İçeriğe geç

Araba Kaç Km De Yağ Eksiltir?

  Motorlar çalışma biçimi gereği belli miktarda yağ kullanımı yapar. Yani araçların yağ eksiltmesi motorun problemli olduğu anlamına gelmemektedir. Araçların kullanım kılavuzunda yağ eksiltme olayı ile alakalı maksimum ve minimum göstergeler vardır. Tabi bunlarda her araç için değişiklik gösterir. Araba kaç km de yağ eksiltir genel olarak bakarsak yaklaşık 1000 km’de 1 litre civarında yağ yakabilmesi normal olarak karşılanmaktadır. Fakat belirlenen oranın üzerinde yağ yakma problemi görülüyorsa aracın motorunda bir problem olduğu düşünülebilir.

  Eğer yağ eksiltmesi motora konan yağın 1/4’nğn eksilmesini normal karşılar ve yağ eksilmesi bu orandan fazlaysa mutlaka kontrol edilmelidir. Araçların 150.000 km üzerinde olmasıyla yağ eksiltmesinin artması beklenen bir durum olacaktır.

  Arabada Yağ Eksilme Sorunları Nelerdir?

  Motorun yağ yakması durumunda ise genellikle egzozdan mavi bir duman çıkar ve bu durumda akla gelecek olan problemler segmanların ve silindirlerin aşınmış olacağıdır. Bu şekilde araç kullanımı aracın motoruna daha zarar verir ve araçlara rektifiye yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Rektifiyeden öncesinde farklı sebeplerde aracın yağ eksiltmesine neden olacaktır. Öncelikle bunu da tespit etmek gerekir, örnek olarak yağ boşaltma cıvatasının da gevşemesi veya herhangi bir noktadan yağ kaçırma gibi durumlar gözlemlenir. 

  Yağ Eksiltme Sorunu Nasıl Çözülür?

  Araçların yağ eksiltme oranları normal düzeyden farklıysa basit bir deneyle gözlemlenebilir. Araçlar bir süre çalıştıktan sonra 5 ila 15 dakika yerde yağ birikintisinin olup olmadığına bakılacaktır. Tabi bu durum gözlemlenebilir yöntemlerin dışında araç arızası ile alakalı serviste kontroller sağlanmalıdır. Yine krank keçeleri, karter ve külbütör kapak contasından da araç yağları eksiltilecektir. Bu durumda araçların servise kaldırılması ve kontrol edilmesi gerekir. 

  Yağ eksiltme sorunu nasıl çözülür özetlersek öncelikle motor yağ seviyesine dikkat edilmelidir. Eğer motor yağı seviyesi azalırsa ilerleyen zamanlarda piston ve motordaki farklı hareketli parçalarında aşınması söz konusu olacaktır. Eğer daha sonra yağ eklense de aşınan bu parçalar arasından motora yağ sızacaktır. Bu nedenle sorunların çözülmesi ve en yakın servisle görüşülmesi gerekecektir.