Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Belirtilileri ve Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu nedir, belirtileri nelerdir, tedavisine hangi bölüm bakar ve tedavide hangi ilaçlar kullanılır bu makalede!

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Kendisinde huzursuz bacak sendromu olan hastaların en belirgin şikayeti genellikle dinlenmeye çekildikleri dönemde bacaklarında çokta iyi tanımlayamadıkları bir huzursuzluktan bahsederler. Bu dinlenme saatleri genelde akşam saatleri ve gece yatmak için odaya çekilen zamanlardır.

Şikayet her ne olursa olsun kesin olan bir şey vardır ki o da kişinin bacaklarını hareket ettirme isteğidir. Bunu ya bacaklarını havaya kaldırarak yani kalp seviyesinin üzerine çıkararak ya da kalkıp dolaşarak gezinerek yahut bacaklarına masaj yaparak veya çokta farkında olmadan germe egzersizleri yaparak gidermeye çalışırlar.

Hasta kendisindeki bu rahatsızlığın ağrıları özellikle dinlenmeye çekildiği zaman fark etmekte olup hareket ettiğinde ya da gün boyu ayakta durduğunda ağrıların geçtiğini ve hissetmediğini fark eder.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için Fizik tedavi ve nöroloji bölümlerine başvurulabilir. Bu iki bölüm doğrudan bu hastalıkla ilgilenebilir.

Huzursuz bacak sendromunda özellikle bir şeyi ayırt etmek gerekir. Bu hastalık tek başına bulunabildiği gibi başka bir hastalıkla bir arada da olabilir. Bu sebeple tedavi süreci öncesinde bunu ayırt etmek gerekir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Çıkaran Hastalıklar Maddeler Halinde

Eğer bir kişide aşağıdaki gibi hastalıklar varsa huzursuz bacak sendromu ortaya çıkışı çok daha kolay olur.

 • Gizli varis,
 • Açıktan varis,
 • Bel fıtığı,
 • Şeker
 • Guatr
 • Bacaklarda ki sinirlerin tutulumu
 • Demir eksiliği
 • B12 eksikliği
 • D vitamini eksikliği
 • Magnezyum ve kalsiyum eksiliği

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Huzursuz bacak sendromu bu hastalıklarla beraber olabileceği için öncelikle bunların tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bunlar tedavi edildikten sonra huzursuz bacak sendromu ikinci olarak çıkarsa o da tedavi olmuş olacaktır ve rahatlama sağlanacaktır.

Fakat varlığı saptandıktan sonra bütün bunlar tedavi edilse bile hastalık hala tedavi olmadıysa ve mevcudiyetini koruyorsa buna yönelik tedavi uygulanması gerekir.

Fizik tedavi buna yönelik kan akımını artırıcı hareketler ile huzursuz bacak sendromu tedavisi uygulamakta ve şikayetlerin önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu uygulanan hareketler başlıca şunlardır:

 • Özellikle bu kaslar kasılmış vaziyette olduğundan eski uzunluklarına dönmesine sağlamak için hastalığın bulunduğu bölgenin yani bacakların gerilmesini sağlanır.
 • Germe egzersizleri
 • Bacakları günde iki kez kalp seviyesine 15’er dakika kaldırmak. Çünkü bu kaldırma işlemleri kan dolaşımını artırır.
 • Ayak pompalama
 • Kan dolaşımını artırıcı hareket, eylem ve egzersizler

Huzursuz Bacak Sendromu İlaç Tedavisi

İlaç tedavisinde de öncelikle bu hastalığa bağlı farklı bir mevcut hastalık varsa önce onun tedavi süreci başlatılması gereklidir. Bu hastalıkların tedavileri uygulandıktan daha sonra hala huzursuz bacak sendromu mevcutsa o zaman buna yönelik ilaç tedavisine başlanabilir.

Genelde huzursuz bacak sendromu ilaç tedavisi nöropatik ağrı tedavisinden faydalanılarak gerçekleştirilir. Nöropatik ağrı tedavisinde bu hastalık için bir çok ilaçlar mevcuttur. Bunlardan hastanın şikayetine ve şiddete göre ilaçlar tercih edilmekte ve dozu değiştirilmektedir.

Yalnız bu ilaçlar klasik kas gevşetici ve ağrı kesici gibi ilaçlar değiller. Çünkü bu ilaçlar bir ile altı ay arası kullanmak gerebiliyor. Hatta hastanın durumuna göre bu ilaç tedavisi bir seneye kadar uzayabiliyor.

Huzursuz Bacak Sendromunun Görülme Sıklığı

Bu hastalığın görülme sıklığı bazı hastalıklarda çok fazladır. Özellikle şekeri olan hastalar bu konuda kendilerini gözden geçirmeliler. Farkında olmadan huzursuz bacak sendromu olabilir.

Genelde bunun ortaya çıkış sebebi yüksek şeker ve normal şeker düzeylerinin ve farkında olunmadan yükselişe geçen şeker düzeylerinin bacaktaki sinirleri etkilemesiyle olur.

Şeker dışında bel fıtığı gibi hastalıklarda, varisin olması durumunda ve hipertiroidi gibi hastalıklarda huzursuz bacak sendromu diğer hastalıklara nazaran çok daha sık görünür.