İçeriğe geç

Sabit Disk (HDD/SSD) Nedir?

    Sabit disk (hard disk drive – HDD), bilgisayarlarda veri saklamak için kullanılan bir depolama cihazıdır. Sabit diskler, veri için fiziksel olarak kullanılan plakalar aracılığıyla çalışırlar. Sabit diskler, veriyi saklamak için kullanılan plakaların dönmesiyle çalışırlar. Veri, sabit diskte saklanan plakalar üzerinde mikroskopik olarak kaydedilir.

    Sabit diskler, bilgisayarlarda genellikle veri saklamak için kullanılırlar, ancak aynı zamanda sistem dosyalarını ve yazılımları da saklamak için kullanılabilirler. Sabit diskler, genellikle kapasiteleri gigabayt (GB) veya terabayt (TB) cinsinden ifade edilir.

    Sabit disklerin yerini, son yıllarda yavaş yavaş solid state drive (SSD)ler almıştır. SSDler, sabit disklerin aksine elektronik bellekleri kullanarak veri saklar. Bu nedenle, SSDler daha hızlı ve daha az hassas olurlar. Ayrıca, SSDler sabit disklerden daha az enerji harcar ve daha az sıcaklık üretirler. Bu nedenle, SSDler, bilgisayarlarda veri saklamak için tercih edilen depolama cihazları haline gelmişlerdir.