İçeriğe geç

Araba Neden Çalışmaz?

  Arabalar hayatın her alanına önemli bir konumda bulunuyor. Günlük ihtiyacı karşılamaya destek olan bu araçlar çalışmadığı zaman kişileri sıkıntıya sokabiliyor. Araba neden çalışmaz bakıldığında çeşitli nedenlerden dolayı çalışmayan araçların derdini anlamak adına kendiniz kontrol edebilir veya uzmanlardan destek alabilirsiniz. Araçlarınızı çalıştırmak adına start tuşuna bastığınızda veya kontağı çalıştırdığınız zaman araçlar çalışmayabilir ve bu işlemi yaptırdığınızda normal zamanda aküden gelen elektrik marş motoruna aktarılır. Eğer motor çalışmazsa marş kısmında bir arıza meydana gelmiştir diyebiliriz.

  Araba Çalışmıyor ne Yapmalıyım?

  Araba çalışmıyor ne yapmalıyım sorusu altında birçok neden bulunur. Bu sebepleri kısaca özetleyecek olursak şu şekildedir diyebiliriz:

  • Akü bittiği zaman veya voltajı açıldığında çalışmaz. Bunun için akünüzü değiştirmeli veya akünüzü şarj etmeniz gerekiyor.
  • Kablo bağlantılarının kirlenmiş olması sistemin çalışmasını engellemektedir. Düzenli kontrol ettirilmesi gerekiyor.
  • Gevşeyen veya aşınan kutup başları, aküye olan bağlantı kablolarıyla alakalıdır veya kablolar gevşemişse ve korozyon oluşumu meydana gelmişse temizlemeniz gerekiyor.
  • Motorlar çeşitli nedenlerle beraber arızalanabilir, kirlenebilir. Bu durumu anlamak adına krank kasnağını kullanmalısınız. Motorlar geri çevrilmiyorsa kilitlendiği söylenebilir.
  • Yakıttan dolayı araçlarınız çalışmaz ve yakıt pompası arızası, yakı kesme anahtar arızası, kablo sorunları gibi birçok arıza meydana gelebilir. Bunun için bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

  Marş Basıyor Fakat Aracım Çalışmıyor

  Araba neden çalışmaz sorusunu ele aldığımızda bir diğer sorun marşın basılması ve aracın çalışmadığıdır. Marş basıyor fakat aracım çalışmıyor dersek bu sorun genel olarak karbüratörlü araçlarda daha sık görünmektedir. Hava soğuk olduğu zaman aracın çalışması bu tarz durumlarda oldukça zordur. Sabahları işe girmek adına erkenden aracınıza gittiniz ancak araç çalışmadıysa ilk olarak hava durumu ele alınmalıdır. Araçlar sıcak havada çalışıp soğuk havada çalışmıyorsa bu durumda sorun aküden olabilir.

  Bunun dışında distburatör kapağı veya kalın yağlardan dolayı diyebiliriz. Özellikle soğuk havalarda araçlar donma noktasına gelebilir ve bu sorunlar daha fazla görülür. Aynı zamanda araçlar sürekli dışarıda bırakılıyorsa ve uzun süreli çalışmıyorsa biraz daha fazla sıkıntı çekebileceğinizi de belirtmek gerekiyor.