İçeriğe geç

Araba Muayenesinde Nelere Bakılır?

  Trafikte aktif olan motorlu araçların teknik şartlara uyum sağladığını tespit etmek amacıyla yapılan işlemlere araç muayenesi denir. Araç muayeneleri periyodik şekilde yapılır ve yapılan işlemlerle araçta bulunması gereken bazı özelliklere dikkat edilir. Bu noktada araç muayenesinde nelere bakılır dersek, bunlar direksiyon sistemi, taşıt tanıtımı, direksiyon, fren sistemi, görüş özellikleri, süspansiyon, aydınlatma sistemleri, tekerlek ve lastikler, zorunlu ekipmanlarla görüntü kirliliği kontrolü denetimleridir.

  Genel olarak tüm bu denetimlerde araç muayenesi yönetmenliğince yapılır. Trafikte aktif iken muayenesiz araç kullanımları, en başta kendi can güvenliğiniz olmak üzere tüm yolcularınızın ve diğer araçlarda yer alan bireylerin can güvenliği anlamında önemli riskler taşıyacaktır.

  Araba Muayene İstasyonunda Nelere Bakılır?

  Araç muayene uygulamalarında araçlara ait olan tüm mekanik sistemler dikkatli ve özenli şekilde incelenir. Yapılan muayenelerden sonra eğer araçlar onay alırsa da trafiğe çıkabilir. Fakat eğer muayene sonrasında araçlar onay alamazsa trafiğe çıkmaları da kısıtlanır. Araç muayenesinde devlet tarafına belirlenen kurallara göre araçlarda 2 senede bir ve ticari araçlarda her sene yapılabiliyor.Bu süreçte araç muayenesinde zorunlu ekipmanlar ile birlikte gerekli belgelerin bulundurulması gerekir. Tüm araç sahipleri rahatlıkla araç muayenesi randevu alabilir ve araç muayenelerini tamamlayarak rahatlıkla trafikte araç sürebilirler.

  Araç Muayenesinde Neler Gerekli?

  Araç muayenesinde neler gerekli genel olarak bakarsak muayene istasyonlarında araç sahiplerinden bazı belgeler isteniyor. Trafik sigortası poliçesi, ruhsat, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi, araç ruhsatına sahip olan kişinin nüfus cüzdanı. Eğer kişiler kendi araçlarının sahibi değilse getiren kişinin belgesi, pasaportu veya ehliyeti gibi belgelerden birinin bulunması gerekiyor. Muayene sürecinde ise araçların egzoz gazı ölçüm belgelerinin olmadığı tespit edildiği zaman araçlar ağır kusurlu olarak raporlanır.

  Tüm bunların dışında muayene sürecinde araçta olması gereken ekipmanlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı, stepne gibi materyaller gereklidir. Araçlarda gerekli olan zorunlu ekipmanlar ise otobüs, traktör ve taksi otomobilleri, şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan çekici, kamyon ve otobüsler, römorklar gibi araçlara göre değişebilir.