İçeriğe geç

Arabanın Arka Kaputunda Neler Var?

  Araba kaputu, motor üzerinde konumlandırılan menteşeli bir kapak olmaktadır. Amacı da bakım ve onarım için motora erişim sağlamasıdır. Araba kaputu içerisindeki bileşenler de bazı kişiler için karmaşık bir hal almaktadır. Arabanın arka kaputunda neler var genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

  • Radyatör kapağı
  • Akü
  • Yağ ekleme kapağı
  • Silecek suyu
  • Motor suyu
  • Fren hidroliği
  • Yağ kontrol çubuğu

  Araba Kaputun Altında Neler Var?

  Araçlarınızı daha yakından tanıyabilmek ve kullanımını da daha verimli hale getirmek adına kaputun altında olanları bilmeniz önerilir. Üstelik yeni ehliyet alacak kişiler için de direksiyon sınavında sorulan sorular arasında araba kaputunda bulunan kısımlar sorulmaktadır. Buna ek olarak otomobilinizin el kitabına da göz atarak kaput bilgisini alabilirsiniz. Genel hatlarıyla öne çıkan unsurlar arasında motor, transmission, radyatör, klima kompresörü, fren ve diğer malzemeler, klima kompresörü, su pompası ve servo direksiyon pompası yer almaktadır. Daha bunun gibi birçok bileşen de kaput altında konumlanmaktadır.

  Arabanın Ön Kaputunda Neler Var?

  Arabanın arka kaputu kadar ön kaputu da oldukça önemlidir. Özellikle akü, araçların ön kaputunda bulunur. Akülerin + ve – olmak üzere iki kutbu bulunur. Akü üzerinde yer alan saydam alana baktığınızda akü gücünüzü de kontrol edebilirsiniz. Yakıt göstergesi ise araçlarda ne kadar yakıt olduğunu göstermektedir. Tam bir depo 4 seviye ile ifade edilebilir. Kalan yakıt ifade edilirken ise yarım depo, çeyrek depo gibi tam depo olarak ifade ediliyor. Yakılarınız belli seviyeye düştüğünde hemen bitmemektedir. Uyarı ışığı yanar ve bu ışık kırmızı veya sarı olabilir. Bu ayarı ışığı yandıktan sonrasında araçlara göre değişebiliyor.

  Kaputta neler var genel olarak özetlediğimiz zaman araçların önemli parçaları bu kısımlarda bulunmaktadır. Örnek olarak radyatör kapağı, araçlarda iki büyük göreve sahip olmaktadır. Bunlardan birisi motor soğutma sistemi içinde yüksek ısı ile basınçlarda motor soğutma suyunun sızdırmamasını sağlamaktır. Bunun dışında fren hidroliği ise fren mekanizmasına doğru hareketin iletilmesidir. Daha bunun gibi birçok önemli parça kaput içerisinde konumlanmıştır ve kaput altının düzenli şekilde bakım yaptırılması gerekir.