İçeriğe geç

Diksiyon Neden Önemlidir? İyi Bir Diksiyon Nasıl Olur?

  İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır… Yüz yıllar öncesine dayanan bu atasözü, insanlar arasındaki iletişimin ana prensibini yansıtmak konusunda inanılmaz bir öngörüye sahip. Konuşmak, insanlar arasındaki ana iletişim yoludur. Diksiyon ise konuşmanın kalitesidir. 

  İyi Bir Diksiyon Nasıl Olur?

  Anlaşılır, etkileyici, doğru ve ifade edilmek istenen tüm duygu yükünü içeren etkili bir konuşma, diksiyon seviyesi yüksek bir iletişim aracıdır. İyibirdiksiyon, karşı tarafa vermek istenen tüm anlam ve duygu yoğunluğunu barındırır.

  Başarılı bir diksiyon neden önemlidir?

  Kaliteli bir diksiyon sayesinde kişi daha net, doğru ve etkili bir şekilde konuşur. İhtiyaç, istek ve duygularını muhataplarına daha rahat ve etkili şekilde aktarır. Hitabeti güçlü olur. Böyle bir kişi, sosyal çevre ve iş hayatı için önemli bir araca sahip olmuş olur.

  Diksiyon nasıl geliştirilir?

  Diksiyon içerisinde birçok farklı etmeni barındırır.  Her ne kadar konuşma olarak göz önünde bulunsa da konuşmanın temeli düşünce dünyamıza dayanır.

  Bu sebeple öncelikle iyi konuşabilmek için kaliteli ve zengin düşünebiliyor olmamız lazım. Bol kitap okumak zihin dünyamızı zenginleştirmek için atılacak ilk ve önemli adım olarak ifade edilebilir.

  Zihin dünyamızdan çıkan fikirlerin görünür olmaya başladığı ikinci durak dilimizdir. Dil bilgisine, kelime dağarcığına, anlam bütünlüğüne hâkim olmadan düşüncelerimizi sağlıklı ve doğru ifade edemeyiz. Güçlü bir diksiyon için dilimizi ve kurallarını iyi biliyor olmamız lazım.

  Konuşma sürecimizin son ürünü ise sesimizdir. Doğru tonlama ve şiddete sahip bir ses, anlam bütünlüğünü yakalayabilmemiz için çok önemlidir.

  Seslerin telaffuzu, harflerin ağzımızda oluşturulması, ses tellerinin doğru kullanılması gibi konularda pratikler yaparak ses ve konuşma kalitemizi arttırabiliriz.

  Bu konuda farklı egzersizler ve çalışma sistemleri bulunmakta. Bunlardan faydalanarak vurgu ve tonlamamızı güçlendirebiliriz.

  Söylediklerimiz ile bedenimizin ifadeleri eşleştiğinde güçlü bir hitabet ortaya çıkar. Diksiyonumuzun gücünü, beden dilimizin tepkileri perçinleyecektir.

  Doğru jest ve mimikler, kaliteli diksiyon için yapbozun son parçası olarak isimlendirilebilir.