İçeriğe geç

Ağız Kuruluğu Neden Olur Ne İyi Gelir?

  İnsan ve hayvanların ağzında bulunan sıvıya tükürük ya da salya adı verilir. Tükürük, dil altı bezler tarafından üretilmektedir. Ağız içerisinde çok önemli işlevleri olan tükürük salgısının, olması gereken seviyeden düşük düzeyde bulunmasına ağız kuruluğu denilmektedir. Ağız kuruluğuna neden olan sebepler belli başlıca şöyle sıralanabilir:

  • Kullanılan ilaçlar.
  • Enfeksiyon ya da sinir kayıpları.
  • Yüksek ateş kaynaklı vücut tepkileri.
  • Sigara gibi yaşam biçimleri.

  Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

  Ağız kuruluğu sorunu yaşıyorsanız öncelikle buna neyin sebep olduğunu belirlemeli ve bu yönde çözüm yolları aramalısınız. İlaç ya da tedavi kaynaklı bir ağız kuruluğu sorunu yaşıyorsanız doktorunuza danışmak en iyi çözüm yoludur. Vücudunuzda son zamanlarınızda olmayan farklı bir süreç gözlemliyorsanız enfeksiyon, ya da yüksek ateş kaynaklı bir ağız kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz.  Hayat tarzınız nedeniyle yaşadığınız ağız kuruluğu sorununuz için bol sıvı tüketimi tavsiye edilmektedir. Sakız çiğnemek de ağız kuruluğuna iyi gelen bir yöntem olarak yüz yıllardır uygulanmaktadır.

  Ağız Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

  Ağız kuruluğu yaşayan kişiler için çeşitli bitkisel ürünler tavsiye edilmektedir. Aloe vera, zencefil ve diş otu gibi bitkiler yüz yıllardır ağız temizliğinde kullanılıyor. Bu bitkiler, ağız hijyeni sürecinde tükürük salgılarının miktarını arttırıcı etkiye sahiptirler. Bu bitkilerin çiğ ya da sıvı formda kullanımı yaşadığınız rahatsızlığı hafifletici etki gösterebilir.

  Bazı kokteyller ağız kuruluğu sorunu yaşayanlar için tavsiye edilmektedir.  Düzenli şekilde tüketilecek bir bardak ılık su ve iki yemek kaşığı elma sirkesi, kuruluk sorununuz için çözüm sunabilir. Taze demlenmiş zencefil çayı da, tükürük bezlerini daha aktif hale getiren önemli bir besin kaynağıdır.