Taklidi İman Nedir? Taklit Yoluyla İman Sahih Midir?

Taklidi iman nedir? İmanın şartlarına inandıktan sonra bu hususta hiç bir bilgiye sahip olmadan ve her hangi bir araştırmaya girmeden böylece iman etmeye devam etmeye denir.

Peki, böylesine taklit yoluyla iman sahih midir?

Taklidi İmanın Çeşitleri

Taklidi imanın çeşitleri arasında en güzeli hak ve doğru yolda giden, konuşan, uğraşan ve çaba gösterenin dediği söze ve yaptığı fiillere tam manasıyla sorgusuz sualsiz iman etmek ve o yolda ilerlemektir.

Burada anlatılmak istenen Peygamber Efendimizin ﷺ hadislerine ve sünnetlerine iman etmektir. Bu imam güzel bir imandır. Çünkü böyle bir imana sahip olan kimse hayırlı bir yolda ilerlemektedir. Eğer böyle devam ederse sonucu da hayır olur.

Çünkü Peygamber Efendimize ﷺ edilen iman gibi taklidi imanın örnekleri gayesinde Allah’ın rızasını taşır ve onu hedefler. Böylesine meyveler ancak hayatından hiç yanlış söylememiş, Allah’ın Resulüne ﷺ tam manasıyla, kalben ve kuşkusuz iman ile olur.

Taklidi imanın çeşitleri arasında, iman hakikatini hayatında tam manasıyla tatbik etmiş, alim ve imamları taklit etmekte hoştur. Böylesine taklidi imanın zararları yoktur. Çünkü buda insanı doğru yola yönelmesine ve yolda istikamet üzerinde olmasına vesile olur.

Bu söylediklerimizden yola çıkarak denilebilir ki, Müslümanların çoğu taklidi iman ile amellerini sürdürmektedir. Bunda her hangi bir tehlike söz konusu değildir. Çünkü, kendisine tabi olunan zat Peygamber Efendimiz ﷺ ve onun yolundan giden ehli sünnet alimleridir ki, bunlar hak olan yollardır.

O zaman sonuç olarak şöyle diyelim: kişi ben Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kaza ve kadere iman ettim deyip topluca iman etse imanın sahihtir. Bunlar İslam dinine toplu iman eden kimselerdir.

Fakat burası yanlış anlaşılmamalıdır. Burada iman ettim demek yeterli, ibadet ve amelde bulunmaya gerek yoktur denmediği gibi, sen iman et namaz kıl Allah kabul eder zaten de denmiyor.

Kişi günlük hayatında ki bütün hallerinin İslami yönünden ilmini öğrenmesi farzdır. Bu ilme ilmihal denir. Konuyu daha iyi anlamak için ilim öğrenmek her Müslümana farzdır ne demek adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Taklidi İman Kişinin Nihai Kurtuluşu İçin Yeterli Midir?

Taklidi iman kavramı kısaca iman edilmesi zorun olan şeylere kalben iman edip gönlün bu iman ile huzur bulmasıdır. Böylesine bir iman her ne kadar sahih ve geçerli olsa bile, kişinin nihai kurtuluşu için yeterli değildir. Kişi bu imanda takılı kalmamalıdır.

Taklit yoluyla iman ettiği bütün hususların delillerini, amaçlarını, gayelerini ve hakikatlerini araştırmalı, daha sonra bu işin ehilleri ile imanın hususlarını daha üst bir şekilde anlamaya çalışmalıdır. Kişinin taklidi imanda takılıp kalmayıp tahkike geçmeli ve marifetullahı yakalamalıdır.

Dünyada öyle bir cennet vardır ki, kim o cennete girse (ahiretteki) cenneti arzulamaz. Dünyadaki o cennet marifetullahtır.

Tahkiki iman ile marifetullahı elde etmek hakkında daha fazla bilgi için imanın çeşitleri adlı makalemi okuyabilir ve imanın derecelerini öğrenebilirsiniz.

Taklidi İmanın Zararları

Taklidi iman nedir sorusuna cevap verirken başından beri bu imanın iyi yönlerinden bahsettik. Fakat taklidi imanın çeşitleri arasında kötü olan iman şekli de mevcuttur.

Bu iman, başta yanlış kişileri taklit etmek ile olur. Taklit edilen kişinin imanının zayıflığına nispeten taklidi imanın zararları da artar. Duyduğu ve gördüğü her şeye inanan, taklit eden, uygulayan kimse aslı araştırmadığı sürece zarardadır.

Böyle kendi kafasına göre giden bir sürü millet ve fırka vardır ki hiç birinin imanını Allah Teala katında kabul ve makbul değildir. Çünkü onlar imanın sıhhatinin şartları hususuna dikkat etmezler. Bu sebeple böyle kimseleri de taklit etmek kişinin imanını yok eder. Böylesine taklidi iman, iman değil küfürdür.

Allah Teala bizleri böyle kimseleri taklit etmekten muhafaza eylesin! Amin!


İpucu:

Yazıların arasında bulunan mavi kelimelerin üzerine tıklayarak o kelime hakkında yazdığım ayrıntılı makaleye ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bu makaleyi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla kişinin öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

Son Güncelleme: 2 hafta önce

4 yorum bulunmaktadır bu sayfada “Taklidi İman Nedir? Taklit Yoluyla İman Sahih Midir?

    1. Merhaba Mehmet Ali Karaca, yazımızı beğenip zaman ayırıp yorumda bulunduğunuz için ben teşekkür ederim. Allah Teâlâ hepimizden razı olsun…

  1. Hocam HAŞA allaha hangi küfürlerin söylenip söylenememesi yani bu küfrü örnek olarak söylesek (mesela;
    Allaha ………. küfrü dense kafir olur yani küfru sadece örnek olarak söylemek , küçümseme anlamında değil alay anlamında da değil sadece örnek amaçlı küfür söylense) dinden çıkarmı ?

    1. Merhaba Faruk, örnek olarak bile Allah’a küfür edemezsiniz küfre sokma tehlikesi vardır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir