Sevih Secdesi Nedir? Sevih Secdesi Nasıl Yapılır?

Yanılarak bir vâcibi terketmekten dolayı bir selâm ve teşehhüdle iki secde yapmaya sevih secdesi denir ve hükmü vâciptir. Vâcibin terki tekrar tekrar yapılsa da hüküm aynıdır. Sehiv secdesini selâmdan sonra yerine getirmek sünnettir. Selâm vermeden sehiv secdesine giderse tenzîhen mekruh olur.

Bir kerahetin veya namazı bozucu olan bir şeyin ortaya çıkmasıyla sehiv secdesi düşer. Sabah namazında (selâm verdikten sonra) güneşin doğması, ikindi namazında güneşin sararmasıyla kerahet vaktinin girmesi gibi.

Dördüncü rekâtı tamamladım zannıyla (selâm verip) ayağa kalkan bir kişi (göğsünü kıbleden çevirmeden ve konuşmadan önce) henüz ilk oturuşu yaptığını anlasa, namazına devam edip tamamlar sonra da sehiv secdesi yapar.

(İkinci rekâtta oturmayı unutup) üçüncü rekâta kalksa, sonra oturuşu hatırlasa (eğer oturuşa daha yakınsa) geri döner. Son rekât da aynı şekildedir. Beşinci rekâtın secdesini yapmadığı sürece oturuşa geri döner. Şayet kalktığı beşinci rekâtın secdesini yaparsa kıldığı farz bozulur (nâfileye dönüşür). Bir rekât daha ilave eder ki, fazladan kıldığı iki rekât, onun için nâfile bir namaz olur ve sehiv secdesi yapar.

Üzerinde sehiv secdesi olan bir imam selâm verdiğinde, bir kişi gelip ona uysa, sonra da imam secdeye gitse iktida sahihtir. Şayet secdeye gitmezse iktida sahih olmaz.

Dini Soru Sor Cevap Al

Merak ettiğiniz dini soruları ‏‏‏‏‏‏‏‏aşağıdaki bölüme yazarak sorabilirsiniz.

© 2022 Muhammed Furkan Akdoğan