Komisyon Almak Caiz Mi?

Komisyon Almak Caiz Mi Videolu Anlatım

Soru: Ben asıl işimin dışında belirli firmaların sattıkları ürünleri kendi adıma satarak ürün başına komisyon alıyorum. Bu durumda kazandığım parayla alakalı dini anlamda bir sakınca var mıdır?

Cevap: Pandemi sürecinde insanlar ekonomik yönden çok sıkıntı çekti. Özellikle evlere kapanmanın zorunlu olduğu zamanlarda insanların canı sıkılmakta ve evden para kazanma yöntemleri araştırmaya başlamaktaydı.

İnsanların evden çalışarak para kazanması için çeşitli fikirler ortaya atıldı ve bazı mesleklere olan ilgi ve rağbet artmaya başladı.

Pandemi sürecinde popülerliği artan mesleklerin daha doğrusu çalışma şekillerinden en popüleri komisyon alarak para kazanmak oldu.

Firmalar insanlara benim ürünlerimi satarsanız bende size komisyon veririm diyerek sende kazan bende kazanayım iş modeli ortaya koymaktadır.

Bu komisyonla para kazanmanın bir çok şekli vardır. Bu şekillerden bazıları caiz iken bazıları caiz değildir. Caiz olup olmaması firmanın bu komisyonu müşteriye yansıtıp yansıtmamasına bağlıdır.

Firma bu komisyon bedelini karından azaltarak veriyorsa sıkıntı olmaz. Yani firma bu komisyon bedelini müşteriye yansıtmıyor ise kurtarır. Yansıtıyor ise caiz değildir.

Örnek: Bir firma bir ürünü 100 TL’ye satıyor. Bana müşteri bulursan ona 100 TL’ye satacağım ve 20 TL’sini sana vereceğim diyor bu caizdir.

Şöyle yaparlarsa mesela ben sana bir müşteri getirdim dedim ki komisyon isterim, sende 100 liralık malı 110 dedin ve sattın 10 lirayı bana verdin. Bu şekilde olursa caiz değildir.

Dini Soru Sor Cevap Al

Merak ettiğiniz dini soruları ‏‏‏‏‏‏‏‏aşağıdaki bölüme yazarak sorabilirsiniz.

© 2022 Muhammed Furkan Akdoğan