onu bilmiyorum sırf kullanmak için yalan söylemiş te olabilir ki ınsalalh yalandır. 1 kac kez ayrılıkla tehdit edip boş ol demişligide vardır. Ne kadar acizim değil mi? Ben namazlarimda utanarak secdeye eğiliyorum aglayarak bitiriyorum dua ediyorum ama istemeye haddim nedir ki? Allah(c.c) kitabında zina yapmayın dememiş zinaya yaklaşmayın demişken nedir benim aptallığım . Hangi bala çalındı gormeyen gözlerim kör olab benliğim ve aç olan nefsim çok acizim çok. Hatta canıma kıyacaktım nikâhım geçerli mi değil mi diye nolur bir cevap verin yoksa ilerde kimse ile nikah kiyamiycam. Benim bu zor zamanlarimda kapımı bekleyen var ben düştüm derken Allahin ayetlerini kalbime tek tek isleyen biri var evet haketmiyorum evet pisliğin tekiyim ama tovbeliyim 16 yaşımdan 18 e kadar pislik olarak yaşadım ama 19 umda tövbe üstüne tövbe ettim sadaka dağıttım , yardımda bulundum hatalarım hâlâ var ama o yaştakiler gibi değil. Hocam hani bir yazıda okudum Sultan velisi olmayanın velisidir ve nikâhı bozma hükmü vardır gibi bir algı oldu benden bunu siz fes edebilir misiniz çünkü ben 6 yıldır bunu düşünmekle helak oldum ne yapacagimi da hâlâ bilmiyorum lütfen yardım edin.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 168. hocam ben yalnız kaldığım zaman canım hiç sıkılmıyor ama toplum içine çıktığım zaman sürekli canım sıkılıyor bu neden olabilir acaba bana bu konuda bilgi verebilir misiniz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Yalnız kalırken yapabildiğiniz şeyleri toplum içinde yapamıyorsanız o yüzden canınız sıkılıyor olabilir. Bu yaptığınız şeyler eğer İslam’a aykırı bir şey değilse ortada pek bir sorun yok demektir. Fakat bu durumdan kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız bir psikologla görüşebilirsiniz.

 169. Hocam ben nasıl davetçi ola bilirim ne yapmam lazım lütfen bana yardimci olun lütfen

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Davetçi derken neyden kast ettiğinizi daha detaylı anlatabilir misiniz?

 170. lgbt bireyi değilim. lgbt içerikli, sadece aşk içeren ve cinsellik öpüşme vs. olmayan bir kurgu yazarsam günah olur mu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, yazdıklarınız okuyucularda şehvet uyandırırsa onların haram işlemesine vesile olursunuz ve sizde haram işlemiş olursunuz.

 171. Selamun aleyküm hocam benim size bir sorum olucak bir evlat evi kirada degılse 2 bın TL dan fazla maaş alıyorsa ayriyeten eve heray 5 bın TL para giriyorsa senede 5 6 bın TL da ayriyeten alıyorsa bu durumda elden ayaktan dusmus babasına para ile bakması babasının kendine ait parası bu) caizmidir bu adamın 5 tane kızı var hepsınınde durumu ıyı Allah katındaki yerı nedır bakan kısının esi vefat etmiş

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 172. SELAMUN ALEYKÜM HOCAM , YÜCE ALLAH İNSANIN ALACAĞI KARARLARI TAMAMEN İNSANIN KENDİNE Mİ BIRAKTI
  BENİM EVLENECEĞİM KİŞİYİ , YAPACAĞIM MESLEĞİ BEN KENDİM Mİ BELİRLERİM YOKSA ALLAHA KALMIŞ BİRŞEY Mİ . BU KONULARDA ALLAHIN DAHİLİ NEDİR HERHANGİ BİR MÜDAHALESİ VAR MI ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Tabi ki her makalenin altından yorum yazarak sorularınızı sorabilir ve en kısa zamanda cevabınızı alabilirsiniz.

 173. ohbet ederken arkadaşım bir akrabasının ne kadar hayran olası bir kadın olduğundan bahsederken “tanrıça gibi kadın” dedi. O an rahatsız oldum ama bir an boşluğuma mı geldi nedir düzeltmeden konuşmaya devam ettik ama düşündüm bu küfür müdür acaba? İkimizde aslında o kişiyi üstün görmüyoruz ve sanırım ‘öyle demek istememiştir’ düşüncesine kapılıp bir şey demedim bende. Ama ben buna inanmıyorum. Küfre girmiş miyimdir Allah korusun? Böyle bir durumda ne yapmış olmalıydım?
  (O kişi Müslüman değil bu arada. Biraz önemsemedim sanırım o yüzden.)

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, bu gibi sözler insanı dinden çıkarabilir. Bu sebeple şehadet getirip Allah’a tövbe edebilirsiniz. Zaten her mümin her günş ehadet getirmeli ve çokça istiğfar etmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz ﷺ sıkça tövbe etmemizi buyurmaktadır.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Kainat Peygamber Efendimizin ﷺ hürmetine yaratılmıştır. O olmasaydı kainatta olmazdı.

 174. Annem bana arsa aldı. tapu bende ama mülk onun .satmak istiyorum izin vermiyor Satabilirmiyim ? Caiz mi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Annenizin sözüne karşı gelmeniz her halükarda yanlış ve zararlı bir hareket olacaktır sizin için. Her zaman annenizin dediğini yaparsanız umulur ki Allah Teala’da sizden razı olur.

 175. Selamun aleyküm hocam ben bir oyun oynuyorum ve orada bir karakter var ben onu almak için para yatırdım aldım ama doları liraya çevirince fazladan vergi parası çıktı bu yanlışmı,yanlışsa böyle şeylere para vermemek adına tövbe edip oyuna devam etsem olur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, fazladan vergi parası çıktı derken ne kastetmek istediğinizi tam anlayamadım daha detaylı anlatabilir misiniz?

 176. Mehmet şişecioğlu

  Iyi günler hocam bir husus danismak istiyorum. Bir arkadasim benden borc para istedi. TL olarak bende verdim. Yaklaşik 1 yıl sonra tekrar para istedi TL olarak veremeyecegimi altin olarak vereceğimi söyledim.O da kabul etti. Eski borcuyla beraber yeni verdiğim parayi son verdigim borcun tarihindeki kur fiyatindan altına cevirip borç verdim. Aradan 1.5 yıl geçti ve ne zaman odeyeceğinide sözleşmedik ortada bir tarihte yok şimdi arkadaşim ilk aldiği parayi TL olarak vermesi gerektiğini söylüyor. Borç alinan cins üzerinden ödenmesi gerektiğini aksi halde haram olduğunu soyluyor. Bunun dini yönden hükmü nedir? Ilk verdiğim parayi TL olarak mi almaliyim yoksa hepsini altin olarak mi alayim?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 177. Öncelikle Selamın aleykum Allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun benim dini bir sorum olacaktı. Bende son zamanlarda aşırı ölüm korkusu başladı ve bunu yenemiyorum hastalık boyutuna gelecek şekilde artık baş edemiyorum.. Aslında korkum ölmek değil ölüm esnasındaki bilinmezlik ve kabirdeki herkesin dediği gibi bir azap olması.. Bu gerçek mi kabir azabı sonsuz azap ne olursa olsun o azabı çekeceğime dair sözler videolar ben buna inanmıyorum. Allahın mermatini şefaatini hiç bir zaman sorgulamadım sizin gibi müslümanım günahlar işledim tövbeler ettim günah işledim yine ağzımı tövbesiz bırakmadım.Peygamber efendimizin hadisinde kolaylaştırınız diyor güçleştirmeyiniz ki islam da zorlama bir din değildir neden insanlara kabirde olacaklar , kabirde çekilecek azaplar anlatıyor neden korkutuluyor onun yerine peygamber efendimizin hikayeleri islamın güzelliğinden daha çok bahsedilse güzel olmazmıydı bu videoları izleye izleye kafayı yeme durumuna geldim bana yardım edin ben namazlarını kılan Allahın kitabını peygamberini tüm kalbiyle seven birisiyim imanım bilincim yerinde olmasına rağmen ölümden neden korkuyorum bana bu soruma cevap verirseniz bana yardımcı olursanız sevinirim … Allaha ısmarladık ..

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, İman korku ve ümit arasında olmalıdır. Sadece korku olup ümitsizce iman olmaz. Sadece ümit olup korkusuz da iman olmaz. Kabir azabı haktır. Bunu inkar eden de dinden çıkar. İslam’da cehennem de var cennette var. İkisi de antalılması gerekir. Birisi anlatılmaz ise sıkıntı olur ve imanda zayıflıklar başlar. Kişi Allah’a en iyi şekilde kulluk edebilmek için elinden geleni yapmalı. Allah’ın rahmetine sığınıp ümit besleyerek azabazından ve gazabından da korkamalı! Her ikisi de imanın alametidir. Nitekim Peygamber Efendimiz ﷺ ölümü sıkça hatırlamamızı tavsiye etmektedir. Sonuç olarak ölümden korkmalısınız zaten bu kötü bir şey değil aksine iyi bir şey! Ölümden korkup bu dünyanın gelip geçici olduğunu bilmeli ve daha çok ibadete sarılarak ahirete yatırım yapmalısınız.

