İçeriğe geç

Köpeklerdeki Pireler Nasıl Öldürülür?

  Yavru köpeğinizi pirelerden uzak tutmak ve var olan pireleri öldürmek için bu yazımızda size önleyici bakım ve doğal çözümlerden bahsedeceğiz inşallah faydalı olur.

  İlk yöntem tabii ki pireler gelmeden önce önleyici kullanmaktır ama zaten pirelerin köpeğinizi işgal ettiğini düşünüyorsanız o zaman aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Köpeğinizde birden fazla pire olduğunu tespit ettiyseniz buna özel yapılan şampuan kullanarak köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Normal bir bulaşık sabunu yıkamak ile de aslında köpeğinizdeki pireler ölür ama daha etkili bir sonuç için pire ve kene şampuanı kullanabilirsiniz.

  Şampuanı en doğru şekilde kullanmak için fabrikanın kullanma talimatlarını okuyun ve bir veterinerle de istişare ettikten sonra bu doğrultuda harekete geçin. Şampuanla köpeğinizin iyice köpükledikten sonra durulamaya geçmeden önce 7-13 dakika bekleyin. Çünkü pire şampuanları pirelerin öldürmek için genellikle özel kimyasallar içermektedir. Böylelikle şampuan aracılığıyla pireleri öldürebilirsiniz.

  Bir pire spreyi satın alabilir ve veterinerinizin talimatları doğrultusunda köpeğinizin üzerinde deneyebilirsiniz. Lakin gözlerinize gelmediğinden emin olmalısınız. Spreyi sıkarken de eldiven takmanızı tavsiye ederiz. Spreyin doğru kullanımı içinde hem ürünün etiketine hem de veterinerin söylediklerine itibar etmeyi unutmayın.

  Spreyi kullanmadan önce iyice havalandırılmış bir yerde olduğunuzdan emin olun. Eğer köpeğin yüzünde de pire olduğundan şüpheleniyorsanız spreyi hayvanın yüzüne sıkarak ağzına, burnuna, gözlerine ve kulaklarına sprey gelmesi tehlikesine girmek yerine spreyi elinize sıkabilir ve hayvanın yüzünü ovabilirsiniz.

  Pire tozu kullanarak köpeğinizin pirelerini öldürebilirsiniz. Pire tozları genellikle bir veteriner reçetesi olmadan satın alıp kullanılabilir ama yine de satın alıp kullanmadan önce bir veterinere danışmakta fayda vardır.

  Pirelere karşı önlem içeren tasma kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu tasmaları etrafında pire tutmaz ve öldürür. Veterinerinize danışarak bir pire tableti satın alın ve yine onun talimatları doğrultusunda aylık olarak köpeğinize pire tableti vererek onu pirelerden koruyun.

  Doğal yöntemlerle köpeğinizin pirelerini gidermek istiyorsanız onu yıkayabilir ve iyice temizleyebilirsiniz. Yıkama için bulaşık sabunu veya herhangi bir köpek şampuanı kullanabilirsiniz.

  Köpeğinizin belirli zamanlarda pire tarağı ile tarayabilir ve pirelerden uzak bir şekilde yaşamını sürdürmesine vesile olabilrsiniz. Limon suyu ile köpeğinizin tüylerini yıkayabilir ve doğal olarak pirelerden korunmasına yardımcı olabilirsiniz.