İçeriğe geç

Şimdi Yardımlaşma Vakti

    6 Şubat tarihinde meydana gelen ve “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 7.6 ve 7.7’lik iki büyük depremle milletçe büyük bir felaket yaşadık. Yitirdiğimiz her bir canın acısıyla yüreklerimiz dağlandı. Milletçe hissettiğimiz acıyı tarif etmeye kelimeler kifayetsiz kalıyor. Allah’a hamdolsun ki dün olduğu gibi bugün de zor zamanımızda kenetlendik. Devletimizin bütün kurumları, STK’larımız, tüm halkımız canla başla deprem bölgelerine koştuk.

    İslam’ın sancaktarlığını yapmış olan milletimiz aziz bir millettir. Devletimiz yüce bir devlettir. Devlet, milletiyle birlikte var olur. Bizler, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” buyuran Hz. Muhammed Mustafa’nın (aleyhi’s-salatu ve’s-selam) ümmetiyiz. Şimdi vakit tek vücut, tek yürek olma vakti. Biz inanıyoruz ve tarihi tecrübeye bakıp müşahede ediyoruz ki aynı iman ve ruha sahip olduğumuz müddetçe aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Cenab-ı Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bizleri kuşattığı bu üç aylarda ve Ramazan-ı şerif arefesinde dualarımız sadece dillerimizde kalmasın. Dualarımıza fiili dualarımızı da iştirak etsin. Yaşadığımız bu büyük afet karşısında kimsesizlere kimse, çaresizlere çare olmaya devam edelim. İhtiyaç sahiplerine kol kanat gerelim, yetim ve öksüz yavrularımızı bağrımıza basalım. Kardeşlerimizin acısını bir nebze de olsa hafifletmek için elimizden gelen bütün gayreti gösterelim. Unutmayalım ki gün, dayanışma ve yardımlaşma günüdür. Vakit, iyilik ve fedakarlık vaktidir. Allah Rasulü Efendimiz (aleyhi’s-salatu ve’s-selam) şöyle buyurur: “Bir kul, kardeşine yardım ettiği sürece, Allah da ona yardım eder.” (Buhari, Mezalim, 3)

    Allah (celle celaluhu) birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı, muhabbetimizi daim etsin. Depremde vefat eden ve şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Aziz ve şanlı milletimizin başı sağ olsun.