İçeriğe geç

Ev Kedisi Ne İle Beslenir?

    Ev kedileri, evcil hayvanlar arasında en yaygın olanlardır ve insanlar tarafından sevilerek beslenen hayvanlar olarak kabul edilirler. Kedi beslenmesi, kedi yaşına, boyutuna, aktivite seviyesine ve sağlık durumuna göre değişebilir. Bununla birlikte, kedilerin doğal avcılar olarak doğal ortamlarında bulunan hayvanlar gibi et ve hayvansal proteinlere dayandığı bilinmektedir.

    Kedi mamaları, protein ağırlıklı olması önemli bir husustur lakin kediler aynı zamanda yağlar ve karbonhidratlar gibi diğer besin maddelerine de ihtiyaç duyarlar. Kedi mamaları, kedi için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içerebilir ve bu nedenle ev kedisi için en uygun beslenme seçeneğidir.

    Evde yapılan yiyecekler de kedi beslenmesinde yer alabilir, ancak bu yiyeceklerin kedi beslenme düzenine uygun olması önemlidir. Tavuk, somon, ton balığı gibi etler, kedi beslenmesinde yer alabilir. Ayrıca, tüketilmeleri uygun olan sebzeler de verilebilir, ancak kedilerin sebze yeme alışkanlıkları yoktur ve bu nedenle sebzelerin yanı sıra meyveler de verilebilir.

    Evde yapılan yiyeceklerin verilmesi, kedi beslenmesine ek bir seçenek sunar, ancak bu yiyeceklerin kedi beslenme düzenine uygun olması çok önemlidir. Kedi mamalarına göre daha az kalorili ve protein içeriği düşük olan yiyecekler verilmemelidir. Ayrıca, kedi mamalarındaki takviyeler gibi vitamin ve mineraller de evde yapılan yiyeceklerde bulunmalıdır. Ev kedilerinin beslenme düzeni, kedi yaşına, boyutuna ve aktivite seviyesine göre değişebilir. Genç kediler, daha yüksek enerji ihtiyacı olan aktif hayvanlardır ve bu nedenle daha sık beslenme düzenine sahip olabilirler.

    Daha fazla bilgi için Kedi Neyle Beslenir isimli kitabımı buraya tıklayarak Trendyol’dan sipariş edebilir ve kedilerin beslenmesi hakkında detaylı bilginin kaynağı edinebilirsiniz.