İçeriğe geç

Alerjik Rinit Nedir?

    Alerjik rinit saman nezlesi olarak bilinen bir hastalık türüdür. Genellikle dış etkenlerden dolayı gelen toz, polen, hayvan tüyü gibi şeylerden dolayı vücudun verdiği alerjik tepkimeye denir. Alerjik rinit saman nezlesi olarak bilinse de mevsimsel alerji diye de bilinir. Çünkü bu alerji çoğunlukla polenlerden meydana geldiği için polenlerde mevsimsel olarak ortaya çıkmakta olduğundan bu alerjiye mevsimsel alerji denilmektedir.

    Bu alerji küçük yaşta varsa vardır, yoksa yoktur denilecek bir tarzda alerji çeşidi değildir. Eğer küçük yaşlarda veya gençlik çağlarınızda alerjik rinit hastalığınız yoksa yine de ilerleyen zamanlarda meydana gelmesi olası bir durumdur.

    Alerji genel olarak vücudumuzun bağışıklık sisteminin dışarıdan gelen bazı yabancı maddelere göre gösterdiği bir etki tepki meselesidir. Vücudumuz yabancı bir maddeyle karşılaştığında bazen etki gösterir ve bu etkisini de bazı alerji semptomları ile gösterir. Bağışıklık sistemimiz alerji nerede meydana geldiyse oraya antikorlarını gönderir ve onunla savaşmaya başlar.

    Bağışıklık sistemimizin alerji semptomları ile savaşmasında gönderdiği antikorlar kana kimyasal maddelerin karışmasına salınmasına yol açar. Bu bu sebeple alerji hastalığının semptonlarına neden olur.

    Alerjik rinit ise halk arasında saman nezlesi olarak bilinmekte olup bağışıklık sistemimizin nefes alıp verme ile vücuda alınan maddelere karşı verilen tepkime olarak adlandırılabilir. Hatta çoğunlukta bahar aylarında görüldüğü için bu alerjinin görülme sıklığı bahar zamanlarında daha fazla ortaya çıkmakta ve vakalarda artış görülmektedir.