Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi?

Featured Video Play Icon

Dini sorulara bütün hızımız ile cevap vermeye devam ediyoruz. Bu yazımımız da ıslak mendille necaset temizlenir mi onu anlatacağız. Günümüzde yaygınlaşan hastalıklar sebebiyle haliyle ıslak mendil kullanımı da artmış oldu. Çünkü hem dezenfekte etme özelliğini var hemde ıslaklığı sebebiyle kirleri pratik bir şekilde temizleyebiliyor.

Islak mendilin kullanımının günümüzde artması ile haliyle aleyhinde gelen sorularda artıyor. Biz de dini soru cevap sitesi olarak tarafımıza sorulan soruları en detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışıyoruz.

Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi?

İslam camiasında insanın vücudunda veya bulunduğu yerde necaset olması her zaman sıkıntı vermekte ve ibadetleri yapmada engel olmaktadır.

Başta namaz olmak üzere çeşitli ibadetler necasetten dolayı yapılamaz olmuş ve sahihliğine engel olmuştur. Bu sebeple Müslümanlar özellikle lavabo ihtiyaçlarını gidermede necasetlerin temizliğine büyük dikkat etmektedir. Aksi halde namaza mani olma şansı vardır.

Bu necasetin temizlenmesinde eski zamandan beri her zaman su kullanılmakta olup çeşit çeşit zamanlarda ise taş ile de yapıldığı oluyordu.

Günümüzde ise çoğunlukla su ve tuvalet kağıdı ile necaset temizliği yapılmata olup tuvaletin dışında ise peçete, mendil ve kağıt havlu gibi ürünler kullanılmaktadır.

Özellikle son yaşanan virüs salgını sebebiyle ıslak mendil kullanımı büyük önemde artmış bulunuyor. Bu yüzden bizde ıslak mendille necaset temizlenir mi hakkında içerik hazırlamak ve sorulara cevap vermek istedik. O zaman cevabımıza geçelim.

Islak mendille necaset temizlenir mi? Islak mendillerin %90’ında alkol olduğu için Şafiler kullanamıyorlar. Hanefilerin kullanması ise caizdir. Burada caiz den maksat “yapılmasa daha iyidir” anlamındadır.

Necaseti temizler mi temizlemez mi hususuna gelecek olursak bu konu yerine göre farklılık gösterir. Yani bir necaseti ıslak mendil tam manasıyla temizleyemez. Özellikle tuvalette kullanılsa taharet gerçekleşmiş olmaz. İllaki suyun kullanılması gerekir.

Eğer necaset elbise vb. şeylerin üzerinde ise ıslak mendili kullanarak temizlik yapılabilir. Fakat tercih edilen görüş bu değildir. Suyun kullanılması en evla olanıdır. Sadece ıslak mendil kullanımı her zaman eksik kalacaktır.

Bununla beraber içerdiği alkol hanefi mezhebinde de hoş karşılanmadığı için necasetleri temizleme hususunda ıslak mendille yetinmek doğru olmaz. Fakat zaruret halinde ıslak mendil ile necaset kalp mutmain olarak temizlenerek ibadet yapılabilir.

Bu yazımızda verdiğimiz cevapların hepsi ıslak mendille idrar temizlenir mi sorusunun cevabı içinde geçerlidir.

Islak mendille necaset temizlenir mi yazımızın sonuna geldik inşallah faydalı olmuştur. Konu hakkında anlamadığınız yerler olursa veya sormak istediğiniz her hangi bir şey olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

Sorularınızı aşağıdan yorum yazarak sorabilirsiniz. Benzer soru cevap yazılarımızı ziyaret ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

“Islak Mendille Necaset Temizlenir Mi?” hakkında 8 yorum

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Merhaba Merve, şehvet ile gelen meni her zaman gusül gerektirir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 1. Iç çamaşıra değen meziyi ıslak mendille silsek namaz olur mu? Yoksa yıkamak mı gerekiyor tamamen?

  1. Merhaba Berkay, sadece ıslak mendil çoğu zaman yeterli olmadığından su ile yıkayıp ardından ıslak mendil kullanmanızı ve sonrasında kuru mendil ile kurutmanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Mutfakta kullanılan kapların nencis olması durumunda iyice yıkanmalı ve necisler giderilmelidir.

 2. Selamun aleykum hocam benden mezi geliyordu pecete koydum uzvuma sonra peceteye eledim nemlenmis elime bulastimi bulasmadimi bilmiyorum telefona kapi koluna eledim ailemde kapi koluna falan elliyor islak elle elenmisşe bulasirmi ben oralari sabunlu sulu peceteyle sildim yinede icimde vesvese var ya bulasmişsa diye napacagimi sasirdim hocam :/

  1. Muhammed Furkan Akdoğan

   Ve aleyküm selam Merhaba, artık dini sorulara sadece Youtube kanalımdan cevap veriyorum. Google’a Muhammed Furkan Akdoğan yazıp kanalıma ulaşabilir ve videoların altına yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.