İçeriğe geç

Araba Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

  Araba yıkama sıklığı araçların kirlenmesine, mevsim koşullarına ve daha birçok nedene bağlıdır. Aynı zamanda 2 haftada bir olması gerekir. Kışın havaların genellikle yağışlı olmasından dolayı daha az yıkamak gerekir. Bunun dışında bazı faktörlerde araba yıkama sıklığını belirler. Araba kaç günde bir yıkanmalı sorusunu incelediğimizde yıkama sıklığını belirleyen faktörleri özetlersek şu şekildedir:

  • Sürekli toprak yollardan geçmeniz
  • Haftada birkaç kez inşaat alanına girip çıkmanız
  • Haftada araçlarınızı sadece birkaç kere kullanmanız
  • Kullanılan araç yıkama makinesi, süngerleri gibi durumlar araçların yıkanma sıklığını değiştirebilir.

  Araba yıkama istasyonlarında uygulanan araç yıkama metotları araçların kirlenme durumunu değiştirebilir. Araçların boyası, dış kaplamaları da yıkanma süresini etkiler. Örnek olarak araçlardaki seramik kaplamalar toz birikmesine ve lekelere karşı korur. Üstelik araçlara daha iyi bir parlaklık katar. Bakımlar doğru şekilde uygulandığı zaman araçların yıkanma sıklığı azalır.

  Araba Yıkama Sıklığı Nasıl Azaltılır?

  Araba yıkama sıklığı ne kadar zahmetli bir iş olsa da doğru ve kesinlikle düzenli şekilde yapılmalıdır. Yine de bütçenizin bir kısmını araçlarınızın temizliğine ayırıyorsanız bu sıklığı uzatacak tüyoları uygulayabilirsiniz. Bunlardan biriside sürekli gölgeye park etmenizdir. Böylece güneşi daha az çekecek ve daha az tozlanacaktır. Eğer bir araç koruması kılıfınız yoksa hemen bu kılıfları edinebilirsiniz. Bu yöntemde aracın kirlenme sıklığını azaltır. Aracınızı garajda muhafaza etseniz bile araç kılıflarını takmanızı öneriyoruz. Bunun dışında yağmur sonrasında bir el paspasıyla camlarınızı temizleyin.

  Araba Yıkarken Yapılan Hatalar

  Araç bakımı sadece aracın yıkandıktan sonrasında ve genel bir araba temizliği yapıldıktan sonra bitmez. Eğer araçlarınızı gerçekten seviyor, değer veriyorsanız hem yaz öncesi hem de kış öncesi olmak üzere mutlaka senede en az 2 defa cilalamanız önerilir. Arabalarınızı cilalamanız kaporta boyasının ömrünü uzatır ve oluşan ufak tefek çizgileri de doldurur. Araba yıkama, araba temizliği ile genel anlamda araç bakımı açısından önemlidir. İster profesyonel ister kendiniz yıkayın fark etmeden mutlaka profesyonel ürünleri kullanın. Basit bir sabun ve suyla araç temizliği sağlanmaz ve sürekli olarak lekelenmelere neden olur.