 178. Hocam ben hurmeti musahara konusunda çok vesveseliyim bir şey için mesela hürmeti musahara olmaz denildi bundan mesela sonrasında neye dokunsam baksam o kişi olsun sayılsın gibi şeyler geliyor aklima birşey hisseder gibi oluyorum bunlarla hürmeti musahara olurmu diyorum .kocam pek küfür etmez ama bilmem ne yaptığım gibi küfür etse o benim bu hürmeti musahara olurmu diye sordugum kişilere eşimle onlar arasında hürmeti musahara olurmu diyorum kocamın bundan haberi dahi yok daha sonra kocam bunlara dokunsa baksa ben birşey hisseder gibi oluyorum daha neler geliyor aklima nolur yardım edin biz hanefiyiz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 179. Hayırlı akşamlar hocam. Ben 8 yaşında bir tekir kedi sahiplenmiştim. Çok severek isteyerek ama Ailem istemiyordu aşırı tüğ sorunu vardı ve yeğenimde ayrı yasamalarına rağmen alerji hastası idi bize geldikçe sorun oluyodu. Abim ya kedi ya biz bida gelmeyiz bu kedi olursa diyodu. Kedim maması dışında hiç birsey yemezdi sadece kuru mama ile beslenirdi. Kediyi sahiplendirmek için bir çok başvuru yaptıysam da kimse yaşı dolayısıyla istemedi eski ailesi bile kabul etmedi geri. sahiplendirdiklerim hep geri getirdi. Yemeklerde bile kedinin tügü çıkardı. Bir gün tüysüz kedi sahiplendim ve birbirlerine girdiler evde diğer kedim herkese saldırdı. İstemedi yeni kediyi. Evdekilerin de demesiyle ve bende mecbur kalarak o yavrumu dsarı parka saldım 🙁 ama çok geçmeden bıraktıktan 5 10 dk sonra geri gittim pişman oldum aradıysam da hiç bir yerde bulamadım geri alıp eve getirecektim yoktu. 🙁 ne olur bana bi cvp verin bu 2017 yılında oldu ben huzur bulamıyorum. Günahı var mıdır benden şikayetçi olur mu ahirette. 🙁 rabbimin ve o kedimin beni affetmesi için napmam gerek 🙁

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Elif, kedilerin doğal yaşama alanı zaten sokaklardır. Belediye veterinerleri bile sahipsiz kedileri doyurduktan ve muayene ettirdikten sonra sokoğa salmaktadırlar. Yani yanlış yapılan bir şey yok. Tek yanlış evdekiler istemediği halde kediyi eve hapsetmek. Yapmanız gereken belediye veteriner hekimleri arayıp gelmesini söylemenizdi. Onlar gelip kediyi alıp gerektiği gibi bakıyorlar zaten. Bunun kafanızı bu gibi şeylere çok takmamalı ve daha önemli olan hesaba çekilecek konular hakkında endişelenmenizi tavsiye ederim. Mesela namaz gibi… Namazın şartları, sünnetleri, vacipleri, tadili erkan, takva vb…

 180. Cinsel icerikli film izlemek günah biliyorum da herhangi bir amac gütmeden ensest konulu izlemek günahı daha da mi artirir işlenen günaha ortak mi oluruz kafama çok takıldı yanıtlarsanız sevinirim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, şehvet uyandıracak her türlü filmi izlemek haramdır.

 181. İnternette İslam’da önemli bir şahısla ilgili kötü bir espri yapılmıştı. Gayriihtiyari güldüm ama kızdım sonra kendime. Bu benim imanı mı götürür mü tevbe ettim sonra?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Götürme riski vardır. Böyle risklerden korunmak için her sabah kelime i şehadet getirmeli ve sıkça tövbe etmeliyiz.

 182. Ertekin YENISEY

  Çok Şismanim, ayak parmak aralarını hilalliyemiyorum. Abdestim sahih olur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Olmaz. Ayak parmak aralarınızı abdestiniz sahih olacak şekilde yıkamalısınız.

 183. Merhaba

  Kızımın din sınavı var fakat adet dönemine denk geliyor sınava girse günah olurmu?

 184. İçimden geçenler yüzünden ağzımdan allahım lan sus lann diye kelime çıktı hemen tövbe estağfurullah dedim günaha girer miyim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   İstemsizce çıktıysa eğer tövbe etmeniz halinde umulur ki Allah Teala affedecektir.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 185. Selamün aleyküm!
  Size silai-rahimle ilgili bir sorum olacak. Yakın akraba ile ilişkilerin ne kadar zaruri olduğu malum.
  Sirum halamla ilgili.
  Ağustos ayında bababı kayb ettim. Ben islamı yaşamaya çalışıyorum. Bidat ve hurafelerle mücadele etmeye gayret gösteriyorum. Evimize taziye için çok sayıda insan geliyordu. Annem, halam ve amcam «Onlara yemek verelim, ölenin ruhunu memnun etmek için». Bunun dinimize aykırı olduğunu biliyorum, lakin yalnız olduğum üçün akrabamın baskısından dolayı ses çıkarmıyordum. Aynı zamanda corona virüsü yaygındı o zaman.
  Ben insanların ayni mekanda toplanmaması için «Evimde taziye vermek istemiyorum, dinimizde böyle bir şey yok, üstelik corona saldırıyor» dedim.
  Halam benden küsmüş. Şimdi evime gelmiyor. «Benim o evde işim yok artık» söylüyor.
  Bu durumda silayi-rahimin bozulmasında halam mı günahkar, ben mi?
  Sorum uzun oldu, hocam. Detaylı anlatmak istedim.
  Ben kendim yaptılkarından dolayı halama dargınım. Ondan bir süre aralı kalırsam, ahirette bunun cezasını çeker miyim?
  Önceden teşekkür ederim!
  SELAMLAR!

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba koronavirüs sebebiyle taziye yapma zorunluluğunuz yoktur. Hatta yasağınız bile olabilir. Bu sebeple halanızla tatlı dille konuşursanız anlayışla karşılayacaktır inşallah. Siz barışmak ve aranızı iyi yapmak için elinizden geleni yapmalısınız.

 186. İçimden sinirli bir anımda arkadaşıma yemin ederim öldürürüm seni dedim istemeden şimdi aileme arkadaşlarımada aynısı oluyor bu yeminlerden sorumlu tutulurmuyum lütfen bana cvp verin

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 187. Beni küpek ısırdı gusul abdesti alaçam ama sargıvar nasıl banyo yapmam lazım

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 188. Esselamü Aleyküm Hocam

  Ben üniversi bilgisayar programcılığı mezunuyum. Bize okulda bilgisayar oyunu programlama öğrettiler bende çok sevdim. Bilgisayar oyunlarını da çok seven biri olduğum için mesleğimi bu yönde seçmek istiyorum. Bilgisayar ve cep telefonu oyunları programlayıp bunları dünyaya satmak bu işten para kazanmak istiyorum. Aynı zamanda bilgisayar oyunu yapan bi firmada işe girmek istiyorum. Bilgisayar oyunu programlayıp satmak ve bu tip bi işe girip aylık maaş almak caiz midir? Allah sizden razı olsun. Allah’a emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve brekatuhu, oyunlarda İslam’a karşı bir şey olmadığı sürece hiç bir sakıncası yoktur.

 189. Esselamu aleykum şafide kıyılan nikahta gelinede kabul ettin mi sorulur mu şafide imam nikahı Nasil olur

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 190. Merhabalar

  Ebced hesabı doğru mudur ,bunun hakkında söylenenler gerçek midir? Bir kişiye baktırdım .Ne zaman evleneceğimi ve kaç çocuğumun olacağını söylendi. Evlendikten sonra boşanacağım söylendi . Bu nedenle evliliğe karşı korku oluştu bende . Bununla ilgili beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  Ve son olarak bana söylenenler doğru ise bunun değişme ihtimali var mıdır

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 191. bir kullanıcı

  selamunaleyküm

  benim bir tanıdığım kendisi kadın ve kadınlardan hoşlanıyor bildiğim kadarıyla duygularını umursamaması ve kadınlara o anlamda bakmaması gerekiyor peki bu tanıdığım kadınlara o anlamda bakarsa da mı büyük günah yoksa bakması haram ama evlilik sevgililik flörtleşme falan mı büyük günah

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 192. Sokaktan 2aylık alıp beslediğim 10aylık erkek kedim dışarı çıkmak için ağlıyor bıraktığım zamanda tekrar geliyor temizlik açısından tedirginim barınağa vermem günah olurmu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, belediyeyi arayıp ücretsiz veteriner hekimleri çağırıp kedinizi almalarını talep edebilirsiniz. Onlar alıp gerektiği şekilde ilgileneceklerdir.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Birinin arkasından kötü konuşmak gıybettir. Bu isterse bilerek olsun, isterse hatayla olsun! Her iki durumda da kişiden helallik alınmalı ve Allah’a tövbe edilmelidir.

 193. Selamunaleyküm ben Onbir buçuk yaşında ergenliğe girdim onbeş buçuk yaşında da elhamdülillah ALLAH’IN izniyle namaza başladım ama önceden namaz kılmıyordum daha önce 2 3 defa namaz kıldım ama kimse bana namaz niçin kılınır nasıl kılınır anlatmadı ama ailem elhamdülillah müslüman çevre müslüman şuan 16 yaşındayım kılmadığım namazları kaza etmem gerekir mi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 194. Hz Muhammed (sav)’in banyo adabıyla ilgili akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir diye okudum. Bunun sebebi için ise o vakitler şeytanların cinlerin dağılma vakitleridir diyorlar. Peki bunun dayanağı var mıdır? Bu saatlerde banyoya girmemek mi gerekiyor? Öyleyse sebebini açıklar mısınız? Bu kadar ciddi ve tehlikeli bir şeyse Kur’an’da uyarılmamız gerekmez miydi? Bu konuda hadis de bulamadım peygamber efendimiz bizi bu konuda uyardı mı? Yoksa akşam ile yatsı arasında banyoya girmemesi o zamanın ve kültürün şartlarına göre mi değerlendirilmeli? Peygamber efendimizin her hareketi günümüzde de aynen mi uygulanmalı? Bu arada cünüp değilken banyo yapmaktan bahsediyorum. Aklıma çok takıldı cevap verirseniz çok mutlu olurum teşekkürler.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 195. +18 görüntü izlemeyeceğine yemin edip etkileşimin olmadığı görüntülere bakmak kefaret gerektirirmi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 196. Ben
  Vesvese hastasıyım ve çok kötüyüm ölmek istiyorum ya mesela aklıma bi küfürlü söz geliyo sonra onu kabul ediyorsan mesela işte gözünü kapat diyor ardından bende ara ara sinirliyken bu hareketleri yaptım ama anlatacağım şey çok korkunç bir hata bakın benim aklıma Tövbe ve aynı zamanda kalbimede tuhaf hisler ve bi düşünce geldi yok ben Allahtan üstünmüşümde işte Tövbe bu yüzden ona küfür etmek istemişim ve şeytanın hani dedim ya işte dediği hareketi yapmışım ben hatırlamıyorum naptığımıda sinirlide değildim ortada bi nedenimde yoktu ben acaba niye yaptım o hareketi o an içime öyle bi his doğduysa ya resmen firavun gibiyim nolur yardım edin Affedilirmiyim Allah firavuna şans vermişmi Tövbe etse Affedermiydi nolur beni Affedermi

 197. Selamin aleykum hocam rahatsiz ediyorum kusura bakmayin gusul abdestini ben su sekilde aliyorum hocam sol ayagimla giriyorum banyoya niyetimi ediyorum once elimi yikiyorum daha sonra avret yerimi yikiyorum ardindan 3 kere agzima su 3 kere burnuma su veriyorum ardindan normal dusumu aliyorum ardindan 3 kere basima 3 kere sag 3 kere sol omzuma daha sonra da tum bedenimi mesh ediyorum en sonunda da cikarken soguk su ile ayagimi yikiyorum dogru mu hocam bu sekilde aldigim gusul abdesti kabul olur mu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Bu tüm yaptıklarınızla beraber bedeninizde her yer yıkanıyor ve kuru hiç bir kalmıyorsa guslünüz geçerlidir.

