İçeriğe geç

Arabada Titreme Neden Olur?

  Arabada titreşim sorunu oldukça yaygın bir durumdur. İster yeni ister ikinci el bir araba sürüyor olun, yollarda sürüş sırasında sesler, garip titreşimler, sürüklenmeler, çarpma yaşanma başladığınız zamanlar gelebilir. Arabada titreme neden olur gene olarak bakarsak alışılmadık bir sorun olsa da motor sorunları sürüş sürecinde araba titremesine neden olabilmektedir. Bunun en yaygın nedeni ise sorunsuz çalışmaya bujiler, tıkalı veya kirli bir yakıt filtresi, pistonda zayıf hava ve yakıt karışımı, motorun yeterince hava almaması gibi sorunlar denilebilir.

  Araba Titremesinin En Yaygın Nedenleri

  Motorun titreme yapmasının birçok sebebi vardır. Motorun titreme yapmasına sebep olabilecek bir sensör olabilmektedir ve farklı sebepler de olabiliyor. Diğer bileşenlere zarar vermemek için mümkün olan en kısa süreçte teşhis ve onarım yapılması öneriliyor. Araba titremesinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Ateşleme sistemi içinde sorun olabilir. Modern bir ateşleme sistemi içinde bobin paketleri, kablolama ve bujiler dahil olmak üzere birçok bileşen içerir bu parçalardan herhangi bir yerinde sorun olması teklemeye neden olur.
  • Patlama motoru hareke geçer ve araçları yolda itmek adına gereken dönme kuvvetini yaratmaktadır. Arızalı bir yakıt enjektöründen vakum sızıntısına kadar birçok sorun teklemeye neden olabilir.
  • Son model araçlar kirlilik miktarını en aza indirmek için bir dizi emisyon ekipmanına sahiplerdir. Emisyon ekipmanıyla alakalı sorunlar ise hava yakıt karışımını değiştirebilir.
  • Motor mekanik sorunları, sensör ve modül sorunları, kontrol devresi ve tekerlek sorunları da araba titremesine neden olur.

  Arabada Titreme Çözümü

  Araba titremesinin sorunu birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Bu durumu büyük başlıklar halinde sizler için toplamak gerekirse enjeksiyon problemi, aks ve dingil problemleri, fren sistemi problemleri, jant lastik arızaları da motor titremesine yol açar. Tüm bu sorunları anlamak ve çözüm önerilerinden yararlanmak için teknik bir destek almanız gerekir. Arabada titreme çözümü için titremenin en temel nedenini bularak arızanızı giderebilirsiniz. Araba titremesine çözüm üretilmediği takdirde ciddi sorunlara ve ileride maliyet sorununa neden olabilir. Bu nedenle teknik servise giderek destek alabilirsiniz.