İçeriğe geç

İngilizce Bilmek Neden Önemlidir?

  İngilizce öğrenme, kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi yatırım olabilir. Yeni insanlarla tanışmak ve yazışmak, İngilizce konuşarak çevrenizdeki insanları etkilemek, rakiplerinizi arkanızda bırakarak kariyerinizde büyük değişimler yapmak gibi birçok gerekçemiz var.

  İlgi alanınız ne olursa olsun; İş hayatı, Arkadaş edinme, Romantik bir ilişki, Sağlık, Seyahat, Spor, Bilim, Müzik ve Bilgisayar. Günümüzün kitle iletişim araçları (internet, televizyon, radyo, basın vb.) en beğendiğiniz konular hakkındaki sınırsız bilgiye limitsiz erişim sağlar. Ama tek bir sorun var. Bu bilginin neredeyse tamamı İngilizcedir.

  İngilizce öğrenmişseniz, kullanabileceğiniz bilgi ile ilgili bazı örnekler: İnternet ortamındaki Web sayfalarının neredeyse tamamı, Bir buçuk milyardan fazla bilgi! Sadece İngilizce öğrenme, internet üzerindeki tüm bilgilere erişim imkânı sağlar.

  Amerikalı ya da İngiliz yazarlar tarafından yazılan tüm kitapları ve diğer dillerden İngilizceye çevrilmiş tüm kitapları okuyabilirsiniz. İlgilendiğiniz alan ne olursa olsun, o konuda bol bol İngilizce okuyabilirsiniz. İngilizce gazeteleri, dergileri ve haberleri dünyanın her yerinde bulabilirsiniz.

  Newsweek veya Time ‘da aramak zorunda değilsiniz!

  İngilizce bilimin anahtarıdır. Science Citation Index’ deki yazıların, 1998 yılında %97’si İngilizce olarak yazılmıştır. Bunların sadece %45’i İngiltere veya ABD gibi resmi dili İngilizce konuşulan ülkelerde yazılmıştır.

  BBC ve CNN International gibi uluslararası televizyon ağlarını izleyebilirsiniz. Bu TV kanalları yerel haber kanallarına göre en hızlı ve en profesyonel haber yayını sağlarlar. Ayrıca bu TV kanallarını dünyanın her yerinde izleyebilmeniz de mümkün.

  Dünyada 2 milyara yakın insan İngilizce konuşuyor. Daha fazlası ise şu an İngilizce öğrenmek için çabalıyor. Tüm e-maillerin, kartpostalların ve mektupların %85’i İngilizce olarak yazılıyor. Tüm uluslararası yarışmalar ve seminerler İngilizcedir.

  Mesela, Dünya Güzellik Yarışması, Dünya Kupası ve Olimpiyatlar. Farklı ülkelerden farklı diplomatlar ve politikacılar birbirleriyle iletişim sağlayabilmek için İngilizceye ihtiyaç duyarlar. Birleşmiş Milletler, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve NATO gibi kuruluşların resmi dili İngilizcedir.