İçeriğe geç

Apandisit Nedir Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

  Apandisit vücutta bulunan ve ortalama olarak 9 cm uzunluğunda, ince küçük bir kesedir. Gövdenin sağ alt kısmında bulunur ve bu kese kör çıkışlı olabilmektedir. Girişi, sindirim sisteminde bulunan kalın bağırsağa bağlıdır. Bu kesenin boyutları ise 35 cm’ye kadar çıkabilir. Çocuklarda daha büyük olarak görülen bu kese, yetişkinliğe doğru daha da kısalır.

  Apandisit nedir işlevi net olarak bilinmiyor. Fakat son senelerde yapılan araştırmalar, kesenin yararlı sindirim florası tarafından hastalık dönemlerinde kullanımı bulunan, sığınak işlevi gördüğüne işaret eder. Apandistin alınmasıyla, vücuda doğrudan zarar verdiğine karşı herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Apandisit ise, apendiksin enfeksiyonuna denir.

  Apandisit Neden Şişer?

  Apandisit şişmesine neyin sebep olduğu çok açık değildir. Çeşitli durumlarda apandisit girişinde, yabancı maddeler, vücut tarafından üretilen maddeler tarafından tıkanma görüldüğü düşünülüyor. Apandisit neden şişer genel olarak bakıldığında, örnek verecek olursak dışkı tarafından girişi bloke edilebilmektedir. Bunun dışında üst solunum yolu enfeksiyonlarında, bağırsak duvarında yer alan lenf düğümünün şişmesi, baskı etkisiyle beraber apendiks girişinin kapanması diyebiliriz. Bu şişme veya iltihaplanma apandisit şişmesine neden olabilir.

  Apandisit Patlaması Belirtileri

  Apandisit şiştiği zaman büyük bir ağrıya neden olarak patlayabilir. Apandisit patlaması belirtileri genelinde, tipik olarak karnın sağ orta kısmında ağrı ile başlayabilir. Birkaç saat içerisinde de apandistin bulunduğu yerde ağrı sabitlenerek şiddetlenir. Bu böylece bastırmak, yürümek, öksürmek gibi durumlar da ağrıyı kötüleştiren etmenlerdir. Genel olarak hasta hissettirir ve iştah kapatır, ishal veya kabızlık hissine neden olur. Apandistin genel belirtileri arasında,

  • Karında şişlik
  • İshal veya kabızlık
  • İştahta kayıp
  • Mide bulantısı, kusma
  • Alt karında sağ kısmında başlayan ani ağrılar

  Apandisit Tedavi Yöntemleri

  Tedavilerde en yaygın müdahale, kesenin operasyon ile vücuttan çıkarılmasıdır. Bu nedenle apandisit tedavi yöntemleri konusunda bir doktor ile görüşmek gerekir. Apandisit ameliyatı bir cerrahi operasyondur. Apandisin çıkarılmasında açık cerrahi veya laparoskopik yöntemlerinden herhangi bir, duruma göre uygulanabilir. Her iki tedavide genel anestezi uygulanır. Apandisit, ciddi bir sorundur. Tüm bu belirtiler arasında sağ alt kısmında ağrı görülüyorsa beklemeden, mutlaka acil servise başvurmak gerekir.