İçeriğe geç

ABD’nin Ortadoğu’ya Silah Satma Sevdası

    Dünyanın herhangi bir yerinde savaş çıkıyorsa arka planda büyük oranda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bulunuyor. Çünkü silah satıyor. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün raporuna göre ABD, 2017-2021 arasında resmî rakamlara göre tam 52.502 adet silah satmış. Tabloda her ne kadar silah ithal eden ülkeler listesinin ilk sıralarında İngiltere, Norveç ve Hollanda bulunsa da Arap Yarımadası ve Ortadoğu’daki ülkeler bu yekûnun önemli bir kısmını teşkil ediyor. Trump döneminde Yemen’le yaşadığı gerilim nedeniyle Suudi Arabistan ABD’den tek seferde 400 milyar dolarlık alım yapmıştı. Varın gerisini siz düşünün! Terör örgütlerine verdiği silahlardan bağımsız düşünmek lazım bu rakamları tabii. Onları güya hibe ediyor ABD. Kime karşı kullanılması gerektiğini de bilerek.

    Geçtiğimiz günlerde Ürdün, Washington yönetimi ile “ilk etapta” on iki adet F-16 savaş uçağı alma konusunda anlaşma imzaladı. İmzalar törenle atıldı. Başkent Amman’da düzenlenen ve Ürdün Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri Komutanı ile ABD’nin Amman Büyükelçi Yardımcısının katıldığı törende “ABD ile Ürdün arasındaki askerî iş birliği ve ortak operasyonların artırılması, terörle mücadelenin güçlendirilmesi ve bölgedeki istikrarın desteklenmesinin amaçlandığı”na vurgu yapıldı!

    Ürdün, her ne kadar Suriye, Irak, Mısır ve Filistin gibi çatışma bölgelerinin ortasında bulunsa da pek gündeme gelen bir ülke değil. ABD, milli geliri 113 milyar doları bulan, 11 küsur milyon nüfuslu bu ülkeye de “terör” tehdidi nedeniyle silah satmaya kalıyorsa, yakın gelecekte bölgede yeni bir kargaşaya kapı aralanıyor demektir. Allah Müslümanlara yardım etsin.