İçeriğe geç

Araba Neden Yağ Eksiltir?

  Her motorda bir miktar yağ eksiltmesi görülür ve genel olarak aracın bir miktar yağ eksiltmesi normal sayılmaktadır. Uzmanlar ise bin kilometrede 1 litre üzerinde yağ eksilmesinin normal değer üzerinde olduğu şekilde yorumlanabileceğini dile getirir. Araba neden yağ eksiltir genel olarak bakarsak şu şekilde özetlenebilir:

  • Kullanılan motor yağlarının araçlar için uygun olmaması durumu motorların yağ yakmasına neden olabilir.
  • Motorlardaki yağ segmanlarının kurum ile karbon bağlanması durumu da motorun yağ eksiltmesine neden olabiliyor.
  • Araç yağ pompası kısmında meydana gelen arıza motorun yağ eksiltmesine sebep olabilir. Aynı zamanda bu sorun yağ debisinin de aşırı şekilde artmasına sebep olabilir ve debisi hızlı şekilde akan yağ yanma odasına ulaşarak yanmasına neden olabilir.
  • Motorda yer alan yağ seviyesinin yüksek olabilmesi motorun yağ yakmasına neden olur.
  • Motorun seman, sibop ve ana yataklarında veya pistonda meydana gelen aşınmalar motorun yanma odasında yağ yanmasına neden olur.
  • Çizilen veya aşınan gömlek ile silindirlerin iç yüzleri motorun yağ yakmasına neden olur.

  Yağ Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?

  Araçlarda motorun yağ yaktığını birkaç yöntemle anlayabilirsiniz. İlk yöntem genel olarak uzun vadede kendini belli eder ve araçların yağ kaçırmadığından eminseniz ve araçlar yağ eksiltirse yağ yakıyor anlamına gelecektir. Genel olarak yağ yakan araba nasıl anlaşılır bakarsak motorun çalışma sıcaklığına getirilerek yağ kapağı açıldığında üfleme meydana geliyorsa motor üflüyor denilebilir. Üfleyen motorun ise yağ yaktığını anlamakta fayda vardır.

  Araba Neden Yağ Eksiltir Çözümü

  Motordaki yağ eksiltme sorunu hem maliyetli hem de zaman alıcı bir durum olabilir. Araba neden yağ eksiltir çözümü için öncelikle aşınan parçaların tespit edilerek yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Yağ yakma problemi için de dışarıdan herhangi bir çözüm uygulanmadığından halk tabiri ile motor inmesi denilen işlemin yapılması kaçınılmaz olacaktır. Eğer yağ sızıntısı kapak contası ile alakalıysa bu parçaların değişimiyle basit bir şekilde çözülebilir. Bunun dışında sorunu önlemek için mutlaka düzenli kontrollerin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.