 198. Selamın aleyküm hocam bir sorum olacak sizlere. Dün gece Evcil tavşanımız öldü. Çok seviyorduk 1 senenin üzerinde bizimle beraberdi. Sorum şu onunla ahirette karşılaşacakmışız? Cennete girebilirsek onu orada görmemiz mümkün olacak mı? Cennette bütün arzu isteklerin kabul olacağı var hiç şüphesiz bu da o istekler arasına girer mi sizce biliyorum biraz saçma soru sorduğumun farkındayım diyebilirsiniz uğraştığın şeylere bak diye ama cevaplarsanız çok ama çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 199. Merhaba Hocam,

  benim adim Neslihan. Size Almanyadan yaziyorum. Bir haftadir cok kötü vesveseye yakalandim. Küfür hakkinda internette degisik seyler okudum. Ben Allaha ve Islama tümüyle inanan birisiyim. Cok sükür 8 aydir namazima basladim ve iyi bir Müslüman olmaya calisiyorum.
  Harama güzel demek küfür diye okudum. Bu yüzden sürekli aklima bazi seylere güzel dedigim geliyor, bundan cok rahatsiz olup hep tövbe ediyorum ve imandan ciktimmi diye düsünüyorum.
  Mesala ben „su sarki cok güzel, su elbise (acik elbise) güzel sana güzel yakismis“ gibi seyler söylüyorum. Bunlara asla ve asla helal demem hocam. Hepsinin haram ve Allah tarafindan yasak oldugunu biliyorum. Benim güzel dedigim seyler gözüme veya kulagima hos geliyor, nefsimin hosuna gidiyor anlaminda söylüyorum. Mesela elbisenin kendisi hosuma gidiyor, haram olmasi degil. Dini acidan güzel demek istemiyorum. Böylece ben küfüre düsmüs oluyormuyum? Öyleysede imandan cikiyormuyum? Internette bazi sayfalar bunlar küfür degil diyor, bazilari ise „su mini etek sana yakismis“ demek küfürdür diyor. Lütfen bana yardim edin hocam. Hic birseye güzel diyemiyorum artik ve bu beni cok rahatsiz ediyor.

  Baska bir misal ise: biri islama göre uygun ve hos olmayan birsey yapinca, bende ona „iyi yaptin“ desem, mesala o kisi hakli oldugu bir konuda baskasina kizmissa, o zaman bu küfürmü oluyor? Ben „yaptigin sey helal“ demek istemiyorum, sadece „hakkini aramakla iyi yapmissin, bende yapardim“ demek istiyorum.

  Lütfen bana yardim edin hocam. Insallah bunlar küfür degildir hocam. Ben asla Allahin haram dedigi birseye helal demem. Güzel kelimesi helede almanca dilinde bir cok baska kelimeyle ifade ediliyor, sadece nefsimin hosuna gittiginden güzel diyorum. Yani „Islam acisindan güzel“ demiyorum.

  Hayirli günler diliyorum size.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Haram olan bir şeyi hoş görmek, uygun bulmak, hoşuna gitmek ve alaya almak kişiyi dinden ve imandan edebilir. Bu gibi tehlikelerden korunmak için her sabah kalktığımızda şehadet getirmeli ve yatarken de şehadet getirmeliyiz ki gün içerisinde yaptıklarımızda ötürü olanlardan kurtulalım diye. Bununla beraber bu gibi şeylerin bazıları insanı dinden ve imandan etmese de günaha düşürür. Bu sebeple sürekli tövbe etmeyi kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimiz ﷺ de sıkça tövbe etmiş ve etmeyi tavsiye etmiştir. Son olarak bu konular veya genel olarak vesvese hakkında ki bütün sorunlarınıza Vesvese Nedir? Vesveseden Kurtulma Yolları adlı makalemi okuyarak cevap bulabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Meryem, Kızınıza Amin ismini koymanızın hiç bir sakıncası yoktur. Lakin çocuklara güzel manalı isimler koymak onların hakkıdır ve hayatlarını etkileyen bir faktördür. Amin kelimesi ise emir & rica kalıbında olan “Allah’ım kabul et” demektir. Bunun yerine “övülmeye layık, iyilik den, güzel kulluk yapan, takvalı olan, yalan söylemeyen, çok merhametli, sevecen, cana yakın veya cömert ve benzeri anlamlara gelen isimler koymanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Meryem Hanım…

 200. Selamünaleyküm hocam.Nişanlıyken çok sinirlendiğim bir anda eğer kızım olursa adını nurgül koyarsam ölsün o cocuk dedim ( kayınvalidemin ismi) .Evlendik kızım oldu ismine Eylül diye karar verdik eşim Nurgül olmasını istedi o sözümden dolayı istemedim.Eşim Nur ismini de istiyordu tamam o zaman Eylül Nur olsun dedim.Gayet gönlüm rahat bir şekilde demiştim bunu aklıma en ufak kötü bir sey gelmedi.Sonradan dusununce Nur Nurgulun içinde geciyo diye bir sey olur mu diye korkmaya basladım.Defalarca tevbe ettim sadaka verdim.Yine de içim hiç rahat değil sürekli kızıma bir sey olur mu diye korkuyorum.Benim bu soylediğimin bir hükmü var mı? Eylül Nur koydugumuz için herhangi bir problem olur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Nihal, Eylül Nur koyduğunuz için her hangi bir problem olmaz. Sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Nihal Bey…

   1. Hocam ben Nur Nurgül ün içinde geçtiği için korkuyorum.Nur ve Nurgül anlam olarak aynı mı? Gerçekten çok korkuyorum.Tamam Eylül Nur olsun derken en ufak bir şüphe geçmedi aklımdan sonradan taktım böyle.

    1. Merhaba, kafanıza takmanız gereken bir şey. Çünkü “Eylülnur” isminde gerçekten hiç bir sorun yok. Rahat olabilirsiniz. Ayriyeten içinizin ferahlaması için Allah’a sıkça dua edebilir ve İnşirah suresi okuyabilirsiniz.

     1. Hocam Eylül Nur ayrı yazılıyor ama.Nurgül koysaydım bir sey olur muydu peki inanın çıkamıyorum bu konunun içinden lütfen yardımcı olun bana.

 201. İyi günler öğle namazı kılarken fatihada sırattennezine diyeceğime sıatennezine dedim galiba kıldıktan sonra aklıma geldi bi sakıncası olurmu sadece r harfi eksik ancak bilerek yapmadım

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Yusuf, böyle bir hata namazı bozar. O namazı tekrar eda veya kaza etmelisiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Yusuf Bey

 202. Hocam soru sormak istiyorum ama cevap verilmiyor başka siteden mi cevap veriliyor acaba bilgi verirmisiniz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Melek, sorulara buradan cevap verilmektedir. Fakat yoğunluk sebebiyle sorunuza cevap gelmemiş olabilir. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım. Selametle…

 203. Merhaba benim annem rüyasinda azazil şeytani görmüs suyun içinde ve ona demişlerki ne istersen dile yerine getirecegiz demiş rüyada azazil görmek yada ismini duymak anlami nedir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba İhsan, şuan ahir zaman dönemindeyiz ve bu dönemde görülen rüyalara itibar edilmemektedir. Çünkü her şeye haram bulaştığı için rüyaların gerçeklik değeri kalmamıştır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle İhsan Bey…

