İçeriğe geç

Allah İçin Sevmek Nedir?

  Muhabbet kelimesinin Türkçe karşılığı sevgidir. Muhabbet, bir şeye karşı kalpte oluşan meyil ve yönelmeye denir. Aşk ise bunun daha ileri mertebesidir. Allah’ta sevdiği kullarına muhabbet duyabilir ama bu hiç bir zaman aşka dönüşmez. Çünkü aşık olmak insani bir özelliktir. Kişi bir şeye muhabbeti arttıktan sonra bunun ilerisine aşk denir.

  Sonuç itibariyle kulun rabbini sevmesine de, Allah’ın kulunu sevmesine muhabbet denir. Sadece insanlarda muhabbet ileri safhaya geçerse aşka dönüşür. Fakat şöyle bir hakikatte vardır ki yeryüzünde yaşayan tüm canlıların içindeki sevgi, tek bir insanda toplansa, o da bu sevgiyi Allah’a yöneltse yine de hakiki manada rabbini sevemez.

  Çünkü Allah, sevmek hususunda sevilmeye en çok layık olandır. Allah için sevmek gerçek var olanı sevmektir. Bununla beraber gerçek var olan için sevmektir. Yani yalnız Allah’ı sevmeye, Allah’ın dışındaki şeyleri de sırf Allah yarattığı için sevmeye Allah için sevmek denir.

  Buradan anlaşıldığı gibi Allah’ın dışında başka şeylerde sevilmeye layıktır. Bu sırf O’nun için olursa böyledir. Allah’ın yarattıklarında bazıları vardır ki sevgiye layıktır ve şayandır ki Efendimiz ﷺ gibi.

  Allah Teala Peygamber Efendimizi sevilmesi için yaratmıştır ve bizde onu sevmeliyiz. Fakat Allah için sevmeliyiz. İşte sevgi ancak böyle Allah için olursa ancak hakiki olur.

  Konu ile ilgili bir fıkra şöyledir: Bir maymun yavrusunu canım cicim diye seviyormuş. Bunu görenler acaba bu maymun yavrunu ne kadar seviyor diye merak etmiş ve bir deney yapmaya karar vermişler.

  Maymunu bir yerin üzerinde koymuşlar ve alttan ısı vermeye başlamışlar. Maymun ise ayakları hafif ısınmaya başlayınca yavrusunu yere koymuş ve ayakları yanmasın diye üzerine çıkmış.

  İşte Allah için yapılmayan sevginin sonucu budur. Bu sebeple Müslüman Allah’ı tanımak ve sevmek için elinden geleni yapmalı, bunun için yüksek çaba ve gayret göstermelidir.

  Allah’ın sevdikleri ancak Allah için sevilir. Allah’ın sevmediği şeyler Allah için sevilemez. Mümin, mümine üç günden fazla küs kalamaz. Akrabaysa bu hiç olmaz. Allah için sevmek hadis: İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi Allah için sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.

  Allah rızası için sevmek: Bir kişinin bir şeyi Allah’ın rızasını kazanmak için sevmesine denir. Mesela Peygamber Efendimiz ﷺ, tüm peygamberler, sahabeler, Allah dostları, Allah rızası için sevmeye örnek olarak verilebilir. Çünkü bunların seven kişi onların yolundan gider. Onların yolundan giden kişi Allah’ın rızasını kazanır. Allah dostu hakkında kaynak bilgilere ulaşmak için Allah dostları ile ilgili hadisler adlı makalemi okuyabilirsiniz.

  Allah için sevmek Allah için buğz etmek: Allah’ın sevdiği şeyleri sırf O seviyor diye sevip tavsiye etmek, sevmediklerinden sırf O sevmiyor diye nefret edip karşı çıkmaya, engel olmaya veya en azından kalben o şeyin kötü olduğunu bilip düşmanca davranmaya denir.

  Allah İçin Sevmek Nedir Videolu Anlatım