Evliya Olmanın Belirtileri Nelerdir?

Evliya olmanın belirtileri nelerdir? Evliyaların en belirgin vasfı bütün hallerinde sünnete uymalarıdır. Onlar Allah’ın emrettiği her şeyi eksiksiz olarak yapar ve yasakladıklarından da kaçınırlar. Az uyurlar, az yerler, az içerler ve az konuşurlar.

Hatta ibadetleri daha iyi yapabilmek için bazı helalleri terk ederler. Yemek yemek, bir şeyler içmek ve konuşmak her ne kadar helal olsa da daha çok ibadete zaman ayırmak için uykularını kısarlar.

İbadetlerde gaflete düşmemek için fazla yemek yemezler. Çünkü çok yemek insanı hantallaştırır ve ibadet yapması güçleştirir. Şeytan çok yemek ile kişiye gaflet tohumları saçar.

Ezberlerinin kuvvetli olması ve daha iyi ilim öğrenebilmek için az içerler. Çünkü çok yemek çok su içmeyi gerektirir. Çok su içenin çok balgamı olur. Çok balgamı olanda unutkan olur. Hepsinin çözümünü de az yemek ve içmekte bulmuşlar.

Onlar insan bedeninde ki en tehlikeli iki organdan birinin dil olduğunu bildiği için fazla konuşmazlar. Çünkü Peygamber Efendimiz ﷺ kişiye konuştuklarının kendisine günah olarak yeteceğini beyan etmiştirdir.

Bu konu hakkında İmam Gazali afetül lisan adlı kitap yazmıştır. Günümüzde Semerkand yayınları tarafından dil belası olarak tercüme edilen bu kitapta baştan sona dilin afetleri yer almaktadır.

İşte evliya nasıl anlaşılır sorusunun cevabını buraya kadar anlatılan bu dört şeyin tespiti ile öğrenebilirsiniz.

Bu anlattığım şeyler kişinin ibadetlere olan şevkini artırmaktadır. Bu yüzden evliyalar kullar arasında Allah’a en çok ibadet eden kimselerdir.

Çünkü onlar bu dünyaya gelme amaçlarının Allah’ın rızasını kazanmak olduklarını bilip, geçici bir dünya saadeti için değil ebedi olan ahiret mutluluğu için uğraşırlar.

Peygamber Efendimizden bu yana gelen sahabeler, evliyalar, Allah dostları ve müctehidler her zaman bu dört şeye büyük bir hassasiyet ile uymuşlardır. Çünkü bunların hepsini başta Alemlerin efendisi Hz. Muhammed ﷺ yapmış ve tavsiye etmiştir.

Yazının başında da anlatıldığı gibi evliyalar her halinde sünnete uyarlar. İşte bu dört şey Peygamber Efendimizin ahlakı olduğu için ona tabi olanlar bu ahlak ile ahlaklanmışlardır.

Evliyalık belirtileri konulu makalemin sonuna geldik inşallah faydalı olmuştur. Allah Teala bizleri evliyalardan ve kendine dost olanlardan eylesin! Amin!


İpucu:

Yazıların arasında bulunan mavi kelimelerin üzerine tıklayarak o kelime hakkında yazdığım ayrıntılı makaleye ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bu makaleyi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla kişinin öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

Son Güncelleme: 2 hafta önce

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir