İçeriğe geç

Ağaçlar Neden Önemlidir?

  Ağaçlar Neden Önemlidir? Ağaçların Önemi ve Faydaları

  Ağaçların önemi saymak ile bitmez. Dünyamızın kalbi olan ağaçlar, ekosistemin en temel parçasıdır. Birçok canlının doğal yaşam alanı olan ağaçlık bölgeler, yaşamın tam olarak kalbidir. Dünyamızın kalbine çok iyi bakmalı ve ona hak ettiği değeri göstermeliyiz.

  Peki ağaçları bu kadar önemli kılan nedir? İşte ağaçların faydaları hakkında hazırladığımız bu yazı inşallah faydalı olur.

  Ağaçlar, gelişen teknoloji ile havaya salınan karbondioksiti yok edip oksijen salarlar. Aynı zamanda ağaçlar, kokuyu ve kiri filtrelerler. Bu özellikler ağaçların doğaya olan katkılarından biridir.

  İnsanlara olan faydalarından ilki şehirlere yeşillik ve canlılık vermesidir. Gölgelik alanlar mümkün kılarak serin bir ortama zemin hazırlar.

  Ağaçların önemi bunlar ile de bitmez. Azalan tatlı su rezervlerine destek verirler. Ağaçlar, yağmur döngüsünde en önemli dişlilerden biridir. Nehirlerde bulunan ağaçlar, kirli suyu emerek berrak suyun devamlılığını sağlarlar.

  Göl ve çay kenarlarına yerleştirilen ağaçlar, sel riskini azaltır. Yüksek ve kaygan topraklara dikilen ağaçlar ise erozyon riskini en aza indirir.

  Ağaçların faydaları sıralanırken atlamamız gereken bir başlıkta, gıda faydasıdır. Ağaçlar çeşitli meyve ve yemişin yetişmesinde görev üstlenirler. Birçok hayvana da doğal yaşam alanı açarlar. Kuş ve sincap gibi hayvanlar, ağaçlarda hayatlarını devam ettirirler.

  Ekonomiye olan katkısı da bir hayli yüksektir. Meyve ve yemiş etkeninden bahsetmiştik. Evimizin birçok eşyası da ağaçların sayesinde imalat edilmiş ve edilmektedir. Kâğıt, mantar ve ahşap üretimi ağaçların işlenmesi ile yapılmaktadır.