İçeriğe geç

Türkiye İslam Devleti Mi?

  Ülkemizin neresine baksanız İslamiyet’ten bir parça bulursunuz. Birbirinden güzel camiler, peygamberlerin kabri, evliyaların kabri, Allah dostlarının kabri, medreseler ve daha birçok İslami eserler. Bu saydıklarımız geçmiş eserler tabi ki.

  Zamanımız da yaşayan canlı eserlerde ülkemizde pek çoktur. Birbirinden güzel evliyalar, mollalar, alimler ve Allah dostları ülkemizin çeşitli yerlerinde mevcuttur. Fakat bunların hepsi Türkiye’nin Darül İslam olduğunu gösterir mi? Bu yazımızda bu soruyu ele alacağız inşallah.

  Türkiye Darül İslam Mıdır?

  Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle “darül” kelimesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Darül Kelimesi Ne Demektir? Arapça kökenli olan “dar” kelimesi “ev, oturak, bölge, mesken, vatan, yurt, memleket, yuva, kesim ve bulunan yer” anlamlarına gelmektedir.

  Türkiye’de çoğunlukla Müslümanlar bulunduğundan bu anlamlardan “Türkiye’nin İslami kesim, bölge ve bulunan yer diyebiliriz. Fakat İslam Devleti ve İslam Yurdu diyebilmemiz için bazı şartlar gereklidir.

  İslam Devleti Nedir? İslam Yurdu Neye Denir?

  Bir Ülkenin İslam devleti ve İslam Yurdu olabilmesi içi O, ülkenin tam anlamıyla Şeriat ile yönetilmesi lazım. Yani kanunların Allah ve Resulünün belirlediği şekilde Kur’an ve Sünnete göre olmalıdır.

  Türkiye İslam Devleti Midir? Türkiye’ye İslam Yurdu Diyebilir Miyiz? Türkiye’de Laiklik sistemi vardır. İsteyen istediği dine mensup olmakta özgürdür. Kurallar oy birliği ile ana yasadan geçerek belirlenir. Yani kurallar Allah’ın kitabı ile değil, insanların oy birliği ile koyulmaktadır.

  Bu sebeple Türkiye’ye İslami kesimin bulunduğu yer anlamında Darül İslam denilebilir. Fakat İslam Devleti anlamında Darül İslam denemez.