Gizli Zikir Nedir Nasıl Çekilir?

Gizli Zikir Nedir Nasıl Çekilir Videolu Anlatım

Gizli zikir nedir? Zikirde esas olan gizliliktir. Çünkü zikredilen zat Allah’u Teâlâ’dır. O’ kula şah damarından daha yakındır. Bu sebeple gizli zikir en hayırlı zikir olarak Peygamber Efendimiz ﷺ tarafından beyan ve tavsiye edilmiştir.

Bir Yolculuk esnasında Sahabenin yüksek sesle tekbir getirdiğini işiten Peygamber Efendimiz, ﷺ onları şu şekilde uyarmıştır.

Böyle sesinizi yükseltip kendinizi yormayın. Siz kulağı sağır veya ızaktaki birisini çağırmıyorsunuz. Sizler gizli açık her şeyinizi işiten, size çok yakın olan ve hep sizinle beraber bulunan Allah’ı zikrediyorsunuz. (Hadisi Serif (Buhari, Deavat, 50)

Gizli Zikir Nasıl Çekilir?

Gizli zikir iki şekilde olur:

  1. Sadece kalple yapılır.
  2. Kalp ve dille yapılır.

Gizli zikir Efendimiz tarafından ﷺ en hayırlı zikir olarak tanıtılmıştır. Ancak dilin katıldığı zikirde ses yükseltilmez, sadece kendi duyacağı kadar söylenir.

Kulum beni gizlice içinden zikrederse ben de onu zatımda zikrederim. (Hadisi Şerif (Buhari, Tevhid, 15)

Yukarıda ki kudsi hadisi de, gizli zikrin ilahi huzurda ayrı bir değeri bulunduğunu gösteriyor.

Gizli Zikir Nasıl Yapılır?

Gizli zikir nasıl yapılır? Gizli zikir ilk safhada sadece kalp ile yapılmaktadır. Zikir için Allah lafzı tercih edilmiştir. Dil damağa yapışık halde tutulur. Kalp ile ‘Allah… Allah…’ denir. Allah lafzı, alemlerin Rabbi Yüce Yaratıcımızın özel ismidir. Diğer bütün isimleri içinde toplamaktadır.

Bu isimle zikredildiği zaman bütün ilahi isimlerin tecellisine ulaşılmış olur. Bu zikir kalp, ruh, sır, hafi, ahfa ve nefs latifeleri üzerinde yapılır. Zikrin tesiri tüm vücuda yerleştiği zaman, zikirlerin en faziletlisi olan “La ilahe illallah zikrine geçilir. Ancak bu zikir kalp ve dil ile birlikte çekilmelidir. Böylece bütün vücut zikre katılmış olur.

Mevlana Halid Bağdadi (k.s), gizli zikir ve virdlere devam etmenin, kalp hastalıkları için en tesirli ilaç olduğuna dikkat çeker. Bunun büyük veliler ve keşif sahipleri tarafından tecrübe edilmiş bir gerçek olduğu belirtilir.