İçeriğe geç

Ayak Yanması Neden Olur Tedavisi Nedir?

  Ayak yanması birçok tıbbi hastalığın habercisi olabilir. Ayaklarda meydana gelen yanma ve buna ek olarak ağrı sorunları yaşam kalitesini azaltmaktadır. Vücudun yükünü taşıyan ayaklardaki yanma sorununun birçok kaynağı olabiliyor. Bu noktada doğru teşhis ve uygun tedavi yöntemlerinde ayak ağrı ve yanmalarından kurtulmak mümkündür. Ayak yanması neden olur genel olarak,

  • Vitamin eksikliği
  • Tiroid hastalıkları
  • Diyabet, kanser sorunları
  • Çok fazla ayakta kalmak
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Sinir sıkışması
  • Uygunsuz ayakkabı seçimleri
  • Menopoz dönemindeki kadınlar
  • Yoğun bir şekilde sigara ve alkol kullanmak

  Gibi çeşitli neden bu kapsamda bulunuyor. Genellikle gece vakitlerinde görülen ayak altı yanması, iğne gibi batma, karıncalanma ve kaşınma hissiyle meydana çıkabilmektedir. Ayakların altının yanma sorunu hemoglobin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Vücutta fazla demir depolanması kalp krizine neden olabilir ve özellikle 50 yaş üzerindeki kadınlarda daha sık meydana geliyor.

  Ayak Altı Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  Genel olarak baktığımız zaman ayak altı yanması hangi hastalığın belirtisidir sorunu, birçok hastalığın habercisi olabilir. Şeker hastalığı, kanda hemoglobin yüksekliği, vitamin eksikliği, bel fıtığı, siyatik sinir hasarları, B12 vitamin eksikliği gibi çeşitli hastalıklardır.

  Gece ayak yanması neden olur genel olarak ayaklarda görülen yanma ve ağrı sorunlarından biri de nöromalardır. Bu hastalık, ayakta bulunan sinirlerin bağ doku genişlemesi ve iltihap toplamasıdır. Özellikle 30 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülüyor genellikle topuklu ayakkabı kullanımına bağlı ortaya çıkıyor.

  Ayak Yanması Tedavisi Nedir?

  Ayak yanması tedavisi için öncelikle doğal yöntemler denenebilir. Tedavi öncesinde ayak yanması neden olur, tanı yöntemleriyle sorunun kaynağına inilmelidir. Doğada bulunan birçok bitkinin çayını tüketerek, ayaklarınıza masaj yaparak yanma sorununu giderebileceksiniz. Bunun dışında basit ayak yanmalarında ozon yağı faydalı bir yöntemdir. Doktor önerisiyle bazı ilaçlardan yararlanılabilir. Daha inatçı olan ayak yanmaları için omurilik kanalına bazı enjeksiyonlar yapılır. Böylece sempatik sinir sistemine yönelik olarak kalıcı radyofrekans sinir blogu uygulamaları devreye girer. Bu nedenle ayak yanmalarında bir doktor ile görüşmek ve tedavi konusunda net bir bilgi almak gerekir.