İçeriğe geç

Araba Nedir? Araba Tarihi: Dünyanın İlk Araba Markası Nedir?

  Araba ve otomobiller geçmişten günümüze insanların ulaşım ihtiyaçlarını kolaylaştırmak adına geliştirilmiştir. Arabalar yani tekerlekli taşıtlar, yük ve yolcu taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtıdır. Motorsuz olan modeller insan veya hayvanlar tarafından yürütülür. Motorlu olanlarda benzin gibi kaynaklarla kendini çalıştırır.

  Arabalar üretildiği günden beri hayatı kolaylaştırması açısından birçok özelliğe ve faydaya sahiptir. Aynı zamanda bireylerin hayatlarının önemli bir parçası konumunda bulunuyor. Uzun bir mesafeyi kat etmek adına oldukça önemli olan arabalar, yürüme eylemine göre daha hızlı ulaşım sağlar. Bu nedenle en önemli ulaşım araçlarından biri olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda yaralıların da hastaneye kısa sürede gitmesi gibi işlemlerle oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

  Araba Tarihi

  Arabalar her ne kadar 19.yüzyıldan sonra hayatımıza tam olarak girmeye başlasa da 13.yüzyıldan beri varlar. Geçmişten günümüze araba çeşitleri oldukça hızlı bir gelişim sergilemiştir. 1769 senesinde geliştirilen otomobiller oldukça ilkel bir yapıdaydı. Güvenlik önlemlerine yer verilmeyen bu modeller metal görünümleriyle ön kısımda bulunan devasa buhar kazanıyla dikkat çekmekteydi. İlk araba modeli, 4 kilometre hızı saatlik tamamlıyordu. 15 dakika boyunca sürüş imkânı sağlıyordu. 

  Arabaların tarihi ile bilinmesi gereken bir diğer detayda 18. ve 19. yüzyılda Fransa’nın yanı sıra diğer ülkelerde de otomobil üretiminin yapıldığı biliniyor. Arabalar için en önemli gelişimde 20. yüzyılda meydana gelmiştir. Birçok otomobil modeli üretilmiş ve herkes otomobil satın almaya başlamıştır. Seri üretim sayesinde artık daha fazla aracı üretmek mümkün hale gelmiştir. Arabaların tarihi incelendiği zaman emniyet kemerinin de 20. Yüzyılın başında ortaya çıktığı görülüyor.

  Dünyanın İlk Araba Markası Nedir?

  Dünyanın ilk araba markası nedir tarihin ilk otomobil markasını söyleyebilmek oldukça zor olsa Karl Benz diyebiliriz. Karl Benz tarafından üretilen Benz Patent Motorwagen, ilk otomobil olarak kabul ediliyor. Bir diğer görüşe göre dünya üzerinde bulunan ilk araba markası, 1842 senesinde kurulan Peugeot olmuştur. Ürettiği ilk otomobil markası olan V-Tvin adlı araba, motora sahip olmasının yanı sıra arkadan çekişli özelliği de barındırıyordu.