İçeriğe geç

Göz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

  Göz ağrısı birçok insanda görülen, fakat nadir olarak ciddi tıbbi durumdan kaynaklanan ağrılardır. Göz ağrısı, ağrıyı gözün neresinde hissettiğinize bağlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Göz ağrısının nedeni ise gözün ağrıyan kısımlarına göre belirlenir. Yüzeysel olan ağrılar kaşıntı, yanma veya çizilme şeklinde hissedilebilir. Bu tarz ağrılar genel olarak travma veya enfeksiyondan veya yabancı bir cisimden meydana gelir. Daha birçok sorun, göz ağrısı sorununa neden olabilmektedir.

  Göz Ağrısı Nedenleri

  Göz derinliklerinde görülen ağrılarda (orbital ağrılar) ise zonklama veya bıçaklanma şeklinde hissedilmektedir. Göz ağrısı neden olur genellikle sebebi farklı durumlar olabilir ve sebebine bağlı daha derinlemesine tedavi gerektirir. Göz ağrıları, görme kaybıyla beraber gözlemlendiğinde acil bir tıbbi sorun olabilmektedir. Bu nedenle göz ağrısı yaşadığınızda görüşünüzü kaybedebilirsiniz. Bu nedenle göz doktorunu hemen aramalısınız.

  Göz ağrılarında kuruluk veya kuru göz sendromu sıklıkla görülüyor. Kadınlarda menopoz ardında daha sık olmak üzere, kuru iklimlerde yaşayan kişilerde de göz ağrıları sıkça mevcut. Bunun dışında uzun süreli dikkatli işler yapıldığında, kitap okuma, bilgisayar veya telefon gibi uğraşlarda göz yüzeyi kuruyabilir. Göz kuruluğu genel olarak batma, yanma, yorgunluk gibi belirtiler gösterir. Bu nedenle doktorlardan bilgi almak ve muayene olmak önemlidir.

  Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Göz ağrısının tedavisi nedenlere bağlı olarak değişir. Göz ağrısı nasıl geçer geneline bakıldığında ilk olarak evde bakım denenebilir. Göz ağrısına sebep olan durumları tedavi etmek için gözlerin dinlenmesi sağlanmalıdır. Bilgisayar ekranına veya televizyonlara bakmak, göz yorgunluğuna neden olur. Bu sebeple doktorlar bir gün veya daha uzun süre kapalı gözlerle dinlenmeniz ister. Bunun dışında göz ağrısı sorunları için yapılacaklar,

  • Sık sık lens takmak göz ağrısına neden olur bu nedenle ara sıra gözlük kullanılmalıdır.
  • Arpacık olan insanlarda gözlere ılık ve nemli havlular konulabilir. Bu uygulamada tıkanmış yağ bezelerini temizlemeye yardımcı olur.
  • Kimyasal veya yabancı cisim göze temas ettiğinde suyla veya serum fizyolojik çözeltisiyle yıkamanız gerekir.
  • Oral ilaçlar ve göz damlaları, gözlerdeki alerjiyle ilişkili ağrıyı hafifletir.
  • Cerrahi müdahalelerde yabancı cisimler veya yanıktan dolayı oluşan hasarı onarmak için ameliyat yapılır.