Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı Videolu Anlatım

Geğirmek abdesti bozar mı sorusuna cevap arayanlar için detaylı bir içerik hazırlamak istedik. Çünkü bu konu hakkında çokta detaylı bilgi veren yazılar yok. Verenlerde ayrıntılı bir şekilde açıklamamış. Fakat biz bu yazımızda sizi bu dertten kurtaracağız ve sorunuza kesin bir şekilde cevap vereceğiz.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı

Dini soru cevap sitesi olarak ilk günden beri bize gelen dini soruları olabildiğince en hızlı bir şekilde cevaplamaya çalışmaktayız. Hızla beraber doğruluğun ve verilecek olan kaynaklarında öneminin farkındayız.

Bu sebeple piyasada bulunan diğer dini sitelerden farklı olarak kaynaklarıyla dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti vermekteyiz. Sende dini soru sormak istiyorum diyorsan sayfaların en altındaki yorum bölümlerinden sorularını sorabilirsin.

O zaman gelelim sorumuzun cevabına, geğirmek abdesti bozar mı? Bu sorunun cevabını öğrenilmek için öncelikle abdesti bozan şeyler nelerdir onlardan bahsetmek lazım. Bu maddeleri öğrendikten sonra geğirmek var mı onu söyleyeceğiz.

Abdesti Bozan Şeyler Hanefi Mezhebi

 1. İnsanın öndeki ve arkasındaki uzuvlardan çıkardığı necasetler. Fakat erkeklerin ve kadınların önündeki avret mahallinden çıkardıkları yellenme abdesti bozmaz.
 2. Doğum yapmak her zaman abdesti bozar. Kan gelmeden doğum yapılsa bile abdest bozulur.
 3. Vücudun her hangi bir yerinden gelen kan ve irin gibi akıcı özelliğe sahip necasetler abdesti bozar.
 4. Ağız dolusu şeklinde yemek kusmak abdesti bozan durumlardandır. Bu durum (yani ağzın dolu bir şekilde istifra etmesi), kişin ağzını zorlayarak anca kapatmaya çalışması halidir. Eğer kişi zamanla azar azar kusarsa ağız dolusu kusmadığı için abdesti bozulmaz denmez. Eğer bütün kusmalarını topladığında bir ağız dolusuna eşit geliyorsa abdesti o zamanda bozulur. Bir anda veya zamanla gelmesi bir şey değiştirmez. Önemli olan toplam ne kadar kusmuğun olmasıdır.
 5. Tükürdüğünde ağızdan kan gelirse yine abdest bozulur. Eğer gelen kan tükürüğün yarısından az ise abdesti bozulmaz ama yinede abdest alması daha iyidir. Kanın geldiği yer belliyse yani dişten kanın kaynağı görülüyorsa miktarına bakılmaksızın abdesti bozar.
 6. Uykuya geçmek.
 7. Bayılma hali.
 8. Aklı kaybetmek deli olmak.
 9. Kişinin abdestli iken sarhoş olması onun abdestini bozar.
 10. Namazda başkasının duyacağı bir şekilde gülmek namazı da bozar abdesti de bozar. Eğer namazda huşuyu kaybedip namazdan çıkıyorum mantığı ile gülerek namazı bozmakta abdesti bozar.
 11. Cinsel ilişkiye girmek. (Kaynak: Nurül İzah – Hanefi Fıkıh Kitabı)

Geğirmek abdesti bozar mı? Abdesti bozan şeyler arasında geğirmek yok. Geğirmek abdesti bozmaz çünkü fıkıh alimleri kitaplarında abdesti bozan şeyler konusunda geğirmenin abdesti bozduğunu yazmamış ve abdesti bozmadıklarını söylemişlerdir.

Bu makalemi okuduktan sonra geğirmek namazı bozar mı başlıklı makalemi buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.