 204. Selamın aleyküm hocam öncelikle açık bir bayan ile evlenir isek biz günaha mi gireriz

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam, Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 205. Öncelikle aşırı uyandığım için fetva sorsan arayamadım lütfen sizi meşgul ettiğim için beni affedin çok ayıp bir konuşan bahsetmek istiyorum öncelikle Ben yirmi yaşında bir kızım. söyleyeceğim şeylerden utanç duyuyorum ama artık emin olmak istiyorum. Son iki haftadır bir gün aralıkla rüyamda müstehcen şeyler görüyorum ve neredeyse her gün gusül aldım ve bu sebepten üşüttüm yani hastalandım.. Müstehcen rüya gördükten kendimle alakalı rüyalar değil sadece görüyorum sonra uyanınca rahmim de iki üç kıpırtı hissediyorum ve gündelik hayatım da akıntı olduğu için meni olup olmadığını anlayamıyorum. Normalde de ihtilam olma şüphesi bir yıldır var ama son haftalarda sıklaştı kendimden çok utanıyorum ailem markete gittiği zaman beş dakikada abdest almaya çalışıyorum beş dakika da abdest geçerli olur mu? Ve bir de bu bir yıl içinde bazı uyandığım günlerde şiddetli kıpırtılar oluyordu şimdi düşündüğümde bu son haftada hissetiklerim sadece vesvese mi yoksa guslüm bozuldu mu? Rüyada uyanında orgazm olmadığımı düşünüyorum ama her seferinde büyük pişmanlık oluyor ne olur yardım edin namazlarımı kılmamaya başladım ne olur. Ve bir de abdestli ilken sürekli gazım geliyor. Tutmaya çalışıyorum namazda da kendimi sıkıyorum sonra sanki içim de ses geliyor makattan gazın çıkmadığını düşünüyorum ama içimden gaz sesi çıkıyor patlıyor gibi sonra hafif makattan hava kaçıyor hissi oluyor namazım geçerli oluyor mu? Ve bir de taharet alırken sanki taharet suyu üzerime sıçrıyor hissi oluyor bu yüzden namazım geçerli olmaz diye düşünüyorum üstümü değiştiriyorum ya da taharet aldıktan sonra bundan utanıyorum sol elim ıslak bir şekilde peçeteyi alıyorum kuruluyorum üstünü çekerken o ıslak elimde unuttuğum zamanlar çekiyorum üstüm necaset olmuş oldu mu ve bir de temiz elimle çekerken taharet suyu damlacıkları üstüme geliyor bu necaset midiryoksa ben büyük bir günahkar mıyım her şeyden soğudum hayatım alt üst oldu kendimden nefret ediyorum lütfen yardım edin lütfen sesimi duyun

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Kezban, 5 dakika güsül içerisinde bütün farzları yerine getirirseniz guslünüz olur. İhtilam olursanız gusül gerekir. Kadınlarda meninin içeri kaçma durumu söz konusu olduğundan müstehcen gördüğününüz bütün rüyalarda gusül almanızı tavsiye ederim. Zaten her sabah kalktığınız da kendinize banyo etmeyi adet edinirseniz hiç bir sorunununuz kalmayacaktır. Her sabah banyo etmenin de hiç bir zararı yoktur hatta faydaları vardır. Güne dinç bir şekilde başlamanızı sağlar ve verimli bir gün geçirmenize vesile olur.

   İçinizden gelen gaz sesleri abdestinizi bozmaz. Lakin hava kaçıyor hissi oluyorsa tekrardan abdest almalısınız.
   Tuvalete girdiğiniz her seferde bütün üstünüzü çıkarıp asabilir hacetinizi giderdikten sonra banyoda taharetinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. İyice temizlendiğinizden emin olduktan sonra kurulanıp üstünüzü giyebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle Kezban Hanım…

 206. Hocam merhabalar ben vesveseleniyorum bazen sadece secde edip şükrediyorum dua ediyorum sonra aradan zaman geçiyor secde ettiğim odada yellenme oluyor Allah’a karşı saygısızlık yaptığımı düşünüyorum tekar yapmak zorunda hissediyorum saygısızlık yapmıyorum ve tekrar yapmak zorunda değilim değil mi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Bahar, tekrar yapmak zorunda değilsiniz. Çünkü şükretmek için secde etmek nafile bir ibadettir. Hiç bir zorunluluğu yoktur. Selametle…

 207. Hocam merhaba bizden izinsiz bir eşyayı çalan insana getir dediğim halde getirmiycem dediği için hırsız dedim günah mıdır

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 208. Selamün aleyküm. Bir tanıdığım Astrolojiyle ilgileniyor. Doğum haritasına bakarak, yani birinin doğduğu anda gezegenlerin konumuna bakarak onun kişilik özellikleri, sosyal hayatı, ilişki hayatı üzerinden yorumlar yapıyor. Fal şeklinde gelecek hakkında yorum yapmıyor. Mesela senin 9. Evinde mars var bu yüzden ilişkilerinde daha sert bir yapın var şeklinde yorumlar yapıyor. İnternet üzerinden bu işi parayla yapıyor. 3 sayfa yorum karşılığında belli bir miktarda para alıyor. Yaptıranlar çok memnun kalıyor. Bu helal midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, helal olan tek şey: Burçların gerçek olduğu ve “bu burca sahip olanlar genelde şu şekilde karakterik özelliklere sahip olur” şeklinde geçmiş alimlerin yazmış oldukları 2-3 cümlelik bilgilerdir. Bunların dışında kalanlar (yapılan günlük yorumlar, geleceğe dair bilgiler, bu ayınız böyle geçecek tarzında iddialar) helal değildir.

 209. Hocam ben kuranı kerimin üstüne el basarak yemin ettim. Bır şeyi yapmıcamın üstüne yemin ederim dedim el bastım. Daha sonra ben bu işi 5 6 sefer üst üste yaptım el basmama rağmen. Bunun için ne yapmalıyım. Param var ama fakir bulamıyorum oruç tutsam yeterlimi. Tşk.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 210. Hocam selamunaleykum.Haksız yere edilen beddua tutar mı? Yani karşı taraf hak etmiyorsa bu bedduayı dua saatine denk gelip de kabul olma gibi bir durumu olur mu?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 211. Selamın aleyküm
  Allahın izni ile bütün namazları kılıyorum inş
  Sorum. Ben mezarlara yaklasinca koku duyuyorum
  Mübarek zat lara gidiyorum hepsinin farlı kokularını alıyorum
  Bu konu hakkında aydınlığa çıkarırmısınız Enaniyet allaha sığınırım allah razı olsun sizden.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, böyle şeylere çok takılmamalısınız. Çünkü bu tip şeylerin insana faydası yoktur. Allah Teala kendine en iyi şekilde kulluk yapanları sever. Siz eğer kulluğunuzu en iyi şekilde yapabilmek için çaba sarf ederseniz Allah Teala’nın sevdiği bir kul olursunuz. Kulluğunuza fazla önem vermiyor iseniz, (ilim öğrenmemek ve bildiklerini uygulamamak gibi) ise sevilmeyen kullardan olursunuz. Yani her şeyi belirleyen faktör takvadır. Takva dışından hiç bir şeye takılmamak lazımdır.

 212. Selamun aleyküm,

  Size bir sorum olacak. Kiz kardesim bundan bi kaç sene evvel koca si ile daire almak istiyordu. Banka Dan kredi borcu herseyi haletmistiki ablam ona borc teklifinde bulundu. Kiz kardesim ablasinin borcunu Kabul edip maalesef ilk basta nasil geri ödeneceni hic konusmamislar. Borc miktari 10000 Euro. Kiz kardesim türkiye de yasiyor bunu tl ye cevirdi o zaman in parasi 30000 tl yapiyor du. Kiz kardesim bir kaç sene gectikce ablasina sormus para lazimsa geri ver im diye. Ablasi terslemis lazim dil demis. Bir kaç ay evvel ablam parasini geri istemis. Istedigi rakam 10000 Euro. Yalniz bugünkü kurdan 65000 tl yapiyor. Yani kiz kardesim 35000 tl kayipa ugruyor. Banka dan kredi ile ödecegi faiz 5000 tl I gecmicekti. Yani tamam 10000 Euro verdim 10000 Euro geri alirim anladikta. Bu etik yardim sever veya iyilik yapmaya girer Mi. Iyilik yapmak bu mu? Ablalik bu mu? Bu konuda bana lütfen bi cevap yollarmisiniz. Cok tesekkür ederim. Saygilarimla

  Aziz Palanci

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 213. Hocam tecvidsiz namaz kılınırmi? Kabul olurmu? Bi kac gündür namazlarımı huşu içinde kılamıyorum bu konudan dolayı

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, Tecvid’de ki bazı hükümlerin yapılması zorunlu bazılarının ise zorunlu değildir. Zorunlu olan tecvid kurallarını namazda yapmaz iseniz namazınız olmaz.

 214. Selamünaleyküm. Ben 3-4 yıl önce bir hastalık geçirdim hastalığım adı akalazya idi pek duyulan bilinen bi hastalık değil şöyle açıklayayım yemek borusu darlığı oluyor ve yemek yemede hatta su bile içermiyorsun ben öyke oldum bir yudum su içtiğimde şükrediyorum. Bu şekilde geçirdim o yılları mı bünye olarak zayıf düştüm baya kötü oldum ama hamd olsun Rabbim Ya Şafi isminin yüzü suyu hürmetine yardımcı oldu. Sonrasında ameliyat oldum ve şuan hamd olsun daha iyiyim yemek yiyorum fakat şöyle bir iz bıraktı ne yersem yiyeyim ardından su içmem gerekıyor yoksa tıkanıyorum ve kusuyorum yediğimi bu şekilde yemeye çalısıyorum amaaa hamd olsun önceki halime nazaran çok daha iyiyim boğazımdan yemek geçiyor en azından 😇. Şöyle ki ben o hastalık sürecinde oruçlarımı tutamadım malesef ki 2-3 yıl kadar tutamadım ameliyattan sonra elimden geldiğince tutmaya başladım. Tutamadığım oruçların borcunu nasıl ödemem gerekıyor parasını mı vermem gerekiyor yoksa tutmam mı gerekiyor çok kararsız kaldım. Evet eski hastalık sürecim gibi değilim ama normal bi insan gibi rahatta yiyemiyorum. Allah razı olsun

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 215. Selamün aleyküm hocam benim bir sorum olacaktı evli biri ile zina eden kişi tövbe etti diyelim ama zina ettiği karşı taraftaki kişi tövbe etmezse durum ne olur yani sorum tam olarak şu; Allah tövbe edenlerin günahını ahirette ortaya çıkarmayacağıni söylüyor peki söylediğim durumda ne olur
  Birde zina edilen kişinin eşinin hakkına girmiş oluyor mu eğer oluyorsa ne yapmamız gerekir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 216. Hayırlı günler internet bankacılığı aracılığıyla gümüş yatırımı yapmak istiyorum. Yapacağım banka 50 kg ve üstünde gümüş olursa hesapta o zaman fiziki olarak veriyor gümüşü. Bu durumda 50 kg olana kadar bu alım satım işim caiz midir, değil midir?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 217. Kuranda gaybi bılnek için geleceğe gidenlerin geri dönerken beyaz ışıkla carpilacagi soyleniyor dogrumu

 218. Hocam özelden arayıp küfür edene bende ettim kul hakkı olurmu küfür ettiğim için

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Kul hakkı olmaz. Sadece günaha girmiş olursunuz. Zaten Peygamber Efendimiz ﷺ ashabına kimsenin kendi annesine küfretmemesini uyarmıştır. Bunun üzerine sahabeler hiç kimsenin kendi annesine küfretmeyeceğini söyleyince Efendimiz ﷺ siz birinin annesine küfrederseniz kendi annenize küfretmiş sayılırsınız, buyurmuştur.

