İçeriğe geç

Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi?

  Soru: Kredi kartını ne şartlarda kullanmalıyız doğru nasıl kullanılır alışveriş yaptığımızda günü gününe ödeyerek kullanabilir miyiz?

  Cevap: Kredi kartının doğru bir kullanımı yoktur. Kredi kartı alırken “eğer borcumu zamanında ödemezsem faizini ödemeyi kabul ediyorum” sözleşme maddesinin altına imza atmak ve kredi kartı sahibi olmak caiz değildir.

  Burada akla gelen kredi kartını günü gününe ödeyince caiz olur mu sorusuna zaten almanın caiz olmadığını söyleyerek cevap vermiş olduk. Yani kişi kredi kartı almanın caiz olmadığını bildiği için kredi kartı alamaz ve doğal olarak bunu nasıl doğru kullanılır şeklinde soru sormasına gerek kalmaz.

  Peki daha önceden kredi kartı alanlar ne yapacaklar, onlar günü gününe ödeyerek kullanmaya devam edebilir mi? Daha önceden kredi kartı almış olanlar günü gününe ödeseler de büyük bir tehlike içindedirler ve bir an önce kapatmaları gerekir.

  Kredi kartı lazım oluyor, internetten bir şey alırken veya dışardan bir yerden alışveriş yaparken kolaylık sağlıyor, faize girmeden kullansam olmaz mı? Hayır. Kredi kartının yapabildiği çoğu şeyleri banka kartları da yapabilmektedir. Banka kartlarının yetersiz kaldığı durumlarda papara gibi sanal ve fiziki kartlar faizsiz kredi kartının işlevini görmektedir.

  Ben kredi kartını doğru bir şekilde kullanmak istiyorum diyenler banka kartlarını ve papara gibi hesapları kullanabilirler.

  Örnek olarak ben sadece kendi paramı yatırıp çekmek için kredi kartını kullanıyorum bir şey olur mu diyenler banka kartı ile para yatırıp çekme işlerini yapabilirler ve hiç bir şey olmaz.

  Banka kartlarında temassız ödeme olmuyor bu sebeple her alış verişte şifre girmek zor oluyor diyenler papara’da kişisel faizsiz ve kredisiz hesap açıp verilen fiziksel kart ile alışverişlerinde temassız ödeme yapabilir.

  Kredi kartları herhangi bir işlemde işlem ücreti almıyor fakat banka kartları küçük bir işlemde 1-2 ₺ para kesiyor bunun için kredi kartı kullansam olmaz mı diyenler Kuveyt Türk gibi işlem ve havale ücreti almayan bankalardan banka hesabı açabilirler.

  Banka kartlarında 3D güvenlik olduğundan internetten bazı alışverişlere izin vermiyor. Örnek bir uygulamaya abone olacağım ama banka kartlarını kabul etmiyor bu durumda ne yapacağım? Papara gibi sanal veya fiziksel ön ödemeli kartlar ile 3D güvenlik kabul etmeyen yerlerden alışveriş yapabilir ve bir uygulamaya aylık abone olabilirsin.

  Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi Videolu Anlatım