İçeriğe geç

Animasyon Nasıl Yapılır 2D?

  2D animasyon yapımı, uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Fakat bunu öğrenmek imkânsız bir süreç değildir. Bu sırada kullanılan programları destekleyen yüksek donanımlı bilgisayara ihtiyacınız olur. Animasyon nasıl yapılır 2D baktığımızda bilgisayar donanımı dışında büyük bir istek bulunmalıdır. Çünkü bu süreç kolay değildir ve tam olarak bir programı öğrenmek gerekir.

  Günümüzün teknoloji ve internet çağında aranılan birçok bilgi mevcut. Bu nedenle Youtube, Udemy gibi platformları kullanarak animasyon yapabilirsiniz. Bu süreçte deneyerek öğrenmek çok önemlidir. Eğer animasyonlarınızı kendiniz oluşturmak istiyorsanız öncelikle kendi tarzınızı oluşturun. Bunun dışında hazır animasyon şablonu veren online araçları kullanarak daha kısa süreçte animasyonları tamamlayabilirsiniz.

  2D Animasyon Yapmak İçin Ne Gerekiyor?

  Animasyon yapabilmek için, donanımlı bir bilgisayarınızın olması, motivasyon, eğitim, program ve yaratıcılık gerekiyor. Animasyon alanında mutlaka kursa gitmeniz ve çizim yeteneğinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Eğer vaktiniz varsa okulların animasyon bölümünü okuyabilirsiniz. Bunun dışında birçok online kurs içinde de animasyon öğretiliyor. Tüm bunlara sahipseniz hızlı bir şekilde 2D animasyonları yapmaya başlayabilirsiniz.

  2D animasyon yapma programı

  Animasyona girmeye meraklıysanız ilk olarak kullanacağınız programı seçmelisiniz. Çünkü animasyon yapmak için çok fazla program mevcut. Eğer bilgisayarınız varda ve öğrenme isteğiniz varsa, işin üstesinden gelebilirsiniz. 2D animasyon yapma programı kullanılmalıdır baktığımızda, en sık kullanılan animasyon programları arasında,

  • After Effects
  • Toxik
  • Nuke
  • Flame
  • Motion
  • Fusion
  • Combustion
  • Shake

  Gibi uygulamalar, 2D animasyonlarda en sık kullanılanlarıdır. 2D animasyonlar, kamera ile çekilemeyen her şeye örnek verilebilir. Özellikle televizyon programlarında alt bantlar, röportajlar gibi hareket eden herhangi bir grafik tasarımı oluşturmak, 2D animasyon kapsamına girer.

  2D Animasyon Yazılımı Nasıl Seçilir?

  Animasyon programınızı seçmeden öncesinde, 2D animasyon örnekleri sizlere yol gösterir. Animasyon programlarında yapılan işlerle çizim tarzınıza uygun programları seçebilirsiniz. Piyasada çok fazla animasyon yazılımı bulunuyor ve en uygun olanını seçmek, yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu yazılımların sayısı da sürekli olarak artış göstermektedir.

  Seçiminizi yaparken hem bütçenizi hem de sahip olduğunuz becerileri dikkate almanız gerekir. Animasyon yazılımı seçerken uygulamaların deneme sürümlerini kullanabilirsiniz. Böylece kendinize uygun en iyi programı seçebilirsiniz.