 219. merhabalar hocam ben şarkı sözleri veya oyundaki karakterin repliklerini söylüyorum sonra tövbe tövbe ben bunu Allaha mı söyledim diyorum kendimi şirk koşmuş gibi hissediyorum fakat söylerken Allahın adı geçmiyor içimde böyle bir düşünceye kapılıyorum söylerken veya söyledikten sonra ama benim böyle bir amacım yok vesvese olabilirmi ?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, kalbe & akla gelen kötü düşüncelerden kişi dile & fiile dökmediği sürece sorumlu değildir. Söylediğiniz şarkı sözlerinin içeriklerine göre günah veya sevap hüküm verilebilir. Lakin kalbe & akla gelenler istisnadır. Daha fazla bilgiyi vesvese nedir? Vesveseden kurtulma yolları başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 220. Selamın aleyküm hocam.Benim boy abdesti ile ilgili bir sorum olacaktı. Boy abdesti alırken emin olamıyorum bacak, göğüs gibi kıl olan yerlere su değse yeterli mi? Yani vücudumuzun her yerine bir kere su değse yeterli mi? Yoksa yani kılın dibine su girmek zorunlu mu? Bu sebepten boy abdestim uzun sürüyor ne öneriyorsunuz?

  1. Ve aleyküm selam ve rahmetullahive berekatuhu, gusül abdesti alırken vücutta bulunan bütün kılların (saçlarda dahil) dibine & köküne su ulaşması zorunludur. Aksi halde gusül geçerli olmaz.

 221. Selamın aleyküm hocam saygılar sevgiler öncelikle. Şimdi benim bi tanıdığım sevdiği kızı kaybetmemek için sevgililik döneminde genç yaşta kızlığını bozmuş zorla sonra ona sahip çıkmış kendini sevdirmesini becermiş ve şimdi evlenicekler. Hocam merak ettigim evlenince önlerine ne gibi şeyler çıkar ve mutlu olabilirlermi?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 222. Selam Aleyküm feraiz konusunda bir sorum olacaktı Ayşe vefat ediyor, Ayşe’nin hamile olduğu anlaşılıyor. Ayşe ameliyata alınıyor. Çocuk ameliyata alındıktan 1 saniye sonra vefat ediyor. Çocuğun hünsa olduğu anlaşılıyor. Ayşe geride, babası Ali, kızı Emine, ana ve baba bir kız kardeşi Kadriye ile erkek kardeşi Zeyd’i bırakmıştır. 1 arsa bırakmıştır. Ebu Hanife’ye göre miras taksimi nasıl olmalı?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 223. Cin musallat edilmiş ve bu cin bana vesvese veriyor beni kandiriyor sirkle ilgili olarak ben tövbe ediyorum ama içim rahat etmiyor ben muaf mi tutulurum

 224. Selamünaleykum benim bir sorum olacaktı cevap verirseniz sevinirim Ben muhteşem yüzyıl dizisini izliyorum tarihi kurgu dizisi orda hürrem sultan var ve o hatice sultanın eşi ibrahim paşanın ölümüne sebep oldu ve oda bir intikam âlmak için büyücü yani munneccim gibi bir kadınla ona oyun yaptılar ilk önce büyü yapildi gibi gösterdiler ama buyu değildi tabi bende hurrem sultan kötülük yaptı diye bu arada oh iyi oldu ettiğini buldu dedim hani kara büyü sansın korksun dediler yaa tütsüyle korumasını sağladılar ama sonradan öğrendim ki buyu gerçekmiş yani hatice sultandan habersiz buyucu yapmış senaryoyu okudum internetten ben bu şekilde soylemem den zaten pişman oldum ben büyüyü asla begendigim için demek istememiştim korkuttuklari ve kötü duruma düştüğü için hurrem sultan onun için dedim ama sonra vicdanım çok rahatsız oldu ben büyü için demedim sonradan aklıma geldi hangi bölümde dedim acaba yoksa büyü gerçek olduğu zaman mi yani ortaya tam çıkmadı da öyle bir şeyler buldular bunlarla buyu yapılır diye ben de ne zaman dedim hatırlamıyorum bu kurgu hayal ürünü diye rahatca izlerken söyledim fikrimi ama bu günahmiş yani küfre düşüp imanım gidebilirmiş ben genç oldugumdan bu kadar iyi düşünemedim tövbe de ettim ama vicdanım rahat değil sorumu cevaplarsanız çok sevinirim
  Allaha emanet olun.

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, televizyonda İslam’a aykırı olan şeyleri tasdiklemek, onaylamak veya gülmek, hoş bulmak insanın imanını götürebilir. Siz sadece büyü diye bakıyorsunuz ama her türlü kötülüğe iyi olmuş demek sakıncalı bir durum. Sonuç olarak cevap & çözüme gelecek olursak: şehadet getireceksiniz, tövbe edeceksiniz ve Allah’a daha iyi olmak için uğraşıp dua edeceksiniz. Bunları da bu olay yüzünden değil sürekli yapacaksınız. Çünkü insan sürekli tövbe etmeli, şehadet getirip dua etmelidir. Bu ahlak Peygamber ahlakıdır ve günlük olarak bu ahlakı alışkanlık haline getirmemiz gereklidir. Selametle…

 225. Merhaba hocam kuraklık nedeniyle suyu az kullanın diyorlar bende 2 3 günde bir duş almak istemiyorum o yüzden güsül abdesti yerine teyemmüm alabilir miyim?

  1. Hayır alamazsınız. Çünkü teyemmün alabilmeniz için hiç bir suyun olmaması lazım. Hatta sular bile kesilse yine teyemmüm alamazsınız. Çünkü su araştırması yapmalı su olan yerlere gitmelisiniz. Mesela AVM’ler gibi.

 226. Esselamun aleyküm. Bir sorum olacaktı. Banka kredisi ile ev almanın faiz olduğunu söylüyorlar. Din adamlarının ortak düşüncesi caiz olmadığı yönünde. Ben din adamı değilim. Ama ben tersini düşünüyorum. Neden diye sorarsanız. Banka bize direkt elden para vermiyor. Evi seçiyoruz sonra ona uygun kredi hesaplıyor ve parayı direk ev sahibine yollamış oluyor. Aslında evi kendi üzerine alıyor. Nasıl mı. Krediyi ödemezsek evi bizden geri alıyor. Şahıstan alsak ona taksit taksit ödemeye çalışsak 3 ay ödemezsek o şahısta evi bizden geri alacaktır. Yani demem o ki para direkt bizim elimizden geçmiyor sadece bizim adımıza evi satan kişiye gönderiliyor. Din adamlarımız öyle diyor. Evi kendi üzerine alsa banka satsa bize diyor o evi faiz olmaz o zaman diyor. Gerçekten de ince cizgiden bakınca banka evi alıyor bize satıyor aslında. Yanlışım nerededir. Ve peygamber efendimiz zamanında esnafından ev sahibine insanlar eşya verirken ev verirken ev yaparken borç verip taksit yaparlardı. Faiz yoktu. Ama bizim zamanımızda istisnalar hariç hiçbir insan veya esnaf ne eşya ne ev verir. Durumları içinde bulunduğumuz zamana göre yorumlamamız gerektiğini duymuştum. Beni bu konuda aydınlatırmısınız ?

  1. Merhaba, bankaya gidipben bu evi almak istiyorum derseniz. Bankada o evi sahibinden mesela 200 milyara satın alıp size 230 milyara satarsa hiç bir sıkıntı yok. Çünkü burada ticaret yani kar vardır. Ama siz bankaya gittiniz ben bu evi almak istiyorum dediniz. Bankada evin fiyatını araştırdı ve 200 milyar olduğunu buldu. Sonra size al bu 200 milyarı evini satın al bana 230 milyar olarak geri ödersin dedi işte bu haram. Çünkü bu faize girmiş oluyor. Anlamadığınız bir yer varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 227. Hocam kurumus meniye dokununca ellerimiz pis mi olur ıslak oldugu zaman kuruyan yere dokunursak yine mi pis olur

   1. Hocam şöyle bisey olmustu dus almak icin banyoya girdim kirlileri attim sepete kurumus meniye dokundum ardindan elimi yikamak icin muslugu actim o elle musluga dokundum orasi pis mi olmus oldu benden sonra ailemde dokunuyor onlarinda pis mi oluyor.Yoksa bunlar vesveseden mi ibaret biraz aydinlatirsiniz tesekkur ederim Allah razı olsun hocam

 228. Merhaba ben 13 yaşımda namaza başladım daha sonra biraktim ve yeniden 14 yaşımda yeniden başladım simdi 1 yıl kazammi var?

 229. iyi günler. ben bir okulda çalışmaktayım. okulda bir etkinlik yaptık ve 2 saat snunda salon darmadağın oldu. güvendiğimiz öğrenciler bir öğrencimizin ismini verdi. ismi verilen öğrenci okulda abi diye hitap edilen öğrenciydi. ben de bir arkadaşıma olayı öğrenci yapmış diyrlar derken bir öğrenci duymuş ve o çcuğa söylemiş. o çocuk da küfürlü knuştu. bağırarak tabiki bana söylendi. başka bir öğretmenin arası bu öğrenci ile çok iyiydi. ancak bana bu davranışından dolayı bir tavır takınır diye düşündüm ama yapmadı. hala onunla ilgiliydi kırılmış ve üzülmüştüm aynı zamanda çok kızmıştım. sonra okuldan arkadaşımla sohbet ederken nasıl bu kadar düşkün ccuga nasıl sevebiliyr böyle zaafı mı var ne aşık mıdır nedir gibisinden konuştum. arkadasım da yok artık dedi. ancak ben bunu hangi arkadaşıma söyledim onu bile hatırlamıyorum . şimdi o öğretmenden helallik almalı mıyım gidip konuşmalı mıyım?

