İçeriğe geç

Vird Çekerken Ne Düşünmeliyiz?

  Vird çekerken ne düşünmeliyiz? Virde başlamadan önce kişi günahkar olduğunu ve tam manasıyla çekebilmek için Allah’ın lütfuna muhtaç olduğunu düşünür, virde başlarken de 5 dakika Mürşidini düşünür. Bütün vird boyunca da Allah lafzının kalbe nakşedildiğini düşünür.

  Konuya kısa özet bir giriş yaptıktan sonra detaya inebiliriz. Vird temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Bu üç bölümün her birinde düşünülmesi gereken şeyler farklıdır. Şimdi gelin bu üç süreci hep beraber öğrenelim.

  1. Virde başlarken
  2. Vird çekerken
  3. Vird biterken

  Virde Başlamadan Önce Ne Düşünmeliyiz?

  Vird başlamadan önce 33 defa estağfirullah çekilmesi gerekir. Bunun nedeni kişinin günahlarından ötürü Allah’ı zikretmeye layık olmadığıdır. Bu sebeple 33 kere istiğfar çekilerek günahlardan arınıp temiz bir şekilde virde başlanması Allah’tan istenir.

  Aslında bu yazımı okumdan önce virdin nasıl çekildiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bu yazıyı biliyormuşsunuz gibi yazıyorum. Eğer okumadıysanız vird nedir nasıl çekilir başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

  Vird Çekerken Ne Düşünmeliyiz?

  8 adet Fatiha okunduktan sonra istimdat rabıtası yapılır ve beş dakika boyunca kişi mürşidini düşünür, Bunun sebebi kendini virde verebilmek ve gafletsiz vird çekebilmek için himmet istemektir.

  Eğer bu istimdat rabıtasının ne olduğunu bilmiyorsanız istimdat rabıtası başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Çünkü kalbin virde hazır hale gelmesi için bu rabıta önemlidir. Özellikle dikkat edilmesi gerekir.

  Fakat vird çekerken rabıta yapılmaz. Yani zikir çekerken kalbin, sadece zikri düşünmesi gereklidir. Bu zikirden başka hiç bir şeyi düşünmek doğru değildir.

  Kişi, vird içerisinde her yüz zikirden sonra “Ya rabbi, benim maksadım sensin, istediğim de senin rızandır” diye düşünür. Her seferinde yüzlük tesbihi çekerken bu düşünceyi aklından geçirir. Bu tesbihin ne olduğunu bilmiyorsanız vird tesbihi nedir nasıl olmalıdır başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

  Vird Biterken Ne Düşünmeliyiz?

  Kişi virdi elinden geldiğince güzel çekmeye çalışır. Fakat vird biterken bu ameli kamil yapamadığını, eksikleri olduğunu düşünür ve Allah’ın rahmetine sarılarak istiğfarda bulunur.

  Bu sebeple 33 defa estağfurullah çekilir ki vird çekerken yapılan eksiklikler, hatalar, gafletler Allah’ın rahmeti ile zail olsun. Eğer nakşibendi tarikatına bağlıysanız kalp zikri nasıl çekilir nakşibendi başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim

  Eğer gizli değil de sesli zikir çekiyorsanız sesli zikir nasıl çekilir başlıklı yazımı eğer bunlara yapancıysanız zikir çeşitleri nelerdir başlıklı yazımı okuyabilir ve bunları detaylıca öğrenebilirsiniz.

  Vird Çekerken Ne Düşünmeliyiz?