Namazda Mekruh Olan Şeyler Nelerdir?

Namaz da mekruh olan şeyler elbiseyle oynamak veya beden ile oynamak, bir vacibi veya sünneti bilerek terk etmek, secde için bir defalık hariç taşları çevirmektir.

Parmakları çıtlatmak. Parmakları birbirine geçirmek. Ellerini beline bağlamak. Başını çevirerek etrafa bakmak. İk’a (köpek) oturuşu yapmak. (Secdede) kolları yere sermek. Kolları sıvamak.

Gömlek giyme imkanı varken sadece (üst tarafı açık bir şekilde) pantolonla namaz kılmak. (Selam verenin) selamını işaretle almak. Bağdaş kurarak oturmak. Saçları bağlamak (erkekler için).

İticar yapmak yani başı bir bezle bağlayıp ortasını açık bırakmak. Elbiseyi çekiştirmek. Elbiseyi başına veya omuzlarına alarak giymeden vücudunu örtmek.

Ellerini çıkarmayacak şekilde elbisenin içinde bulunmak. Elbiseyi sağ koltuğunun altına alıp diğer ucunu sol omzunun üzerine koymak. Kıyam hali dışında kıraat yapmak.

Nafile namazlarda ilk rekatı uzatmak. Bütün namazlarda ikinci rekatı birincisinden daha uzun yapmak. Farz namazlarda bir rekatta aynı sureyi tekrar okumak.

Önceki rekatta okuduğu surenin üstünde (öncesinde) bulunan bir sureyi okumak. İki rekatta okuduğu sureleri bir sure atlayarak okumak. Güzel koku koklamak.

Elbiseyle veya yelpazeyle bir veya iki kez rahatlamak. El ve ayak parmaklarını secdede ve diğer hallerde kıbleden başka bir tarafa çevirmek. Rükûda elleri dizlere koymamak.

Esnemek. Gözleri yummak. Gözleri gök yüzüne çevirmek. Gerinmek. Az iş (ameli kalil). Bit yakalamak. Bit öldürmek. Burnunu ve ağzını örtmek. Sünnet üzere kıraati engelleyecek bir şeyi ağzına koymak.

Sarığının üzerine secde etmek. Resim üzerine secde etmek. Burnunda bir özür olmaksızın sade alın üzere secde yapmak. Yol üzerinde ve banyoda, tuvalette, mezarlıkta ve başkasına ait yerde (rızası olmaksızın) namaz kılmak.

Ancak vaktin çıkmasından ya da cemaati kaçırmaktan korkuyorsa bu sıkışık hallerde namaz kılabilir. Değilse namazı kesmek menduptur.

Kirli elbiseyle namaz kılmak, tazarru ve tevazu maksadı olmaksızın başı açık namaz kılmak. Arzuladığı bir yemek hazırken, kalbi meşgul edecek ve huşûu bozacak bir şey varken namaz kılmak.

(Okuduğu) ayetleri ve tesbihleri (rüku ve secdede) elle saymak. İmamın bütünüyle mihrabın içinde veya yüksek bir yerde (yarım metre kadar) veya çukurda ve cemaatten kopuk bir şekilde tek başına namaza durması.

Safta boşluk varken (oraya geçmeyip) arkada namaza durmak. Üzerinde resim olan elbiseyle namaz kılmak. Başının üst tarafında, arkasında, yan taraflarında, önünde resim olması.

Ancak bu resim küçük olursa veya kafası bulunmayan yahut cansız bir varlığa ait ise bir mahzuru yoktur. Önünde fırın veya içinde ateş olan bir ocak bulunması. Önünde uyuyan insanların olması.

Namaz esnasında yüze yapışan zarar vermeyecek durumdaki topraktan yüzü silmek. Bir sureyi (veya ayeti) belirleyip başkasını okumamak. Ancak kolayına geldiği için veya Hz. Peygamber okuduğu için teberrük amacıyla okuma durumu hariç.

Son olarak namaz kılanın önünden geçilmesi muhtemel bir yerde sütre edinmemek mekruhtur.

Yorum Yapın veya Dini Soru Sorun

‏‏‏‏‏‏‏‏Aşağıdaki bölümden yorum yapabilir veya merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

© 2021 Muhammed Furkan Akdoğan - WordPress Teması tarafından Hayırlı Olsun