Koronavirüs nedir? ‘coronaviridae’ ailesi içinde yer alırlar. Coronaviridae ailesi içinde çok farklı tipte virüsler de bulunmaktadır. Yani koronavirüsler çeşit çeşittir. Yüzeylerinde çubuk gibi çıkıntılar vardır ve bu çıkıntılar taç şekline benzediği için Latincede taç anlamına gelen “corona” kelimesiyle adlandırılmıştır. Neticede koronavirüs, ‘taçlı virüs’ anlamına gelmektedir.

Ne yapar peki koronavirüs?

Basit soğuk algınlığından tutun da ağır solunum yetmezliğine kadar çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Koronavirüs Nasıl bulaşır?

Koronavirüsler zoonoktiktir. Yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüstür. Ayrıca damlacık yoluyla, temas ve solunum yoluyla da insandan insana bulaşabilirler.

Daha önce koronavirüs salgını oldu mu?

Evet, SARS-CoV 2003 yılında, MERS-CoV da 2012 yılında salgına sebep olmuş koronavirüslerdir. SARS-CoV Çin’de ortaya çıkmış, yüzlerce insanın ölümüne sebep olmuştur ve 21. yüzyılın ilk uluslar arası sağlık acil durumu olarak tarih sayfalarında yer almıştır. SARS “Severe acute respiratory syndrome “coronavirüs” anlamına gelmektedir.

Türkçe söyleyecek olursak, ağır akut solunum sendromu yapan koronavirüs olarak adlandırılmıştır ve çok ağır, atipik bir pnomoni (zature) tablosuna sebep olduğu görüldüğü için bu ismi almıştır.

Yaklaşık 10 yıl sonra SARS-CoV ile benzerlik gösteren değişik bir koronavirüs tipi daha kendini Eylül 2012’de Suudi Arabistan’da göstermiş ancak daha sonra ilk vakanın Nisan 2012’de Ürdün’de bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu da MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome coronavirüs) yani Ortadoğu solunum sendromu koronavirüsü olarak isimlendirilmiştir.

Yeni virüsümüzün hikayesi

Bu virüs 2019-nCoV, yant 20119 yeni koronavirüs ismiyle anılıyor. Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde, 31 Aralık 2019’da değişik pnömoni vakaları bildirilmiştir. Wuhan’ın güneyinde ki Wuhan Güney Çin Deniz Ürünleri Şehir Pazarı vaka sayısı bakımından kümelenme göstermiştir ve virüsün ilk olarak bu pazardan ortaya çıktığı belirlenmiştir. Daha sonra vakalara müdahale eden sağlık çalışanlarında da hastalık görülmeye başlayınca virüsün insandan insana da geçtiği anlaşılmaktadır.

Peki neyden bulaşmış bu virüs?

SARS-Cov’un misk kedilerinden, MERS-Cov’un tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı belirlenmişti. Ancak 2019-nCoV’un ilk olarak hangi kaynaktan bulaştığı henüz kesinleşmiş değil. Yarasa ve pangolin gibi hayvanların adı sıkça geçiyor ancak henüz kesin kaynak bulunmuş olmasa da söz konusu Wuhan pazarında satışta olan vahşi hayvanlar üzerinde duruluyor.

Ölümcül mü peki bu virüs?

Şuan için fatalite hızı (ölüm oranı) %2 olarak gösteriliyor. Özellikle bu virüse eşlik eden farklı bir hastalık, ileri yaş ve düşük bağışıklık sistemine neden oluyor. Yani koronavirüs kesin bir ölüm sebebi değil, uygun şartlar altında ölüme neden olabilecek bir virüs.

İnkübasyon süresi ne peki?

İnkübasyon süresi; bir mikroorganizmanın vücuda girmesinden itibaren başlayan ve hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına kadar geçen süredir. Yani virüs bulaşır bulaşmaz hastalık belli olmuyor, semptomlar pat diye ortaya çıkmıyor. Yani koronavirüsün inkübasyon süresinin de yapılan bir araştırma ile 2,1 ile 11,1 gün arasında olduğu ve ortalama 6,4 gün olduğu bildirildi.

Semptomlar nelerdir peki?

Yeni koronavirüs klasik soğuk algınlığı semptomları gösteriyor. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi semptomlar ile başlıyor, ileri vakalarda pnömoni, ağır solunum, yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Kimler risk altında?

Sağlık Bakanlığımızın bilim kurulu çalışması olan ve hastalık rehberine göre son 14 gün içerisinde:

  • Doğrulanmış 2019-nCoV enfeksiyonu vakası ile yakın temas edenler.
  • Hastane ilişkili 2019-nCoV enfeksiyonu bildirilen bir ülkede ilgili sağlık tesisinde bulunanlar.
  • İkamet yeri veya seyahat geçmişi dikkate alınmaksızın, 2019-nCoV enfeksiyonu hastalarının tedavi edildiği birimlerde görev yapan sağlık personeli risk altında bulunuyor.

Korona Virüse Karşı Ne Yapılmalıdır Maddeler Halinde

  • Basit soğuk algınlığı zaten kış mevsimde normal karşılanıyor. Yapılacak en güzel şey panik ortamının oluşmasının engellenmesi olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz temaslık durumunun olmaması mevcut soğuk algınlığı şikayetimizin yeni koronavirüs salgını sebepli olmasını önleyecektir inşallah.
  • Gereksiz hastane başvurularından kaçınmalıyız, kapalı ortamlardan uzak durmalıyız. Hijyen kurallarına dikkat etmeli ve sık sık ellerimizi yıkamalıyız, dışarıda isek maske kullanmalıyız. Maske takmayan kişileri de maske takmaları konusunda uyarmalı, bu kişilere fazla yaklaşmamalıyız.
  • Öksürürken maskemiz yok ise hapşırırken mutlaka kağıt mendil kullanmalıyız ve yanımızda kağıt mendil yoksa dirseğimizin iç kısmı ile ağzımızı kapatarak hapşırıp veya öksürmeliyiz.