İçeriğe geç

Araba Neden Geri Vitese Geçmez?

  Araçlarda hem düz hem de otomatik vitesli olan araçlarda çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle hem düz vites hem de otomatik araçlarda geri vitese geçmeme sorunu gelebilir. Geri vitese geçmeme sorunu ise otomatik vitesli araçlarda görüldüğü gibi düz vitesli arabalarda da yaşanabilmektedir. Bu tarz durumlarda araçlar geri vitese takılmasına rağmen geri gidememektedir. Araba neden geri vitese geçmez sorununa bakarsak detaylı bir bakım ve inceleme yaptırmanız gerekmektedir. Bunun sonucunda geri vitese geçmeme sorunuz için destek alabilirsiniz.

  Araba Geri Vitese Geçmeme Nedenleri

  Eğer araçlar geri vitese geçmiyorsa bazı arızalardan kaynaklı bir durum yaşanıyor olabilir. Araçlarda geri vitese geçmeme sorununun nedenini anlamak adına öncelikle araçların debriyaj sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Şanzıman sağlıklı şekilde çalışıyorsa sorun debriyajdan kaynaklanabilir. Bunun dışında görülen bazı arızalar şu şekilde özetleniyor:

  • Şanzıman yağının azalması
  • Senkromeç arızası
  • Debriyaj baltasının bitmiş olması
  • Baskı balatanın kırılmış veya bitmiş olması
  • Vites kutusunda mekanik bir arıza
  • Geri vites dişlisinde mekanik bir arıza
  • Yanlış vitese geçme veya boşa düşme sorunu

  Araba Geri Vitese Geçmiyor Ne Yapmalıyım?

  Araçlarda geri vitese geçmeme sorunu bir kez görülebilir veya tekrar tekrar meydana gelen can sıkıcı bir sorundur. Bu tarz durumlarda ise araçlarda mutlaka mevcut olan bir arızanın bu duruma yol açtığı ve arızanın giderilmesiyle sorunun rahatlıkla ortadan kalkacağı bilinmelidir. Araba geri vitese geçmiyor ne yapmalıyım diyorsanız araçların servise verilmesi ve bir profesyonel tarafından çözülmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra eğer parça değişimi gerekiyorsa maliyeti de her araca göre değişebilmektedir.

  Genel olarak araçların şanzımanı doğru şekilde çalışıyorsa sorun debriyajdan olabilir. Araçlar elektronik cihazlar olarak adlandırılır ve elektrik akımıyla çalışır. Bu nedenle elektrikli olan tüm cihazlarda bu tarz sorunların olabileceğinin altını çizmek gerekiyor. Araçların vites geçişlerinde sorun olduğunu düşünüyorsanız ve vites geçişlerinde sıkıntı yaşıyorsanız bu durumda yağ durumunuzu da kontrol edebilirsiniz. Ancak bunu da tek başınıza yapmamanızı öneririz. Mutlaka bir uzmandan yardım alabilir veya uzman bir kişiyle kontrol edebilirsiniz.