İçeriğe geç

Evde Bana Ait Bir Alan Yok Sorunu ve Çözümü

    Soru: Ben 43 yaşındayım, evli ve iki kız annesiyim. Eşim evden çalışıyor, sürekli bir aradayız. Çocuklarım büyüdüler, biri liseye diğeri ortaokula gidiyor. Kendime vakit ayırmak istiyorum ama bunu başaramıyorum. Eşim sürekli evde olduğu ve bilgisayar başında çalıştığı için eve misafir alamıyorum, temizlik yapmak istesem sadece hafta sonları yapabiliyorum; çünkü toplantıdaysa gürültü yapmamı istemiyor. Haftasonları normalde ailecek gezebiliriz, plan yapabiliriz ama tüm işlerim bu günlere kaldığı için onu da yapamıyoruz. Eşimle bu konuyu defalarca konuştum fakat maalesef bir çözüm yolu yok, tüm iş arkadaşları evden, home office şeklinde çalışıyor. Oysa ben biraz ayrı kalmak, kendime vakit ayırmak, açıkçası eşimi özlemek istiyorum. Yani pek çok insanın yaşadığı o pandemi dönemindeki “Hayat eve sığar” sözü bizim normal yaşam şeklimiz. Dışarı çıkmak da istemiyorum sürekli, ben kendi evimde özgür olmak istiyorum. Bu durum aramızdaki ilişkiyi de etkilemeye başladığı için yazdım aslında sorumu. Birbirimize karşı muhabbetimiz azaldı, hareketlerimiz otomatiğe bağladı, sohbetimiz asgari seviyede. Bir çıkış yolu var mıdır sizce?

    Çözüm

    Merhabalar, Psikologlar klasik olarak sorunlara bakış açımızı değiştirmeyi önerirler, ancak sizin durumunuzda olduğu gibi bazı sorunlarda doğrudan çevrenin değişmesi gerekir. Karşılanmayan bir ihtiyacınızdan bahsederek başlamışsınız sıkıntınızı anlatmaya, kendinize ait bir alanınız olmadığını dile getirmişsiniz. İçinde rahat hareket edebileceğiniz bir ev, herhalde en temel ihtiyaçlarımızdan biridir.

    Yaşadığınız durumun uzun süredir devam ettiğini ve bundan sonrasında da eşinizin evden çalışmaya devam edeceğini anlıyorum. Bu durumdan şimdiye kadar nasıl etkilendiğinizi gözden geçirip eşinizle bundan sonrası için ev içinde düzenleme yapmanın önemini konuşabilirsiniz. Sorunuzu iletme şeklinizden, iletişimi kuvvetli bir kişi olduğunuzu tahmin ediyorum. Evinizin ofis ve ev arasındaki dengesi kaybolmuşa benziyor. Eşinizle bu konuyu; evin yalnızca ofise dönüşmüş olmasından ve rahat hareket edemediğinizden yola çıkarak konuşabilirsiniz. Onun bu konuda size önereceği bir çözüm yolu var mı, sizin haftada bir iki gün yahut birkaç yarım gün evde yalnız kalmanız için nasıl bir çözüm bulunabilir, bunu konuşabilirsiniz. Evden çalışıyor olmak, evin tamamını iş alanına dönüştürmek anlamına gelmemeli. Eşiniz bazı günler sessiz çalışma odaları olan kafelere ya da kütüphanelere giderek size daha fazla alan açabilir. Siz de bazen dışarı çıkarak evdeki atmosferden uzaklaşmış olursunuz, böylelikle ikiniz de çözüm için fedakarlık yapmış olursunuz.

    Eşlerin birlikte vakit geçirmeleri ülfet kurmayı sağlasa da fazlaca bir arada durmaları hareketlerin rutine bağlanmasına, muhabbetlerinin azalmasına ya da azaldığını düşünmelerine sebep olabiliyor. Ayrıca çiftler arasındaki paylaşımlar giderek daha kısıtlı hale gelebiliyor. Sizin rutin olarak evden çıkmanızı sağlayacak bir kurs, etkinlik ya da arkadaş buluşmaları ayarlamanız yaşantınızı zenginleştirecektir. Bunların yanında, eşinizle ilişkinizi güçlendirecek aktiviteler de bulabilirsiniz. Birlikte bir diziye başlamak, eşinizle onun işe paydos ettiği öğle aralarında dışarıda, farklı bir yerde yemek yemek gibi etkinlikler muhabbetinizin tazelenmesini sağlar.