İçeriğe geç

Araba Neden Sağa Sola Çeker?

  Araba neden sağa sola çeker genel olarak özetlersek bir aracın sürüş sürecinde sürekli olarak bu durumu meydana getirmesinin en yaygın nedeni, eşit olmayan lastik basıncıyla beraber uygun olmayan tekerlek hizalamasıdır denilebilir. Araçlarda belli bir yöne, sağa veya sola çeken bir aracı tamir edebilmek, bir lastiğe hava basmak kadar kolay olabilmektedir. Araçların neden sağa veya sola çekmesi durumunun yanıtı az veya çok şişirilen lastiklerden kaynaklanıyor olması olarak özetlenmektedir.

  Az şişirilen lastikler daha fazla dönüş direnci sağlar ve bu durum ise lastiklerin sola veya sağa çekmesine sebep olabiliyor. Araçlar sadece belli bir yöne çekilirse yapılması gereken ilk şey lastiklerin basıncını kontrol edebilmektedir. Araçlar için doğru bir lastik basıncı bilinmiyorsa araçları servise vermeli ve onların kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Lastik basıncı doğru seviyedeyse sorununuz farklı bir nedenden dolayı kaynaklanıyordur.

  Araba Neden Sola Çeker?

  Araba sola kayıyor sorunu birçok kişi için önemli sorunlar arasında yer alıyor. Arabanın bir tarafa çekmesi de zorlu bir yolda kontrolü kaybetmesine sebep olabileceğinden dolayı tehlikelere sebep olabiliyor. Araçlar bir tarafa gidiyorsa ilk olarak lastik basıncına bakılması gerekiyor. Bunun dışında sıkışan bir kumpas, daralmış fren hortumu veya kuru pimlerde dahil olmak üzere fren sistemindeki komplikasyonlar çekme sorununa neden olabilecektir. Araba neden sola çeker bir diğer nedene bakarsak kötü direksiyon bağlantısıdır diyebiliriz.

  Araba Neden Sağa Çeker?

  Arabanın sağa çekmesi genel olarak tork kontrolü ile alakalıdır. Tork sürüşünde hızlanırken önden çekişli arabalar sağa çeker. Sorun kaynağında ise gevşek bir direksiyon elemanı, hasarlı bir motor bağlantısı, arızalı bir alt kontrol kolu burcu, esnek bir rot kolu veya bilye yatağının aşınmasından kaynaklı aşırı hareket gibi birçok sebep olabilir. Bu sorunun meydana gelebilmesi adına birkaç neden aynı anda çıkabileceğinden dolayı araçları park etmek güvenli olacaktır. Sınırlı bir kayma diferansiyelini, iz çubuklarıyla ara tahrik milini kontrol ederek gerektiği zaman değişimi yapmak sorununuzu çözecektir. Fakat profesyonel bir mekanik servisten yardım almanız en güvenli yoldur.