İçeriğe geç

Arabanın Kaçıncı Sahibi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Araç satın alırken araçları satın alacağınız bireylerin eksiksiz ve doğru bilgi verdiğinden şüphe duyuyor olabilirsiniz. Özellikle son günlerde araç satışlarında görülen birçok dolandırıcılık olayı nedeniyle eksiksiz bilgiye erişmekte oldukça önemli bir hale gelmiştir. Arabanın kaçıncı sahibi olduğu nasıl anlaşılır genel olarak özetlersek bunu öğrenebilmek oldukça kolaydır. Araç satın alırken herhangi bir nedenden dolayı araç sahibinin kim olduğu bilgisine doğru bir şekilde erişebilirsiniz. Bu bilgilere farklı yöntemlerle erişebilirsiniz.

  Gelir İdaresi Başkanlığına plaka sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü online plaka sorgulama, kasko şirketlerinden plaka sorgulaması, kısa mesaj yoluyla plaka sorgulamak veya e-devlet sistemiyle plaka sorgulama işlemi yapılabilir.

  Aracın Kaç Kez El Değiştirdiği Nasıl Öğrenilir?

  Araç sahiplerine erişim yollarından araçların kaç kez el değiştirdiği bilgisi edinilebilmektedir. SMS yöntemini kullanarak doğru bilgiye ulaşmak için 5664 numarasına DETAY yazarak boşluk bırakın ve bilgi edinmek istediğiniz aracın plakasını girin. Kısa bir süre içerisinde mesajınıza dönüş yapılır ve araçlarınızın kaç kere el değiştirdiği ile diğer tüm bilgiler tarafınıza iletilecektir. Aracın kaçıncı sahibiyim diyorsanız e-devlet üzerinden de bilgilere erişebilirsiniz.

  Aracın kaçıncı sahibiyim e-devlet üzerinden yapılabilecek aratma için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifresi yoksa bu noktada PTT şubeleri aracılığıyla yeni bir şifre alabileceksiniz. E-devlet sistemine girdikten sonrasında trafik poliçe ve hasar bilgileri sayfasını açmanız gerekir. Açılan sayfada sizlerden bazı bilgiler istenir ve tüm bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzda karşınıza bir sonuç sayfası açılır.

  Aracın Önceki Sahipleri Nasıl Öğrenilir?

  Özellikle ikinci el araç alım ve satımlarda sorgulama işlemlerinizi yaparak almak istediğiniz araçların herhangi bir kaza ve çarpma durumlarında ne kadar hasar ve fiyat aldığı bilgilerine de erişebileceksiniz. Aracın önceki sahiplerini öğrenme aşamasında çağrı merkezini arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için 118 90 numarasını arayarak araç plakasını çağrı merkezindeki danışmanla paylaşabilir ve araçlarla alakalı detayları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sunulan bu hizmetler araç plakasının sahibi kolay bir şekilde öğrenilebilir. Hizmetlerin hemen hemen hepsi ise 7/24 internet üzerinden yapılabilmektedir. Burada araçlarınızın kaç kez el değiştirdiğini pratik bir şek ilde öğrenebileceksiniz.