 230. Hocam ben namaz kildigimda eşime birşey oluyor bildiğin seytanladiyor ne olduğunu anlamıyorum bir iki gün namazı bıraktım düzeldi kendiside abdestli namazli ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum artık bana yardım edin kildigim zaman boşanma derecesine geliyoruz

 231. Allah eğer rızka kefilse insanlar neden uzun süre işsiz kalıyor?
  Eğer zina haramsa uzun süre işsiz kalıp evlemeyen gençlerin suçu nedir?
  Kelimeyi şehadet ve namazdan sonraki çoğu ibadet maddiyat ile alakalı fakat fakir müslüman zenginde daha çok.Dinini iyi öğrenmek için iyi kitap almak lazım.Oda para.Allah neden harama giden yolları kolaylaştırıp helale giden yolları zorlaştırmış.Bu tür soruların tipik bir cevabı var.Bu dünya imtihan…Bu cevaptan başka çözüm yok mu?

  1. Merhaba, bakış açınız çok farklı. Aslında helaller bedava, haramlar paralıdır. Dinini öğrenmek isteyen insan iyi kitaplar almasına gerek yok. En yakınında ki alimle görüşüp günlük 1-2 saat ders alabilir. Yani kısacası dinini öğrenmek isteyen insan kesinlekle öğrenebilir. Buna kimse bahane bulamaz. Diğer rızık, evlenememe vb. sorularınıza cevap olarak elbette imtihan olarak cevap verilebilir ama ben size net bir şekilde şunu söyleyeyim. Allah Teala her şeyi en iyi bilen ve yerli yerince yapandır. Kimse ondan hesap soramaz ve ona isyan edemez. Biz kuluz ve yaratılış amacımız Allah’ın rızasını kazanana kadar en iyi şekilde kulluk etmektir.

 232. Merhaba benim eşimin daha önceden evlilik dışı ikiz 2 erkek çocuğu olmus kadın 5 aylık iken karşısına çıkmış ben hamileyim bu çocuğu dogurucam demiş esim de o sırada başkası ile evli 1 hafta sonra düğünü varmış başkası ile yani bu kadın eşime cok büyük psikolojik şok yaşatmış esim çocukları mecburen nüfusuna kayit ettirmiş evlilik yaptığı esi de bu durumdan haberi yokmuş esim bu şok ile nasıl yapar bunu nasıl 5 aylık iken gelip hamileyim dogurcam der bana sormadan diye travma geçirmiş geceleri ter basmasi yaşıyor cok büyük bsy yani bi kadının erkege sormadan çocuk dogurma fikrini erkeğe sormadan bunu uygulamak esim de başkası ile evlenior 1 hafta sonra ondanda 1 erkek çocuk dünyaya geliyor evlilik içerisinde sonra onunlada problemler yaşıyor ve boşanıyor 6 yıl olmuş bosanali . Bizde 2 yıllık evliyiz şuan benim henüz çocuğum yok eşimin vefat etme gibi bir durumu olduğunda sizce 300 bin TL nakit parası var elinde bunu nasıl pay edeceğiz evlilik dışı ikiz çocukları ile gorusmuyorlar buarada sadece eski evlilik içinde doğmuş olan 1 erkek çocuğu ile baba oğul ilişkisi bulunmakta simdi benim şuan çocuğum yok ben çalışmıyorum eşimin maaşı ile geçiriyoruz vefat hali gibi bir durum olduğunda benim payim 300 binden kaç tl oluyor acaba ben yüzde hesabi yapmayı bilmiyorum evim de yok buarada gelirim de yok esim bakıyor yiyecek içecek gibi şeyleri evimizin esim karşılıyor ne olur bole bir miras paylaşımı durumunda benim hakkım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 233. Selamin aleykum hocam. ben bir okulda çalışmaktayım. Bir öğrenci benimle saygısızca konuştu. başka bir öğretmenin arası bu öğrenci ile çok iyiydi. Ancak bana bu davranışından dolayı bir tavır takınır diye düşündüm ama yapmadı. hala onunla ilgiliydi kırılmış ve üzülmüştüm aynı zamanda çok kızmıştım. sonra okuldan arkadaşımla sohbet ederken nasıl bu kadar düşkün cocuga nasıl sevebiliyor böyle zaafı mı var ne aşık mıdır nedir gibisinden konuştum. arkadasım da yok artık dedi. ancak ben bunu hangi arkadaşıma söyledim onu bile hatırlamıyorum. Şimdi ne yapmalıyım sızce?

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve bereketahu, bu sorunuza daha önce cevap “Biri hakkında onun sevmeyeceği her konuşmanız gıybet olur. Bunların hepsi içinde helallik istenmesi gereklidir.” şeklinde cevap verilmiştir.

 234. Merhaba ben bir soru sormak istiyorum bende vesvese vardı 4 ,5 ay önce neredeyse geçmişti lakin müzik dinlerken tv izlerken falan sanki kötü bir söz söylemişim dille telafuz etmişim gibi oluyor sonra neler dedigimi teyit etmeye başladım ama hatırlayamıyorum kulagimla duydum mu dille soyledimmi bilemiyorum bu şekilde iman gider mi ya da kâfir olur mu bir müslüman beni aydınlatırsanız cok sevinirim siz değerli hocamız Allaha emanet olun inşaAllah

  1. Eğer imandan çıkaracak küfür içeren sözler söylerseniz kafir olursunuz. Söyleyip söylemediğinizi hatırlamıyorsanız şüpheden kurtulmak için kelime-i şehadet getirip imanınızı tazelemeniz gerekmektedir.

   1. Yani bir şey olur mu olmaz mı kelimeyi şehadet getirince geçmiş mi olur bu her konuda oluyor genel olarak konuşurken yani o yüzden icim çok rahatsız dil sürçmesi gibi istemsiz zaten söylemişsemde o yüzden hatırlamıyorum bu şekilde dinen hükmü ne olur

 235. Ben geçen sene, arkadaşımın okuduğu üniversiteye ziyarete gitmiş ve orada kızlarla erkeklerin karma da olsa aralarına belli bir mesafe koyarak ders yaptıklarını görmüştüm. Daha sonra kendi üniversiteme gelip erkeklerle kızların daha samimi olarak, yani dini kurallara dikkat etmeden oturup konuştuklarını görünce ‘’Benim üniversitem daha kaliteli olduğu için bu böyle,’’ diye düşünmüştüm. Hatta böyle bir okulda okuyorum diye o an sevinmiştim. Ben aslında dini kurallara uyulmazsa daha başarılı ve kaliteli olunur gibi bir zihin yapısına sahip değilim, o zamanlarda da değildim. Hatta dinimize göre karma eğitimin çok da caiz olmadığını biliyordum, bunu inkar etmiyordum. O an bu düşüncemden kimseye bahsetmemiştim, üzerinde durmamıştım. Zaten hayatımda hiçbir zaman ağzımdan karma eğitimi veya dinimize uygun olmayan kadın erkek yakınlaşmasını onaylayan bir söz çıkmadı. Hatırlayabildiğim kadarıyla karma eğitimi onayladığım için değil de toplumdaki ”kaliteli üniversite algısı” nedeniyle öyle düşünmüştüm. Ama ya öyle değilse diye de şu an korkuyorum. Üzerinden 1 sene geçtiği için o an tam olarak ne düşündüm hatırlayamıyorum, ama sanki o haram hoşuma gitmiş, kalbim ona, bir üniversitede dini hassasiyetlerin olmamasına kalbim sempati beslemişti. Kadın-erkek arası uyulması gereken dini kurala ise kalbimi uzak hissetmiştim. Fakat o haramı helal kabul etmedim, veya haramı inkar etmedim. Neden o an aklıma öyle bir düşünce geldi, acaba o zamanlar dinden daha mı kopuktum, kafamı iyi bir üniversitede okumak gibi dünyevi şeylere mi takmıştım bilmiyorum ama öyle bir şey düşündüğüm ve hissettiğim için şimdi çok pişmanım. Şu an vesveseli mi davranıyorum? Dillendirmediğimiz ve sadece bu şekilde aklımızdan, kalbimizden kısa bir zaman için geçen his ve düşüncelerden dolayı dinden çıkmış olur muyuz?

