İçeriğe geç

Spor Neden Önemlidir? Sporun Faydaları Nelerdir?

  Vücudumuzda birçok eklem, kas ve kemik vardır ve hepsi hareketsizlik sonucu yavaşlayabilir. Hareketsizlik sonucu işlevlerini kaybedebilir.

  Bir kişi çalışmıyorsa, okumuyorsa veya ev içinde sadece oturup uzanıyorsa spor onun vazgeçilmezi olması lazım yoksa eklem ağrıları ve kas ağrıları dayanılmaz bir hal alabilir.

  Spor sayesinde kemik gücü ve eklem gücü artar kişi daha pozitif olur daha az da yaşlanma gerçekleşir.

  Sporun Faydaları Nelerdir?

  Spor bir insan vücudu için her konuda o kadar çok önemlidir ki kişi için bir yaşam tarzıdır aslında! Hafızamızda bile daha az unutkanlığa sebep olur. Vücutta daha dinamik bir görünüş olur.

  Bunların yanı sıra kemiklerimizi güçlendirir, depresyon ve anksiyeteyi azaltır, pozitif bakış açısı sağlar, yorgunluğu azaltır ve diyabet ve kanserden korur.

  Spor yapmak sadece salonlarda ağırlık kaldırmak değildir. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek ve pilates yapmak da bir spordur. Evde yapılan çeşitli egzersizlerde kişi vücuduna iyi gelir.

  İnsan spor yaparken beslenmesine de çok dikkat etmelidir çünkü bazı insanlar diyet yapma amacı ile spor yapıp kendilerini bırakıyorlar bu aslında vücuda zarar verip hastalık bile yapabilir.

  Spor düzenli yapılması gerekilen bir egzersizdir. Sporun vücuda alıştıra alıştıra yapılması kişiye daha olumlu sonuçlar verir.

  Spor aynı zamanda enerjiyi arttırır ayrıca kalp atışları hızlandığı için vücuda daha fazla kan pompalar.

  Spor yapmak pH seviyesini de dengeler kanser, romatizma, varis gibi toplardamar hastalıklarına yakalanma risklerini azaltır. Spor vücuttaki yağ oranını azaltır ve vücutta sarkma olmaz vücudu şekillendirir omurga dayanıklılığı artar ağrılar azalır.

  Ayrıca spor yapmak mutluluk hormonu yani endorfin salgılar mutluluğu artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Spor aslında her alanda her konuda insan sağlığında ve yaşamında daha sağlıklı daha dinç vücuda sahip olmamıza yardımcı olur.