İçeriğe geç

Araba Nasıl Çalıştırılır?

  Yeni ehliyet alacak kişiler ve yeni araba kullanmaya başlayacak olanlar araba nasıl çalıştırılır konusunu anlamaları gerekiyor. Eğer sizlerde yeni ehliyet alacaksanız otomatik arabalar ve manuel arabalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Araçları sürmeyi öğrenebilmek en etkili yollardan birisidir. Hayatı kolaylaştıran becerilerden biri olarak araç sürmek hem keyifli hem de ulaşım açısından avantaj sağlayan becerilerden birisidir. Adım adım araba çalıştırma ve ardından trafiğe çıkabilmek için araçların hakimiyetini elinize almanız gerekiyor.

  Araba çalıştırmadan öncesinde koltuğunuzu kendinize göre ayarlamanız gerekiyor. Pedallara zorlanmadan ulaşmalı ve aynaları da rahat bir şekilde gördüğünüzden emin olmalısınız. Araba çalıştırma sırası ile birlikte motorun çalıştığını duyana kadar anahtarı saat yönünde çevirmeniz, vitesin boşta ve el freninin de çekili olmasına dikkat etmeniz gerekir.

  Manuel Araba Çalıştırma Aşamaları

  Manuel araçlarda öncelikle bir hazırlık süreci bulunur. Sürücüler koltuğunda rahat şekilde oturmalıdır ve sonrasında emniyet kemerlerini takmalıdırlar. Manuel araba çalıştırma aşamaları sürecinde ise sürücü koltukları, dikiz aynası, sol ve sağ aynalar da sürücülere göre ayarlanma durumundadır. Viteslerin boşta mı yoksa değil mi olduğunu anlamak amacıyla vitesi sola ve sağa hareket ettirmek yeterli olur.

  Eğer boşta duruyorsa hareket eder ve bu adımdan sonrasında manuel araba çalıştırma işlemi başlar. Araçlar çalıştırılırken birinci vitese geçilmelidir ve sol ayak debriyajdan yavaş bir şekilde çekilirken sağ ayakta frenden tamamen kaldırılabilir. Bu sırada gaz pedalına yavaş bir şekilde basarak araçlar kalkışa hazırlanmaktadır.

  Otomatik Araba Nasıl Çalıştırılır?

  Otomatik araçlar manuel araçlara göre daha kolay çalıştırılır. Otomatik araba nasıl çalıştırılır genel olarak bakarsak manuel vitesli arabalarda hazırlık işlemlerinden geçilmesi gerekiyor. Otomatik vitesli olan araçlarda çalıştırılmadan öncesinde vitesler P konumuna getirilmektedir. Ardından sağ ayak frene basılır ve bu adımların ardından da vitesler D konumuna getirilerek frenler yumuşak şekilde bırakılır. Ardından yavaşça gaz pedalına basılır ve araçlarınızı rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Genel olarak otomatik araçlar manuel araçlara göre daha kolay şekilde çalıştırılır. Yine de araç öğrenme sürecinde manuel araçları da çalıştırma deneyimini edinmeniz öneriliyor.