 236. 3 Talak Hakkında Selamün Aleyküm Hocam
  2011 yılında ayrılma aşamasında Eşime yüzüne Boş ol lafzını kullandım. ondan sonra avukata giderek dilekçe imzaladık beraberce sonrasında pişman olup tekrar dilekçemizi geri aldım ve sonra evliliğimeze devam ettik.dava açılmadı. 2018 yılnda geçimsizlik nedeni ile tartışma sonrası eşimi boşamak akdi ile yüzüne seni istemiyorum seni sevmiyorum, seni boşayacağım,seni boşuyorum bitti artık bitti lafzını kullandım eşimi ile münasebetimiz olmadı ancak resmi işler başlamadı ve bi müddet buşekilde aile devam etti. 2019 da resmi boşanmaya karar verdik dilekçelere imza beraber attık ama davayı açmadık. 2020 yılında Ağustos ayında mahkemeye başvuruldu bunun akabinde hanımım artık beni boşa boşa boşa lafzını 3 kere kullandı boşanmak istiyorum sen boşamasanda ben seni boşuyorum lafzını 3 kere kullandı ben yüzüne değilde içimden ve arkasından 3 kez boşadım dedik. 30 eylül mahkeme gerekçeli karar çıktıkdan sonra eşimin yüzüne boşamak akdiyle 3 kere boşol dedim. 2 ekimde resmi boşanma gerçekleşti. Talak hakkım kalmış eşimle tekrar evlenebilirmiyiz. teşekkür ederim ALLAH razı olsun. En Kısa zamanda cevaplarsanız teşekkür ederim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 237. yahudiler KURAN – I KERİM i bir kaç ayet eksik yayınlıyor gibi bişey anımsıyorum bu doğrumu ögrenmek istediğim şey Haşa Kuran -ı Kerim değiştirilmedi ama bununla Kuran’ın değişmesinin alakasını açıklarmısıniz

 238. Ben bir soru sormak istiyorum ben bir söz söyledim başkasının söylediği orda diyor ki engelli bebek oluyor ve o bebeği olan kişide kötülük yapan biri ona diyolar ki hangi gunahinin bedeli bu diyolar yazık diye bende o cümleyi arkadaşıma söyledim böyle dediler diye bunun günahı var mi diye sormak istemiştim

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 239. Abdurrahim Ersoy

  1. soru imamı Ebu Yusuf un görüşlerini imamı azamin görüşüne tercih edebilirmiyiz
  2. soru uyandığında çamaşırda ıslaklık gören ne yapmalı. gece rüyada uyanmadım

 240. Selâmünaleyküm HOCAM bi Sorum olacaktı HOCAM KARISIK KABRISTANLIKLARDA YAKINLARIMIZIN MEZARLARINA ULAŞABİLMEK ICIN BASACAK YER BULAMAZSAK ZARURİYETTEN DOLAYI 3 kulhu 1 elham okuyup basılabilirmiş DUA ETMEDEN BASARSAK günah olurmu

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 241. İyi akşamlar hocam. Ben bir arkadaşla evin su isleri konusunda 2200 liraya anlaştım. Bunun 1200 u evim gömme klozetleri yapımı,. 500 lirası fayans kirma ve taşıma kalan 500 de evin lavabo batarya musluk montajı parası. Arkadaş gomme klozetler ve fayans işlemini bitirdi. Montaj işlemlerininde bir kısmını yaptı. Bende arkadasa gömme ve fayans işi için 1700 montaj içinde 300 ödeme yaptım. Montajın geri kalan işleri için 200 borcum kaldı.
  Kalan montaj işlerini ben arkadaşı çağırmak yerine kendim yaptım. Şimdi arkadaş yaomadigi montaj için benden 200 lira istemeye hakkı var mı. Ben hakka giriyormuyum.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 242. Bugün benim başıma bir olay geldi ve çok korktum imanımın gitmesinden
  Söyle söyleyeyim biz annemle konuşuyorduk bir şey hakkında işte verirsin vermezsin elimde olan bir şeyi bende vermem dedim ama hani önemsiz birşey sonra oda niye vermiyorsun versen ne olur gibilerinden cümleler kuruyordu bende yok dedim sonra dedi ki niye vermiyorsun kafir misin dedi bende o an şokla tabi önemsiz birşey için niye böyle dediğini anlamadan hee şimdi niye böyle dedin ne alaka dedim ama hee kelimesi bizim buralarda çok kullanılır onaylama için öyleyim demek için demedim sonradan anneme dedim ki senin yüzünden birden hee dedim dedim bundan bisey olurmu lütfen icim içimi yiyor lütfen cevaplarmisiniz

 243. Ben küçükken 9 10 yaşlarında iken arkadaş çevrem ve karşı komşumla 4 5 kere affedersiniz çok pişmanım erkek erkeğe ilişkiye girmiştik ama beni o günaha onlar itti yani zorlama yoktu ama onlar bana o günahı öğretti çocuk olmama rağmen araştırdım çocuk olduğumuz için tamamen temiz sayiliryormusuz biz ama ben yinede tövbe ettim hata o arkadaşlarım içinde tövbe ettim 18 yaşıma giricem ama hala içime kötü bir dert düşüyor tovbe edince gunahinizi kimseye anlatmayin tövbenizde samimi olun yazıyordu ben kimseye anlatmadım ama Anne babamı çok seviyorum keşke o zamanlar anlatsaydım onlarda çocuk olduğu için anne babam onları uyaricakti bu hataya sadece bir kere düşmüş olacaktık hepimiz ama çocuk aklı işte oyun oynuyoruz kendi aramızda eğleniyoruz vesayire filan zannediyoruz işte o yüzden bir kaç kere böyle hataya dusduk sonra anladık ama ne yaptığımızı en azından ben aldım 11 yaşımda ve tövbesini geçen sene yaptım bir dahada öyle şeyler yapmadım Allah’a şükür ama aradan 8 9 sene olmuş neredeyse bunu Anneme ve babama anlatmak zorundaymisim gibi hissediyorum onların hiç bir günahı hiç bir suçu olmamasina rağmen onların ailelerinde hiç bir suçu yok ama onlarda öyle düşünmüyor zaten bir anne baba iyi eğitim vermesini rağmen nie çocuğunun günahıni çeksinki dün gece oturup ağladım hatta keşke hiç böyle şeyler yasamasaydim diye Anne babama anlatmak istememin sebebi onlar bize o kadar bakıyorlar ben onlardan razıyım inşallah onlarda son nefesinde benden razı olurlar onları saf yerini koymuş gibi hissediyorum böyle bir seylerden haberleri olmadığı için bize emek harcıyor sonuçta ailelerimiz o yüzden kızıyorum kendi kendime onlardan niye böyle kötü bir şeyi saklıyorum diye ama bir İslami sitede okudum Tövbenizde samimi olmak ve tövbenizin kabul olması için gunahinizi kimseyle paylaşmayın diyordu çocuk olmama rağmen tövbe ettim Rabbim inşallah affeder bu Dunyadada Ahirette inşallah bu ayibizimizi örter sizce Aileme anlatmalıyım Allah rızası için cevaplayın sizin cevabınıza çok fazla ihtiyacım var bu işin içinden cikamiyorum

  1. Merhaba, kişi günahını hiç kimseye anlatması doğru değildir. Birinin her hangi bir kimseye günah anlatması çok kötü bir şeydir ve yapılmaması gereklidir. Kalpten tövbe edip elinizden geldiğince Allah’a en iyi şekilde kul olmak için uğraşırsanız kalbiniz de içiniz de rahatlar.

 244. Merhabalar ben lisedeyken okulumuzun bir resim atölyesi vardı resim yapardık aynı zamanda orada eski öğrencilerin yaptığı ama almadığı bıraktığı resimler de vardı. Ben bunlardan birkaçını nasılsa alan yok burada bırakmışlar diye aldım ama sonra pişman oldum. Bu hırsızlık mıdır? Hırsızlıksa tövbesi nasıldır?

  1. Merhaba, alırken onlara haber vermeniz gerekliydi. O kişilerle görüşebilirseniz “ben daha önceden yaptığınız resimleri alıyordum sorun olur mu hakkını helal et gibi”. Tüm olanlar için kalpten tövbe ederseniz Allah Teala bütün günahlarınızı bağışlar.

 245. ben 21 yaşında bekar bir kızım. Sevgilim var aileler biliyor ve evleneceğiz ister istemez yakınlaşma oluyor günah olsa da. Bunun haricinde ben çok pişman olsam tövbe edip bozup istimna yaptım çok kez. En son tövebe ettim sadece istimna için, erkek arkadaşımla yakın olduğum için etmedim çünkü nefsime hakim olamayıp yaptığımda bin defa tövbe etmek istemiyorum ne zaman nefsimi köreltirsem onun için o zaman tövbe edeceğim ama istimna için tövbe ettim bozdum. Gene tövbe edeceğim abdest alıp yasin okuyup Allaha yalvrarak tövbe edeceğim. Yasin okuyup cidden pişman olup bir daha yapmamak üzere Allaha yalvarmak tövbe için yeterli mi ? Sorum şu diğer günahlardan tövbe etmiyorken (benim için sevgiliyle yakınlaşmak) sadece bir günahtan tövbe edilebilir mi o günahtan dönülebilir mi(istimna).
  Ama diğer günahlarımdan da tövbe edeceğim tabiki sonra, yanlış anlaşılmasın sadece nefsimin köreltmeden bunu başaramam diye ama istimna için engel olabilirim nefsime.

  1. Merhaba “nefisimi köreltmeden tövbe etmek istemiyorum” diye bir şey yoktur. Kişi 100 günah işliyorsa 100 kerede tövbe etmesini bilmeli. Tövbenizin kabul olması için gerçekten pişman olmalı ve bir daha yapmamaya gayret etmelisiniz. Allah Teala zaten kişinin için geçenleri bilir ve dilerse kabul eder günahlarını bağışlar dilerse etmez. O, her şeyi en iyi şekilde yapan ve yerli yerinde yapandır.

 246. İyi günler hocam . Yaşım 15 . Evimde köpek beslemek istiyorum . Evde namaz kılınıyor . Bir oda belirleyip o odada namaz kılsak o odaya da köpeği sokmasak evde köpek beslememin dini açıdan bir sıkıntısı olur mu?

 247. Merhabalar hocam gusül alırken elime meni deydi ve elimi 1 kere yıkayıp gusle devam ettim gusül sayılırmı

 248. Selamın aleyküm öncelikle hocam ailemle ilgili sapık cinsel bişeyler geçiyor anne vesayre aklımdan sanki cehenneme gitcek mişim rabbim beni affetmez gibi hissediyorum mesala normal duruken annemle ilgili sapık bişi yapmışım gibi bakmışım gibi his geliyor sanki annem eğilince bakıyor muşum gibi kafamı çeviriyorım artık iyice kafayı yedim ama dinime bağlıyım Allaha şükür lütfen cevap verin hocam ilk kez size soruyorum acil cevap lütfen

   1. Hocam bide mesala düz tv izliyorum biri yanımdan geçiyor içimdeki ses dior tv bakdığın için bakmış sayılırsın sen bak bakmış sayılmazsın dior hani yanımdan biri geçtiği için ona bakmıyorum ya öle niyetim var gibi hissediyorum bu da vesvese dimi?

