Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer hastalığı belirtileri nelerdir? Vücutta sarılık maddesinin deri altında birikmesi, gözün beyaz kısmının sarıya boyanması, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, karında asit birikmesi başlıca karaciğer hastalığı belirtileri olarak sıralayabiliriz.

Karaciğerin küçülmesi, ileri safhalarda ise elektronik dengesinde bozukluklar, huzursuzluklar, uykusuzluklar, deride değişik belirtiler karaciğer hastalığının ileri belirtileri olarak söyleyebiliriz.

İlk başta özellikle en belirgin olan şe gözdeki beyazlıkların sarıya dönmesidir. Bununla beraber vücudun sararması da ilk belirti olarak öne çıkmaktadır.

Bu anlattıklarımız tabi ki karaciğer hastalığının çeşidine, durumuna, 1. 2. veya 3. safhalarda olmasına, karaciğerin yağlanmasına ve benzeri bağlı olarak değişik belirtiler göstermektedir.

Fakat her halükarda halsizlik, yorgunluk, bulantı, kusmalar, deride değişiklikler, karın ağrıları, idrarın renginde koyulaşma gibi değişiklikler, büyük abdestin renginde de açık hale gelmesi, daha doğrusu normal renginden daha açık bir hal alması gibi belirtiler görülmektedir.

Bu hastalığın kendisinde bulunan hastalardan çoğu idrarında ki koyuluktan şikayetçi olarak “idrarım çay gibidir” der.

Karaciğer hastalığının hem klinik belirtileri hem laboratuvar belirtileri birbirinden farklılık gösterir. Hem bugün artık modern tıpta ultrasonlardır modern değişik metotlardır hepsine bakılıp ayrıntılı olarak karaciğerin evresine göre çok farklı belirtiler belirlenebilir.

Karaciğerin hangi hastalığı, hangi safhada, nerede, nasıl, karaciğer öncesi hadisemedir, karaciğer sonrası mı yoksa karaciğeri içindeki bir hadise midir?

Karaciğerin imal ettiği safha maddelerinin ve bunun gibi diğer maddelerinin belirtileri de söz konusunu olabilir.

Bunların dışında karaciğer hastalığı kansızlıkta yapabilir. Ağızda değişiklikler yapabilir. Bu bakımdan karaciğer çok mühim bir organdır.

Her şeye rağmen karaciğerimizi iyi korumamız gerekir. Çünkü nihayetinde bu vücut, bu organlar ve bu mekanizma Alemlerin rabbi olan Allah Teâlâ’nın bizlere verdiği bir nimettir.

Bu nimete hıyanet etmememiz lazım olup korumuza gerekmektedir. İnsan elinden gelen tedbirleri almalı gerisini de Allah’a dua etmelidir.