İçeriğe geç

Letaiflerin Yerleri Nedir? Letaif Noktaları Hakkında Bilgi

  https://youtu.be/3UG2F8f2gsg

  Letaifler ruhun manevi organlarıdır yani, ruh bedeni baştan aşağı kaplar ve ruhun manevi organları bulunur. Bunlarda bedende bazı noktalarda bulunurlar ve yerleri de sabittir. Letaiflerin yerleri nedir baktığımızda, kalp, sır, ruh, hafi, ahfa ve iki kaş arasında yer alan nefis, kafanın üst bölgesinde yer alan letaif-i küll bölgesi olmaktadır. Bu noktaların yerleri,

  • Memenin dört parmak kadar altında bulunan kalptir. Kalp letaifi kalbinizle alakalı değildir ve letaiflerin birinci basamağıdır.
  • Ruh ise sağ memenin dört parmak kadar altında bulunur. Genel anlamı ile ruh değildir, ruhun manevi bir organıdır.
  • Sır, sol memenin iki parmak kadar üzerindedir ve ilahi birlik merkezidir.
  • Hafi, sağ memenin iki parmak kadar üzerinde yer alır ve istiğrak merkezidir.
  • Ahfa, boğazın altındaki çukurundan iki parmak kadar aşağıda bulunur ve izmihlal merkezidir.

  Letaiflerin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır?

  Letaiflerin yükselmesinde bazı ruhsal ve duygusal durumlar yaşanmaktadır. Bunları bilmek ve bu konuda bilgili olmak kişilere çok şey kazandırır. Letaiflerin başında bulunan, kalp letaifinin artış göstermesinde sırasında yaşanan bazı şeyler merak edilmektedir. Letaiflerin yükseldiği nasıl anlaşılır baktığımızda, kişiler günahlarından tövbe ettiklerinde büyük bir değişim yaşamaya başlarlar. Bu yolda samimiyete göre hal derin hale gelir ve sürekli ağlarlar.

  Letaif yükseldiğinde geçmişte yapılan günahlar, kaçırılan ibadetler düşünüldükçe gözyaşı dökülür. Kişiler bu dönemde sürekli hüzünlü olurlar ve gece ibadetlerinde yalnızlığı daha fazla önemserler. Bu sıralarda sürekli olarak ağlarlar ve aslında ruhsal durumuyla manevi bir yolculuğa çıkar.

  Letaifler Ne İşe Yarar?

  Letaiflerin temel işlevlerine baktığımızda yaratılış genel olarak gerçekte gizlidir. İnsanı Allah’a ulaştırmaktır. Letaifler Allah’a iman etmek için yaratılmıştır, temel vazifeleri de budur ve insanlara hizmet etmektir. Letaiflerin asıl vazifelerinden farklı yollara sapması da insanları büyük sapkınlıklara, buhranlara, imansızlığa ve küfrede sokabilir.

  Bunun dışında en merak edilen konulardan olan, letaif noktalarında ağrı meydana gelmesi, özellikle kalp bölgesinde şiddetli yanma ve sancı belirtileriyle başlar. Fakat bu tarz belirtilerin görülmesi, kişilerin kendisine Letaif zikrine geçmesini gerektirmemektedir.