İslama Göre Evrim Var Mıdır?

Evrim, fen ilimleri arasında canlı çeşitlerinin zamandan bu yana kalıcı bir değişim sonrası en baştaki durumundan daha da değişik durumlar elde etme sürecine denir. Evrim terim anlamı nedir? Aniden vuku bulmayan, zamanla doğal olarak kendi kendine ve devamlı bir şekilde evrelerce gerçekleşen bir değişim sürecidir.

Evrim var mıdır?

Evrimin olup olmadığını öğrenmek için kaynaklara bakmak lazım. Asıl soru kişinin hangi kaynaklara bakacağıdır. Müslümanım diyen bir insanın kaynağı bellidir. “Kur’an ve Sünnet”. Bunlar evrim hakkında ne diyor ona bakmak lazım. Çünkü eğer Allah ve Resulü bir konu hakkında bir şey diyorsa tüm dünya birleşse onu değiştiremez ve üzerine bir şey söyleyemez.

Kuranda Evrim Var Mıdır?

Kur’an ve Sünnet “evrim” diye denilen konu hakkında şöyle bahseder: “Yer yüzünde ki ilk insan Hz. Ademdir. Ondan daha önce hiç bir insan olmadı. Onu Allah’tan topraktan yarattı. Zürriyetini ise bir meniden çoğalttı”

Kur’an ve Sünnet ışığında verilen bilgilere göre ilk insan Hz. Adem’dir. O da kendi kendine yaratılmamış veya başka bir canlıdan şekil değiştirerek ortaya çıkmamış. Tamamen sıfırdan Allah Teâlâ onu toprak yaratmıştır. Sonrasında ise yine evrim diye bir şey olmamıştır. Çünkü, Allah Teâlâ onun zürriyetini “yani bütün insanlığı” bir meniden yarattığını söylemiştir.

Bu durumda bir Müslümanın evrim var mıdır sorusu hakkında bilmesi gerekenler şunlardır:

İslama ve Kuran’a göre Evrim Süreci

  1. İlk İnsanAllah Teâlâ ilk insanın Hz. Adem olduğuna ve ondan önce hiç bir insanın olmadığını söylemiştir.
  2. İlk YaratılışAllah Teâlâ Hz. Ademi yoktan var ettiğini söylüyor. Yani hiç bir şey kendi kendi olmuş olamaz.
  3. Topraktan YaratılışAllah Teâlâ Hz. Adem’i topraktan yarattığını söylüyor. Yani insanlığın başlangıcı her hangi bir çeşit hayvan ve benzerinin değişiklik geçirmesinden dolayı olmamıştır.
  4. Hz. Ademden Kıyamete Kadar Gelen İnsanların YaratılışıAllah Teâlâ Hz. Ademi yarattıktan sonra onun zürriyetini yani tüm insanlığı basit bir meniden yarattığını söylüyor. Yani Hz. Adem’den sonra her hangi bir devirde “evrim ve değişiklik” söz konusu değildir.

Bu anlattıklarımız falanca birinin sözü olmadığı için “inanmak ve inanmamak tercih meselesi” denemez. Bu anlatılanlar Allah’ın kelamıdır. Kim bu anlatılanları inkar ederse kafir olur.


İpucu:

Yazıların arasında bulunan mavi kelimelerin üzerine tıklayarak o kelime hakkında yazdığım ayrıntılı makaleye ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bu makaleyi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla kişinin öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

Son Güncelleme: 2 hafta önce

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir