İçeriğe geç

Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer?

  Tıbbi olarak ağız kokusu, diş sağlığı sorunundan kaynaklanabilen ve diğer sağlık sorunlarının bir işareti olarak tanımlanır. Ağız kokusu, yediğiniz yiyecek türleri ve bakımsız yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle de kötüleşebilir. Ağız kokusunu önlemek ve tedavi etmek için evde veya doktorunuzun yardımıyla adımlar atabilirsiniz.

  Dişleri her gün fırçalamaz veya diş ipi kullanmazsanız, yiyecek parçacıkları ağzınızda kalabilir ve dişler arasında, diş etleri çevresinde ve dilde bakteri üremesine neden olabilir. Bu da kötü nefese neden olacaktır. Kötü diş hijyeninden kaynaklanan diş etlerinin iltihaplanması (diş eti iltihabı) da ağız kokusuna neden olabilir.

  Ayrıca, protez kullanan kişiler, dişlerini düzenli olarak temizlenmezse kokuya neden olan çeşitli bakteriler ve gıda parçacıkları ağız kokusuna neden olabilir. Sigara içmek veya tütün bazlı ürünleri çiğnemek ayrıca ağız kokusuna, dişlerin lekelenmesine, gıdaların tadına bakma yeteneğinizin azalmasına ve diş etlerinizi tahriş etmesine neden olabilir.

  Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

  Çoğu durumda, diş hekimi ağız kokusunu tedavi edebilir. Diş hekiminiz, tedavileri sonucunda kokunun ağızdan kaynaklı olmadığını tespit ederse, kokunun asıl kaynağını ve tedavi sürecini belirlemek için aile hekiminize veya bir uzmana yönlendirilebilir. Örneğin koku, diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa, diş hekiminiz hastalığı tedavi edebilir veya sizi diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi olan periodontiste yönlendirebilir.

  Bunun yanı sıra evde de ağız kokusunu giderebilesiniz. Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Elma, havuç, kereviz ve diğer meyve ve sebzeler, ağzınızdaki kokuya neden olan plakları ve yiyecek parçacıklarını temizlemeye yardımcı olur.