İçeriğe geç

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?

    Kur’ân-Kerîm’de ve birçok hadis-i şerifte, işlenen bir günahın peşinden hemen tövbe edilmesi gerektiği ve samimi bir kalple yapılan tövbelerin Allah katında kabul olunacağı belirtilmiştir. Bilindiği gibi Resûl-i Ekrem [sallallahu aleyhi vesellem], gelmiş-gelecek bütün günahları bağışlanmış olmasına rağmen günde yüz kere Allah’a tövbe ve istiğfarda bulunmuştur.

    Resûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] bir hadis-i şeriflerinde tövbe namazı hakkında, “Bir kul günah işler de sonra kalkıp güzelce abdest alıp temizlenir ve iki rekât namaz kılarak Allah’tan bağışlanmak dilerse Allah [celle celâluhû] onu mutlaka affeder” buyurmuş ve ardından şu âyet-i kerimeyi okumuştur:

    “Onlar bir kötülük yaptıklarında veya kendilerine zulüm ve haksızlık ettikleri zaman hemen Allah’ı hatırlayıp günahlarının affedilmesini isterler; zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki! Bunlar o günahı bile bile bir daha yapmazlar” (Âl-i İmrân 3/135).

    Sâdât-ı kirâmın da tavsiye ettiği gibi tövbe namazının, birinci rekâtta “Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn” ikinci rekâtta da “İhlâs” sûreleri okunarak kılındığı takdirde, daha faziletli olacağı belirtilmiştir.