İçeriğe geç

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

    Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilmiş mendup bir namazdır.

    Resûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] amcası Hz. Abbas’a, “Bak amca, sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilerek ya da bilmeyerek işlediğin, küçük-büyük, gizli ve âşikâr on türlü günahın bağışlanır” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmişlerdir. Hz. Abbas [radıyallahu anh] bunu her zaman yapamayız deyince, Resûl-i Ekrem [sallallahu aleyhi vesellem], bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir.

    Bu namaz, her rekâtında yetmiş beş defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber” diye tekbir alınan dört rekâtlı bir namazdır. Allah rızası için nâfile namaza niyet edilerek “Allahüekber” diyerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra on beş defa,“Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber” okunur. Sonra eûzü besmele çekerek Fâtiha ile bir sûre daha okunur. Arkasından tekrar on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. Sonra rükûa varılıp rükû tesbihlerinden sonra yine on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunarak rükûdan (semiallahü li-men hamideh, rabbenâ ve lekelhamd denilerek) kalkılır. Bu kıyam halinde de on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. Secdeden tekbir ile kalkılır ve oturuş halinde yine on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplamı yetmiş beş olur.

    Bu birinci rekâttan sonra ikinci rekâta kalkılır ve yine önce on beş defa, “Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi…” okunur. Sonra birinci rekâtta yapıldığı şekliyle kılınarak ka‘de-i evvel (ilk oturuş) yapılır. Tahiyyat ve salavatlar okunur. Her iki rekâtta yapılan bu tesbihlerin toplamı 150 olur. Bundan sonra selâm vermeden veya selâm verilip, aynı şekilde iki rekât daha kılınır. Böylece dört rekâtta yapılan tesbihlerin sayısı 300 olur.

    Tesbih namazında yanılma olsa, yapılacak sehiv secdelerinde bu tekbirler getirilmez.