 249. Hocam ben bisey sormak istiyorum ben yemek masası yağlıydı kirleriydi bende dedim ki masayı bisey götürüyor hadi silecem dedim annem ve babam dedi ki öyle denir mi ekmek var nimet var Allah’ın gücüne gider ama ben yağlı ve kirli olduğu için dedim bunu yağlı diye söyledim bu durumda gunah olurmu küfüre düşermişim beni aydinlatirsaniz çok sevinirim

 250. Es Selamünaleyküm hocam ben öğrenciyim ve uzaktan eğitimden derslerimiz işliyoruz ben hergün namazımı kılan ve hergün 3 sayfa kuran-ı kerim okuyanım ALLAHA şükürler olsun bir sorum olacak uzaktan eğitimden elimden geldiğince ders çalışıyorum cevap anahtarlarına bakmıyorum ama beklenmedik bir kız hemen cevaplarını veriyor ben hak yememek için çabalıyorum ama kız hemen cevaplarını veriyor bende çok sinir oluyorum ve bende kıskançlık var kabul ediyorum ama kızdan şüphleriniyorum bir arada yazdım dedim bu konuda iyisin herhalde ne yapıyor nasıl çalışıyorsun hangi kaynak kullanıyorsun dedim kızın verdiği cevap şöyle;ben sonuç yayınlarını kullanıyorum(test kitabı)(hocanın kullandığı kitabından) ders tekrarı yapıyorum ama yeni konuya geçiyoruz şak hemen cevap veriyor hem ders tekrarı yapıyorum diyor hem yeni konuda şak diye cevapını veriyor bende dedim herhalde hocanın kullandığından var ya orada cevaplarına bakıyor dedim başka arkadaşa bu günah mıdır ? eğer kız önden ders çalışıyorsa ben çok büyük günaha girmiş mi oldum ?

 251. Hocam Selamın Aleyküm. Bu sene 18 yaşındaki kızım Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim bölümü sınavına gireceğini söyledi. Fakat eşim ve ben son derece muhafazakâr insanlarız. Allah’a Hamd olsun ki beş vakit namazımızdayız. Ailelerimiz hacı, umreye gidip geldiler. Duyduk ki Resim ile uğraşanlar insan vücutlarını uygunsuz şekilde resmediyorlarmış. Ben kızımın yoldan çıkmasından korkuyorum. eşime kalsa evlenmesinden yana lütfen yardım edin. Kalbini kırmadan kızımı nasıl bu karardan vazgeçirebilirim?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 252. Misafir kullanıcı

  Selamunaleykum ben bir dini soru sorma sitesinde bir yorum okudum ve size sormak istiyorum orda birisi kalbine işte şunu yaparsan Haşa Allah küfretmiş olursun bunu taparsan şirk olur falan diye geliyormuş ama öyle normal şeyleri yaparan dudağını büzersen elini hareket ettirirsek vs bu şekilde şeyler böyle bir durum olabilirmi vesvese dir demi bu durum yani bir hükmü yoktur ben vesvese ile ilgili aklıma gelmeni dille söylemezsen ve ona uygun hareket etmezsen bir şey olmaz diye cevap vermiştiniz siz öyel hatırlıyorum okuyunca size bir sormak istedim cevaplarsanız çok sevinirim Allaha emanet olun

   1. Misafir kullanıcı

    Şöyle anlatıyım mesela kalbimize gelen şu hareketi yaparsan şirk olur yada Haşa Allaha küfretmiş olursun gibi sözler gelip o hareketleri yaparsak ki bunlar normal hareketler işte kitap okursan mesela yada yürürsen gibi günlük şeyler örnek veriyorum bunları tabi sorudaki dudak büzmeydi bu yorumu okudum ve size sormak istedim vesvese ile hareket etmeye girer mi bu durum diye ikilemde kalınca bunu yapmada asla küfür niyeti yok ama vesvese kalbe geliyor anlatmak istediğim tam olarak bu cevaplarsanız çok sevinirim Allaha emanet olun

 253. Hocam selamın aleyküm bişey sorucaktım gusül aldım ama önceden iftarı yaptım sonra lavabo gitiim fıçkırarak çıkmış gibiydi ama az olduğu için mi bilmiyorum oruçluyum şuan ama kendimi cenabet hissediyorum ama yapışkan sıvı yoktu napmam lazım orucu tutmimmi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 254. Hocam selamın aleyküm bişey sorucaktım gusül aldım ama önceden idrarı yapmıştım sonra lavabo gittim idrar yaptım fıçkırarak çıkıyor muş gibiydi ama yapışkan bişey yoktu oruçluyum kendimi cenabet hissediyorum napmam lazım vesvese midir

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam, Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 255. Merhaba. Ailecek birlikte yaşıyoruz. Ablam öğretmen ve ailemize maddi destek sağlamıyor. Aldığı parasını sadece saklar. Sadece bana mont parası verdi 150 tl birkaç gün önce montum olmadığı için. Annemin markette parası çıkmadığı için bende o paradan harcadım. Sadece 30 tl eksik var şu an. Annem, kızım yetiştiremiyoruz bize destek ol, bak günde iki zeytin niye yiyoruz diyorsun ama sende bize destek olsan yanına peynirde alırız dese hep kavga çıkartıyor ablam. Örneklerden bir tanesini veriyorum sadece. Ablamın çantasında full 100 lük para var. Bende ablamın parasından 100 tl alsam bozdurup 30 tlsini alsam 70 tlsini geri koysam günah kazanır mıyım? Kendimce adaletim bu. Az yemek yapıldığı için laf etmesini biliyor ama konu paraya gelince vermiyor. Hiç harcamaz parasını kendine bile. Annem içinden içinden hep kırılır. Niye evladım böyle diyede üzülür. Kıyafet alışverişi yaparken annemin parasını kullanır. Annem ise ses çıakrtamıyor çünkü evladı. Ablamın parası azalsa ruhu duymaz çünkü bir sürü parası var. Dediğim gibi kendimce adaletim bu ama kendi kazandığı parasının eksildiği için rızası olmadığı hatta rızasını bike almadığım için günah kazanır mıyım?

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 256. Misafir Kullanıcı

  Cahilken Bi hata Yaptım Haşa Allah a küfür ettim tam tövbe ettim derken içimden Haşa Allah a dair kötü sözler cıkıyor uyuyamıyorum İmanın Elinden alınma şartlarını okudum ben Anneme fazla saygılı davranmıyodum ama tövbe duası ettim artık iyi davranıyorum ne yapmam

 257. Misafir Kullanıcı

  İçime şirk cümleleri geliyor Haşa ve ben bunu durduramıyorum.

 258. Erdal özgün

  Annem yurtdışında iken Türkiyeden arsa aldı. Ben Türkiyede olduğum icin tapuyu üzerime yaptı. Ben şimdi satmak istiyorum ama annem izin vermiyor diyorki parayı ben verdim mülk benim ,satamazsın.Dogru mülk onun ama tapu bende islama göre satabilirmiyim?

 259. Benim bir sorum olacaktı kalben hacca gitmeye niyet ettiğini söylemek gecerli olur mu ben şu anda girmeyeceğim ilerde Allah nasip ederse inşallah ama bu vesvese gibi bisey oldu

 260. İslamda supheye dusmus birine islam hakkinda bilgi verirken titremeye basladim nas felak ve ihlas suresini okuyumca gecti sonra geri başladı ve konuşma bitene kadar devam etti sizce bu nedendir?

   1. Hocam selamın aleyküm yeniden kusura bakmayın soru soruyorum fazla neyse soruya geçim hocam kendimi günahkar namazlarım kabul orucum kabul deil hissediyorum ailemle ilgili sapık cinsel bişeyler geçiyor anne vesayre aklımdan sanki cehenneme gitcek mişim rabbim beni affetmez gibi hissediyorum napmam lazım hocam ☺️

    1. Muhammed Furkan Akdoğan

     Ve aleykum selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 261. Hocam selamın aleyküm gusül aldıktan sonra lavabo gidiyorum kendimi cenabet hissediyorum napmam lazım

 262. Hocam merhaba aklıma takılan bir konu var ve size danışmak istedim bir şeyi yaparken veya bir şeyi çok istedigimiz zaman Kısmet nasip diyip beklemek mi yoksa bir yere oturup çekilmek mi doğru olur akışına mi bırakmak lazım yoksa çabalamak mi

 263. Ben birşey danışmak istiyorum.
  Bende vesvese vardı OKB bir kaç aydır geçmişti fakat şimdi tekrar geldi ben müzik dinlerken söyluyorum bazen ama sanki yarış bisey söylemişim gibi hissediyorum bu tv izlerkende oldu ben ağızından çıktı mi diye teyit eder oldu vesveseyi söyledim sanıyorum yani bu bi hiss ama bunun bana bir zararı olur mu yani demek istemedigim halde ağızdan çıkarsa yani şaşırarak ya da istemsiz bu küfre düşürür mu ya da kafir yapar mı bunu çok merak ediyorum cevaplarmısınız

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 264. Hocam hem günahkar olup hemde namaz kılınır veya ibadetler yapılır dimi

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 265. Selamın aleyküm hocam annem ilgili aklıma sapık şeyler geliyor kafamı çeviyorum anneme doğru bakmışım gibi kendimden soğuyorum Allaha dua ediyorum napmam lzm

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam, Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 266. Hocam ailemle ilgili sapık cinsel bişeyler geçiyor anne vesayre aklımdan sanki cehenneme gitcek mişim kafamı çeviriyorum anneme bakıyorum sanki başka yere bakmış gibi lütfen cevap

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

 267. Selamın aleyküm Hocam ailemle ilgili sapık cinsel bişeyler geçiyor anne vesayre aklımdan kafamı çeviriyorum annemin mahalline bakmış gibi hissediyorum kafamı çeviyorum kendimden soğudum diyorum namaz kılsam ne fayda bunu yaptıktan sonra napmam lazım hocam 😭 yani yazcak yüzüm bile yok

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleykum selam, Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Buraya tıklayarak kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Cevaplarınızı kanala abone olarak takip edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.